Glikogen jest „paliwem”, które jest składowane w mięśniach i wątrobie. Mięśniowy podtrzymuje pracę włókien mięśniowych (stanowi energię w każdym rodzaju pracy, a szczególnie w treningu siłowym), glikogen wątrobowy reguluje kluczowy dla przeżycia parametr tj. stężenie cukru we krwi. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenie glukozy we krwi może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

  1. Internetowe mity
  2. Badanie na sportowcach (sporty rowerowe)
  3. Wnioski i komentarz 

Internetowe mity

Niestety rozwój Internetu doprowadził do rozpowszechnienia wielu fałszywych tez dotyczących cukru (sacharozy), glukozy, fruktozy czy galaktozy. Wbrew najpowszechniejszym mitom miód nie jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego ani cukier nie jest lepszy od zwykłej glukozy. W nadmiarze szkodzą w podobny sposób. Sacharoza i miód składają się z glukozy i fruktozy, więc są tak samo niekorzystne, jak glukoza.

miód, cukier, fruktoza, galaktoza

Niemniej, jeśli nie dostarczasz cukrów o szybkiej kinetyce w nadmiarze to … nic się nie dzieje. Nie można obarczać cukru stołowego czy miodu winą za rozwój wszystkich chorób cywilizacyjnych, nasilenie pojawiania się przypadków cukrzycy, otyłość i nowotwory. Są jednym z wielu czynników, wcale nie jedynym. Poniżej przytaczam jedno z badań, które pokazuje, iż cukry powszechnie uznawane za „niezdrowe” mogą znaleźć zastosowanie w żywieniu sportowców.

Badanie na sportowcach (sporty rowerowe)

Celem badania było porównanie wpływu napojów z maltodekstryną (MD) dodatkowo zawierających galaktozę, fruktozę lub glukozę na powysiłkową syntezę glikogenu w wątrobie. 10 dobrze wytrenowanych rowerzystów płci męskiej wykonało trzy eksperymentalne sesje ćwiczeń w odstępie co najmniej 1 tygodnia.

Po wykonaniu standardowego protokołu ćwiczeń obejmującego jazdę do wyczerpania badani przyjęli jeden z trzech 15% roztworów węglowodanów:

  • maltodekstryny + fruktoza (2 x więcej maltodekstryn niż fruktozy)
  • maltodekstryny + galaktoza (proporcje jak wyżej)
  • maltodekstryny + glukoza (proporcje jak wyżej)

Każda porcja dostarczała 69 g węglowodanów podczas 6,5 h regeneracji. Zmiany glikogenu w wątrobie śledzono za pomocą spektroskopii rezonansu magnetycznego (13) C.

napój z węglowodanów - trening rowerowy

Wyniki

  • fruktoza z maltodekstrynami pozwalała na ~85% szybszą resyntezę glikogenu wątrobowego w porównaniu do glukozy z maltodekstrynami
  • galaktoza z maltodekstrynami pozwalała na ~115% szybszą resyntezę glikogenu wątrobowego w porównaniu do glukozy z maltodekstrynami
  • objętość wątroby wzrosła o ~9% po fruktozie i 10% po galaktozie, ale w znikomy sposób po glukozie (2%)
  • synteza glikogenu wynosiła 8,6 g na godzinę przy galaktozie, 8,1 g na godzinę przy fruktozie oraz 3,7 g na godzinę przy glukozie

Wnioski i komentarz 

Mieszanki maltodekstryn z fruktozą lub galaktozą były dwukrotnie bardziej skuteczne niż maltodekstryny + glukoza dla regeneracji glikogenu w wątrobie w okresie kilku godzin po zakończeniu treningu. Uznawane za niezdrowe cukry takie jak galaktoza czy fruktoza mogą być korzystnym elementem protokołu regeneracyjnego sportowca dyscyplin wytrzymałościowych.

Referencje, badania, literatura:

Jacques Décombaz i in. Fructose and galactose enhance postexercise human liver glycogen synthesis. https://europepmc.org/article/med/21407126

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
TomQ-MAG

fruktoza dosc czesto jest demonizowana, ale glownie przezd dietetykow z podstawowa wiedza, ktorzy nie pracuja ze sportowcami. Trend na szczescie sie zmienia, a owoce nie jest juz wrogiem numer 1 odchudzania

0