SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ramiona dla początkujących (art)

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 841

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 343 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 12136
Ramiona czyli to co najważniejsze dla wielu, którzy mają jakikolwiek kontakt z siłownią. Dążenie do co najmniej 40cm w obwodzie ale i często zaniedbanie większej części całej grupy mięśniowej na rzecz jednego tylko mięśnia- bicepsa.
Mięśnie ramienia podzielone są na dwie grupy: przednią czyli zginacze i tylną czyli prostowniki. Grupę przednią tworzą trzy mięśnie a są to: m. kruczo-ramienny, m. dwugłowy ramienia oraz m. ramienny. Na grupę tylnią składają się dwa mięśnie: m. trójgłowy ramienia oraz m. łokciowy. U człowieka, którego budowa jest harmonijna na obwód ramienia w najgrubszym jego punkcie składa się w większej części mięsień trójgłowy czyli triceps a nie biceps (dwugłowy), bardzo istotnym w treningu ramion jest harmonijny rozwój obydwu grup. Nie chodzi tutaj tylko o zachowanie proporcji i estetycznego wyglądu ale również o zdrowie i zapobieganie kontuzjom. Koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, że usunięcie najsilniejszego prostownika czyli tricepsa wiązałoby się ze złamaniem w stawie łokciowym, ze względu na napięcie grupy zginaczy, podobnie sprawa miałaby się w odwrotnym kierunku. Dlatego właśnie nie powinno się zaburzać równowagi i równomiernie rozwijać antagonistyczne mięśnie (podobnie jak choćby brzuch i plecy)
Grupa przednia mięśni ramienia odpowiedzialna jest za zginanie w stawie łokciowym, największym i najbardziej imponującym mięśniem tej grupy jest biceps. Biceps jest mięśniem dwugłowym, którego głowy w pewnym momencie łączą się w jeden brzusiec, w najbardziej interesującym nas ruchu zginania obydwie głowy współpracują ze sobą. Do ćwiczeń na biceps zaliczane są: uginanie przedramion ze sztangą czy sztangielkami, uginanie na modlitewniku lub maszynie czy wreszcie uginanie przedramienia w oparciu o udo. Najważniejsze zalecenia to:
-dobranie odpowiedniego ciężaru, który pozwoli na wykonywanie ćwiczeń w sposób prawidłowy
-wykonywanie pełnych, nie oszukanych ruchów (żeby nie skracać mięśnia)
-wykonywanie powolnych płynnych ruchów, ze szczególnym uwzględnieniem wolniejszego ruchu powrotnego
-wdech w czasie unoszenia ciężaru i wydech w momencie jego opuszczania
-unikanie zamachów i zarzucania ciężarów przy pomocy innych mięśni
-utrzymywanie wyprostowanej sylwetki, bez zaokrąglonych barków i garbienia się
-konieczne jest wsłuchanie się w mięsień i dodatkowe napinanie go w trakcie jego pracy
-rozciąganie po zakończonym treningu!
Wszystkie te podpowiedzi mają na celu uniknięcie kontuzji i prawidłowy pozytywny trening.
Grupa tylna stoi w przeciwieństwie do grupy przedniej i odpowiada za prostowanie ramienia w stawie łokciowym. Tutaj największym mięśniem jest triceps. Jak samo nazwa wskazuje jest to mięsień złożony z trzech głów (długa, boczna i przyśrodkowa), które pracują wspólnie podczas ruchu prostowania, jednak każda z głów w zależności od ćwiczenia pracuje z inną intensywnością, dlatego trzeba dobrać kilka różnych ćwiczeń. Triceps działa też na staw ramienny, stąd jego zaangażowanie np. przy wyciskaniu sztangi w leżeniu (im węższy uchwyt tym bardziej pracuje trójgłowy) Ćwiczenia angażujące ten mięsień to: wyciskanie francuskie (w wielu wersjach), wyciskanie sztangi w wąskim chwycie, pompki w podporze tylnym, prostowanie przedramion na wyciągu górnym oraz jedno z najważniejszych- pompki na poręczach. Dobrze rozwinięty triceps to zdecydowana większość w obwodzie ramienia i świetne „rusztowanie” dla dobrze wyglądającego bicepsa. Co do wykonywania ćwiczeń sprawa ma się podobnie co do bicepsa i trzeba stosować się do tych samych reguł. W wypadku wielu osób przeszkadza im zalegający na tylnej części ramienia tłuszcz- rozwinięcie tricepsa spowoduje, że ten mankament znacznie mniej będzie się rzucał w oczy- choć oczywiście samej tkanki tłuszczowej nie usunie.
Podsumowując, każdy powinien trenować równomiernie swoje całe ciało, a tym również i ramiona. Biceps i triceps można trenować na jednej sesji treningowej lub też podzielić na różne dni, wszystko zależy od stosowanego planu. Co do regeneracji tych mięśni odpoczynek 2-3 dniowy wydaje się wystarczający, o ile intensywność pracy nie była bardzo wysoka. Więcej ćwiczeń można znaleźć w wielu atlasach dostępnych w sieci i dobrać je w jak najbardziej wygodny i przystępny zestaw.
BIBLIOGRAFIA:
-A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1990 ISBN 83-200-1461-1 tom I
-M. Vella, Anatomia w treningu siłowym i fitness, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7495-082-4
-B. Sokołowski, Zarys Anatomii Człowieka cz. Ii II, Wydawnistwo Skryptowe nr 135 AWF Kraków, ISSN 0239-8125, Kraków 2007
-I. Dzwonkowski, A. Michalik, W. Ramotowski, W. Sylwanowicz, Anatomia i Fizjologia Człowieka, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1965
-http://www.kulturystyka.pl/atlas/ (stan na 2013-09-21)
1

3/4 życia spędziłem aktywnie, resztę straciłem

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3321 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 7967
SOG, troche ogolnie opisane ale dla poczatkujących wystarczy

Byle początkujący tylko samych ramion nie ćwiczyli

Zmieniony przez - mendriv w dniu 2013-09-21 13:42:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 343 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 12136
istnieje taka obawa :)

3/4 życia spędziłem aktywnie, resztę straciłem

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
W wolnej chwili, zrób aby ten tekst był czytelniejszy, akapity, wyjustowanie itp. ponieważ tak jak jest teraz nie da się tego czytać.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Siłownia i grappling, a dieta...

Następny temat

Bicepsy nie rosną

WHEY premium