Legenda kulturystyki czasów złotej ery Marvin Eder znany także jako „The Biceps From The Bronx” zmarł w wieku 90 lat. Zasłynął z wyciskania na ławce z wagą 500 funtów (227 kg) ważąc przy tym poniżej 200 funtów (91 kg). Wielu legendarnych kulturystów, takich jak Arnold Schwarzenegger i Reg Park, inspirowało się Marvinem na początku swojej kariery.

Eder był chudym i niskim nastolatkiem, którego zaczepiali więksi od niego. Pomyślał, że skoro jest niski, to chociaż będzie dobrze zbudowany. Trening siłowy był jedynym rozwiązaniem dla Marvina, ale mając niewielką wiedzę na jego temat w latach 50-tych, jego rodzice sprzeciwili się temu, ponieważ bali się, że zahamowałby jego wzrost. Nie mógł też pozwolić sobie na zakup ciężarów, więc zaczął wykonywać ćwiczenia typu podciąganie, pompki i inne ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała w lokalnym parku. Widział efekty, ale też dowiedział się o nowojorskiej siłowni o nazwie East Side Barbell Club. Marvin poczuł się jak dziecko w sklepie z zabawkami, widząc cały ten sprzęt i był pod wrażeniem uprzejmości wszystkich członków klubu.

Zaczął chodzić na siłownię i popełnił wykonywał po 10 serii każdego ćwiczenia, o którym przeczytał w magazynach kulturystycznych. Oczywiście był to błąd i nie zauważył on wystarczających przyrostów. Jednak na swojej drodze spotkał Abe Goldberga, który zauważył jak Marvin trenował i postanowił go poprowadzić. Przy odpowiednim reżimie treningowym w końcu Eder zaczął dostrzegać niesamowite rezultaty.

W swoje 18-te urodziny Marvin wycisnął sztangę o wadze 181 kg, co było wówczas niesamowitym wyczynem. Zaczął być znany jako król wyciskania na ławce i cały czas robił postępy, aż doszedł do wagi 227 kg. Marvin opracował system budowania siły, który służy jako podstawa dla naszych nowoczesnych systemów siłowych.

 

Marvin nie miał długiej kariery kulturystycznej. Startował w latach 1949-1951. Podobno przestał konkurować z powodu polityki w tym sporcie. Wygrał trzy konkursy podczas swojej krótkiej kariery: Junior Mr. New York, Junior North American Championships w 1949 oraz Mr. Eastern America w 1950. Zajął także trzecie miejsce na AAU Mr. America w 1951 roku. Żegnaj legendo...

Komentarze (1)
lordknaga

jeden z lepszych zawodnikow zmarl wczoraj/dzisiaj Tom Prince, napiszcie art, bo kariera warta uwagi, wiele do opisiania, zawodnik zyl na dializach przez 20 lat i to jest jeden z tych przykladow, gdzie jest 100% przyklad, jak zawodowstwo w usa ifbb przyklada sie do skracania zycia...

3