SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Medytacja i nie tylko...

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4319

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 31 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336
Witam. Moge sie wypowiedziec co do medytacji. Sam probowalem i wiem mniej wiecej o co chodzi. To co robiles to mozna nazwac wstepem do medytacji. Medytacja polega na utrzymaniu takiego stanu umyslu, kiedy nie jest on zaprzątany róznymi myslami, kiedy jestesmy rozluznieni a zarazem skoncentrowani. Jest to bardzo trudne, no ale trening czyni mistrza. W twoim wykonaniu jest to dobry poczatek. Wiem, ze latwo to powiedziec a trudniej zrobic, ale kiedy zaczynasz medytowac, pozwol myslom swobodnie przeplywac, nie walcz z nimi, bo wtedy zaczynasz sie na nich skupiac. Po prostu zdaj sobie sprawe, ze cos zaczyna zaprzatac twoją uwagę i przestan o tym myslec. Co do pozycji w ktorej medytujesz, to nie ma znaczenia czy siedzisz po turecku (pozycja kwiatu lotosu jest stosowane do medytacji na najwyzszym poziomie, ale trzeba byc niesamowicie rozciągniętym) , czy z nogami wyprostowanymi. Istotną rzeczą jest to, żeby bylo Ci wygodnie, żeby nie bylo nigdzie napięcia w mięsniach i stawach (dlatego ja nie robie tego po turecku, bo czuje dyskomfort). Po prostu siadam na ziemi, na poduszce, plecki opieram o łóżko, nogi troche podciągam, żeby nie byly wyprostowane i to mi wystarcza. Co do oddechu, to raczej nalezy oddychac tylko przez nos. Tak jest wygodniej (jak nie masz kataru ). Poza tym nie skupiasz sie na oddechu i nie musisz "pamietać" ze teraz jest wydech - to ustami, a potem wdech - to nosem. Nosem i tylko nosem. Oddech jest kluczem. Nie kontroluj go, wsłuchaj sie w niego; to odpręża. Do tego dobra jest jakaś muzyczka instrumentalna ze wschodu, muzyka z dźwiękami natury (ptaki, strumien) oraz motywy typu ulewny deszcz i burza. Kiedy juz jestes w głębokim stanie relaxu, mozna to wykorzystac do przemyslen różnorakich (nad sobą, nad trudnym problemem który nas gnębi). Kiedy juz dojdziesz do wprawy, bedziesz mogl medytowac wszedzie i o kazdej porze. Bardzo dobrze wplywa to (przynajmniej u mnie) na krążenie, momentalnie moge sie odprezyc (np. przed egzaminem, nawet kiedy wszyscy chodzą po korytarzu i obgryzają paznokcie ze strachu, ja siedze i tylko sie usmiecham, jestem calkowicie spokojny). Medytacja jest bardzo dobrym sposobem pracy nad sobą. Do czego chcesz wykorzystac medytację?

"Sukces to 1% geniuszu i 99% potu"

Pozdrawiam,
Prysznic

"Sukces to 1% geniuszu i 99% potu"

Pozdrawiam,
Prysznic

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Prysznic dzięki za wypowiedź na temat medytacji.
Do czego chcę ją wykorzystąć?, przede wszystkim do rozluźnienia przed odrabianiem lekcji, oraz do ogólnego rozluźnienia się.
Nie wiem co tu jeszcze dodać...
Pozdrawiam i SOG za wypowiedź.

"Mam duszę romantyka,
A rozum rozbójnika..."
Szanowny Pan i Władca S.P.E.C.
-=...Ich habe keine Ahnung was Liebe ist...=-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 66 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 393
czy taka medytacja bedzie skuteczna przed waznym meczem - ile powinna trwac ?

siemacie jestem koszykarz !

"I don't know about flying, but sometimes it feels like I have these little wings on my feet."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Gogo to zależy czy dobrze się skupisz i wyluzujesz, moim zdaniem będzie jakimś odprężeniem
A ile powinna trwać?. Ja conajmniej robię 10minutek (choć ostatnio coś nie medytuję...), ale jak zrobisz 30minut to też będzie ok!. Mnisi z Szaolin medytują np. tak stają na głowie nogi na ścianę ręce zakładają sobie na klatce i medytują jakis tam czas chyba 30 minut jak nie więcej. Ale jak zaczynasz to nie próbuj takiej pozycji, bo może to się skończyć fatalnie!!!
pozdrówka...

"Mam duszę romantyka,
A rozum rozbójnika..."
Szanowny Pan i Władca S.P.E.C.
-=...Ich habe keine Ahnung was Liebe ist...=-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jutro muszę sobie zrobić medytację ok.10-30minut
Bo dawno nie medytowałem.
Ps. Ktoś kiedyś powiedział, że do medytacji stosuje się wygodną pozycję, no a Ci mnisi szaolin?. Oni stoją na głowach i tak medytują widziałem w tv na planet chyba...
Pozdrówka...

"Mam duszę romantyka,
A rozum rozbójnika..."
Szanowny Pan i Władca S.P.E.C.
-=...Ich habe keine Ahnung was Liebe ist...=-
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 4951 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 31541
jak przeczytaklem twoj post stara_ekipa to odrazu wiedzialem ze zle cos robisz. Ja preferuje klasyczne zen.Jutro postaram sie przygotowac dla ciebie uproszczony ale to bardzo uproszczony schemat medytacji zen, mowie uproszczony bo tylko opisze ci sama pozycje i jak oddychac. Bo jakbym mial pisac o filozofii zen to chyba bym zapuscil korzenie tu heheh

GARY_25, Pozdrawia.
Moderator dzialu Combat / Samoobrona.

"Najwyższa galąz nie zawsze jest najbezpieczniejszym schronieniem"

"Najwyzsza galaz nie zawsze jest najbezpieczniejszym schronieniem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Gary wielkie dzięki SG w przygotowaniu
Do jutra...nerka

Kiedyś będę taki jak Hubert Olborski
S.P.E.C.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 166 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 11455
Mam taka prosbe moze byc Gary_25 wrzucil cos tu na forum bo jestem ciakaw jakto wyglada :)

pozdrawiam

HOSPES HOSTIS
NO Pain NO Gain..

Śląsk takie miejsce na ziemii...Tu sie wychowalem wszystkich przyjaciół Tu poznalem...Ślaski rodowód pełny godności...W Rudzie sie urodzilem i W Rudzie dorosłem...Nic nie zastapi tych wszystkich ludzi,brudnych ulic i wiecznie naje-banych żuli,w bramach i podwórkach ,zimą w koszulkach na murach twardo zawsze z uniesiona gardą...._Kapuera Landewu

Hospes Hostis

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 4951 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 31541
Ejjj chlopaki sorki, ja dzis wam wrzuce opis jak wyglada medystacja w zen, wybaczcie ale zapomnialem troche o tym temacie - nadrobie to

GARY_25, Pozdrawia.
Moderator dzialu Combat / Samoobrona.

"Najwyższa galąz nie zawsze jest najbezpieczniejszym schronieniem"

"Najwyzsza galaz nie zawsze jest najbezpieczniejszym schronieniem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 166 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 11455
Gary prosilbym Cie o ten artykulic bo musze cos przygotowac na poniedzialek o medytacji a narazie mam nico a wierze w Ciebie:)
pozdrowki

HOSPES HOSTIS
NO Pain NO Gain..

Śląsk takie miejsce na ziemii...Tu sie wychowalem wszystkich przyjaciół Tu poznalem...Ślaski rodowód pełny godności...W Rudzie sie urodzilem i W Rudzie dorosłem...Nic nie zastapi tych wszystkich ludzi,brudnych ulic i wiecznie naje-banych żuli,w bramach i podwórkach ,zimą w koszulkach na murach twardo zawsze z uniesiona gardą...._Kapuera Landewu

Hospes Hostis

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PoMpKi...

Następny temat

===]]] WAŻNE [[[====

WHEY premium