Postanowiłeś/aś wziąć sprawę w swoje ręce i zacząć dbać o swoje zdrowie, sylwetkę i formę. Ćwiczysz, próbujesz zdrowo jeść. I czekasz... Kiedy pojawią się efekty? Czekasz, czekasz i nic. To nie tak, że Twoje ciało jest wyjątkowo oporne, po prostu prawdopodobnie popełniasz jakieś błędy. Czytaj dalej, a poznasz te najczęściej popełniane. Być może dotyczą one i Ciebie.

Sprecyzuj swój cel

Czy jeśli mówisz, że nie osiągasz efektów, to umiesz konkretnie powiedzieć, czego oczekujesz? Odpowiedź pt. szczupła sylwetka, lepsza forma itp. są bardzo ogólne i ciężko je w jakikolwiek sposób zmierzyć. Wyznacz sobie sprecyzowane cele, np. chcę schudnąć 5 kg do końca roku, chcę przebiec 5 km w 30 minut, chcę wchodzić na 10. piętro bez zadyszki. Możesz sobie takich celów spisać nawet kilka, kilkanaście i stopniowo monitorować postępy. Kiedy nasze cele składają się ze słów: jakoś, ileś, kilka, coś, wówczas sami tak naprawdę nie wiemy, czego dokładnie oczekujemy, a potem jeszcze się biczujemy, że tego nie osiągnęliśmy...

Bycie zbyt ambitnym 

Wiele osób stawia sobie początkowo zbyt wysokie cele, a potem się poddają, gdy ich nie osiągają w takim tempie, jak by chcieli. Nie wyznaczaj sobie celu pt. "schudnę 10 kg w tydzień" i codziennie będę biegać maraton, żeby to osiągnąć. To się nie uda. Nie zakładaj też, że utrzymasz bardzo restrykcyjną dyscyplinę. Wyznaczaj sobie realne cele, takie, które nie sprawiają, że musisz rzucić wszystko by móc się na nich skupić. Oczywiście możesz wyznaczyć sobie większy cel, ale wówczas podziel go na mniejsze, tak by czuć smak zwycięstwa na poszczególnych etapach.

Brak planu treningowego

trening siłowy

Żeby schudnąć, zbudować masę mięśniową, poprawić siłę mięśni musisz regularnie trenować. I to sensownie. Do tego jest Ci potrzebny plan. Chodzenie na siłownię i robienie czegokolwiek może mijać się z celem, szczególnie kiedy nie jesteś zbyt doświadczony w dziedzinie treningów. Plan działania pozwoli Ci ćwiczyć regularnie i z głową. Dzięki niemu szybciej zbliżysz się do swoich celów i utrzymasz odpowiedni poziom motywacji. Jeżeli nie czujesz się odpowiednio kompetentny, sięgnij po pomoc trenera personalnego.

Nieodpowiednia rozgrzewka i cool down

Rozgrzewka jest kluczowym elementem każdego treningu. Bez niej w ogóle nie powinieneś rozpoczynać żadnego ćwiczenia. Dlaczego? Po pierwsze, bez rozgrzewki wzrasta ryzyko kontuzji, po drugie, Twój trening będzie nieefektywny, ponieważ nie będziesz w stanie wykorzystać całego swojego potencjału. Rozgrzewka nie tylko podnosi temperaturę ciała, ale także przygotowuje Twoje mięśnie, stawy, układ nerwowy do cięższej pracy.

A czym jest cool down? Jest to tzw. aktywne schłodzenie/wyciszenie organizmu po intensywnym treningu. Okres po treningu, w którym uspokajasz swoje tętno poprzez ruchy i ćwiczenia o niskiej intensywności. Może zawierać także elementy rozciągania, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Ma on na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych, które są ważne, żeby podejść do kolejnej sesji treningowej. Zarówno początek, jak i koniec treningu jest istotny i nie powinieneś pomijać tych elementów.

Odpowiednie zarządzanie snem

Na nic się zdadzą Twoje wysiłki, jeśli będziesz zarywać noce albo spać przy włączonym telewizorze. Sen to czas, kiedy organizm się regeneruje, więc jeśli nie śpisz minimum 7 godzin każdej nocy, wówczas trudniej będzie Ci zbudować tkankę mięśniową. Również schudnąć nie będzie łatwo, ponieważ na skutek zmęczenia w Twoim organizmie będzie się wydzielać więcej kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Może sprawić, że będziesz gromadzić więcej wody w organizmie i będziesz się czuć opuchnięty. Co więcej, brak snu u wielu osób wzmaga apetyt i chęć zjedzenia czegoś niezdrowego. Warto zatem mieć to na uwadze.

Zdrowy sen to nie tylko ilość snu, ale także jego jakość, na którą wpływają mocno warunki, w których śpisz. Unikaj zatem kontaktu z urządzeniami emitującymi niebieskie światło przed snem (telewizor, smartfon, tablet itp.), zadbaj o to, by w sypialni nie było za ciepło (optymalna temperatura do snu to 16 - 19 stopni), żeby nie świeciło żadne światło (ani diody urządzeń, ani latarnie z podwórka). Istotną rolę odgrywa także wygodny materac i oczywiście stałe godziny chodzenia spać i wstawania.

Nadmierne skupianie się na samych kaloriach

Bardzo dobrze, że dbasz o swoją dietę, ale częstą pułapką jest skupianie się na samych kaloriach. Owszem, żeby schudnąć, potrzebny jest deficyt kaloryczny, a żeby zbudować masę mięśniową niezbędna będzie nadwyżka energetyczna. Jednak chodzi także o wartości odżywcze oraz rodzaj żywności. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żeby organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebuje regeneracji, czyli snu. Żeby z kolei miał energię, potrzebuje jedzenia. Im bardziej naturalna i nieprzetworzona żywność, tym więcej zawiera witamin i minerałów, które wpływają na Twoje zdrowie, samopoczucie, tempo regeneracji, stan włosów, skóry, paznokci, a także jakości budowanej masy. Co z tego, że będziesz na deficycie i schudniesz kilka kilogramów, jeśli wypadnie Ci połowa włosów, będziesz apatyczny i bez chęci do życia? Bo chyba nie o to chodzi?

Podsumowanie

To ludzka rzecz popełniać błędy. Jeśli poczułeś/aś, że powyższe słowa mocno opisują Twoją osobę, nie dołuj się, tylko przemyśl swoje podejście i wprowadź stosowne zmiany. Wiemy, że dążenie do formy to długotrwały proces wymagający samodyscypliny i cierpliwości, ale tak jest i będzie. Najważniejsze to przyjąć odpowiednią strategię, wystrzegać się najczęstszych błędów, które mogą jedynie zniechęcić do działania. Wyeliminuj błędy, a zobaczysz, że efekty nadejdą szybciej, niż przypuszczasz.

Komentarze (0)