SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stójka w bjj

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 16554

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 904 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6674
PHC a jak nie mial trenera to sam prowadzil thai boxing w zeszlym roku i byly to osobne treningi uderzen?!
Jezeli uwazasz ze mirek zna sie lepiej na parterze to sie mylisz:) - pogadaj z nim ile lat poswiecil na boks i gdzie trenowal. Zaawansowana bo musisz miec pojecie o parterze i o stojce zeby laczyc i to i to naraz:).

Pozdro

KdH/BJJ/WWA

KdH
[email protected]

KdH/BJJ/WWA

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jak zaczne trenowac bjj to bede mowil ze integralna czescia taekwon-do jest parter z bjj ale ciagle jest to tylko i wylacznie taekwon-do : )

moro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
1...2...3...4...5...6...7...8...9...10
Juz jestem spokojny. Aczkolwiek chyba jak bede w Warszawie trzeba bedzie komus do dupy nakopac.
Kondrah. Nie interesuje mnie co sobie sadzisz. Ani co sobie jakikolwiek inny poczatkujacy sadzi. Napisalem Ci jak jest. Jak nie dociera to Twoj problem.
Podstawa Bjj jest trening chwytow. Dlatego madralo ze jakby od poczatku wszystko laczyc to bys sie niczego nie nauczyl. Co najwyzej glosno krzyczec. Dlatego poczatkowo cwiczy sie tylko chwyty a odzielnie uderzenia. Korzystajac z najlepszych fachowcow. W Polsce sa to fachowcy Polskiej Szkoly boksu. Jak juz opanujesz i jedno i drugie zaczyna sie laczenie i dodawanie kolejnych elementow.
Odzielna sprawe stanowia uderzenia w parterze. Zarowno piesciami, jak podstawa dloni, lokciami, kolanami (z bocznej) czy pedalady.
Inaczej sie cwiczy pod katem uderzen w gi, a inaczej bez gi. Na wszystko to przyjdzie czas. O ile sie na Schotokan jednak nie przeniesiesz (i nie zaczniesz tam sie madrzyc ze w Schotokanie kopniec nie ma). Na razie naucz sie porzadnie balache z gory i umpe robic.

Paweł Ziółkowski
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Właśnie to mniej więcej chciałem napisać ale Bruce mnie wyprzedził. A co do tych Sztamowskich zasad Boxu w Polskim Bjj to wydaje mi się, że są stosowane bo odpowiadają założeniom treninngowym udeżeń w Bjj. A w Bjj uczy się na początku osobno uderzeń i chwytów ponieważ trudno by było początkującym zastosować jakąś technikę w sparingu jeśli musiałby cały czas bronić się przed ciosami, oczywiście na pewnym poziomie zaawansowania(kiedy wachlarz technik oraz obron przed ciosami jest duży) łączy się te dwie rzeczy bo przecież w Vale Tudo (nie chodzi tu tylko o turnieje ale i walkę uliczną) jedną i drugą czynność wykonuje się jednocześnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 773 Wiek 56 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 24347
Po wczorajszej wymianie poglądów z Borutą pozwoliłem sobie na przygotowanie małego wypracowanka. Żadnym autorytetem w sztukach walki nie jestem, ale potrafię czytać i nie lubię jak robi się ze mnie d****a nie rozumiejącego, co się do niego mówi. No to jedziemy...
W Budokanie nr 4(4) w wywiadzie z Roy’em Harrisem jest powiedziane wyraźnie, iż obecnie wszyscy ćwiczą to samo: Bjj, zapasy i boks, albo thai box. Nawet jeśli jakiś zawodnik deklaruje się jako zapaśnik, to stosuje też chwyty kończące i uderzenia. A w takim układzie to to już nie są zapasy, tylko TRENING PRZEKROJOWY. Sądzę, że analogocznie można powiedzieć o treningach bokserskich uderzeń w Bjj...

Z tegoż samego Budokanu z artykułu "Z wizytą w Akademii Renzo Gracie" można dowiedzieć się, że
w akademii Renzo uczy się w zasadnie walki w parterze. Trenujący tam albo już znają walkę w dystansie, albo chodzą do pobliskiej sali z thaiboxingiem.

Z kolei w Budokanie nr 1(5) w "Wywiadzie z Jorge „Macaco" Patino" jest jednoznacznie napisane, że aby być dobrym zawodnikiem, trzeba być wszechstronnym. Że owszem, Bjj jest podstawą, ale trzeba TEŻ znać zapasy, boks i thai boxing.
Patino twierdzi ponadto, że w sytuacji kiedy jego przeciwnik byłby thai bokserem, to nie wdawałby się z nim w wymianę ciosów tylko stosował Bjj- około 70 %. Natomiast jeżeli oponent będzie sobie dobrze radził z Bjj, to będę najpierw boksował, a dopiero potem przechodził do chwytów.
Twierdził też, iż obecnie chcąc wejść do klatki musi się znać Bjj, boks i thai box, zapasy. Inaczej się zginie... Skoro techniki bokserskie są nieodłącznym składnikiem Bjj to po co wymienia osobno te dyscypliny???

Tekstów nie cytowałem dosłownie ale gwarantuję, iż zachowałem dokładnie ten sam sens co w artykułach z Budokanów. Jeżeli ktoś chciałby sprawdzić wiarygodność to służę odnośnikami do konkretnych stron czy nawet linijek tekstu.
Jak na mój gust to z powyższych wypowiedzi nie specjalnie wynika, iż boks jest elementem składowym Bjj ( a może się mylę? ). Co prawda to są opinie gości pokroju Harrisa czy Patino będących jedynie światowymi ekspertami w dziedzinie walki wręcz, a nasz Boruta to w końcu praktyk i trener Bjj, więc zapewne racja jak zawsze leży po stronie naszego mistrza. Tę cudowną wizję mąci mi jednak jeszcze jeden szczegół; kasety instruktażowe do Bjj wydane przez Roriona Gracie zarówno a zakresie kursu podstawowego, średniego jak i zaawansowanego nie wspominają specjalnie o bokserskich technikach w Bjj. No ale tu też można założyć, że Boruta wie lepiej od panów Gracie co wchodzi w skład materiału technicznego do Bjj, przecież to guru... A może uderzenia Bjj są tak tajne, że dostępne jedynie na najwyższym szczeblu zaawansowania? Coś w stylu techniki wibrującej pięści czy dim-mak?

Żeby nie było niejasności- to nie jest absolutnie żaden atak na Bjj, które podoba mi się do tego stopnia, iż zakupiłem kasety szkoleniowe. I ćwiczone kompleksowo z boksem czy innymi uderzającymi stylami jest zapewne najefektywniejszą mieszanką. Chodzi o postawę wszystkowiedzącego Boruty... Teraz już Paweł spokojnie możesz wpisać mnie na listę tych oszołomów, którzy nie wiedząc czemu czepiają się Twojej "skromnej" osoby.

A pozostałym osobom z Forum powiem w ten sposób; Boruta jest zapewne najlepszym wśród nas praktykiem Bjj ale nie wszystko co pisze jest jedynie słuszne. Takie jest moje osobiste, subiektywne zdanie, wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie...

I jeszcze na deser cytaty ze strony Bjj Polska ! :
"...Także w gi przeprowadzane są zawody sportowe Brazylijskiego jiu-jitsu. Bez gi ćwiczy się na dwa sposoby: pierwszy to Submission wrestling, czyli czyste techniki Brazylijskiego jiu-jitsu bez uderzeń..."
"...Drugim jest właśnie trening Vale Tudo, czyli chwyty i uderzenia łącznie. Służy on zarówno do startu w zawodacgh bez reguł, gdzie walczy się w samych szortach, jak i łatwiejszemu połączeniu technik chwytów i uderzeń, gdyż ich trening w gi powodowałby zbyt dużą komplikację dodatkowym czynnikiem. Technicznie Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na technikach wejść w klincz na ciosy i manipulacji w zwarciu (trapping range), natomiast w parterze na wykorzystaniu zasady dźwigni i równowagi..."

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 904 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 6674
:)
Ja koncze te gadke bo Boruta juz jedzie do mnie:) (chyba do mnie) i mam szczerze dosyc gadek w stylu "tak jest i juz bo co to ja nie jestem", bo jeszcze troche i na tym forum zrobi sie mega awantura:).

Pozdro

Ps. Boruta ja lece na schotokan a ty myknij na tsunami i wymienimy doswiadczenia potem.

Ps2. Nie wiem czy wszystkich "poczatkujacych" tak traktujesz i czy na tym polega twoja "metodyka" nauczania?
I chyba jednak trenuje troszke dluzej niz ci sie wydaje.

KdH/BJJ/WWA

KdH
[email protected]

KdH/BJJ/WWA

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 456 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 15386
jak wygladaja uderzenia podstawa dloni w parterze?
czym sie uderza (wiem dlonia, ktora czescia?

pozdr,
jakub

pozdr,
jakub

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Hi
Dziura2, wydaje mi sie ze nie do konca masz racje i pomimo twoich uprzedzen do Boruty powinienes troszke ruszyc glowka, a moze przyznasz mu racje.
Dla BJJ techniki w parterze sa technikami glownymi, charakterystycznymi, wystepujacymi tylko w tym stylu. Techniki w stojce natomiast, jako zaczerpniete z innych styli nie podlegaja takim innowacjom, nie sa glownym obiektem zainteresowan BJJ, a nauczyc cie ich moga trenerzy boksu czy thai. Dlatego tez zapewne nie ma ich na kasetach instruktarzowych BJJ. Ale nie mozna z tego powodu zaprzeczac, ze techniki w stojce nie sa integralna czescia BJJ. Bo jakos nie slyszalem o trenerze, ktory naucza tylko technik w parterze i twierdzi ze szkoli w BJJ. Taka sytuacja poprostu nie moze miec miejsca, bo BJJ to TAKZE stojka i klincz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Hi
Zapomnialem o jednej sprawie, mianowicie jesli wymieniane jest BJJ, thai, zapasy i boks jako systemy niezbedne do klatki, to z tego jak na moj gust wcale nie wynika, ze BJJ nie zawiera technik np. z thaia. Przeciez moga wystepowac roznice w gardzie, sposobie poruszania sie, kontrowania ,czy ogolnie taktyce walki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja juz nie moge. Po prostu nie moge k/u/r/we/a!
Powtarzam stopiecdziesiaty pierwszy raz integralna czescia treningu Bjj sa uderzenia. Moze mi ktorys d**** wyjasni w jaki sposob wyobraza sobie ze kogos thai boks czy boks nauczuy uderzac w partezerze? Albo w zwarciu? Moze mnie ten d**** oswieci w jaki sposob Muay Thai laczy uderzenia lokciami i kolanami z wytracaniem z rownowagi i blokowaniem przeciwnika jego gi? Ze o rzutach nie wspomne. Moze mi ****a wyjasnicie skad Coleman czy Wowczianczin czy Herring wieli techniki kopnięc kolanami w parterze? Z kickboxingu?
To ze wszyscy cwicza Bjj, zapasy i boks/thai box oznacza ze po pierwsze nie stosuja metodyki i taktyki Bjj jako glownej. Po drugie nie przechodza calego cyklu treningowego Bjj.
To co jest na kasetach to material podstawowy i wybrany pod okreslonym katem. Zreszta prosze zapoznac sie z kasetami Mario Sperryego jesli dla kogos zawartosc kaset stanowi dowod.
Co do wypowiedzi to maja oni na mysli sportowe Bjj a nie Bjj w ogole. Wynika to stad ze bardzo wiele klubow w Brazylii nastawia sie obecnie glownie na aspekt sportu (sponsorzy, wieksze zainteresowanie itd), aczkolwiek nie pomija aspektu samoobrony, jak i z tego ze wyrzej wymienieni Roy i Macaco klada, zwlaszcza Roy, mistrz Savate wiekszy nacisk na uderzenia w stojce niz to sie w Bjj przyjmuje. Jest to jednak glownie zagadnienie taktyczne.
Cytat z Bjj-Polska wyraznie tlumaczy rozne aspekty treningu Bjj. Dodam jeszcze ze sa aspekty samoobrony gdzie uderzen jest bardzo balo, full-contact, gdzie uderza sie w gi i uliczny gdzie stosuje sie, ale przedewszystkim broni tez przed "brudnymi trikami".
Dziura 2. Jak na razie trafiles na liste przemadrzalych tlumokow.
Kondrah. Tak jest bo tak jest. A moja metodyka polega na tym ze u mnie kazdy poczatkujacy doskonale zdaje sobie sprawe o co chodzi.
Trenujesz troszeczke dluzej niz Bjj jest w Warszawie? A to ciekawwe.
Jakub. W pytaniu zawarles odpowiedz. Wlasnie podstawa dloni sie uderza na twarz. Aby uniknac sytuacji ze piesc nie trafi i w chodnik sie uderzy.

Paweł Ziółkowski
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pierwszy raz!

Następny temat

Coś nowego we Wrocławiu

WHEY premium