SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Techniki Boksu

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 196096

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


1.6.4 Obrona przez unik

Unik jest to zasadnicza obrona przed ciosami sierpowymi w głowę. Celem tej obrony jest szybkim ruchem ciała (nurkując) ochronić głowę przed ciosem sierpowym. Bokser nurkując, wykonuje szybki, płynny ruch, opisując głowa jakby półkole: lekko przysiadając, schyla głowę i tułów w dół, na bok i potem wyprostowuje się, nie tracąc przeciwnika z oczu w czasie wykonywania ruchu.
W czasie szkolenia obronę unikiem wykonuje się z pozycji bokserskiej. Nurkować należy na tyle tylko, by sprowadzić głowę z linii ruchu ciosu w dół (rys. 23) i wyprostować się po stronie przeciwnej od kierunku ręki zadającej cios. Przepisy bokserskie zabraniają przy wychodzeniu z uniku podnosić głowę w przód, by nie uderzyć nią przeciwnika.
Ruch obronny wykonywany całym ciałem powinien być szybki i dokładny. Szybkość temu ruchowi nadaje się przez rozluźnienie mięśni utrzymujących ciało w wyprostowanej pozycji i przez natychmiastowe równie szybkie naprężenie mięśni pleców i nóg, w momencie, kiedy ciało się prostuje.
W czasie wykonywania obrony ciało powinno zachować statyczna pozycję, żeby dogodnie było wrócić do pozycji bokserskiej, względnie zadać kontrcios.
Przy obronie unikiem kontrciosy dzielą się na dwa rodzaje: na „bezpośrednie", które zadaje się w momencie uniku, i kontrciosy „z obrony", które zadaje się podczas prostowania się tułowia, po wykonanym uniku. Te kontrciosy można zadawać i w głowę, i w tułów.

CDN...

Jak Ci sie w jakis sposob spodobala moja wypowiedz lub dostales ode mnie soga to zrob cos dobrego dla narodu i tez daj mi soga! hrhrhrhr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


1.6.5. Obrona przez odejście

Stosując tę obronę, bokser schodzi jednym bądź kilku krokami z pola zasięgu ciosów przeciwnika. Podstawą obrony przez zejście jest szybkość i ruchliwość nóg; obrona ta niczym nic różni się od normalnego poruszania się po ringu, lecz jest konieczne, stosując tę obronę, obliczać dokładnie czas i dystans. Przesuwając się przy pomocy szybkich, lekkich kroków, bokser powinien sobie zapewnić dogodną pozycję wyjściową dla zadania kontrciosu „z obrony". Korzystając z tego sposobu obrony, należy nieodzownie przygotowywać kontratak; na tym wszak polega aktywność obrony.
Odejście do tyłu stosuje się celem zwiększenia odległości od przeciwnika. Taką obronę można stosować przeciw każdemu ciosowi. Wystarczy wykonać szybki krok do tyłu, aby uniknąć ciosu przeciwnika.
Obrona przez zejście w bok polega na szerokim ruchu, wyprowadzającym boksera z pola rażenia ciosów przeciwnika. Obronę tę stosuje się nie tyle dla uchronienia się przed jakimkolwiek pojedynczym ciosem, ile dla uniknięcia następującego po nim ataku przeciwnika. Ten rodzaj obrony jest specjalnie cenny w walce z bokserem, dążącym do walki na półdystans i starającym się przyprzeć przeciwnika do lin bądź zapędzić go do rogu ringu.
Obronę przez odejście wykonuje się trzema sposobami:
Pierwszy sposób: Zejście wykonuje się zwykłym krokiem w bok. Po kroku bokser wznawia pozycję bokserską w kierunku przeciwnika, podciągając do pozycji nogę, która wykonała odbicie.
Drugi sposób: Krok wykonuje się z równoczesnym skrętem tułowia w stronę kroku. Na przykład, przy kroku w prawo ciężar ciała przenosi się całkowicie na prawą nogę, która powinna opierać się o podłogę przednią częścią stopy. Tułów, wprawiony w ruch postępowy przez odbicie lewa noga, skręca się nieco i z lekka pochyla w prawą stronę. Stosuje się także obronę, wykonując krok w lewo, lecz niebezpieczeństwo otrzymania następnego ciosu, zadanego prawą ręką przeciwnika, obowiązuje boksera do uprzedzenia ewentualnego ciosu przeciwnika własnym kontrciosem, połączonym z równoczesnym wykonaniem obronnego kroku.
Trzeci sposób: W bok wykonuje sio nie krok, lecz wypad, tułów skręca się równocześnie w stronę przeciwną do kierunku wypadu. Końcowy skręt tułowia stwarza przy tym dogodną wyjściową pozycję do zadania kontrciosu „z obrony" (rys. 24). Nogę prawą stawia się na przedniej części stopy, prostopadle do położenia początkowego. Ciężar ciała należy przenosić szybko; pomaga w tym energiczne odbicie noga lewa, które kieruje ciało w stronę wykonywanego kroku. Otwartą prawą dłoń wysuwa się ku przodowi, przed twarz, ciężar ciała przenosi się całkowicie na nogę prawa. Lewa noga przygotowana jest, po zadanym lewą ręką kontrciosie „z obrony", przejąć na siebie przeniesiony przez odbicie prawa nogą ciężar ciała.


W wypadku gwałtownego ataku przeciwnika, odejście w tył wykonuje się dodając krok następny w bok. Jest bardziej racjonalne wykonywać drugi krok w stronę zewnętrzną (w stosunku do zadającej cios ręki przeciwnika). Wyklucza się przez to niebezpieczeństwo otrzymania drugiego ciosu. Jeżeli przeciwnik zadaje cios lewą ręką, broniący się, uprzedzając rozwijający się atak, po kroku w tył wykonuje drugi krok w prawo, zachodząc niejako przeciwnika z boku i przyjmując w ten sposób dogodną pozycję do wykonania kontrataku.
Przy zejściu w prawo, po kroku prawą nogą do tyłu, lewa noga, ustawiając się w jednym rzędzie z prawą, odbiciem przekazuje ciężar ciała na wykraczająca w prawo nogę prawą. Przy kontrciosie „z obrony" prawa noga (oporowa), prostując się, posyła ciało w kierunku przeciwnika. Odejście w stronę wewnętrzną w stosunku do zadającej cios ręki przeciwnika jest także możliwe, lecz dość ryzykowne. Przeciwnik może zadać wolną ręką drugi cios. Przy odejściu w stronę wewnętrzną, konieczne jest zadać równocześnie kontrcios „bezpośredni", uprzedzając ewentualne dalsze rozwinięcie ataku przez przeciwnika.
Po odejściu w lewo, po kroku prawą nogą do tyłu, lewa nogę podciąga się ku prawej i, nie opierając jej o podłogę, wykonuje się nią krok w lewo w przód, przy czym przyjmuje ona na siebie ciężar ciała.
Łączenie rodzajów obrony. Działania obronne mistrzów ringu odznaczają się tym, że wykonywane są w sposób uporządkowany i we właściwym czasie. O ile nowicjusz na ringu broni się w sposób elementarny, to mistrz ringu, posługując się w sposób niewymuszony wszystkimi rodzajami obrony, zawsze potrafi je połączyć w swoich.złożonych ruchach obronnych. Analizując system obrony mistrza ringu można zauważyć, że każdy jego ruch obronny składa się z kilku rodzajów obron. Czyni to obronę mistrza niezawodna.
Ucząc nowicjuszy obrony, wykładowca nie powinien liczyć na to, że w praktyce bojowej różne rodzaje obron będą się łączyły samoistnie: nieodzowne jest specjalnie uczyć tego swoich wychowanków.
Ćwicząc jakikolwiek bądź rodzaj obrony ze swoimi uczniami, nauczyciel, na zakończenie pokazuje im, z jakimi rodzajami obrony można łączyć wyuczoną ostatnio obronę, lub te rodzaje łączyły się ze sobą technicznie w jednym ogólnym ruchu obronnym. Ucząc np. obrony przez odchylenie w prawo, można połączyć ten rodzaj obrony z odejściem w te samą stronę i z blokowaniem lewym barkiem oraz prawą dłonią. Ucząc odejścia w tył, można połączyć odejście z blokowaniem prawą dłonią. Ucząc obrony od ciosu prostego lewą w głowę przez zbicie prawą dłonią w lewo, można połączyć zbicie z krokiem w prawo i z blokowaniem lewa dłonią itp.
Wychowując boksera, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, by stał się on mistrzem obrony.


CDN...

Jak Ci sie w jakis sposob spodobala moja wypowiedz lub dostales ode mnie soga to zrob cos dobrego dla narodu i tez daj mi soga! hrhrhrhr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2914 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 39362
sog sie należy

Jujitsu: the art of self-protection
Judo: the art of self-perfection
_SFD JUJITSU TEAM_
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


1.7. Kontrciosy

Kontrciosy zadaje się w momencie ataku przeciwnika, w tym celu stosuje się wszystkie zasadnicze, znane w technice boksu ciosy. Kontrcios zawsze połączony jest z jakimkolwiek rodzajem obrony, pozwalającym uniknąć atakującego ciosu przeciwnika, zazwyczaj pierwszego, przewodniego ciosu w ataku. W połączeniu z obroną, ruch każdego zasadniczego ciosu ulega zmianie, pod wpływem charakteru danej obrony.
Jako kontrciosy w walce na półdystans stosuje się tylko krótkie ciosy proste, z dołu i sierpowe.
W walce na półdystans bokser działa szybciej niż w walce na dystans; wielka szybkość krótkich ciosów i szybka zmiana- sytuacji w znacznym stopniu utrudniają bokserowi orientację: w walce na półdystans powinien on specjalnie dokładnie odgadywać zamierzone działania przeciwnika, błyskawicznie uprzedzając je, znajdując dogodne pozycje wyjściowe, zarówno do zadawania krótkich ciosów, jak i do obrony. Dlatego też bokser powinien koniecznie nauczyć się i przyswoić sobie dokładnie obrony i przeciwdziałania, stosowane w walce na półdystans. Wszystkie kontrciosy dzielą się na „bezpośrednie" ' „z obrony". „Bezpośrednimi" nazywają się te ciosy, które uprzedzają atak przeciwnika (rys. 26). Ciosy te uprzedzają atak przeciwnika i dzięki temu, że są dla przeciwnika niespodziewane, uznane są za najbardziej skuteczne. Ciosy „bezpośrednie" mogą być łączone prawie z wszystkimi rodzajami obrony. Umiejętność posługiwania się nimi daje bokserowi możliwość trwałego zachowania inicjatywy w walce w swoich rękach. W działaniach przeciw atakującemu bokserowi podstawowe są kontrciosy „bezpośrednie"; można nimi powstrzymywać i paraliżować agresywne działania przeciwnika.

Materiały zaczerpnięte ze strony Polski Boks.

Jak Ci sie w jakis sposob spodobala moja wypowiedz lub dostales ode mnie soga to zrob cos dobrego dla narodu i tez daj mi soga! hrhrhrhr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
No i teraz kto nie będzie miał dostępu do trenera/klubu bokserskiego to może sobie w domu potrenować, bo wszystko jest jasno opisane i ukazane na ilustracjach.

Jak Ci sie w jakis sposob spodobala moja wypowiedz lub dostales ode mnie soga to zrob cos dobrego dla narodu i tez daj mi soga! hrhrhrhr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 656 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3835
zasluzyles SOG4you)
pozdrawiam @ll

"NO RULLES !!!! NO PAIN !!!! streetBOX "

GINO

GINO

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Fajno, ze mod podwiesil tego posta https://bundles.sfd.pl/../../buziaki/1.gif[/img] pierwszy w moim SFD'owym zyciu pierwszy w moim SFD'owym zyciu pierwszy w moim SFD'owym zyciu [img]../../buziaki/7.gif" alt="" />

Jak Ci sie w jakis sposob spodobala moja wypowiedz lub dostales ode mnie soga to zrob cos dobrego dla narodu i tez daj mi soga! hrhrhrhr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
wystarczylo dac linka do strony...na innym forum jest taki link i jest zeskanowana ksiazka Gardopolowa...

"Żaden naród ani żaden człowiek nie mają monopolu na światło słoneczne.
Żaden system, szkoła czy doktryna nie mają monopolu na prawdę."

Pozdrawiam
Freestyler
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
a co ci przeszkadza, mugł dać link ale nie musiał, miał życzenie to zrobił tak jak mu się podobało i innym widać też.

Ułan
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
podwojnie szkoda pracy, autora orginalnej strony i kogos kto to musial kopiowac, szanujmy czas i tyle...
intencje byly ok...

"Żaden naród ani żaden człowiek nie mają monopolu na światło słoneczne.
Żaden system, szkoła czy doktryna nie mają monopolu na prawdę."

Pozdrawiam
Freestyler
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Niekiedy trza się stawić...

Następny temat

mp3

WHEY premium