Ciemna czekolada to nie tylko rozkoszna uczta dla podniebienia, ale również liczne korzyści zdrowotne. W przeciwieństwie do swoich słodszych odpowiedników ciemna czekolada zawiera wyższą ilość kakao, czyli więcej substancji odżywczych i antyoksydantów. Dlaczego warto włączyć ciemną czekoladę do swojej diety? Oto kilka powodów, dla których warto cieszyć się jej smakiem. 

  1. Co kryje w sobie ciemna czekolada?
  2. Bogactwo antyoksydantów
  3. Właściwości przeciwzapalne
  4. Czekolada dla poprawy nastroju 
  5. Poprawa funkcji mózgu
  6. Błonnik korzystny dla układu pokarmowego
  7. Podsumowanie

Co kryje w sobie ciemna czekolada?

ciemna czekolada

Ciemna czekolada jest zaskakująco bogata w składniki odżywcze i minerały, takie jak magnez, żelazo, miedź i cynk. Jest dobrym źródłem błonnika i dostarcza także fosforu, potasu, witamin z grupy B oraz witaminę E i K. Jest jednak stosunkowo wysokokaloryczna, dlatego należy ją spożywać z umiarem, a nie w dużych porcjach.

Wartości odżywcze ciemnej czekolady 

Składnik odżywczy

Ilość na 100 g

Energia

598 kcal

Białko

7,79 g

Tłuszcz

42,63 g

Węglowodany

43,06 g

Błonnik

7 g

Cukry

24,23 g

Żelazo

11,90 mg

Magnez

146 mg

Fosfor

206 mg

Potas

715 mg

Sód

9 mg

Witamina B2 (ryboflawina)

0,16 mg

Witamina B3 (niacyna)

1,11 mg

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

0,11 mg

Witamina B6

0,05 mg

Witamina E

3,12 mg

Witamina K

7,30 µg

Przykładowy produkt rynkowy

Bogactwo antyoksydantów

Ciemna czekolada jest bogatym źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, co przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniem. Jest też doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza związków flawonoidowych, takich jak katechiny, antocyjany i proantocyjanidyny, których korzystne działanie dla zdrowia serca i układu krążenia zostało potwierdzone przez liczne badania.

Ze względu na większą zawartość kakao ciemna czekolada zawiera pięciokrotnie więcej flawonoidów w porównaniu do czekolady mlecznej. Nadmierna produkcja wolnych rodników powoduje stan zwany stresem oksydacyjnym, który jest powiązany z wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak niektóre nowotwory i choroby serca.

Przeciwutleniacze zmniejszają lub hamują uszkodzenia komórkowe poprzez interakcję z wolnymi rodnikami i neutralizację ich, zanim zdążą uszkodzić lipidy, białka i DNA. Badania pokazują, że produkty kakaowe, takie jak gorzka czekolada, mają najwyższą zawartość flawonoidów w stosunku do innej żywności. 

Właściwości przeciwzapalne

Ciemna czekolada ma również silne działanie przeciwzapalne. Liczne badania dowodzą, że jedzenie ciemnej czekolady skutecznie zmniejsza markery stanu zapalnego. Jedno z nich wykazało, że osoby, które spożywały 40 g ciemnej czekolady zawierającej 70% kakao trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące, miały obniżony poziom markera stanu zapalnego, czynnika martwicy nowotworu alfa w porównaniu z grupą kontrolną.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Inne badania wykazały, że spożywanie ciemnej czekolady skutecznie obniża poziom innych markerów stanu zapalnego, takich jak interleukina-6 (IL-6) i bardzo wrażliwe białko C-reaktywne (hs-CRP), u osób ze schorzeniami, o których wiadomo, że zwiększają stan zapalny w organizmie, jak osoby z cukrzycą typu 2.

Czekolada dla poprawy nastroju 

dobry nastrój, ciemna czekolada

Ciemna czekolada zawiera związek znany jako anandamid, który jest kojarzony z uczuciem euforii. Co więcej, działanie psychoaktywne fenyloetyloaminy zawartej w czekoladzie może pomóc w poprawie nastroju. Regularne spożywanie ciemnej czekolady może przyczynić się do redukcji stresu i poprawy ogólnego samopoczucia.

Poprawa funkcji mózgu

Flawonoidy zawarte w ciemnej czekoladzie mogą korzystnie wpływać na funkcje mózgu. Badania sugerują, że mogą one poprawić przepływ krwi do mózgu, co z kolei wpływa na lepsze funkcjonowanie pamięci i koncentracji. Dodatkowo ciemna czekolada zawiera kofeinę, co może dodatkowo pobudzić aktywność umysłową.

Błonnik korzystny dla układu pokarmowego

dobre trawienie, błonnik

Ciemna czekolada dostarcza również błonnika, który ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Błonnik wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit, reguluje poziom glukozy we krwi i pomaga utrzymać uczucie sytości. To sprawia, że ciemna czekolada może być cennym elementem diety dla osób dbających o zdrowie układu trawiennego.

Podsumowanie

Ciemna czekolada, oprócz niezaprzeczalnego smaku, oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Jednak tak jak w przypadku każdego produktu spożywczego, kluczową kwestią jest umiar. Spożywanie ciemnej czekolady jako dodatek do zrównoważonej diety może przyczynić się do poprawy zdrowia serca, funkcji mózgu i ogólnego samopoczucia. Pamiętaj jednak, żeby wybierać czekoladę o jak najwyższej zawartości kakao, unikać tych z dodatkiem cukru. 

Źródła:

https://www.mdpi.com/2304-8158/11/10/1445

https://clinicalnutritionespen.com/article/S2405-4577(22)01419-X/fulltext

https://www.mdpi.com/2072-6643/13/12/4269

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286321002746?via%3Dihub

https://www.mdpi.com/2304-8158/11/13/1962

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
TomQ-MAG

ogolnie wsrod zawodnikow wraca moda na podbijanie tluszczy gorzka czekolada :)
u mnie niestety zbyt wysoki prog smakowitosci sprawia, ze nie umiem zjesc np. 2 kostek do kawy, tylko musze cala tabliczke wciagnac%)

0
rarytas1

Po co polecać czekoladę skoro wszystko co w tej czekoladzie działa to kakao. Kakao proste w przygotowaniu ,na wodzie nie zawiera syfu w postaci cukru, ma mało tłuszczu i nawet przy ostrej diecie można pić do oporu.

0
Bull

To jednak nie to samo, kakao nie ma tej magi co tabliczka czekolady, która jest często nałogiem. Oczywiście ważne by wybierać te bez dodatku cukru.

0
rarytas1

Wypijam codziennie rano po śniadaniu kakao na wodzie bez cukru w ilości 40 gram dziennie po tym pije kawę i patrząc po efektach myślę że nad wpływem kakao na regenerację potreningową jest jeszcze sporo badań do przeprowadzenia. Wszystkie dostępne suple pod względem przyspieszenia regeneracji potreningowej niech się schowają

0