SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wzrost (Ogólne info., Trening, Porady etc. - Artykuł)

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 24799

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 7128 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 24841
Artykuł ma posłużyć temu, aby "Jak najmądrzej i najzdrowiej pobudzić swój Wzrost" u osobników płci męskiej, bez żadnych środków które nie dają 100% pewności (Nie mam na myśli HGH, który w tym temacie nie będzie poruszany z takiego powodu, gdyż powinien być tylko i wyłącznie skonsultowany z Lekarzem Endykrologiem).
W Artykule sprostowanych jest parę wątków Poradnika, który robi tu spore zamieszanie. Nie podaję linku, nie pokazuję palcami.
Zamieszczone są Ćwiczenia rozciągające, Trening, Suplementacja (Witaminy i Minerały - Dieta: Źródła produktów spożywczych) oraz Porady.
Artykuł jest stosunkowo krótki, ale jak najbardziej na temat, tak aby nie męczył czytelnika.

Ogólne informację:
- Generalnie cały proces ogólnego wzrostu kończy sie w granicach 18-25 roku życia.
Wnioskuje to poprzez Średnią Statystyk wypowiedzi Użytkowników w Poście:
- Każdy z nas jest inny, każdy ma inne Geny i nie ma odpowiedzi na to ile urośniemy, powołując się na niski czy wysoki wzrost rodziców.
Możemy go odziedziczyć po Ojcu, Dziadku, Matce, Babce, Pradziadku, Prababce, których możemy nawet nie znać i nigdy nie widzieć na oczy, więc nie ma reguły, którą często się posługujemy na naszym Forum i przykład typu Mama - 167cm, Tata - 171cm, a ja pewnie będę miał gdzieś tyle co oni... jest Obalony. Bo w tym przypadku możemy mieć 160cm, 180cm czy też 200 metry. Tego nikt nie wie.
- Często pojawiają się wątpliwości typu "Czy Siłownia i wysiłek fizyczny mają wpływ na zahamowanie Wzrostu w trakcie dojrzewania?".
Tak, więc nie ma to wpływa na zahamowanie Wzrostu, a ewentualnie jedynie na czasowe wstrzymanie i to nie u wszystkich, jak wcześniej wspominałem: "Każdy z nas jest inny", a ten Artykuł ma na Celu pomóc i m. in. w tym przypadku.
Są też przypadki w których, wysiłek fizyczny pobudza Wzrost, tak, więc jest to kwestia podzielna. Trzeba wziąć też pod uwagę, że w wieku 16, 17 lat nasz wzrost może być zakończony przykładowo na 170 cm (Genetyka), co może nam się wydawać czasowym wstrzymaniem.
- Jak wiadomo, wszystkie używki typu Papierosy, Narkotyki, Alkohol mają wpływ na nasze zahamowanie wzrostu.
- Jeśli jesteśmy nie dożywieni, mało jemy, również ma to niekorzystny wpływ dla wzrostu.
- Złe trzymanie postawy w ciągu dnia (Sylwetka zgarbiona) jest kolejnym czynnikiem, który prowadzi do Skoliozy.
- Również zalicza się brak odpowiedniej długości snu.

Program treningowy:

Ćwiczenia rozciągające (3x w tygodniu / Pon., Śr., Pt..)
- Duża elastyczność zapobiega naderwanią mięśni: częściowo.
- Elastyczne mięśnie mają większą możliwość dostosowania się do zmiennych warunków, jak kurczenie czy rozciąganie, ale tylko do pewnego stopnia. Nierozgrzane i nieprzygotowane do treningu mięśnie można nadwerężyć równie łatwo jak i te, których się na ogół nie rozciąga.
Rozgrzewka:
1. Stajesz w rozkroku, nogi mniej więcej na szerokość barków. Wykonujesz krążenia biodrami w jedną i drugą stronę.
2. Następnie złączasz stopy i kolana i wykonujesz krążenia kolanami, a na koniec stawami skokowymi (palce i poduszki stopy dotykają podłogi i kręcimy stopami).
3. Dla dobrego rozgrzania najlepiej pobiegać w miejscu przez około 3 minuty wykonując naprzemiennie ruch A i B (raz kolana wysoko, a raz pięty dotykają pośladków). Jednak nie ma tutaj sztywnej formy i biegać możesz jak tylko chcesz, ważne, żeby trwało to 3 minuty ciągłego poruszania.
4. 3 minuty pajacyków, 20 przysiadów.
Rozciąganie:
W pobudzeniu wzrostu nie należy jedynie oczekiwać na działanie Kręgosłupa przy zwisach na drążku. Również musimy zadbać o rozciągnięte ręce i nogi, żeby sylwetka miała proporcjonalne wymiary.
Uwaga, nie należy rozciągać mięśni w czasie kontuzji!
Rozciąganie ma przebiegać z umiarem, nic na siłę, małymi krokami do przodu. Wykonujemy ćwiczenia na własną odpowiedzialność
1. Wykrok nogą ugiętą w kolanie (kolano ugięte pod kątem prostym) stopa nogi prostej położona prostopadle do podłoża (poduszką stopy dotykamy podłogi). Trzymamy ok. 20 sekund.
2. To samo drugą nogą. 2 Serie na każdą nogę.
3. To samo z tą różnicą, że noga prosta jest teraz skręcona i stopa opiera się na wewnętrznej części.
4. Teraz noga prosta opiera się na pięcie.
5. 10 przysiadów (dogrzanie mięśni).
6. Stajesz w lekkim rozkroku, wyciągasz ręce do góry i robisz skłon w bok. Ważne jest, aby nie pochylać się do przodu ani do tyłu. Po kilkunastu sekundach robisz skłon w drugą stronę, i tak kilka razy. Powinieneś poczuć jak rozciągają się mięśnie z boku tułowia i od wewnętrznej strony ud.
7. Stajesz w szerokim rozkroku, pochylasz tułów do przodu opierając dłonie na podłodze. Wyciągasz proste ręce jak najdalej do przodu i jednocześnie pchasz biodra do tyłu. Zadbaj, aby plecy były proste (nie garb się).
8. Siądź na ziemi, złącz stopy razem, kolana na zewnątrz, dociskaj kolana w kierunku podłogi. Powoli i stopniowo, coraz niżej, wytrzymaj w najniższej pozycji 10 sekund, rozluźnij nogi i powtórz ćwiczenie 2x.
9. 20 przysiadów (teraz trzeba przygotować mięśnie i ścięgna do naprawdę ciężkiej pracy).
10. Przechodzimy to rozciągania dynamicznego: oprzyj rękę o stół lub krzesło i wykonuj wymachy nogi na boki 20 razy, zmień nogę.
11. Teraz do przodu - 20 razy, zmiana nogi. 2 Serie.
12. Rozluźniamy mięśnie wykonując skręty bioder (jak na początku).
13. Przechodzimy do ćwiczenia prowadzącego do szpagatu bocznego, spokojnie rozjeżdżasz nogi na boki, powoli i z umiarem. Nie chodzi tu o to, żeby było jak najszerzej bo to ćwiczenie izometryczne i polega na napinaniu mięśni. Więc jesteś w rozkroku takim jak poniżej (ale węziej) i napinasz mięśnie tak jakbyś chciał zwęzić nogi (nogi pozostają w tej samej pozycji), czyli izometrycznie ściskasz uda ale nie poruszając nogami. Jeśli czujesz mięśnie to dobrze, wytrzymaj tak 20 sekund.
14. Teraz trzeba rozluźnić nogi. Najlepiej nadaje się do tego krążenie bioder. Przerwa ta ma trwać 20 sekund.
15. Teraz rozjeżdżasz nogi maksymalnie na bok. Kiedy już poczujesz maksymalny naciąg i wyraźny ból (ale nie za mocny), siądź na tyłku i spokojnie wykonuj skłony do lewej nogi, prawej i do przodu. Ma to trwać około 20 sekund, po czym rozluźniasz mięśnie.
16. Wstajemy, wykonujemy krążenia biodrami dla rozluźnienia ścięgien.
17. Powtarzamy serie 2x począwszy od lekkiego rozkroku i ćwiczenia izometrycznego 20 sekund, rozluźnienie 20 sekund i maksymalny naciąg 20 sekund. Czas ćwiczenia i serii max do 3 można wydłużyć wraz ze wzrostem zaawansowania
Rozluźnienie:
1. Krążenia biodrami, kolanami i stawami skokowymi.
2. Stań naturalnie, nogi na szerokość barków, pochyl się do przodu i staraj się dotknąć dłońmi podłoża (dla zaawansowanych - głową dotknij kolan). Rób to ćwiczenie spokojnie i powoli, to już rozluźnienie ale i dociągnięcie mięśni ud i podudzi.
3. Wykonuj teraz spokojne krążenia uniesioną i zgiętą w kolanie nogą zataczając krąg od wewnątrz do zewnątrz (na bok). To samo drugą nogą.
4. Uspokój oddech, myśl o rozciągniętych ścięgnach i mięśniach, bo tylko świadomość prowadzi do efektów.
5. Nastaw się na pokonanie kolejnych barier na następnym treningu, bądź systematyczny, cierpliwy i myśl pozytywnie.
Trening na drążku (3x w tygodniu / Wt., Czw., Sob.)
Przed każdym Treningiem należy wykonać Rozgrzewkę z "Ćwiczeń Rozciągających".
Dodatkowo należy dokładniej rozgrzać nadgarstki.
W tym Treningu nie należy przesadzać, co może odbić się dolegliwościami m. in. w Kręgosłupie. Tu chodzi tylko i wyłącznie o systematyczność.
1. Wiszenie na drążku, dłonie na szerokości barków. 3 Serie, po 1 min., 1 min. odpoczynku.
2. Wiszenie na drążku, dłonie nieco szerzej niż barki (10 cm) 1 Seria, 1 min.
3. Wiszenie na drążku na jego długości, ręce splecione w palcach. Wypychamy tułów raz w lewą stronę i raz w prawą (Powoli), nogi unieruchomione. 2 Serie po 1 min., 1 min. odpoczynku.
4. Wskazane jest położenie się na podłodze (na kocu) na płasko, kręgosłup i kark w lini prostej, nogi oparte na krześle (krzesło pod samym tyłkiem), zgięte w kolanach i biodrach (kont 90 stopni) (15 minut).

Odżywianie:
Dieta i Suplementacja.

- Wszyscy dobrze wiemy, a jak nie wiemy, to teraz wiemy, iż Zdrowa dieta jest połową sukcesu w Prawidłowym rozwoju Wzrostu u Człowieka.
- Powinniśmy unikać jedzenia w pośpiechu i połykania dużych kawałków pożywienia.
- Produkty spożywcze typu Fast Food, Napoje Słodzące Gazowane (np. Pepsi), Słodycze, nie powinny za często gościć w naszej Diecie.
- Posiłki powinny być regularne. 6x dziennie co 3 godziny, w takich ilościach, aby nie czuć ociężałości.
- Witaminy i Minerały:
- Witamina A, Miedź - zapobiega zahamowaniu wzrostu
- Witamina B2, Cynk, Miedź - zapobiega opóznianiu wzrostu
- Witamina B12, Wapń - zapobiega zaburzenią wzrostu u dzieci
- Cynk - zapobiega karłowatości
- Produkty spożywcze bogate w te Witaminy i Minerały:
- Witamina A:
Jaja, Mleko pełne, Niektóre tłuste ryby, Produkty mleczne, Śmietana, Tran, Wątroba.
- Witamina B1:
Drożdże, Groch, Fasola, Mięso wieprzowe, Nasiona strączkowe, Orzechy, Owoce, Ryby, Wędliny.
- Witamina B12:
Mleko, Nerki (Cielęce, Drobiowe, Wieprzowe, Wołowe), Ryby (Szczupak), Wątroba (Cielęca, Drobiowa, Wieprzowa, Wołowa).
- Cynk:
Drożdże piwne, Jaja, Mięso, Mleko chude, Musztarda ziarnista, Ostrygi, Pestki dyni, Ryby, Warzywa, Ziarna zbóż.
- Miedź:
Fasola, Groch, Grzyby, Krewetki, Nerki, Orzechy, Płuca, Podroby, Serce, Śliwki, Wątroba, Ziarna pszenicy, Produkty zbożowe (pełnoziarniste),
- Wapń:
Brokuły, Buraki, Fasola, Jaja, Jarmuż, Łosoś, Mleko, Orzechy włoskie, Orzeszki ziemne, Produkty mleczne, Rabarbar, Sardynki, Ser, Słonecznik, Soja, Szpinak.
- Suplementy typu Arganina, Rexurbia etc. nie dają nam 100% pewności, więc niepotrzebnie wydawać pieniądze, Ale jak już ktoś wierzy w tego typu środki, koniecznym jest przestrzeganie zaleconego dawkowania.

Poradnik:
- Zawsze należy mierzyć się rano, zaraz po wstaniu z łózka, wtedy wzrost jest właściwy.
Wieczorem możemy odnotowywać mniej cm, w zależności od tego co robiliśmy i jak bardzo obciążyliśmy Kręgosłup (najczęściej jest to różnica max. do 3 cm).
- Sen nie powinien być krótszy niż 8 godzin (Zalecane 10h), w tym te 2 godziny w ciągu dnia (Dżemka, chodź nie zawsze możliwa).
- Zalecane jest uprawiane Sportów (Koszykówka, Siatkówka, Pływactwo etc.), min. 2x w tygodniu po min. 1h.
- Należy unikać ciągłego stresu, który również może namieszać w procesie rośnięcia.
- Najważniejszym czynnikiem jest jednak wiara. Bez niej nie osiągniemy niczego. Należy wierzyć w swój sukces, a nasza Podświadomość odbierze to jako cel do wykonania.

Niczego nikomu nie gwarantuję. Mnie taki Trening i tryb życia dał dodatkowe cm, w wieku 19lat z 177 na 180cm, może tyle powinienem mieć? Nie wiem... Tego nikt nie wie.
Na początku już poruszyłem tą kwestie, więc jakiekolwiek pretensje można mieć do samego siebie, Genetyki nikt jeszcze nie oszukał. Powodzenia. Pzdr..

Opracowane przez: donJAZYResko
3

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 303 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2615
thx DonJayZ mozna na ciebie liczyc :) sog duchowy

Zmieniony przez - misiekX3 w dniu 2009-05-27 16:56:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 185 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 10131
Bardzo fajny artykuł
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 104 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 532
ci co se wstrzykiwali HGH to oszukali genetykę...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 105 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 717
perfekt SOG

Nie poddawaj się bez walki

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 7128 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 24841
Thx. Mam nadzieję, że nie będzie już postów typu "Ile jeszcze urosnę?"

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 209
podobno fajki nie wpływają na wzrost.... Jak to jets naprawdę ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 58 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 666
Nie ma czegoś takiego jak zahamowanie wzrostu poprzez palenie papierosów czy picie (nadmierne) alkoholu ^^ Jedyny z takich codziennych środków które poprzez niedopilnowanie lub niewłaściwe stosowanie to tylko i wyłącznie posiłek. Wiadomo, że jak będziesz chodził cały czas głodny i nienajedzony pozbawiony bezbędnych witamin to niedość, że będziesz chudy to przyhamuje to wzrost w 100%. Generalnie artykuł jak najbatdziej fajny - krótko, zwięzle i na temat ^^ :) SOG jak najbardziej się należy ;)

"Literka G, literka W, literka R jak GWR" ! ! !
:) :)
=GWARDIA WROCŁAW=
:) :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 7128 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 24841
Zahamowuje / wstrzymuje.
Są różne mity na temat Palenia i Alkoholu. I napewno jest w tym dużo prawdy. Pzdr..

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 58 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 666
"Mity" ;)

"Literka G, literka W, literka R jak GWR" ! ! !
:) :)
=GWARDIA WROCŁAW=
:) :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 7128 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 24841
Tego nikt do końca nie wie, tak samo ile urośniemy. Tak już się przyjęło, a jedno co jest pewne, że te używki nie mają dobrego wpływu na proces wzrostu. Pzdr..

Zmieniony przez - donJAZYResko w dniu 2009-05-27 19:39:38

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

opalam sie na czerwono

Następny temat

zwichniecie stawu łokciowego

sosy