Wbrew obiegowym opiniom siłownia to nie jest tylko „pakowanie” i „obrastanie w masę” (budowanie kiepskiej jakości muskulatury oblanej tłuszczem). Trening siłowy przynosi rozmaite korzyści piłkarzom, zawodnikom sportów walki, biegaczom czy pływakom.

W jednym z badań wykazano, iż trening siłowy przyniósł znaczącą poprawę wyników np. biegowego testu wahadłowego u piłkarzy. Z kolei J. Hoff i in. udowodnili, że trening siłowy przynosi ogromną poprawę wyników u narciarzy.

Przeczytaj także: Najlepsza kreatyna dla piłkarza. Czy piłkarze powinni brać kreatynę?

Badanie 

trening na siłowni

Dziewiętnastu narciarzy biegowych płci męskiej w wieku około 20  lat przydzielono losowo do grupy treningowej lub do grupy kontrolnej.

Trening siłowy był wykonywany 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni z wykorzystaniem wyciągu symulującego ruchy spotykane w trakcie jazdy na nartach.

Mężczyźni wykonywali 3 serie po 6 powtórzeń przy obciążeniu 85% jednego maksymalnego powtórzenia. Starali się używać maksymalnej siły w trakcie fazy koncentrycznej ruchu.

Wyniki

  • maksymalny ciężar wzrósł średnio z 40 do 45  kg
  • czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej siły został obniżony od 50 do 60% przy dwóch różnych submaksymalnych obciążeniach

Jednak najciekawsze są wyniki testu wytrzymałościowego. Mężczyźni mieli pracować na ergometrze imitującym jazdę na nartach z maksymalną prędkością aż do osiągnięcia wyczerpania.  Okazało się, że czas pracy wydłużył się z 6,49  do 10,18 minuty (56,9%). Dodatkowo znacząco wzrosła ekonomika pracy, czyli mężczyźni mogli pracować dłużej, bo  lepiej zarządzali wydatkiem energetycznym w czasie wysiłku.

Wnioski

Trening siłowy z wykorzystaniem dużych ciężarów skuteczne promuje wzrost siły, skraca czas, w którym można rozwinąć szczytową siłę, i zwiększa wydolność tlenową poprzez poprawę ekonomii pracy.

Referencje:

J. Hoff, A. Gran, J. Helgerud „Maximal strength training improves aerobic endurance performance” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0838.2002.01140.x

Komentarze (0)