SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wartości odżywcze produktów = małe oszustwa?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 867

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 15 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 380
Hej!

Ostatnio analizowałem skład makrosów i wartości odżywczych różnych produktów i dostrzegłem sporo błędów. Przykład na podstawie płatków owsianych górskich firmy Szczytno (aczkolwiek błąd powtarza się też w innych).

Według opakowania:
Wartość energetyczna w 100 g: 366,00 kcal
Białko w 100 g: 11,90 g
Węglowodany w 100 g: 69,30 g
Tłuszcz w 100 g: 7,20 g

No to zabieram się za liczenie:

11,9 białka * 4kcal + 69,3 węgli * 4kcal + 7,2 tłuszczu * 9kcal = 389,6 kcal.

Moje pytanie: skąd zatem 366 ;>? Jest to małe oszustwo producenta? Zwykły błąd?

Pozdro!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 100 Napisanych postów 1420 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 10667
Producent podaje wartości po ugotowaniu pewnie a jak wiadomo sporo wartości owsianka wtedy traci, tak myślę
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 15 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 380
Dzięki za odpowiedź ;)! Na pewno to nie to. Owsianka po ugotowaniu ma dużo mniej kcal/100g. Tutaj różnica jest niewielka. Powyższe wartości na pewno dotyczą suchego produktu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 100 Napisanych postów 1420 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 10667
Więc może chodzi o to że liczysz bardzo ogólnie a różne białka, węgle i tłuszcze mają różne kcal. Producent nie poda Ci każdego rodzaju białka, węgli i tłuszczy bo nie ma takiego obowiązku. Myślę że musiałbyś mieć bardzo dokładny skład owsianki i wtedy skomplikowane równanie dałoby poprawny wynik. Takie moje zdanie :)



Zmieniony przez - justtraning w dniu 2014-03-06 14:42:30
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 4463 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 78211
Odpowiedź: błonnik - w 100 gramach jest około 7gram błonnika, który jak wiemy nie jest trawiony, więc nie ma z niego energii

Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie - znajdziesz powód.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 15 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 380
Czyli jedni ten błonnik uwzględniają a inni nie?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta/posiłki na progres siły!

Następny temat

65 kg, dieta na masę :)

WHEY premium