Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów i chyba jednym z najlepiej przebadanym przez naukowców. Kreatyna jest w pełni naturalna i można ją znaleźć w czerwonym mięsie. Głównym efektem przyjmowania kreatyny jest zmniejszenie zmęczenia i poprawa wydajności podczas aktywności fizycznej. Nie można pominąć wzrostu siły i korzyści dla masy mięśniowej. Co jeszcze warto wiedzieć o kreatynie?

1. Pomaga stać Ci się silniejszym

Kreatyna to coś więcej, niż tylko dobry marketing. Jej stosowanie rzeczywiście przynosi efekty, a jeśli dodasz do tego stosowanie odpowiedniej diety i treningu, to efekt murowany. Kreatyna nie jest żadną cudowną substancją i suplementowanie jej wcale nie zwalnia Cię z ciężkiej pracy. Nadal musisz dawać z siebie wszystko, ale dzięki niej będziesz mieć więcej energii i znacznie później dopadnie Cię zmęczenie. Jeśli trenujesz siłowo, to z pewnością nie są Ci obce te momenty, kiedy musisz zawalczyć o te ostatnie kilka powtórzeń. Kreatyna jest tutaj świetnym pomocnikiem.

2. Prawdopodobnie wzrośnie Twoja masa ciała

Gdy stosujesz kreatynę, Twoje ciało zatrzymuje trochę dodatkowej wody, a to skutkuje wzrostem wagi. Dla niektórych może to być problem, ale jeśli Twoim celem jest budowanie masy i siły, to stosując kreatynę będziesz mieć ku temu większe możliwości. Pamiętaj też, że po zakończeniu suplementacji woda zniknie, ale to co wypracowałeś - zostanie! Jeśli chcesz czerpać korzyści ze stosowania kreatyny, ale bez wzrostu wagi, to bierz jej po prostu mniej. W takim wypadku porcja 2-3 g na dobę doskonale zda egzamin.

kreatyna masa

3. Pozytywny wpływ na Twój mózg

Kreatyna może poprawić Twoją pamięć, ogólne funkcjonowanie mózgu, może także pomóc ze stanami depresyjnymi. Depresja na ogół sprawia, że nie chcesz się ruszyć z miejsca, nie masz motywacji do jakiejkolwiek aktywności. Tyle że, jeśli się już poruszasz, to sam widzisz, że poprawia się nastrój. Kreatyna może być tutaj takim kopem mobilizującym Cię do zabrania się do ćwiczeń.

4. Wybieraj suplement w proszku lub w kapsułkach

Na rynku mamy bardzo dużo suplementów. Dostępne są one w różnej formie - kapsułek, proszku, a nawet płynu. Jeśli tylko możesz, stawiaj na wersję w proszku. Nie znaczy to, że pozostałe formy są złe. Po prostu proszek wypada najkorzystniej cenowo. Minimalnie droższe są kapsułki, jednak te gwarantują wygodę.

Zobacz również: Ranking kreatyn TOP10

5. Wymieszaj kreatynę z wodą lub koktajlem proteinowym

Kreatynę można mieszać praktycznie ze wszystkim i nadal będzie skuteczna, ale lepiej postawić na wodę czy koktajl proteinowy.

6. Pora przyjmowania kreatyny

Przyjmowanie kreatyny powinno stać się rutyną. Możesz ją stosować rano albo okołotreningowo. Staraj się ją wziąć około godzinę przed ćwiczeniami, a jeśli stosujesz po treningu, to dodaj do koktajlu potreningowego. Niezależnie od pory, staraj się być konsekwentnym.

Jeśli zależy Ci na dobrej formie i zdrowiu, to warto zainwestować w ten suplement.

Komentarze (7)
Oszukany

U mnie kreatyna nie działa. Raz podchodziłem jabłczanem i dwa razy mono i nic z tego. Chyba muszę się z tym pogodzić i sobie odpuścić skoro nie przynosi efektów.

0
Bull

Zgadza się, na bardzo mały % trenujacych kreatyna nie działa, pisaliśmy o tym w arcie. Znajdę ten art później.

1
gokuson

możliwe że masz naturalny wysoki poziom kreatyny w organizmie

Osoby, których poziom kreatyny w organizmie jest na wysokim poziomie, nie będą odczuwać działania z jej dodatkowej podaży podczas suplementacji.

Więcej na ten temat: https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Kreatyna__dlaczego_nie_dzia%C5%82a_-a983.html 

1
morose

Pamiętam jak w połowie lat 90-tych pojawiła się kreatyna w naszym kraju i opisywana była wówczas jako "cudowny" suplement porównywany działaniem do sterydów i traktowana w tamtych czasach jako bezpieczna alternatywa. Ze swojej strony muszę powiedzieć że osobiście uważam kreatynę za suplement który faktycznie działa, a używałem już chyba wszystkich dostępnych suplementów. Kreatyna pojawiła się mniej więcej w tym samym czasie co HMB który tylko obiecywał super efekty, a okazało sie to tylko teoretycznymi efektami. Moim zdaniem najlepszy jest zwykły monohydrat, inne formy kreatyny nie robią wielkiej różnicy, to tylko chwyt marketingowy producentów supli by więcej zarobić.

0
Bull

Ja pamiętam coś gorszego niż zwykłą kreatynę mono , pierwsza w pl była phosphocreatine - obrzydliwy mak i czerwony pysk po niej

0
PanDrKOX

Zdaje się że Biotech ma fosfokreatyne w ofercie
https://www.sfd.pl/sklep/BioTechUSA_Creatine_Phosphate-opis31676.html 

0
Bull

smakuje jak płyn od akumulatora

1