L-cytrulina jest popularnym aminokwasem, który często pojawia się w różnych produktach dla sportowców. Dlaczego stosuje się suplementy diety, a nie pokarm? Z tej samej przyczyny, jak w przypadku kreatyny. W 1-1.5 kg świeżego arbuza znajduje się 3 g l-cytruliny (minimalna dawka skuteczna), zaś w 3.3-5 kg arbuzów znajdziemy 10 g l-cytruliny (maksymalna dawka, która jest efektywna).

Raczej nikt nie da rady zjeść przed treningiem 5 kg arbuzów, a bez trudu można wypić roztwór z 2 małych łyżeczek suplementu wraz z wodą. Po spożyciu l-cytruliny zwiększone stężenie l-argininy pojawia się po ok. 1-2 h. Okazało się, iż l-cytrulina zmniejsza stan zapalny redukując TNF-ALFA, IL-6 oraz c-reaktywną proteinę. Mógłbym tu zasugerować, by dodawać 5-10 g l-cytruliny dziennie do „cyklu”, jeśli ktoś nadużywa środków dopingujących np. SAA (mają one negatywny wpływ na CRP. Spotyka się przekroczenie normy o 26 razy! Wspomniany mężczyzna stosował nandrolone, sustanon, metanabol, stanazolol i rhGH).

cytrulina

Dodatkowo l-cytrulina w sposób zależny i niezależny od tlenku azotu ma wpływ antyoksydacyjny. L-cytrulina wywiera wpływ na kondycję śródbłonka naczyniowego poprzez zmniejszenie liczby powstających rodników hydroksylowych, a także poprzez wpływ na mięśnie gładkie. Wpływ pośredni dotyczy syntezy tlenku azotu. Najważniejszą substancją wydzieloną przez śródbłonek, która zapobiega zarówno miażdżycy tętnic, jak i występowaniu zdarzeń naczyniowych, jest tlenek azotu (NO). Tlenek azotu powstaje z l-argininy poprzez oddziaływanie środbłonkowego eNOS (syntezy tlenku azotu). L-arginina => NO i l-cytrulina.

Suplementacja l-cytruliną jest bardziej skuteczna w zwiększaniu poziomów l-argininy i syntezy NO, w porównaniu do podawania samej l-argininy. Suplementacja l-cytruliną okazała się obiecująca, jako interwencja obniżająca ciśnienie krwi (zarówno w spoczynku, jak i wywołane stresem). Istnieje wiele dowodów na to, iż l-cytrulina ma znaczenie dla zdrowia metabolicznego oraz stanu układu krążenia, co powinni docenić z pewnością sportowcy, a nawet osoby nieaktywne fizycznie.

Wnioski: l-cytrulina w dawce 5-10 g dziennie wywiera korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a pośrednio na nerki i śródbłonek naczyniowy.

Referencje: 1. “Testosterone-receptor positive hepatocellular carcinoma in a 29-year old bodybuilder with a history of anabolic androgenic steroid abuse: a case report” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4461943/ 2. http://www.czytelniamedyczna.pl/2887,zaburzenia-czynnosci-srodblonka-naczyniowego-i-metody-ich-leczenia.html 3. Timothy D. Allerton,1 David N. Proctor,2 Jacqueline M. Stephens,1 Tammy R. Dugas,3 Guillaume Spielmann,1,4 and Brian A. Irving “;L-Citrulline Supplementation: Impact on Cardiometabolic Health” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073798/

Komentarze (1)
RPS1990

A czy to nie jest tak, że NO-Boostery drastycznie zwiększają ilość wolnych rodników w organiźmie ?

0