Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Valladolid pracowali z zawodowymi kolarzami podczas dość długich startów. Długich, ponieważ trwały one ponad 20 dni. Sportowców podzielono na dwie grupy, w której jedna otrzymywała podstawową suplementację i 400 mg magnezu do śniadania, a druga tylko podstawową suplementację.

  1. Wnioski z badań
  2. Podsumowanie

Magnez jest jednym z bardziej popularnych suplementów. Sięgamy po niego zwykle, gdy czujemy zmęczenie, brak koncentracji, drganie powieki czy mięśni. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

kolarze magnez

W podstawowej suplementacji podawano:

  • kwas foliowy
  • witaminę C
  • witaminę B12
  • BCAA
  • glutaminę

Czy przy takiej suplementacji dodatek magnezu coś zmienia?

Wnioski z badań

kolarstwo

Naukowcy badali sportowców pod wieloma względami. Choć stężenie LDH, kreatyniny i kinazy kreatynowej było takie samo w obu grupach, to okazało się, że pojawiły się różnice w stężeniu mioglobiny we krwi. Mioglobina jest wskaźnikiem uszkodzenia mięśni. Im go więcej, tym większe ryzyko osłabienia mięśni. U osób suplementujących magnez wzrost mioglobiny był wolniejszy.

Magnez pozwala wyhamować rozpad mięśni u osób trenujących kolarstwo, ma to ogromne znaczenie w przypadku regularnego, powtarzanego wysiłku. Dodatkowe 400 mg magnezu umożliwia lepszą regenerację mięśni po intensywnych i forsownych ćwiczeniach, jak ma to miejsce w zawodach rowerowych.

Podsumowanie

Magnez ma wiele cennych właściwości, korzystnych zarówno dla sportowców, jak i pozostałych osób. Czy prawdą jest, że magnez hamuje rozkład mięśni? Tak, suplementacja magnezem wspiera procesy regeneracyjne i pomaga zahamować rozpad mięśni. Warto uwzględnić magnez w swojej codziennej suplementacji.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)