Jednym z kluczowych elementów zdrowej diety jest ograniczenie spożycia cukru, który – choć pyszny – może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Cukry proste, które powinny dostarczać do 10% energii z diety, wszechobecnie występują naturalnie w owocach, produktach zbożowych, oraz nabiale, jednak producenci żywności chętnie umieszczają je również w produktach, które naturalnie ich by nie zawierały, co widać, gdy przyjrzymy się etykietom popularnych artykułów spożywczych.

  1. Ukryty i wszechobecny cukier 
  2. Któż nie kocha tego smaku?
  3. Czy wszystkie słodycze są złe?
  4. Alternatywne sosy, które mogą byś sercem każdego dania
  5. Przepyszne NUTLOVE SAUCE
  6. Świadome wybory kluczem do zdrowia i sylwetki

Ukryty i wszechobecny cukier 

Utrzymanie niskiego poziomu spożycia cukrów prostych jest dużym wyzwaniem dla osób, które muszą ograniczać ten składnik w diecie. W kontekście zbilansowanej zdrowej diety istotne jest ograniczenie spożycia cukrów rafinowanych, zważywszy, że jadłospis często już zawiera znaczącą ilość węglowodanów prostych naturalnie występujących w produktach, takich jak fruktoza, glukoza czy laktoza.

Nie tylko słodycze

Współczesny świat pęka w szwach od ukrytych cukrów, które czyhają na nas nie tylko w słodyczach, ale również w wytrawnych potrawach i dodatkach. Cukry proste, takie jak syropy glukozowe, fruktozowe czy sacharoza, to tylko niektóre z nich. Znaleźć je można nie tylko w słodyczach, lecz również w wytrawnych potrawach i dodatkach. Gotowe sałatki, ketchup, a nawet wędliny często skrywają zaskakująco duże ilości cukru.

Polecamy również: Trzy zmiany w diecie, od których warto zacząć zdrowe odżywianie

Wydawałoby się, że zdrowa dieta jest wolna od pułapek nadmiernego spożycia węglowodanów prostych, ale czasami nawet te najbardziej pozorne wybory mogą prowadzić do nadmiernego spożycia cukru. Choć teoretycznie węglowodany złożone muszą ulec rozkładowi do cukrów prostych w procesie trawienia i zmienić się w glukozę, która będzie źródłem energii, to w praktyce nadmiar tych cukrów spożywany w diecie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Któż nie kocha tego smaku?

sos nutlove

Po pierwsze, wysoka atrakcyjność smakowa słodkich dań może prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii, co z kolei może przyczynić się do wystąpienia otyłości lub nadwagi, co oczywiście niesie za sobą dalsze konsekwencje. Wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ponieważ cukry proste powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co z czasem może prowadzić do insulinooporności i zaburzeń w regulacji poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo wiele badań wskazuje, że nadmierne spożycie cukru może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz oczywiście próchnicy.

Czy wszystkie słodycze są złe?

Czy w takim wypadku należy całkowicie wyeliminować słodkie potrawy z diety? Nie jest to konieczne, o ile zachowujemy umiar. Wiele słodkich dań można przygotować w zdrowszej wersji, zastępując cukier słodzikami lub korzystając z innych alternatywnych składników.  Ponadto wiele tradycyjnych posiłków może być modyfikowanych tak, aby były słodsze. Przykładowo, owsianki, jaglanki, naleśniki czy placuszki mogą być przygotowane w wersji słodkiej.

Polecamy również: Sól czy cukier - co bardziej nam szkodzi?

Alternatywne sosy, które mogą byś sercem każdego dania

Jednym z kluczowych elementów tworzenia słodkich dań z tradycyjnych potraw jest dodawanie słodkich sosów. W dobie rosnącej świadomości zdrowego stylu życia, poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnych sosów staje się priorytetem w kulinarnych eksperymentach. Słodkie sosy odgrywają szczególną rolę, dodając nie tylko intensywności smaku, ale również podkreślając naturalną słodycz potraw. Sosy te stanowią nie tylko dodatek, lecz często serce dania, nadając mu niepowtarzalny smak i charakter.

Przepyszne NUTLOVE SAUCE

Jednym z produktów, który można wykorzystać w kuchni, są sosy marki ALLNUTRITION, które znane już są z braku dodatku cukru i oleju palmowego, przy jednoczesnym zachowaniu wyśmienitego smaku i idealnej kremowej konsystencji. Seria sosów NUTLOVE SAUCE właśnie powiększyła się o dwa nowe smaki:

  • WHITE CHOCO RASPBERRY - sos o smaku białej czekolady z dodatkiem wiórków kokosowych i liofilizowanych malin
  • CHOCO HAZELNUT - sos czekoladowy z orzechami laskowymi, wzbogacony koncentratem białka serwatkowego

Świadome wybory kluczem do zdrowia i sylwetki

Dzięki świadomemu podejściu do diety i odpowiednim wyborom możemy zapewnić sobie lepszą ochronę przed wieloma chorobami i zachować dobre zdrowie na długie lata. Warto pamiętać o ograniczeniu spożycia cukru, wybierając produkty o ich niskiej zawartości lub sięgając po zdrowsze alternatywy. Sosy bez cukru marki ALLNUTRITION stanowią doskonały przykład, pozwalając cieszyć się pysznym jedzeniem bez wyrzutów sumienia. Pamiętajmy, że zdrowa dieta to nie tylko kwestia ograniczenia cukrów, lecz także świadomych wyborów żywieniowych oraz umiaru.

Źródła:

  • https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/jaka-ilosc-cukru-jest-bezpieczna-dla-zdrowia/
  • https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)