Jest to jedno z ćwiczeń, które można stosować zamiast pełnozakresowych „brzuszków”, czyli uginania tułowia. Nie należy traktować mięśni brzucha priorytetowo, licząc, że w ten sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej odłożonej w rejonie tułowia. To się raczej nie uda. Krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg są prostszą wersją ćwiczenia znanego jako scyzoryk, czyli jednoczesnego unoszenia rąk i nóg w leżeniu (w terminologii angielskiej bywa nazywane V-up). 

  1. Krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg - zaangażowane mięśnie
  2. Krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg - zaangażowane mięśnie

  • Mięsień prosty brzucha
  • Mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • Mięsień napinacz powięzi szerokiej
  • Szereg innych mięśni stabilizujących i wspomagających

Krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg - prawidłowe wykonanie

spięcia brzucha do wyprostowanych nóg

Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę. Nogi lekko ugięte w kolanach, uniesione do góry. Samo przyjęcie tej pozycji może być już pewnym wyzwaniem dla muskulatury tułowia. Wykonujemy krótkie, kontrolowane spięcia, kierując łokcie w kierunku kolan.

Uwagi i sugestie

Nie należy utrzymywać silnego nacisku rękoma w szyjnym odcinku kręgosłupa, jeśli ktoś ma z tym problem, to lepiej byłoby trzymać ręce w położeniu neutralnym np. z przodu klatki piersiowej. Jest to często spotykany problem przy różnego rodzaju skłonach np. klasycznych brzuszkach. Ćwiczenie sprawdzi się jako uzupełnienie dla treningu mięśni brzucha występującym przy okazji np. ćwiczeń z wolnymi ciężarami.

Komentarze (0)