SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podstawy diety paleo.

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 55431

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 183 Napisanych postów 12431 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 185431
jest jeszcze jedna kwestia o ktorej zapomnialem

celem matki natury nie jest abysmy zyli dlugo i zdrowo, ale abysmy byli w stanie splodzic jak najsilniejsze potomstwo

po zaniku naszych zdolnosci reprodukcyjnych, z ewolucyjnego punktu widzenia, najlepiej jesli bysmy jak najszybciej umarli, aby nie pozbawiac przyszlych pokolen dostepu do np. pozywienia

dlatego tez odzywianie sie w sposob 'zgodny z nasza natura' nie musi byc droga do dozycia 100 lat w dobrym zdrowiu /dzis np. wiemy, ze wysoka podaz bialka, czesto towarzyszaca diecie paleo, wplywa niekorzystnie na dlugowiecznosc/
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1173 Wiek 38 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 10582
ja mam pytanie (może nie najmądrzejsze, ale mnie to nurtuje). dlaczego paleo wyklucza strączki? czy wtedy nie było takich roślin, czy z jakiegoś innego powodu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41556
Kazam nikt obecnie nie jest w stanie w pełni zbliżyć się do sposobu żywienia przodków z Paleolitu. Podobnie nikt obecnie nie jest w stanie w pełni zbliżyć do sposobu żywienia mieszkańców Okinawy i Krety z lat 40-stych i 50-tych, co nie zmienia faktu, że naśladowanie niektórych cech charakterystycznych tradycyjnych diet (np: niski udział kwasów tłuszczowych omega-6, niski udział niektórych składników antyodżywczych) może być korzystne w prewencji i leczeniu chorób cywilizacyjnych.

Są też nowsze analizy od tej do której się odniosłeś, gdzie bierze się pod uwagę selektywne i nieselektywne sposoby utrzymania się przy życiu oraz fakt, że proporcje spożycia żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogły mieścić się w szerokich zakresach. Niemniej jednak niektórzy naukowcy/autorzy (np: Lindeberg) nie są przekonani, że ściśle określony udział makroskładników i mikroskładników to coś co powinno charakteryzować współczesne adaptacje diety paleolitycznej/modele diety paleolitycznej w badaniach interwencyjnych.

Jak najbardziej rozważa się koncepcję okresowych głodówek w kontekście diety paleolitycznej. Zresztą poglądy Cordaina w ostatnich latach również mocno ewoluowały, co być może aż tak bardzo nie jest widoczne w jego książka, ale już w najnowszych wywiadach jak najbardziej.

Zdanie z artykułu na pierwszej stronie: "Uniwersalnym kluczem łączącym odległą przeszłość ze współczesnością wydaje się przyjęcie zasady, zgodnie z którą, nie wszystkie produkty żywnościowe, które w diecie naszych paleolitycznych przodków nie występowały są definitywnie złe…" Z tym, że opieranie diety na tych "nowych" produktach spożywczych (umieszczanie ich w podstawie piramidy żywienia), co obecnie ma miejsce, dla wielu osób może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Żywienie "zgodne z naszą naturą" nie musi być droga do dożycia 100 lat. Podobnie żywienia w sposób diametralnie inny nie musi być drogą do długowieczności. Te kwestie należy nadal badać. W gruncie rzeczy na podstawie analizowania sposobu żywienia paleolitycznych przodków otrzymujemy jedynie hipotezy, które wymagają weryfikacji w konwencjonalnych badaniach, co też podkreślają autorzy tacy jak Eaton.

Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2012-05-04 12:48:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Kazam - choć na większość aspektów które chciałbym poruszyć zwrócił uwagę Łukasz, to pozwolę sobie wtrącić swoje przysłowiowe 3 grosze

Zgadzam się z Tobą - co z resztą wyraźnie podkreśliłem w swoich opracowaniach zamieszonych w tym dziale - że podstawowym czynnikiem wartościującym jest jakość żywności i stopień jej przetworzenia. Podobnie zgadzam się, ze tak jak nie było kiedyś tak i nie ma teraz jednej diety paleo i również na ten aspekt zwracam uwagę.

Trudno jest jednoznacznie określić jak wyglądało menu paleolitycznych łowców zbieraczy, można jednak założyć co w skład ich diety nie wchodziło. I tu jest punkt wyjścia do tworzenia współczesnych koncepcji.

Systematyzacja wiedzy z zakresu zarówno biologii ewolucyjnej i fizjologii żywienia, jak i - mówiąc trywialnie - znajomość współczesnych realiów dają szanse stworzenia pewnego kompromisu i przeniesienie punktu ciężkości w sposobie postrzegania żywności i jej wpływu na nasz organizm - używając do tego możliwości, jakich dostarcza nam rozwój technik badawczych dotyczących potrzeb organizmu.

Czy koncepcja Cordaina zgodnie z którą podstawą diety powinno być m.in. chude mięso jest jedyną słuszną - z pewnością nie, wydaje się też zaskakująca w kontekście wiedzy na temat tego jakie elementy tkanek i narządów pochodzenia zwierzęcego stanowiły podstawę diety dawnych i współczesnych łowców-zbieraczy. Koncepcja ta jednak bierze pod uwagę realia współczesnego trybu życia, współczesnych "polowań", które odbywają się w supermarketach. Udział poszczególnych kwasów tłuszczowych w mięsie zwierząt z chowu przemysłowego różni się od składu kwasów tłuszczowych mięsa zwierząt dziko żyjących, czy choćby - z chowu pastwiskowego. Podobnie zawartość niektórych zanieczyszczeń w narządach zwierząt sprawia iż przykładowo - wątróbka - choć charakteryzuje się wysoką zawartością wielu cennych dla nas związków nie powinna stanowić podstawy wpsółczesnej paleo-diety. Stąd zapewne pojawiają się w zaleceniach Cordain'a pewne żywieniowe modyfikacje (chude mięso, uzupełnianie podaży tłuszczu oliwą etc), które biorąc pod uwagę to co wiemy na temat czasów zamierzchłych- wydają się nieuzasadnione. Dla Ciebie czyni to całą koncepcję "abstrakcyjną", dla innych czyni ją życiową.

Książka Cordain'a jest "produktem" i to nie ulega żadnej wątpliwości. Z dużą rezerwą podchodzić należy do niektórych zaleceń. Z drugiej strony cała koncepcja zwraca uwagę na pewne istotne jakościowe aspekty, a przedstawiona jest wyjątkowo przystępnie, a to biorąc pod uwagę współczesne realia jest sporym walorem. Nie chcę by wyszło, że bronię tutaj akurat tej książki, bo nie to jest moim celem, zwracam jednak uwagę na dość istotny dla holistycznego postrzegania kontekst.

A i jeszcze jedno, napisałeś:

po zaniku naszych zdolnosci reprodukcyjnych, z ewolucyjnego punktu widzenia, najlepiej jesli bysmy jak najszybciej umarli, aby nie pozbawiac przyszlych pokolen dostepu do np. pożywienia - jeżeli pogląd ten stanowi dla Ciebie spektrum do wyciągania wniosków, to myślę że warto zachować tutaj pewną wstrzemięźliwość. Za ciekawy punkt odniesienia może posłużyć zjawisko zwane menopauzą, które stanowi rodzaj pewnej ewolucyjnej zagadki. Jej najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest koncepcja zgodnie z którą, istnienie w społecznościach łowiecko-zbierackich "babć" umożliwiała odchowanie większej liczny potomstwa i lepsze jego wykarmienie. Tak wiec przekonanie zgodnie z którym długowieczność rodziców czy "babć i dziadków" jest przeszkodą dla rozwoju wydaje się być trochę zawężone


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-05-05 15:33:27
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 160 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 5014
aisha
ja mam pytanie (może nie najmądrzejsze, ale mnie to nurtuje). dlaczego paleo wyklucza strączki? czy wtedy nie było takich roślin, czy z jakiegoś innego powodu?


Dobre pytanie. Ciekaw jestem odpowiedzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
warzywa strączkowe nie były jadane przez paleolitycznych łowców-zbieraczy. Są one źródłem licznych substancji antyodżywczych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11150 Napisanych postów 51585 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A skąd oni to wiedzieli? Bo przecież strączki rosły i można było je zbierać? To skoro jedli np jagody, to dlaczego nie jedli strączków?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Powodów może być kilka, przykładowo: rośliny strączkowe są dość zasobne w rozmaite substancje antyodżywcze, a ich usunięcie wymaga nierzadko dość starannej obróbki (obr. termicznej, długiego namaczania). Spożycie nieprzetworzonych lub niewłaściwie przygotowanych strączków skutecznie odstraszyć może potencjalnych konsumentów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11150 Napisanych postów 51585 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie do końca jest to dla mnie jasne. Groch czy bób daje się jadać nawet na surowo, zależy kto co lubi oczywiście. Ale oddzielenie nasion od strąków nie stanowi problemu i nie sądzę, by coś tak pożywnego było ignorowane. Nie jest to dla mnie jasne w jaki sposób zbieracze selekcjonowali to, co się do jedzenia nadaje. Przecież groszek wystarczy posmakować, zjeść trochę by stwierdzić, że daje uczucie sytości dość szybko. Nie sądzisz, że dziwne byłoby nie korzystanie z takiego źródła pożywienia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Jasne, biorąc pod uwagę potencjalną dostępność w/w żywności i fakt, że nie można wykluczyć iż owe rośliny były w czasach paleolitu prażone czy moczone, uznać należy że prawdopodobne jest iż w diecie dawnych łowców-zbieraczy się pojawiały (niemal na pewno jadali je neandertalczycy, których dieta zawierała także pewne ilości zbóż). Biorąc pod uwagę ich niską strawność, zawartość substancji antyodżywczych w tym inhibitorów enzymów proteolitycznych obniżających dostępność aminokwasów z żywności czy lektyn, które doprowadzać mogą do sukcesywnego upośledzania funkcji enterocytów należy przypuszczać, że ewentualni amatorzy strączków mieli w życiu mocno pod górkę. Patrząc holistycznie, nie był to więc istotny element menu w czasach paleolitu.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2012-05-05 11:42:52
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dlaczego właśnie dieta paleo?

Następny temat

„Dieta paleo” w XXI wieku.

forma lato