Ostatnio coraz większą popularność zyskują zdrowy styl życia, fitness, siłownia i dietetyka. Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej trenerów personalnych, siłowni, klubów oraz miejsc i osób, które zrzeszają ludzi chcących zmienić swój wygląd i styl życia. Od kiedy moda tego typu zaczęła się rozwijać, wytworzyły się również pewne podziały w opiniach na temat tego, jaki trening ma najkorzystniejszy wpływ na nasze ciało.

  1. Trening kalisteniczny/Street Workout
  2. Bez karnetu, bez profesjonalnego sprzętu 
  3. Nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od kalisteniki!
  4. Trening z wolnymi ciężarami i na maszynach
  5. Kalistenika, Crossfit, maszyny
  6. Który trening wybrać?
  7. Lepszy czy gorszy?

Jedną z różnic w poglądach jest ta, czy lepszy jest trening siłowy z wolnymi ciężarami oraz na maszynach, czy trening kalisteniczny z własną masą ciała. Czy rzeczywiście jeden jest lepszy od drugiego? Kto powinien wybrać się na siłownię, a komu wystarczy drążek i ławka?

Trening kalisteniczny/Street Workout

trening na drążku - kalistenika

Trening Street Workout ma wiele zalet, którymi między innymi są: łatwy dostęp do "sprzętu", oszczędność pieniędzy, dowolność, jeżeli chodzi o czas, w którym trenujemy, oraz trening na świeżym powietrzu.

Street Workout, jak mówi sama nazwa, wykonywany jest w aglomeracji miejskiej i pomimo iż powstaje coraz więcej profesjonalnych placów do ćwiczeń, do treningu nie jest potrzebny nawet drążek. Jedyne czego potrzebujemy to masa naszego własnego ciała i odrobina wyobraźni - to właśnie wyróżnia Street Workout na tle treningu siłowego.

Bez karnetu, bez profesjonalnego sprzętu 

Do treningu nie jest potrzebny nam karnet na siłownię, profesjonalny sprzęt czy jakikolwiek specjalny ubiór. Trenować można tak naprawdę we wszystkim i wszędzie - już przed laty Rzymianie i Grecy wykonywali trening kalisteniczny w przygotowaniach militarnych, korzystając wyłącznie z własnej masy ciała i z tego, co było dostępne w trudnych warunkach polowych.

Bardzo dużym plusem treningu kalistenicznego jest również budowa świadomości u osób rozpoczynających przygodę ze sportem siłowym, dużo mniej sprzyja kontuzjom i lepiej wpływa na sylwetkę niż bezsensowne machanie ciężarami, bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej.

Co więcej, uczy koordynacji, poprawia gibkość, sprawność i wytrzymałość, u początkujących osób, które nie miały wcześniej bodźców do spalania tkanki tłuszczowej i przyrostu mięśniowego ma również świetny wpływ na pozbycie się niepotrzebnych kilogramów i rozbudowę mięśni - w szczególności w połączeniu z treningiem cardio lub interwałowym.

Nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od kalisteniki!

Trening kalisteniczny jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących poznać swoje ciało, rozpocząć przygodę z treningiem oraz zrzucić kilka kilogramów, przy okazji ucząc się ciekawych trików. Jednakże nie jest on wolny od wad, osoby początkujące mogą mieć problem w ćwiczeniach takich jak m.in. podciąganie na drążku, które jest podstawą Street Workout, zaś często stosowana przez trenerów nauka podciągania się na gumach może "upośledzać" pewne grupy mięśniowe, uczyć złych nawyków i prowadzić do kontuzji.

Ponadto trening na powietrzu jest uzależniony od warunków pogodowych, trening w deszczu czy śniegu jest możliwy, jednakże może być przyczyną kontuzji czy choroby, co wykluczy nas z treningu na jakiś okres.

Jednakże prawdopodobnie największą wadą treningu z własną masą ciała jest właśnie to ograniczenie do własnej masy - ograniczonego bodźca siłowego do rozwoju muskulatury. Nawet zawodowi zawodnicy Street Workout przyznają, że na pewnym etapie następuje konieczność wzbogacenia treningu o dodatkowe obciążenie lub dołączenie treningu na siłowni do dalszego rozwoju muskulatury i poprawy sprawności.

Trening z wolnymi ciężarami i na maszynach

Trening z wolnymi ciężarami i na maszynach jest prawdopodobnie najbardziej znaną i rozpowszechnioną formą treningu siłowego na świecie. Siłownie i kluby fitness są coraz bardziej powszechne, modne i łatwo dostępne, dzięki konkurencyjności cen karnetów.

Ostatnio dzięki modzie na zdrowy styl życia, społeczność tych miejsc poszerzyła się z kulturystów i zawodników sportów siłowych, po tak naprawdę wszelkie możliwe osobistości. Trening siłowy nie tylko zwiększa masę mięśniową i pozwala podnieść coraz to większe ciężary, ale świetnie rozwija sylwetkę i pomaga spalać zbędną tkankę tłuszczową.

Dzięki treningowi siłowemu mamy możliwość zastosowania progresywnego bodźca do rozbudowy masy mięśniowej i kształtowania sylwetki, a ciężary i maszyny dostępne na większości siłowni pozwalają na postawienie nacisku na wybrane partie mięśniowe, na których wytrenowaniu nam zależy.

W dodatku trening na maszynach ma bardzo niski odsetek kontuzyjności w porównaniu do treningu z wolnymi ciężarami czy własną masą ciała, na co wskazują statystyki.

Kalistenika, Crossfit, maszyny

Poza treningiem kulturystycznym i powerliftingiem coraz częściej spotykana jest forma aktywności taka jak crossfit. Dzięki tego typu ćwiczeniom nie tylko rozwiniemy siłę mięśniową, mając możliwość zwiększania ciężaru wraz z naszym stopniem zaawansowania, ale również świetnie wpłyniemy na wytrzymałość i sprawność fizyczną.

crossfit

Jednakże crossfit łączy również element kalisteniki lub kalisteniki z dodatkowym obciążeniem, bez których nie mógłby się nazywać crossfitem. Zaś trening z wolnymi ciężarami i na maszynach w pewnym stopniu ogranicza naszą sprawność ruchową i nie wpływa tak dobrze, jak kalistenika na gibkość czy wytrzymałość.

Oprócz tego trening na maszynach upośledza naszą technikę i nie rozwija poprawnie wszystkich grup mięśniowych, zaś trening z wolnymi ciężarami wbrew pozorom jest bardzo trudny technicznie, a nieumiejętne ćwiczenia i zły dobór ciężarów może prowadzić do wielu kontuzji oraz nieproporcjonalnej rozbudowy muskulatury.

Który trening wybrać?

Trening kalisteniczny jest w szczególności zalecany osobom rozpoczynającym przygodę z treningiem siłowym. Jest to świetny trening ogólnorozwojowy, który uczy nas świadomości w zakresie wykonywanych ruchów, poprawia mobilność oraz przyczynia się do rozbudowy tkanki mięśniowej.

Dla osób, dla których trening z użyciem wyłącznie własnej masy ciała może być problematyczny lub potrzebują dodatkowego bodźca siłowego, świetnym rozwiązaniem będzie trening crossfit, łączący w sobie trening z ciężarami i własnym ciałem. Trening Street Workout, czy po prostu kalistenika, jest również bardzo dobrym uzupełnieniem do treningu typowo kulturystycznego, ponieważ poprawia on mobilność, sprawność, gibkość i wytrzymałość.

Trening siłowy jest nieodzownym elementem do rozwoju masy mięśniowej i siły, również dla zwolenników Street Workout. Na pewnym etapie masa własnego ciała nie wystarczy już do dalszego rozwoju mięśni, nawet zwiększając ilość serii czy powtórzeń nie mamy wpływu na mięśnie z powodu na ich budowę i podział na tkanki białe i czerwone, w takim momencie z pomocą przychodzi trening z ciężarami.

Jeżeli chodzi o problematyczność ze względu na technikę i kontuzyjność związaną z treningiem na wolnych ciężarach, nie jest wcale powiedziane, że osoby początkujące nie powinny brać się za tego rodzaju trening. Jednakże należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i pracować nad techniką, najlepiej z małym ciężarem i osobą ze sporym stażem treningowym, która pomoże nam wykluczyć niebezpieczne kontuzje i pomóc się poprawnie rozwijać. 

Lepszy czy gorszy?

Pojęcie "lepszy rodzaj treningu" jest kwestią bardzo subiektywną, ponieważ żadna aktywność czy sport nie jest gorszy od innego. Co więcej, najlepsze efekty daje połączenie obu form aktywności, bez względu na osobiste upodobania.

Dzięki treningowi łączonemu czy podziałowi na dni treningowe, w których używamy własnego ciała i dni treningowe z użyciem ciężarów, mamy możliwość najszybszego i najbardziej efektywnego rozwoju mięśni, sprawności fizycznej, naszego zdrowia i sylwetki. Jedyne ograniczenia, które stoją nam na drodze to te, które sami sobie tworzymy.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)