Nie jest tajemnicą, że zdrowa dieta wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego życia, czy to zdrowie czy kondycja fizyczna, nastrój, zdolność uczenia się i wiele innych. Nie ma też wątpliwości, że dbałość o to, co ląduje na naszych talerzach, jest ważne w każdym wieku.

Do ciekawych wniosków doszli epidemiologowie z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii. Według nich regularne spożywanie margaryny może się przyczynić do spadku inteligencji wśród dzieci.

Tłuszcze wpływają na naszą inteligencję

Jak już wspomniano, zdrowa dieta sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, wydajności w pracy czy nauce. Ludzie, którzy dbają o to, by wybierać zdrowe tłuszcze, są także mądrzejsi. Im więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym wyższe możesz mieć IQ. W szczególności na uwagę zasługują kwasy tłuszczowe z ryb. Zwróćcie uwagę, że już kobietom w ciąży zaleca się suplementowanie kwasów omega 3, aby ich dziecko dobrze się rozwijało. Nie tylko fizycznie. 

Wspomnieni naukowcy chcieli zbadać wpływ diety na inteligencję i obserwowali przez siedem lat grupę niedawno narodzonych dzieci (od urodzenia do siódmego roku ich życia). Przed rozpoczęciem badania wykonano specjalne testy IQ, żeby mieć jakiś punkt zaczepienia i móc w późniejszym czasie porównać wyniki. 

Badano wpływ różnych posiłków, zmieniano ich zestawienie, jednak zawsze tam, gdzie była margaryna, dzieciom znacząco obniżał się poziom IQ w testach. Wyniki się nieco poprawiały, gdy dieta została uzupełniona o zdrowe tłuszcze, np. przez rybę. Jednak po usunięciu jej z menu, ponownie margaryna zaczynała wpływać negatywnie na inteligencję dzieci. 

Naukowcy poprzez różne kombinacje produktów, kilkuletnie obserwacje i testy, wskazują margarynę, jako najbardziej oddziałujący czynnik w tych badaniach. Podejrzewają oni, że to kwasy tłuszczowe trans tak zmniejszają inteligencję dzieci, a są one  składnikiem margaryny. 

margaryna

Czym są kwasy tłuszczowe typu trans?

W nienasyconych kwasach tłuszczowych występuje minimum jedno wiązanie podwójne pomiędzy cząsteczkami węgla. W zależności od konfiguracji, wyróżnia się wiązanie typu cis i trans. W naturze najczęściej mamy do czynienia z wiązaniami typu cis, ale niektóre produkty pochodzące ze zwierząt przeżuwających, np. krów, owiec - ich mleka i mięsa, są naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych trans. Zawarte są one również w częściowo utwardzonych tłuszczach, powstałych w trakcie przemysłowego utwardzania olejów roślinnych. Tłuszcze trans mają wyższą temperaturę topnienia i mogą przybierać postać stałą, stąd też nadają się do wyrobów, takich jak właśnie margaryna. 

Jakie produkty są źródłem tłuszczów typu trans? Są to przede wszystkim niskiej jakości wyroby cukiernicze i słodycze, takie jak ciasteczka, przekąski czekoladowe, cukierki, krakersy i inne, do których produkcji użyto utwardzonych olejów roślinnych. Również żywność typu fast food może zawierać ich sporą ilość. 

Podsumowanie

Zdrowa dieta to podstawa dla osób w każdym wieku. Dla dzieci jest ona szczególnie ważna, ponieważ się rozwijają i potrzebują jak najwięcej wartości odżywczych. Warto zatem zwrócić uwagę także na rodzaj tłuszczu, jaki im podajemy do kanapek czy jako przekąskę. Być może w przyszłości przyniesie to pozytywne skutki, m.in. w nauce.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160289609000920