SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tribulus terestris - niezłe ziółko? wyniki badań dla zainteresowanych

temat działu:

Badania naukowe

Ilość wyświetleń tematu: 42657

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez TomQ-MAG z działu Odżywki i suplementy.
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej preparatom opartym na roslinie mającej ponoć spory potencjał anaboliczny. Ekstrakt z tego ziela powinien wg zapewnien producentow podnosic poziom testosteronu oraz wplywac w sposob wyrazny na poprawę parametrów silowych, wytrzymalosciowych, a i rowniez - na wzrost masy miesniowej i/lub poprawę skladu ciała.





Dla przykladu wklejam wybrane fragmenty opisujacy wlasciosci preparatow z tribulusem w skladzie.

-Tribulus Terrestris jest naturalnym produktem ziołowym, będącym idealną alternatywą dla syntetycznych hormonów

-Stosowanie preparatu u mężczyzn powoduje zwiększenie popędu seksualnego, zwiększenie masy i siły mięśniowej, stabilizację ciśnienia tętniczego oraz poprawę funkcji narządów wewnętrznych.

-Podnosi znacząco poziom testosteronu u mężczyzn

-może być używany po zakończeniu cyklu SAA, w celu przywrócenia endogennego poziomu testosteronu

-Badania wykazały również, że Tribulus przyśpiesza przyrost tkanki mięśniowej po intensywnych ćwiczeniach siłowych.

-Tribulus w swoim działaniu w sposób naturalny spełnia funkcję podobną do tej, którą spełniają hormony anaboliczne



Jak widac na powyzszych przykladach, tribulus jawi się nam jako prawie-kox. A co na ten temat mowia badania naukowe? Mysle że na podstawie poniższych informacji, każdy porzeciętny czytelnik wyrobi sobie zdanie czy tribulus terestris to faktycznie niezle ziólko.


-------------------------------------------------------------------


Jako pierwsze przytoczę badanie na mężczyznach poddanych osmiotygodniowej suplementacji preparatem zawierajacym wyciag z tribulusa (pierwsza grupa trubulus - 3.21 mg/kmc, druga - placebo), poddanych treningowi oporowemu. Badanie badalo wpływ w/w ekstraktu na sklad ciała, siłę, wzrost masy miesniowej. Badanie nie wykazalo by grupa zazywajaca w/w suplement uzuskala z tego faktu jakies korzysci w porownaniu do grupy placebo.


The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males.
Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.

Human Performance Laboratory, University of Nebraska, Kearney, NE 68849-3101, USA.

The purpose of this study was to determine the effects of the herbal preparation Tribulus terrestris (tribulus) on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Fifteen subjects were randomly assigned to a placebo or tribulus (3.21 mg per kg body weight daily) group. Body weight, body composition, maximal strength, dietary intake, and mood states were determined before and after an 8-week exercise (periodized resistance training) and supplementation period. There were no changes in body weight, percentage fat, total body water, dietary intake, or mood states in either group. Muscle endurance (determined by the maximal number of repetitions at 100-200% of body weight) increased for the bench and leg press exercises in the placebo group (p <.05; bench press +/-28.4%, leg press +/-28.6%), while the tribulus group experienced an increase in leg press strength only (bench press +/-3.1%, not significant; leg press +/-28.6%, p <.05). Supplementation with tribulus does not enhance body composition or exercise performance in resistance-trained males.

PMID: 10861339 [PubMed - indexed for MEDLINE]


____________________________________________________


I dosc ciekawe badanie, baającve wplyw suplementacji tribulusem (10mg/kmc gr TT1 oraz 20mg/kmc gr TT2, plus - grupa placebo) na młodych mężczyzn (20 - 36 lat). Badanie trwało 4 tygodnie i nie wykazalo istotnych roznic pomiedzy wszystkimi trzema grupami. Badane były: poziom testosteronu, androstenedionu oraz LH w 24, 72, 240, 408 i 576h suplementacji.


The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men

V.K. NeychevCorresponding Author Contact Information, a, E-mail The Corresponding Author and V.I. Mitev1, a
aDepartment of Chemistry and Biochemistry, Medical University, 2 Zdrave str., Sofia-1431, Bulgaria
Received 16 September 2004; revised 9 May 2005; accepted 21 May 2005. Available online 1 July 2005.


Abstract
Objective:

The aim of the current study is to investigate the influence of Tribulus terrestris extract on androgen metabolism in young males.
Design and methods:

Twenty-one healthy young 20-36 years old men with body weight ranging from 60 to 125 kg were randomly separated into three groups—two experimental (each n = 7) and a control (placebo) one (n = 7). The experimental groups were named TT1 and TT2 and the subjects were assigned to consume 20 and 10 mg/kg body weight per day of Tribulus terrestris extract, respectively, separated into three daily intakes for 4 weeks. Testosterone, androstenedione and luteinizing hormone levels in the serum were measured 24 h before supplementation (clear probe), and at 24, 72, 240, 408 and 576 h from the beginning of the supplementation.
Results:

There was no significant difference between Tribulus terrestris supplemented groups and controls in the serum testosterone (TT1 (mean ± S.D.: 15.75 ± 1.75 nmol/l); TT2 (mean ± S.D.: 16.32 ± 1.57 nmol/l); controls (mean ± S.D.: 17.74 ± 1.09 nmol/l) (p > 0.05)), androstenedione (TT1 (mean ± S.D.: 1.927 ± 0.126 ng/ml); TT2 (mean ± S.D.: 2.026 ± 0.256 ng/ml); controls (mean ± S.D.: 1.952 ± 0.236 ng/ml) (p > 0.05)) or luteinizing hormone (TT1 (mean ± S.D.: 4.662 ± 0.274 U/l); TT2 (mean ± S.D.: 4.103 ± 0.869 U/l); controls (mean ± S.D.: 4.170 ± 0.406 U/l) (p > 0.05)) levels. All results were within the normal range. The findings in the current study anti****te that Tribulus terrestris steroid saponins possess neither direct nor indirect androgen-increasing properties. The study will be extended in the clarifying the probable mode of action of Tribulus terrestris steroid saponins.

________________________________________


A tutaj abstrakt z badania na futbolistach. 5-tygodniowa proba z uzyciem extraktu z tribulusa (450mg/d). W badaniu wzięło udział 22 ligowych graczy, ktorzy zostali poddani regularnemu treningowi siłowemu. Badanie zostalo przeprowadzone metodą podwojnej slepej próby. Po 5-tygodniowym okresie nie stwierdzono istotnych roznic pomiędzy grupą przyjmującą TT a grupą dostającą placebo, ani w ilosci beztluszczowej masy ciała, ani wynikach siłowych. Nie zauwazono tez roznic w przypadku obydwu grup w stosunku/wskazniku/proporcji testosteronu do epitestosteronu* w moczu.


The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players.
Rogerson S, Riches CJ, Jennings C, Weatherby RP, Meir RA, Marshall-Gradisnik SM.

School of Exercise Science and Sport Management, Southern Cross University Lismore, New South Wales, Australia. [email protected]

Tribulus terrestris is an herbal nutritional supplement that is promoted to produce large gains in strength and lean muscle mass in 5-28 days (15, 18). Although some manufacturers claim T. terrestris will not lead to a positive drug test, others have suggested that T. terrestris may increase the urinary testosterone/epitestosterone (T/E) ratio, which may place athletes at risk of a positive drug test. The purpose of the study was to determine the effect of T. terrestris on strength, fat free mass, and the urinary T/E ratio during 5 weeks of preseason training in elite rugby league players. Twenty-two Australian elite male rugby league players (mean +/- SD; age = 19.8 +/- 2.9 years; weight = 88.0 +/- 9.5 kg) were match-paired and randomly assigned in a double-blind manner to either a T. terrestris (n = 11) or placebo (n = 11) group. All subjects performed structured heavy resistance training as part of the club's preseason preparations. A T. terrestris extract (450 mg.d(-1)) or placebo capsules were consumed once daily for 5 weeks. Muscular strength, body composition, and the urinary T/E ratio were monitored prior to and after supplementation. After 5 weeks of training, strength and fat free mass increased significantly without any between-group differences. No between-group differences were noted in the urinary T/E ratio. It was concluded that T. terrestris did not produce the large gains in strength or lean muscle mass that many manufacturers claim can be experienced within 5-28 days. Furthermore, T. terrestris did not alter the urinary T/E ratio and would not place an athlete at risk of testing positive based on the World Anti-Doping Agency's urinary T/E ratio limit of 4:1.

PMID: 17530942 [PubMed - indexed for MEDLINE]

______________________________________________________


Myślę, że starczy. Poszukując badan dotyczacych tribulusa nie natknąłem się na ntakie ktore powtwierdzalyby jego pozytywny wplyw na parametry sportowe, jesli ktos z Was dysponuje takowymi - proszę wkleic w tym temacie. Oddajac honor w/w roslinie powiem, ze spotkalem sie z badaniami potwierdzajacymi pewien wplyw jej przetworow na potencję czy sprawnosc sexualną tak u ludzi jak i u zwierząt (króliki, szczury).


Zapewne sensacji nie wzbudziłem, myślę, że jednak przyda się powyższe info osobom nie mającym jeszcze wyrobionego zdania.
Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.


-------------------------------------------------------------------

fotka sciagnieta z: http://www.nutrimart.com/bulk/description/tribulus.htm

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2008-01-30 20:39:14
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 37 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 2649
Tribulus terrestris (na moim przykładzie) działa, ale nie tak, jak opisują go różne firmy... Osobiście nie odnotowałem zbudowania większej masy mięśniowej, jedynie z efektów pozytywnych to:
- większa skłonność do działania, motywacji
- większa chęć do życia
- lepsze samopoczucie
- podwyższona lekko agresja, więcej rzeczy mnie irytuje.

Nie wiem na ile jest to spowodowane tym suplementem, a ile siłą sugestii, że ,,wow biorę tribulus''.
Jak dla mnie osobiście - na diecie masowej strata pieniędzy, można dorzucić jak ma się pieniądze w redukcji, żeby psycha na diecie nie siadała, ale jakichś spektakularnych efektów w działaniu nie odnotowałem.


Zmieniony przez - Danielek97 w dniu 2022-02-25 11:12:10
1

Zamiast oglądać tiktoki, idź lepiej na trening.
Podziękujesz mi za 5 lat na priv.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9317 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 45818
jak wiadomo ziółko nie działa ,a szkoda...

thx za badania

PRO MODERATOR DZIAŁU

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
no wynika z powyzszych informacji ze nie dziala tak jak powinno. tutaj zahaczyłem w nutrifarmie, ciekawa dyskusja się wywiązała:

https://www.sfd.pl/info_na_opakowaniach_a_prawo-t379880.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 491 Wiek 45 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 68506
jak wiadomo ziółko nie działa ,a szkoda...

Nie działa tak jak mówi reklama, ale wzrost libido i poprawa samopoczucia jest odczuwalna przez wiele osób........
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 66 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7834
Niby badania mówią że ziólka są mało przydatne no ale ja jestem już 9 dzień na test a boost i pvl ultra tribestis i powiem że albo coś tam dodają albo te zioła naprawde działają. Libido wytrzymałość i agresja na treningu i poza nim bardzo mocno się u mnie zwiększyły (przez to że bardziej agresywny się zrobiłem na treningu, mogę więcej wycisnąć...niedużo ale jednak). I żeby niebyło nie wmawiam sobie tego (są tacy co na kreatynie ponoć wmawiają sobie że mają większą agresje).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 491 Wiek 45 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 68506
ivan555 sprawdź skład TAB, a potem wrócimy do rozmowy....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
racja - wzrost libido zauwazalny, zwlaszcza przy suplementach majacych urozmaicony skład, sam bylem kiedys pozytywnie zaskoczony. mnie chozi o okreslony kontekst i jedną okresloną roslinę - sam tribulu. na temat innych ziółek sie nie wypowiadam.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 3554 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 49349
żarłem to ziółko i oprócz odoru z gęby nie miało to żadnego efektu a nie miało -90zł z portfela NIE POLECAM
1

- Panie doktorze nie pale, nie pije, nie cpam, nie koksuje, jak dlugo bede zyl?
- a Po co ?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
ja mimo wszystko milo wspominam niektore przygody z suplami zawierajacymi TT (np precision tribulus stack mnie oczarował), ale nie w kontescie przyrostow miesni czy wzrostu sily, tylko - samopoczucia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 4741 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22117
Thx za badania faftaqu. Osobiscie nie brałem tribulusa ani preparatów zawierających go w swym składzie, ale kumple brali i efekty w postaci zwiększonego libido były odczuwalne, szczególnie u tych, którzy mają więcej jak 25 lat. Co do wpływu tego ziółka na masę czy siłę to zgadzam się, że głównie chodzi tu o siłę podświadomosci (łykamy to musi iść). Co do porównywania do sterydów czy ph to chyba wiadomo, że to wielka bzdura.

Specjalista w dziale "Odżywki i suplementy"
9 kg czystej masy mięśniowej w 2 tygodnie - allegrowicze nie wierzcie w takie bzdury

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
No ale niektorzy oczekują niewiadomo czego. Szukalem jeszcze badań na temat innych podobnych roslinek. I powiem, że np na temat Smilax Oficinalis (sarsaparilla - skladnik na ktorym oparty jest allegrowy Meta Anabolon) nie ma nic - zadnych badan. Nawet w literaturze bardzo mało teoretycznych rozważań opartych na jakis wiarygodnych przeslankach.

Na temat ZMA znalazlem jedno badanie, potwierdzajacy jego korystny wplyw deklarowany przez producentow.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2008-01-31 18:31:51
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

Testosteron działa - czyli wyniki badań dla ciekawych

WHEY premium