SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nootropics np. PIRACETAM - opinie, relacje, osiągi, dawki

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 44773

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 169 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 2454
a co to jest dokladnie ten noopept? to cos jak aniracetam?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 20544 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 125836
ma ktos info nt wapnienia wlokien sercowych i zylnych po piracetam'ie ?

DreamChaser

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1226 Napisanych postów 26443 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 298508
krawiec007
a co to jest dokladnie ten noopept? to cos jak aniracetam?


ta sama "rodzina"suplementów/leków ale działanie kilkanaście razy mocniejsze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 441 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6165
xd piracetam mam z apteki i powiem ze slaby dla mnie(zalezy od poziomu neuroprzekaznikow w wiekszosci zaleznego od genow) lepszy aniracetam ktory zwieksza dopamine dajac wiekszy spokoj

wrzucam post z swis hrbal
Racetamy – podstawowe informacje
28 listopada 2018
Naukowcy od lat starają się przeciwdziałać utracie zdolności poznawczych u osób z demencją. W tym celu wykorzystują ekstrakty z roślin lub opracowują nowe rozwiązania. W wielu laboratoriach na świecie projektowane są zupełnie nowe związki chemiczne, które mają w określony sposób wpływać na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Do nich właśnie należą racetamy.
Pierwszy związek z tej grupy powstał trochę przez przypadek. Jego twórca, belgijski uczony dr Corneliu Giurgea, pracował nad modyfikacją chemiczną cząsteczki GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), naturalnego neuroprzekaźnika hamującego. Jego celem było opracowanie nowego leku nasennego. Swój produkt nazwał piracetamem. Oczywiście, nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu. Jego praca nie poszła jednak na marne. Jak się potem okazało, piracetam znakomicie wpływa na wydolność intelektualną. W ten sposób narodziła się nowa grupa środków nootropowych – racetamy.
Racetamy – cechy wspólne
Grupa racetamów liczy obecnie ponad 20 związków. Wszystkie jednak mają kilka cech wspólnych. Przede wszystkim należy do nich budowa tych związków. W ich cząsteczkach znajduje się struktura zwana pierścieniem pirolidonowym. Tworzą ją cztery atomy węgla, jeden atom azotu i jeden atom tlenu. To właśnie jej obecność decyduje o przynależności danego związku do racetamów. Niektóre z nich wykorzystywane są jako leki przeciwpadaczkowe lub antydepresyjne. Część wspomaga zdolności poznawcze.
Cechą wspólną nootropowych racetamów jest ich ogólne działanie. Wszystkie związki z tej grupy wpływają na intensyfikację neuroprzekaźnictwa cholinergicznego. Acetylocholina, jako neuroprzekaźnik przyspieszający, wpływa na tempo pracy mózgu. Jej aktywność jest niezbędna dla prawidłowej koncentracji na konkretnym temacie, przetwarzania informacji, ich zapisywania w pamięci i przywoływania ze wspomnień. Zwiększając stężenie acetylocholiny, racetamy są w stanie poprawić zdolności poznawcze.
Drugim wspólnym celem dla nootropowych racetamów jest aktywność glutaminianu, głównego neurotransmitera pobudzającego. Wraz z acetylocholiną bierze on udział w indukcji zjawiska zwanego długotrwałym wzmocnieniem synaptycznym (LTP, ang. long-term potentiation), które ułatwia uczenie się nowych rzeczy. W jego wyniku zachodzi proces neuroplastyczności, czyli tworzenie i wzmacnianie nowych połączeń między neuronami, będące fizycznym śladem zapisywanej w pamięci informacji.
Na czym polegają różnice?
Obecnie w celu poprawy zdolności poznawczych i wydolności intelektualnych wykorzystuje się osiem związków z grupy racetamów. Mimo iż wszystkie mają podobne właściwości nootropowe, ich działanie nieco się od siebie różni. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.
Piracetam

Mechanizm działania piracetamu opiera się na modulacji aktywności receptorów AMPA, których naturalnym ligandem jest glutaminian. Przyjmowany regularnie, może on również wpływać na zwiększenie stężenia receptorów NMDA, innych pobudzanych przez ten sam neurotransmiter. Efekt ten jednak prawdopodobnie występuje jedynie u osób starszych. Piracetam oddziałuje też na ilość i aktywność receptorów muskarynowych acetylocholiny. Dodatkowo usprawnia przepływ krwi w naczyniach zaopatrujących mózg, dzięki czemu do jego komórek dociera więcej tlenu, glukozy i innych substancji niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Wyniki badań naukowych wskazują też na jego zdolność do łagodzenia bólu wynikającego z długotrwałego utrzymywania się stanów zapalnych. Ten prekursor kolejnych racetamów jest jednocześnie najsłabiej działającym z nich – zazwyczaj sugeruje się przyjmowanie nawet do 4800 mg na dobę, aby uzyskać pożądane wzmocnienie funkcji poznawczych. Zwykle staje się ono widoczne po kilku dniach suplementacji.
Oksyracetam

Wyniki badań naukowych wykazały, że oksyracetam zwiększa wychwyt choliny przez neurony, a tym samym jej przekształcanie w acetylocholinę. Stymuluje też uwalnianie glutaminianu do synaps oraz działa jako pozytywny modulator receptorów AMPA. Nie do końca wyjaśniony jest jego wpływ na aktywność dopaminy – choć nie udowodniono, aby oddziaływał na produkcję, uwalnianie czy receptory tego neuroprzekaźnika, zaobserwowano, że jest on w stanie osłabić działanie jego antagonistów w zakresie zdolności poznawczych. Wiadomo jednak, że działa on pobudzająco i stosowany wieczorem może utrudniać zasypianie. Efektywność tego racetamu jest wyraźnie większa niż piracetamu – jego maksymalne sugerowane dawki nie przekraczają 2400 mg na dobę. Poprawa funkcji kognitywnych może zaś utrzymywać się nawet kilka tygodni po zakończeniu suplementacji.
Aniracetam

Udowodniono, że aniracetam wpływa pozytywnie na neuroprzekaźnictwo przez nikotynowe receptory cholinergiczne. Jest również modulatorem receptorów AMPA. Po przyłączeniu się do nich glutaminianu stabilizuje połączenie tych dwóch cząsteczek, dzięki czemu receptory dłużej są pobudzane. To co przede wszystkim wyróżnia aniracetam spośród innych związków z tej grupy, to jego zdolność do łagodzenia depresji i lęków. Właściwości te wynikają z faktu, że wpływa on na aktywność dopaminy i serotoniny – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój i ogólne samopoczucie. Sugerowane dawki aniracetamu świadczą o jego silnej aktywności w porównaniu do opisywanych wcześniej związków: jego maksymalna ilość do przyjęcia w ciągu doby to 2400 mg.
Coluracetam

Coluracetam to stosunkowo nowy związek, opracowano go bowiem w 2005 roku. Jego działanie obejmuje przede wszystkim gospodarkę acetylocholinową. Stymuluje on bowiem proces zwany wychwytem choliny o wysokim powinowactwie (HACU, ang. high affinity choline uptake), dzięki czemu znacznie więcej tego związku trafia do wnętrza neuronów i może być wykorzystane do syntezy cząsteczek neuroprzekaźnika przyspieszającego. Jednocześnie usprawnia wychwyt neuromediatora po stronie postsynaptycznej, co zwiększa pobudzenie docelowej komórki nerwowej. Coluracetam wpływa także na aktywność receptorów AMPA. Wyniki badań naukowych wykazały, że może on łagodzić objawy depresji. Przypuszcza się, że jest to skutkiem wtórnego zwiększenia poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, będącego wynikiem regulacji gospodarki acetylocholinowej i glutaminianowej. Racetam ten jest silnym środkiem – jego zalecane dawki rzadko przekraczają 60 mg na dobę.
Fasoracetam

Fasoracetam został opracowany przez japońską firmę farmaceutyczną poszukującą skutecznego leku na chorobę Alzheimera. Podobnie jak inne racetamy, wpływa on na aktywność acetylocholiny i glutaminianu. Stymuluje wychwyt choliny przez neurony i jej przekształcanie w cząsteczki neuroprzekaźnika przyspieszającego. Jest także modulatorem metabotropowych receptorów glutaminianu, biorących udział w procesach neuroplastyczności i indukcji zjawiska LTP. Jednocześnie działa jako agonista receptorów glutaminergicznych, pobudzając je w sposób podobny jak ich naturalny ligand. Charakterystyczna cechą fasoracetamu jest zdolność do zwiększania stężenie receptorów GABA-B oraz samego GABA w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu racetam ten wpływa pozytywnie nie tylko na pamięć i koncentrację, ale także redukuje objawy stresu, jego stosowanie jest więc korzystne szczególnie w trudnych okresach wymagających zwiększonej wydolności intelektualnej (np. w trakcie sesji egzaminacyjnej).
Fenylopiracetam

Fenylopiracetam opracowano w latach 80. XX wieku na potrzeby radzieckich kosmonautów. Poszukiwano wówczas środka wspomagającego wydolność intelektualną, a jednocześnie nie wywołującego nerwowości, pozwalającego złagodzić napięcie nerwowe i zachować spokój. Mechanizm działania tego racetamu opiera się na zwiększeniu stężenia receptorów nikotynowych acetylocholiny i NMDA glutaminianu. Ponadto jest on inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, neuroprzekaźników z grupy katecholamin odpowiadających za energię i motywację do działania. Badania kliniczne udowodniły, że jego stosowanie pomaga złagodzić objawy stresu i depresji. Zwiększa również wydolność fizyczną, dlatego też znajduje się na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
Pramiracetam

Najważniejszym mechanizmem działania pramiracetamu jest stymulacja wychwytu choliny o wysokim powinowactwie. Jest to czynnik limitujący, od którego zależy wydajność syntezy acetylocholiny. Udowodniono, że racetam ten wpływa też na aktywność receptorów NMDA. Wyniki badań wykazały, że może on zmniejszać częstotliwość fal mózgowych, promując fale theta (4 – 8 Hz). Pramiracetam szczególnie dobrze wspomaga pamięć długoterminową, ale często można spotkać również opinię, iż jest to najlepszy środek z grupy racetamów poprawiający zdolność do koncentracji. Nie ustalono obecnie jego najbardziej optymalnej dziennej dawki, jednak użytkownicy deklarują, że najlepsze efekty uzyskują stosując do 1200 mg na dobę.
Nefiracetam

Nefiracetam powstał w Japonii w latach 90. XX wieku, jako wynik badań nad środkiem, który mógłby być stosowany przy zaburzeniach przepływu krwi w naczyniach zaopatrujących mózg. Niedługo po jego opracowaniu, badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność jako związku nootropowego. Stymuluje on uwalnianie acetylocholiny do synapsy, a także oddziałuje na receptory muskarynowe, zwiększając efektywność sygnalizacji. Zaobserwowano również, że moduluje on aktywność receptorów nikotynowych, choć znaczenie tego mechanizmu nie jest obecnie znane. Dodatkowo zwiększa on ilość uwalnianego do synapsy glutaminianu, a także stymuluje otwieranie kanałów wapniowych, co podnosi stopień pobudzenia neuronów. Wykazano, że suplementacja tego racetamu przynosi też dodatkowe korzyści w postaci łagodzenia zaburzeń depresyjnych i lękowych, jak również zmniejszenia apatii.
Podsumowanie
Racetamy – wpływ na neuroprzekaźniki (ODEMNIE- NAJWAZNIEJSZE INFO TA TABELKE MOZNA ZOBACZYC NA PUBLIKACJI NA STRONIE SWISS HERBAL TAKA SAMA NAZWA ARTYKÓŁU BO TU NIE WIDAC I OGOLNIE NAJLEPIEJ MIEC LEKKI NADMIAR WSZYSTKICH NIZEJ WWYMIENIONYCH NEUROPRZKEAZNIKOW NIZ LKKI LUB SRDNIO DUZY NIEDOBORO WSZYSTKICH NEUROPRZEKAZNIKOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
DOPA ACH GABA SERO GLU NORA
Piracetam + +
Oksyracetam? + +
Aniracetam+ + + +
Coluracetam + + +
Fasoracetam + + + )
Fenylopiracetam+ + + +
Pramiracetam + +
Nefiracetam + + +

NAZWA ROZPUSZCZALNOŚĆ INNE WŁAŚCIWOŚCI DAWKOWANIE DOBOWE (mg)
Piracetam woda poprawia przepływ krwi w naczyniach mózgu, może łagodzić ból spowodowany stanami zapalnymi 2400-4800
Oksyracetam
woda działa pobudzająco 800-2400
Aniracetam
tłuszcze działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo 800-2400
Coluracetam
woda działa przeciwdepresyjnie 10-60
Fasoracetam
woda redukuje objawy stresu 10-60
Fenylopiracetam
tłuszcze redukuje objawy stresu, działa pobudzająco 100-600
Pramiracetam tłuszcze może redukować objawy stresu 600-1200
Nefiracetam
tłuszcze może redukować depresję i zaburzenia lękowe 200-600

jesien zima siłka boks lato koks :d

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 441 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6165
Aras84
krawiec007
a co to jest dokladnie ten noopept? to cos jak aniracetam?


ta sama "rodzina"suplementów/leków ale działanie kilkanaście razy mocniejsze


DZIALA GLOWNIE NA GLUTAMINIAN I ACTYHOLINE DALEM KOLEGOM TO NIC NIE POCZULI A MNIE WYRYWA TAKZE MUSICIE MIEC DUZY NIE DOBOR TO SUPLEMENT DLA ZAMULONYCH OD ZAWSZE LUDZI ZAMIAST NONPEPU LEPIEJ PIRACETAM OD NUROLOGA NA RECEPTE I


P.S. RACETAMY SA LEKIEM NA NALOGI (DEFICYT DOPAMINY SPRAWIA ZE LATWIEJ W NIE POPADAMY I CIEZEJ Z NICH WYJSC) WSZYSTKO STAJE SIE LATWIEJSZE WIEC MOZNA WIECEJ NAJLEPIEJ SAMEMU SIE WYKSZTALCIC TE NEUROPRZKEAZNIKI TEZ PLYWAJA PO CALYM CIELE I NIM STERUJ, MAJA UDZIAL WE WSZYSTKICH CZYNOCIACH ZYCIOWYCH)NP PULMONOLOG MOWIL MI ZE GABA I DOPAMINA RGULUJE DZILANIE LEKOW NA ASTME ITD. KONTROLUJE TO CZY MAMY APTETYT NA SLODKIE CZY SLONE NP. I OGOLNIE DOMYSLCIE SIE , MOZNA JE WYREGULOWAC DIETOM...


Zmieniony przez - rudek111 w dniu 2020-02-06 13:19:23

jesien zima siłka boks lato koks :d

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kontuzja barku , powrot i deca??

Następny temat

pytanie o umiejetne zejscie z mety

WHEY premium