Nie ma wątpliwości, że pomidory są jednym z najbardziej wszechstronnych produktów spożywczych. Sprawdzą się w świeżej sałatce, jak i zupie czy sosie do makaronu lub pizzy. Wiele osób mimo wszystko gubi się jak sklasyfikować takiego pomidora. Czy to owoc, czy warzywo? 

  1. Jaka jest różnica między owocem a warzywem?
  2. Pomidor to owoc czy warzywo?
  3. Jakie są gatunki pomidorów?
  4. Najpopularniejsze gatunki pomidorów 
  5. Ile waży jeden pomidor?
  6. Ile kalorii ma pomidor?
  7. Co można zrobić z pomidorów?
  8. Czy gotowe produkty z pomidorów są zdrowe?
  9. Podsumowanie

Jaka jest różnica między owocem a warzywem?

W kwestii klasyfikacji gatunku warto wiedzieć, czym się różnią warzywa od owoców. Owoc charakteryzuje się tym, że ma jadalne części nasienne (często słodkie) tzw. rozrodcze. Jemy tylko tę część, która zawiera nasiona. Z kolei warzywo, to roślina, która ma różne części jadalne m.in. korzeń, liście, łodygi.

Pomidor to owoc czy warzywo?

Z racji tego, że pomidor, zawiera nasiona, to jest on owocem. Jednak łatwo zauważyć, że powszechnie jest uznawany za warzywo (chociażby według oznaczeń na sklepowej wadze). Wynika to zapewne z tego, że nie jest tak słodki, jak większość owoców i częściej wykorzystywany jest do potraw wytrawnych, w towarzystwie innych warzyw. Ma też mniej kalorii.

Jakie są gatunki pomidorów?

kiść pomidorów

Istnieje wiele gatunków pomidorów, które różnią się wielkością, kolorem, kształtem. Wszystkie natomiast są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Jak rośnie pomidor? Można powiedzieć, że jest to krzew z długimi zielonymi łodygami, na których pojawiają się drobne, zielone liście, a wśród nich piękne owoce. Najczęściej mają one różne odcienie czerwieni, ale zdarzają się także żółte, zielone, pomarańczowe i fioletowe odmiany. Zazwyczaj stosuje się podział ze względu na wielkość owoców lub sposób uprawy.

Ze względu na wielkość owoców wyróżniamy:

  • drobnoowocowe, np. daktylowe, koktajlowe
  • średnioowocowe, np. brylant
  • wielkoowocowe np. malinowe, bawole serce

Ze względu na sposób uprawy pomidory dzielimy na:

  • szklarniowe
  • gruntowe
  • uprawiane pod folią

Najpopularniejsze gatunki pomidorów 

rodzaje pomidorów

Pomidorki cherry, koktajlowe - są to drobne, okrągłe pomidorki na tzw. jeden kęs. Jedna sztuka to zaledwie 15 g. Są nie tylko soczyste i bardzo smaczne, ale także niezwykle dekoracyjne. Zdobią sałatki, dania z makaronem, mięsem, twarożki itp. Najbardziej popularne są pomidorki w kolorze czerwonym i żółtym.

Pomidory winogronowe - pomidory te są o połowę mniejsze od pomidorów koktajlowych, mają podłużny kształt. Nadają się do dekoracji dań i sałatek i chrupania w ramach przekąski. Są mniej soczyste niż pomidorki koktajlowe.

Pomidory malinowe - pomidory malinowe, to jeden z najsmaczniejszych gatunków. Są zwykle pokaźnych rozmiarów, nieregularnych kształtów (tzw. sercowaty kształt) i mają kuszącą, różową skórkę.

Pomidory bawole serce - to jedna z większych odmian. Ich masa może sięgać nawet 600 g. Są mięsiste, słodkie i soczyste, a i mają sercowaty kształt.

Pomidory rzymskie (śliwkowe) - ich charakterystyczną cechą jest owalny kształt. Mają dość intensywny smak, dlatego świetnie się nadają do robienia sosów.

Pomidory San Marzano - pomidor ten jest znany ze swojego włoskiego pochodzenia i wykorzystywany w słynnych daniach, takich jak pizza neapolitańska. Mają podłużny kształt, ale w porównaniu do pomidorów rzymskich są bardziej spiczaste, mają mniejszą średnicę, a także słodszy smak.

Bardziej egzotyczne gatunki pomidorów

Pepper-Like Stripe - ciekawie wyglądający pomidor przypomina kształtem nieco podłużną paprykę. Wygląda jak prawdziwe arcydzieło, cały jest pokryty czerwono-żółtymi paskami. W środku przypomina trochę pomidora rzymskiego, ale jest mniej soczysty.

Striped Antho - podobnie jak poprzednik, gatunek Striped Antho również przyciąga wzrok swoim pasiastym ubarwieniem. Te, które mają dodatkowe, fioletowe przebarwienia są bogate w antocyjany (stąd też ich nazwa). Pomidorki są dość drobne (ok. 100 g), okrągłe i mają ziemisty, słodki smak.

Aunt Ruby’s German Green - o ile większość pomidorów jest zielona tylko, jak jest niedojrzała, to ta odmiana wręcz przeciwnie. W pełni dojrzałości kusi soczystą zielenią i miękkim miąższem. Co ciekawe, w przekroju wygląda nieco inaczej niż tradycyjne pomidory. Część z pestkami jest bardzo drobna, a większość stanowi ta bardziej mięsista. Pomidory te są duże, słodkie, ale z lekką nutą ostrości.

Black Beauty - piękna nazwa, prawda? Pomidor ten zaskakuje swoją ciemną barwą. Im więcej dostanie słońca, tym jest ciemniejszy. Mówi się, że to najsmaczniejsze pomidory, szczególnie jeśli poleżą w temperaturze pokojowej.

Ile waży jeden pomidor?

pomidor

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, ponieważ jak już wspomniałam, istnieją różne gatunki pomidora. Przykładowo pomidorek koktajlowy waży około 10-15 g, duży pomidor typu bawole serce waży od 200 do nawet 600 g, a taki klasyczny pomidor, jaki zazwyczaj kupujesz w sklepie, waży około 100 – 250 g.

Ile kalorii ma pomidor?

Pomidor dostarcza ok. 20 kcal w 100 g. Zatem Średni pomidor ważący ok. 200 g to zaledwie 40 kcal. Nic zatem dziwnego, że jest to tak częsty bywalec talerza osoby dbającej o linię. Jakie są wartości odżywcze pomidora?

W 100 g pomidora znajdziemy:

  • 0,2 g tłuszczu
  • 3,9 g węglowodanów
  • 2,6 g cukrów prostych
  • 1,2 g błonnika
  • 1 g białka

Pomidory to także dobre źródło witaminy C. Jeden średniej wielkości pomidor może zapewnić nawet 28% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Ponadto owoc ten zawiera potas, witaminę K1 oraz foliany (witaminę B9).

W pomidorach znajdują się także inne związki m.in. likopen, beta-karoten, naryngenina, kwas chlorogenowy. Wszystkie chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, zmniejszając i zapobiegając stanom zapalnym i opóźniając procesy starzenia.

Polecamy również: Pomidor przed opalaniem – skóra w idealnym stanie

Co można zrobić z pomidorów?

sos pomidorowy

Pomidory są bardzo wszechstronne. Stanowią znakomity dodatek do sałatek (szczególnie te drobne odmiany, które je przy okazji zdobią), są bazą sosów np. do pizzy, makaronów, mięs, a także soków warzywnych. Pomidor wzbogaci każdą kanapkę i tortillę. Może być także największą gwiazdą na talerzu np. w sałatce Caprese. Trudno sobie wyobrazić menu mniejszej czy większej imprezy lub okoliczności z menu niezawierającym pomidora pod jakąkolwiek postacią.

Czy gotowe produkty z pomidorów są zdrowe?

Najczęściej kupowane to sok pomidorowy, przecier pomidorowy, ketchup, pomidory w puszce itp. Na pytanie nie da się odpowiedź jednoznacznie, ponieważ wiele zależy od producenta. Ten, który stawia na prosty skład, z pewnością będzie mógł się pochwalić produktami dobrej jakości. Uważać natomiast trzeba na wyroby, które zawierają sól, cukier, substancje konserwujące itp.

Podsumowanie

Czy pomidor to owoc? Tak, pomidor jest owocem, ale traktowany jest częściej jako warzywo z powodu niższej kaloryczności i mniej słodkiego smaku. Stanowi cenne źródło witaminy C i przeciwutleniaczy. Ma bardzo niską kaloryczność, dzięki czemu mogą je jeść także osoby będące na diecie.

Pomidory dostępne są w sklepach przez cały rok, natomiast tylko w ciepłych miesiącach, te świeże, mają odpowiedni smak i aromat. Poza sezonem częściej jednak trafiamy na owoce z grubą skórką i totalnie bez smaku. Wynika to z tego, że są sprowadzane z daleka i nie dojrzewają na słońcu. Warto w takich przypadkach sięgać po pomidory w puszce, które mają w składzie same pomidory. Mają one więcej wartości odżywczych, ponieważ zrywane są one w sezonie, czyli wtedy, kiedy mają najlepsze warunki do wzrostu i korzystania ze słońca.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
lodzianin1

Teraz i tak 80% ludzi nie stać na pomidory ;-)

4
eveline

Coś w tym jest. Pomidor stał się towarem luksusowym ;)

0