Glukozamina to znany składnik preparatów na stawy, który docelowo utrzymuje nienaganną kondycję chrząstki stawowej. W badaniach naukowych najczęściej przyglądano się jej działaniu wspomagającemu stawy, rzadko kiedy zwracając uwagę na dodatkowe korzyści. Świeżo opublikowane doniesienia naukowe wskazują, że glukozamina posiada jeszcze inne ciekawe właściwości, jak wsparcie pracy jelit. Badacze z MDPI przyjrzeli się zagadnieniu wsparcia układu pokarmowego przez glukozaminę, a wyniki eksperymentów są obiecujące.

Glukozamina

Glukozamina jest substancją, która naturalnie produkowana jest przez organizm. Powstaje ona z cząsteczki glukozy i glutaminy. W naszym ciele glukozamina powoduje wzrost syntezy tzw. glikozaminoglikanów, które to bezpośrednio odpowiadają za regenerację chrząstki stawowej. Podobnie za ilość glikozaminoglikanów odpowiada również siarczan chondroityny, który dość często występuje w suplementach wraz z glukozaminą. Jednak tym razem nie będziemy zajmować się rolą glukozaminy w odbudowie stawów, a przyjrzymy się wynikom badań, które sugerują, że jest ona bardzo dobrym dodatkiem wspomagającym funkcjonowanie jelit.

Badanie

Badanie przeprowadzono na grupach kobiet i mężczyzn, które stosowały glukozaminę zgodnie z opracowanym przez badaczy protokołem. Wydzielono dwie grupy, gdzie jedna przyjmowała 3000 mg siarczanu glukozaminy, a druga bazowała na placebo w postaci maltodekstryny.

Osoby badane nie tylko były zobligowane do wypełnienia szczegółowej ankiety dotyczącej odczuć płynących z funkcjonowania układu pokarmowego, ale również należało dostarczyć próbkę kału, która była analizowana pod kątem bakterii oraz metabolitów znajdujących się wewnątrz próbki. Ankietę, jak i próbkę kału  sprawdzono przed okresem suplementacji, a także po zakończeniu próby w celach porównania.  Glukozaminę podawano przez 3 tygodnie, po czym wprowadzono 2 tygodnie przerwy i ponownie stosowano ją przez 3 tygodnie. Łącznie badanie trwało 8 tygodni (z 2-tygodniową przerwą w środku eksperymentu).

jelita mężczyzna

Wyniki

Podczas eksperymentu w  grupie stosującej glukozaminę odnotowano mniejsze wzdęcia, mniej zaparć oraz poprawił się komfort wypróżniania. Co więcej, suplementacja przełożyła się na korzystną zmianę proporcji bakterii występujących w kale.

Wnioski

Według naukowców z MDPI glukozamina może być skutecznym suplementem wspomagającym pracę układu pokarmowego. Przy dawce 3000 mg siarczanu glukozaminy dziennie zmniejszyły się dolegliwości związane ze wzdęciami oraz poprawił się komfort wypróżniania. Przyswajanie glukozaminy w jelitach jest stosunkowo niewielkie i jej znaczna część wykorzystywana jest przez komórki jelitowe. Naukowcy zwracają uwagę na specyficzny sposób metabolizmu glukozaminy przez jelita, gdzie około 50% spożytego suplementu wykorzystywane jest na procesy odżywcze jelit.

Co warto zapamiętać?

  • Glukozamina posiada  właściwości wspomagające funkcję jelit.
  • 3000 mg glukozaminy dziennie zmniejszyło wzdęcia i poprawiło komfort wypróżniania się.
  • Warto łączyć glukozaminę z chondroityną, związki te działają synergistycznie.

Źródło: https://www.mdpi.com/2072-6643/13/7/2180?fbclid=IwAR0-euHnPZ8x0aWq2fjbSKX2EWxv90MS5wIp57F1w3soF00zfZUD1EqhOQ0

Komentarze (0)