Żywokost to roślina, która rośnie na terenie całej Polski, osiąga około 1m wysokości. Korzeń żywokostu bogaty jest w wiele cennych substancji, np.: alantoinę, garbniki, związki śluzowe, kwasy wielofenolowe, skrobię, asparaginę,
aminokwasy, sole mineralne oraz olejki eteryczne. Niestety, jak wiadomo, w korzeniu znajdują się także toksyczne związki – alkaloidy, dlatego obecnie zaleca się stosowanie go tylko zewnętrznie.
Lecznicze działanie tej rośliny znamy od wieków, praktykowały ją nie tylko nasze babcie, ale też starożytni mnisi, którzy leczyli się zazwyczaj przy użyciu roślin.
Okłady z żywokostu, działanie:
- wykazuje silne działanie na bóle reumatyczne, na różne przypadłości, takie jak sztywnienie stawów, bóle kolan, czy kręgosłupa.
- okłady z tej rośliny to numer jeden w przypadku stłuczeń, siniaków i opuchlizny
- jego silne działanie przyśpiesza gojenie różnego rodzaju ran, ale też odmrożeń, czy poparzeń
- jego działanie potwierdza się również w przypadku trądziku, łuszczycy, AZS i różnych innych zmian skórnych.
Jeśli rany są trudno gojące, to nie należy nakładać okładu bezpośrednio na ranę, ale posmarować wyciągiem zdrową skórę wokoło rany.
Przepis na samodzielne wykonanie maść z żywokostu:
Składniki:
- 1 spory korzeń żywokostu
- 1 lub 2 kostki tłuszczu w zależności od tego ile mamy żywokostu (smalec sprawdza się idealnie).
Przygotowanie:
Jeśli mamy do czynienia ze świeżym żywokostem, ścieramy go na tarce o małych oczkach. W małym naczyniu rozpuszczamy tłuszcz (najlepiej smalec), następnie dodajemy do niego starty korzeń żywokostu. Zdejmujemy mieszaninę z ognia i czekamy, aż tłuszcz przestygnie. Przelewamy maść do słoików i ostawiamy, aż stężeje. Następnie zakręcamy słoik i trzymamy go w chłodnym i zacienionym miejscu.
Opatrunek z suszonego korzenia żywokostu:
Korzeń wkładamy do garnka z wodą i podgrzewamy go przez około 15 minut na wolnym ogniu, tak aby zmiękł. Następnie należy zmielić go blenderem aż do uzyskania konsystencji papki. Po pierwszym okładzie resztę preparatu wsadzamy do lodówki i zmieniamy opatrunek kilka razy dziennie po uprzednim rozgrzaniu mazi do temperatury pokojowej.
Maść i opatrunek można nakładać kilka razy dziennie, ale zazwyczaj już po 2-3 dnia widać znaczne efekty.
