Wykorzystanie suplementacji magnezem niesie za sobą potencjalne korzyści dla układu nerwowego, ale i nie tylko. Jak wykazali naukowcy z Mexico City, wysokie stężenie magnezu we krwi chroni przed stwardnieniem tętnic, wysokim ciśnieniem krwi, a nawet działa prewencyjnie w przypadku cukrzycy.

Badanie

Naukowcy przebadali 1276 Meksykanów w wieku od 30 do 75 lat. Badani wykazywali dysfunkcję układu krążenia m.in. stwardnienie tętnic wskazujące na występowanie miażdżycy. Badanym oznaczono również poziom magnezu we krwi i na jego podstawie podzielono ich na 4 grupy.

magnez

Wyniki

Osoby z wysokim stężeniem magnezu we krwi wykazywali najmniej dysfunkcji układu krążenia i posiadali niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Oznacza to, że poziom wrażliwości tkanek na działanie insuliny utrzymywał się stosunkowo wysoko.

Wnioski

Naukowcy podejrzewają, że działanie przeciwzapalne magnezu odgrywa znacząca rolę w zapobieganiu sklerotyzacji tętnic. Wpływ natomiast na ciśnienie krwi powiązano z działaniem wspierającym wapń, co powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych.

Źródło:https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-016-0143-3

Komentarze (0)