Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że soki pomidorowe są jednymi z najlepszych pod względem składu i właściwości z wszystkich dostępnych soków na rynku. Jedno z lepszych źródeł niezmiernie istotnego w diecie osoby aktywnej fizycznie potasu, jak również prozdrowotnie działającego na nasz organizm likopenu. Niestety mało kto jest ich zwolennikiem pod względem smakowym. W jaki sposób włączyć je do diety nie pijąc ich bezpośrednio? Sok, której z firm ma najlepszy skład i warto go włączyć do diety? Przeanalizujmy, jak to dokładnie wygląda.

Sok pomidorowy – czym jest?

Jest sokiem przecierowym otrzymywanym z pomidora, który można bezpośrednio spożywać. Jeden z popularniejszych soków warzywnych, którego zastosowanie może być różnorodne. Od bezpośredniego spożycia, w celu zaspokojenia pragnienia, przez picie w celu uzupełnienia elektrolitów po treningu, do zastosowania jako składnik zupy czy sosu do posiłku.

Produkcja soku pomidorowego zaczyna się od rozdrobnienia miąższu świeżych pomidorów, po oddzieleniu skórek i nasion. Wydłużenie przydatności do spożycia takiego soku uzyskuje się metodą pasteryzacji. Często dodaje się do soku odrobinę soli. Spotykane są również dodatki ziół, pikantnej papryki, selera, imbiru czy nawet ogórków kiszonych.

Cennymi składnikami soków pomidorowych są: potas 220 mg, witamina C 70 mg czy żelazo 0,4 mg w 100 g. Wystarczy wypić 300 ml, aby dostarczyć całkiem solidne ilości tych związków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez wątpienia istotnym czynnikiem decydującym o tym, jaki sok warto kupić i spożywać jest metoda jego produkcji. To z czego taki sok jest produkowany, odgrywa istotną rolę. Niestety zdecydowana większość dostępnych na rynku soków produkowana jest z zagęszczonego soku pomidorowego. Niektóre nawet o niskiej zawartości pomidorów obecnych już w tym zagęszczonym soku. Spotykane są jednak soki pozyskiwane ze świeżych pomidorów. Smak ich jest zdecydowanie inny. Cena z kolei wcale nie jest znacznie wyższa.

Skład, cena, smak, dostępność – porównanie soków różnych firm

Dawtona sok pomidorowy 330 ml

Sok dość popularnej i niedrogiej firmy. Znaleźć można go w zasadzie w każdym hipermarkecie czy nawet w Biedronce. Cena około 1,39 zł za 330 ml. Smak niezły. Jednak wyczuwalne jest w nim to, że nie jest on produkowany ze świeżych pomidorów.

W 100 g soku znajduje się 19 kcal. Węglowodany 3,1 g (w tym cukry 3,1 g), błonnik 1,2 g, białko 1 g, tłuszcz 0 g, sól 0,4 g.

Składniki: sok pomidorowy odtworzony z zagęszczonego soku pomidorowego (99,5%), sól.

Plusy: dostępność, cena, mimo, że produkowany z zagęszczonego soku pomidorowego to % zawartość jego dość wysoka 99,5%.

Minusy: smak, brak obecności świeżych pomidorów.

Vital Fresh sok pomidorowy 250 ml

Sok dostępny tylko w sklepie Biedronka. Niestety rzadko można go spotkać, co jest sporym minusem. Szkoda, chociażby z tego względu, że ma bardzo dobry skład i niską cenę. Produkowany jest ze świeżych pomidorów a cena to około 1,39 zł za 250 ml. Ma on również bardzo dobry smak. Bardzo przypominający świeże pomidory.

W 100 g soku znajduje się 17 kcal. Węglowodany 2,4 g (w tym cukry 2,4 g), białko 0,9 g, tłuszcz <0,5 g, sól 0,5 g.

Składniki: sok wyciskany bezpośrednio z owoców, sól.

Plusy: skład, cena, smak.

Minusy: dostępność, brak na podanej ilości błonnika.

Tymbark sok pomidorowy 300 ml

Sok popularnej firmy. Dostępny w butelkach szklanych, jak i plastikowych. Cena 1,69 zł za 300 ml, więc nieznacznie drożej niż poprzednie firmy. Skład niestety gorszy niż np. Vital Fresh. Dostępność w większości hipermarketów. Jednak gorsza niż Dawtona. Smak z kolei nieznacznie lepszy. Plusem dla producenta jest podanie dokładnej zawartości potasu.

W 100 g soku znajduje się 16 kcal. Węglowodany 2,2 g (w tym cukry 2,1 g), błonnik 1,1 g, białko 0,8 g, tłuszcz 0,2 g, sól 0,6 g, potas 250 mg.

Składniki: przecier pomidorowy z zagęszczonego przecieru, sok pomidorowy z zagęszczonego soku, przecier pomidorowy, sól morska.

Plusy: dostępny w szklanych i plastikowych butelkach, wyszczególnienie zawartości potasu, dobry smak jak na sok z zagęszczonego przecieru.

Minusy: brak obecności świeżych pomidorów, brak obecności w składzie % zawartości przecieru i zagęszczonego soku, cena.

Międzychód sok pomidorowo-ogórkowy 290 ml

Rzadko spotykany w sklepach sok o bardzo dobrym i specyficznym składzie. Kupić można go czasami w hipermarketach lub mniejszych supermarketach. Cena około 2 zł za 290 ml jest zdecydowanie najwyższa z porównywanych. Smak bardzo przyjemny, wyraźnie pomidorowy z wyczuwalnym dodatkiem kawałeczków kiszonego ogórka. Fajny wybór dla osób nie przepadających za typowym sokiem pomidorowym.

W 100 g soku znajduje się 15 kcal. Węglowodany 3,4 g (w tym cukry 2,2 g), białko 0,9 g, tłuszcz 0,2 g, sól 0,9 g.

Składniki: pomidory świeże 87%, ogórki kwaszone 13%, zalewa z ogórków kwaszonych, sól.

Plusy: ciekawe połączenie i smak, bardzo dobry skład z obecnością świeżych pomidorów i ogórków.

Minusy: cena, dostępność, producent nie podaje ilości błonnika.

Wnioski

Wybór dobrej jakości soku pomidorowego nie jest prosty. Ciężko znaleźć jest taki, który byłby produkowany ze świeżych pomidorów, jednocześnie niedrogi i dostępny w znanych sklepach. Pod względem składu w stosunku do ceny zdecydowanie wygrywa sok Vital Fresh. Dostępny jest niestety bardzo rzadko, tylko w Biedronce. Ciekawą alternatywą dla osób, które nie przepadają za smakiem soku pomidorowego, jest sok Międzychód z dodatkiem ogórka. Niestety cena sporo wyższa, a dostępność również nie należy do najlepszych.

Komentarze (5)
Anonim

e

1
gokuson

się składnie wypowiedziałeś :)

1
juzwojtek

Na polskim rynku pełno jest a'la soków pomidorowych. Sam ich nie piję. Ale za to robię sobie od czasu do czasu przeczyszczenie organizmu z toksyn. Znalazłem niszowego producenta przecierów i sosów pomidorowych. Jak wjedzie taki makaron z ich sosem gruzińskim, albo zupa na ich koncentracie, to nie tylko "niebo w gębie", ale i mam pewność pochodzenia pomidorów i składu. Piszę o Tomaty.pl. Polecam Wam przynajmniej ze dwa tygodnie być na takim detoksie pomidorowym. xd

0
Bull

Wypad z tanią reklamą biedaku

0
triska

Lubię soki pomidorowe, piję niemal codziennie butelkę soku tarczyn, jest pyszny. Lubię też pomidorówkę :)

0