Istnieje kilka powodów, dla których ludzie unikają albo chociaż ograniczają spożycie pszennego chleba. Do grona tych osób należą m.in. osoby chorujące na celiakię, chorobę autoimmunologiczną, w której organizm reaguje problemami trawiennymi w odpowiedzi na spożywanie produktów zawierających gluten (takich, jak produkty na bazie pszenicy). Kolejnym  powodem  jest dieta niskowęglowodanowa, a inni po prostu szukają  zdrowszych zamienników.

Na szczęście istnieje wiele różnych alternatyw dla chleba z pszenicy, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z jedzenia kanapek czy nawet pizzy. Większość z nich jest bezglutenowa, a wiele z nich ma także niższą ilość węglowodanów.

Chleb żytni

Chleb żytni to źródło ważnego błonnika. Jest ciemniejszy i gęstszy, niż chleb pszenny, zdecydowanie łatwiej się nim najeść. Ma też mocniejszy smak i zapach, co może nie każdemu odpowiadać, ale dość łatwo się przyzwyczaić i przekonać do tego chleba. Plusem z pewnością jest dostępność, bo chleb żytni znajdziemy w większości sklepów i piekarni. Z łatwością można go zrobić również w domu.

Niestety nie jest pozbawiony glutenu, więc nie jest odpowiedni dla osób chorujących na celiakię czy z nietolerancjami pokarmowymi, ale z pewnością jest dobrym wyborem dla osób będących na redukcji lub chcących postawić na nieco zdrowszą żywność. 

Chleb na zakwasie

Robienie chleba na zakwasie jest dość popularną metodą. Dzięki fermentacji ziaren, chleb taki, w przeciwieństwie do innych rodzajów, ułatwia trawienie. Do pieczenia chleba na zakwasie można użyć różnych rodzajów mąk, także żytniej czy bezglutenowej. 

Dzięki dłuższemu procesowi fermentacji, chleb jest wzbogacony o cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze.

Minusem może być lekko kwaskowy smak, przez co nie wszystko, co lubimy dawać na kanapki, będzie idealnie skomponowane. Jest to jednak kwestia indywidualna, bo każdy z nas lubi co innego. 

chleb na diecie

Kukurydziane tortille

Tortille produkowane z kukurydzy są doskonałą bezglutenową, bogatą w błonnik opcją. Można ich użyć do tacos i innych dań meksykańskich, ale także, jako bazę do pizzy. Są powszechnie dostępne i proste do zrobienia. Mają też nieco mniej węglowodanów, a co za tym idzie i kalorii, niż ich pszenny odpowiednik. 

Chleb bezglutenowy

Odkąd pojawiła się moda na dietę bezglutenową to i piekarnie zaczęły wzbogacać swój asortyment. Na dzień dzisiejszy pieczywo jest w teorii łatwo dostępne. W teorii, ponieważ osoby z celiakią i tak muszą robić zakupy ostrożnie. Niektóre rodzaje chleba są produkowane na tej samej linii produkcyjnej co chleb z pszenicy, a to dla osób chorych jest wystarczający powód, by mieć wątpliwość, czy mogą go zjeść. Tak czy inaczej, łatwo kupić w sklepach odpowiednie mąki i taki chlebek upiec sobie w domowych warunkach. To bardzo fajna alternatywa, bo często chleb ten znakomicie zastępuje pszenny, smakuje i pozwala jeść kanapki.

Dobrym uzupełnieniem takiego chleba są różnego rodzaju nasiona. Są one źródłem dodatkowego białka, błonnika i wielu cennych wartości odżywczych.

Chleb z ziaren

Tak, można zrobić lub kupić także chleb z ziaren. Może to być pszenica, proso, jęczmień, soja, soczewica itp. Takie chleby można wykonać samodzielnie lub kupić w lepszej piekarni. Ziarna sprawiają, że jest on wzbogacony o białko i błonnik i pomaga w trawieniu. Oczywiście chcąc unikać pszenicy czy glutenu musimy odpowiednio dobrać ziarna lub uważniej przeczytać etykiety.

Sałata i inne warzywa liściaste

Być może dziwi Was fakt, że warzywa mogą zastąpić pieczywo, ale liczy się forma. Kto pilnuje kalorii z pewnością polubi dietetyczne kanapki. Na liść sałaty można położyć to samo, co na kromkę chleba - ser, wędlinę, pomidora itp. Można je zjeść na "płasko", jak kanapkę lub zawinąć w rulon. 

Choć nie wygląda ani nie smakuje, jak chleb, to jest to ciekawa, dietetyczna alternatywa dla kanapek.

Podsumowanie

Jeśli nie chorujesz na celiakię, nie masz nietolerancji pokarmowych, to nie musisz sobie odmawiać pszennego chleba. Jeśli jednak problem Cię dotyczy, to wcale nie znaczy, że musisz rezygnować z kanapek, które czasami są zwyczajnie prostym i szybkim posiłkiem. Jest wiele alternatyw i z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. 

Komentarze (4)
Omletowelowe

Z powodu celiakii nie jem chleba ale przyznam, że doskonałym zamiennikiem jest kapusta pekińska. Polecam również cienkie omlety jako alternatywe :)

1
anubis84

W sensie robisz kanapkę i zamiast pieczywa dajesz kapuste pekińską, i na nią dopiero jakiś serek, pomidor itp ?

0
SHHO

Pekińska?
Codziennie widzę jak farmer uprawia tą kapustę. Jeden wielki nawóz

0
anubis84

W wiekszosci się powinno jadać te na które jest sezon, w okresie zimowym lepiej na mrozonki postawić.

0