SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Krytyka crossfitu

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5525

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136811
Marcinek, wygląd jest mierzalny: jeśli ktoś przygodę z siłownią zaczynał z klatą w której sterczą tylko dwa suty i rączką którą da się objąć drugą dłonią, a po 2 latach ma już pierś jak Clint Eastwood w filmie Arizona (czy jakoś tak) i atletyczne ramię, to to jest mierzalne.

Dlaczego tylko crossfit ma uczyć prawidłowych ruchów i kondycji, a kto przeciętnemu bywalcowi siłowni broni robić mc, ćwiczenia dynamiczne i biegać sprinty? To kwestia dobranego treningu, ukierunkowania na ruchy naturalne, a nie tego, że sam trening siłowy jest zbędny, a tylko crossfit uczy funkcjonalności.

Poza tym, stawianie przeciętnego ćwiczącego w konkurencjach typowo crossfit i wyśmiewanie jego nieudolności jest nieco nie fair. Przeciętny ćwiczący nie zrobi takich WOD-ów, fakt, ale znowu wątpię, czy crossfitowiec poradziłby sobie tak idealnie na treningach stricte PC, strongman czy triathlonu. To tak jakby zaprosić boxera na trening zapasów i śmiać się, że nie umie rzucać, więc jego metodologia jest do kitu.

Co do sprintów: owszem, wytrenowanie daje tę kondycję, ale jakoś szczerze wątpię, czy nawet gdybym 3 lata trenował takie bieganie byłbym szybszy od tak samo wytrenowanego, ale wyższego o 30 cm zawodnika (jestem bardzo niski););)

Nie, nie atakuję crossfitu: dla mnie takie typy jak Rich Froning i inni są pięknie zbudowani i dysponują wielkimi umiejętnościami, ale nie robiłbym z crossfitu jakiejś uniwersalnej metodologii treningowej na wszechstronność. A sam trening siłowy to nie tylko pompowanie bica w klapkach;)



Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2013-10-11 19:15:43

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 399 Napisanych postów 72270 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304533
Też zgodzę się, że trening na siłowni postrzegany jest przez oponentów jako klata-bic w klapeczkach. Crossfiterzy także budują siłę w liftach bo siła to podstawa wszystkiego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 2473 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 45320
Robienie OLY w XX powt. nie jest zdrowe i moze skutkowac kontuzja, ale taki jest ten sport. W sporcie wynik stawiany jest na 1szym miejscu, zdrowie na drugim. Reguly CF sa takie, ze moze sie pojawic 40 powt. rwania i trzeba byc na to przygotowanym, ale przeciez nikt nikomu nie kaze tego robic. Jak ukladam wody w swoim boxie, to samo rwanie czy podrzut (do siadu) daje zawsze jako element na duzo serii po 1-3 powt., bo powyzej tego zaczyna sie juz niechlujstwo i zmeczenie zarowno nerwowe, jak i miesniowe. Ale sam w WODzie zrobie kilkadziesiat powt. OLY, pomimo ze czestokroc na zmeczeniu nie wyglada to tak, jak wygladac powinno. Moj wybor i ja poniose jego ewentualne konsekwencje.

Idac tropem myslenia niektorych (nie uderzam do nikogo z forum czy z tego tematu a raczej do internetowych 'znawcow') rownie dobrze powinno sie zniechecac np. do wyscigow motocyklowych, bo przeciez mozna zginac jadac tak szybko. Tak jak TT Isle of Man, gdzie ziomeczki leca po 300 km/h przez miasto.. wiadomo, ze na zdrowy rozsadek to samobojcy, ale ich wybor. Mozna tez na moto jezdzic ostroznie i nie zaliczyc zadnego slizgu. Tak samo na crossficie - mozna dawac wiecej powt. w ruchach gimnastycznych a mniej w ciezarach i tez bedzie super. XX ruchow OLY w treningu powinny robic osoby nastawione na zawody i wyczyn. Bo tak jak piszecie wyzej - ze silownia obierana jest jako kubota + modlitewnik, ale crossfit w wielu kregach odbierany jest podobnie nieprawdziwie, jako narzedzie do krzywdzenia biednych, nieswiadomych ludzi. Jak jeden kolega wspomnial w tym temacie, nikt swiezakom nie daje rwan czy zarzutow ze zwisu na siad albo kaze robic pompki w staniu na rekach lub wspierania na kolkach. Kazdy poziom trudnosci mozna obnizyc.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136811
Pytanie: jaki jest sens robienia olimpijskich ruchów na kilkadziesiąt powtórzeń na małym ciężarze? Bo przecież nie powiesz, że zakładasz na sztangę 80 kg i z tym robisz 30 pełnych clean and jerk. Wydaje mi się, że energię i dynamikę zarzutu powinno się pożytkować do wyrywania jak największych ciężarów, a nie masakrowania ciała i układu nerwowego. Sam zacząłem robić zarzut sztangą jakiś miesiąc temu i jakbym założył na sztangę 25 kg pewnie bym zarzucił jakieś 20 razy co najmniej. Pytanie, po co? Jak rozumiem, te kilkadziesiąt powt jakie robisz ma służyć wytrenowaniu zaj**istej kondycji, coś jak 300 spartan challenge? Co do motocyklistów: nikt tego nie zakazuje, ale sam wiesz, jaki oni mają czarny piar w społeczeństwie-dawcy organów itd;)

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1501
Gats 2, jak dlugo i gdzie trenujesz Crossfit?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 2473 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 45320
Gats - taki jest sens robienia kilkadziesiat ruchow OLY, ze to sie zawiera w sporcie crossfit ktory uprawiam. Taki wybralem. Sprawia mi to frajde, pomimo zwiekszonego ryzyka kontuzji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136811
Chłopaki, ja nie podważam filozofii ani sensowności crossfitu, zwyczajnie chciałem przytoczyć to, co przeciętny, człowiek może myśleć o nim pod kątem przydatności funkcjonalnej. Bo księgowemu czy budowlańcowi nie potrzeba wodów łączących sprinty, thrusters, zarzuty na kilkadziesiąt powtórzeń. Mało kto dostrzeże w tym wypracowywanie dynamiki, koordynacji, podwyższanie pułapu wydolności tlenowej. Sportowcom crossfit się przydaje, na pewno, to samo ludziom chcącym wyciąć się niskiego bf, poprawić kondycję pod kątem egzaminu czy służby w mundurówce. Cała reszta zrazi się takim treningiem nie dostrzegając jego celowości. Stąd myślę takie najazdy na crossfit, oskarżenia itd.

Podsumowując: trening powinien być ukierunkowany pod konkretny cel, a dobrze, kiedy ćwiczący wie, po co mają mu służyć konkretne ćwiczenia. Dlatego ktoś wyedukowany w temacie dla swoich celów, czyli sylwetki i jakiejś tam kondycji ułoży sobie plan zawierający ćwiczenia dynamiczne, interwały, jakieś elementy gimnastyki. Solidny trening na siłowni plus dobra dieta. I będzie miał to co chciał. ale taki ktoś nie podważy sensowności crossfitu bo zobaczy w nim jeszcze inną odmianę treningu. Inni będą krytykować bo widzą w crossficie... zbyt duży nakład wysiłku i ryzyka w stosunku do osiągniętego celu, który przeciętny ćwiczący osiągnie prościej. Ehh, to temat na dłuższą rozkminę

Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2013-10-13 00:28:31

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 2473 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 45320
Rozumiem, ze jestes ksiegowym oraz budowlancem, ze wiesz czego im potrzeba a czego nie

Cała reszta zrazi się takim treningiem nie dostrzegając jego celowości.

Koncowki troche nie rozumiem, niemniej jednak codziennie mam stycznosc z nowymi ludzmi zainteresowanymi crossem, z ktorych spora czesc zostaje z nami. Poki co nikogo z mundurowki czy szykujacego sie pod egzamin wojskowy/inny. Pare osob na pewno chce sie wyciac, ale wiekszosc chce byc sprawna. Wiec nie, nie widze wcale zeby "wiekszosc sie zrazala". Wrecz przeciwnie, popyt jest coraz wiekszy.

trening powinien być ukierunkowany pod konkretny cel

Alez ten cel jest jasno zdefiniowany. Chodzi o to, zeby wykonywac jak najwiecej zroznicowanej pracy w jednostce czasu = byc coraz sprawniejszym.

zbyt duży nakład wysiłku i ryzyka w stosunku do osiągniętego celu, który przeciętny ćwiczący osiągnie prościej

Tez sie nie zgodze. Przecietna osoba trenujaca crossfit powiedzmy rok zazwyczaj bije na glowe wiekszosc rowniesnikow trenujacych na silowni pod wzgledami: silowym w glownych bojach, wydolnosciowym, szybkosciowym i b czesto sylwetkowym rowniez, mimo ze to nie jest priorytet. Trening kulturystyczny z dodaniem kilku obwodow czy interwalow nie zalatwi sprawy. Mam kolege 174/85 kg, bf 7%, trenowal BB i dodawal duzo biegow, burpeesow, obwodow z obciazeniem wlasnego ciala itd. Naprawde niezle wytrenowany, wyglad czolowego zawodnika z Games. Pojechal na zawody i zjedli go 10 kg mniejsi kolesie, ktorzy metodologia crossfitowa trenowali kilkanascie miesiecy.

Oczywiscie zalezy jak dokladnie takie grupy trenujacych chcialbys porownac.

Nie zrozum mnie zle i bez urazy, ale sam pisales, ze robisz zarzut od miesiaca. Mysle, ze to troche za wczesnie zeby sie wypowiadac co ma sens a co nie ma, poniewaz to teoretyzowanie. Sam nie uwazam sie za zadnego eksperta bo i nim nie jestem, niemniej troche doswiadczenia CF-owego i silownianego + interwalowego mam, dzieki czemu z perspektywy czasu moge probowac jakos to oceniac. I cross ma tyle plusow, ze ryzyko kontuzji wynikajace z nadmiernej ilosci OLY schodzi na dalszy plan (w moim przypadku oczywiscie).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1013 Napisanych postów 5401 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 136811
O widzisz, i o takie uzasadnienie celowości treningowej mi chodziło. Inna sprawa, że to jest przerażające-ludzie o takich ćwczeniach, jak zarzut, pompki na kółkach czy sprinty muszą dowiadywać się dopiero, gdy zaczną chodzic na crossfit, wcześniej nic o tym nie wiedząc. Ja też o tych wszystkich metodach, terminologii, diecie dowiedziałem się właśnie z forum, czytając, śledząc i studiując artykuły. Bo tego na siłowni się człowiek nie dowie, a instruktor rzadko zaproponuje i nauczy, taka prawda. Inna rzecz: mówisz że Twoi podopieczni biją wydolnościowo i siłowo rówieśników z siłowni. To tylko świadczy o tym, jak kiepsko wygląda trening siłowy w wykonaniu tych ludzi: bo jak można okreslić typa który ćwiczy Billem starem 1,5 roku i w jednym powtórzeniu nie da rady wycisnąć masy ciała, ważąc 80 kg? (Przykład z forum body-factory). Siłka nie jest zła i można nią wiele osiągnąć, trzeba tylko nie bać się dokładać i progresować, jak ktoś cały rok zwiększa ciężar w danym ćwiczeniu o góra 10 kg to świadczy o tym, że boi się zmęczyć, i tyle

Twój przykład o koledze który pojechał na zawody i przegrał jest troszkę nietrafiony: on pojechał na zawody gdzie ludzie ćwiczą właśnie pod konkurencje turnieju, znają wysiłek. A pomyśl, wyślij swojego podopiecznego na Mistrzostwa Polski w PC, jak myślisz, które miejsce zajmie? Chcesz być dobry w jakichś zawodach, ćwiczysz pod te zawody, człowiek z ulicy, spoza kręgu danej dyscypliny rzadko zadebiutuje na podium.

Moje podsumowanie:
Ludzie krytykują crossfit
a) Są rywalami na polu biznesowym i powodzenie marki Reebok wymaga czarnego piaru w celu odciągnięcia klientów
b) Irytuje ich zawłaszczanie przez crossfit etykiety jedynego prawdziwego sportu ogólnorozwojowego, gdzie już nie trzeba trenować osobno pc, kulturystyki czy sprintow, aby być dobry w tych dziedzinach. dzięki crossowi masz wszystko w jednym, a to stawia na głowie całą dotychczasową metodologię treningową i ustalone zasady. No bo jak to, jakiś crossfoter ma wydolność długodystansowca i dynamikę ciężarowca?;)

Zmieniony przez - Gats 2 w dniu 2013-10-13 01:36:47

,,Ludzie chwytają za miecz, by ukoić rany na duszy, których doznali w przeszłości. I by umrzeć z uśmiechem na ustach".

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 695 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4419
super dyskusja chcemy wiecej

inny niż wszyscy.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja w stylu CROSSFIT /dziennik

Następny temat

Buty Adidas Duramo a CrossFit ?

WHEY premium