SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kalkulator ZK i makroskładników - Excel

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5693

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 18 Wiek 31 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 842
Witam .
Napisałem kalkulator w excelu. Program dla facetów jaki Pań. Proszę o opinie oraz pomysły co mógłbym jeszcze dodać.

Kalkulator do obliczania „Zapotrzebowania Kalorycznego” oraz innych parametrów ułatwiających w ułożeniu zbilansowanej diety i kontrolowaniu swojej wagi, by uzyskać wymarzoną sylwetkę. Kalkulator został napisany z wykorzystaniem programu Excel znajdującym się w pakiecie MS Office 2007. Koncepcją napisania programu było ułatwienie osobom początkującym, średnio zaawansowanym, jak i zaawansowanym w przyspieszeniu obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego min. odpowiednich ilości makroskładników przy komponowaniu prawidłowej diety.
Kalkulator został napisany o wzór (Całkowita przemiana materii – CPM = BMR + TEF + TEA + NEAT) w którym to uwzględnia się wiek (lata), wzrost (cm), wagę (kg) osoby oraz płeć. W kalkulatorze uwzględniono przeliczania dla mężczyzn, jak i kobiet. Dla każdej z płci przewidziane są trzy fazy diety:
• W czasie usunięcia niechcianej tkanki tłuszczowej i zmniejszenia - „Redukcja”
• W czasie stabilizacji wagi – „Stabilizacja”
• W czasie budowanie masy mięśniowej – „Masa”
W kalkulatorze po podaniu podstawowych informacji o swoim ciele, o intensywności treningu oraz jego zaawansowaniu następuje automatyczne wyliczenie wszystkich parametrów potrzebnych do obliczenia „Zapotrzebowania kalorycznego” dla trzech celów diety osobno dla każdej z płci. W przypadku redukcji „Zapotrzebowanie kaloryczne” zostaje pomniejszone o 25%. Program umożliwia regulację obcinania kalorii zależenie od naszych celów i założeń. W programie możliwość regulacja ta została zapisana jako „%zmiany ilości kcal”. Procent ten można dowolnie zmieniać. W przypadku diety polegającej na zwiększeniu masy ciała „Zapotrzebowanie kaloryczne” zostaje zwiększone o również o 25%. Sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku redukcji istnieje możliwość regulacji procentowego zwiększenia zapotrzebowania.
Po obliczeniu „Zapotrzebowania kalorycznego” zostają obliczone makroskładniki, ilość: białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Program został tak napisany, że daje możliwość ingerencji użytkownikowi w dostosowaniu ilości gramów przypadające na kilogram masy ciała do swoich założeń (oprócz węglowodanów). Z góry wartości te są ustalone kolejno dla białka 2 g/kg m.c., dla tłuszczy 1 g/kg m.c. Po ustaleniu ilości kolejnych makroskładników gramów/ na kilogram masy ciała wartości przeliczone zostają na ilość makroskładników które należy spożyć aby wykonać wyliczone zapotrzebowanie. Automatycznie następuje przeliczenie tych wartości z gramów na kcal oraz ich procent w całej puli kalorii z podziałem na cele diety (wspomniana redukcja, stabilizacja, masa z uwzględnieniem na płeć). W założeniu projektowania kalkulator przyjęto ze ilość kalorii/gramów węglowodanów stanowią resztę po różnicy białka i tłuszczy do „Obliczonego zapotrzebowania kalorycznego”. Następnie obliczona wartość węglowodanów w kcal została podzielona przez 4 i zapisana w postaci gramów, które należy spożyć w czasie jednego dnia. Z kolei wartość ta została podzielona przez wpisaną wagę użytkownika i przeliczona z gramów na gramy/ na kg m.c. Założenia przyjęte w pisaniu kalkulatora powodują obliczenia wymaganych węglowodanów jak reszta do uzupełnienia po odjęciu kcal z białka i tłuszczy. Program uniemożliwia sytuację opisaną w przypadku białek i tłuszczy.
W przypadku tłuszczy w kalkulatorze nie został uwzględniony podział na tłuszcze nasycone, jedno-nienasycone i wielo-nienasycone (omega 3:6:9).
Program jest autorski napisany przeze mnie. Wszystkie komórki poza tymi posiadającymi pomarańczowy kolor zostały zablokowane hasłem, ze względu na ochronę formuł przeliczających wszystkie parametry.
W celu dostosowania kalkulatora do własnych celów należy uzupełnić miejsca zaznaczone kolorem POMARAŃCZOWYM.
• Waga (kg)
• Wiek (lata)
• Wzrost (cm)
• Przyjęta ilość biała i tłuszczy (g/kg m.c.)
• TEA – (od 0,3 do 0,5)
• NEAT – (300 lub 400 (kcal))

Zalecana ilość tłuszczy wynosi 20-25% „Zapotrzebowania kalorycznego” w tym celu został napisany kalkulator pomocniczy do obliczenia tłuszczu jaki należy wpisać przy uzupełnianiu pomarańczowego pola w kolumnie tabeli zatytułowanej „Przyjęta ilość ( g /kg m.c.)” .
Zamierzam prowadzić aktualizację programu, w następnej edycji kalkulatora planowane są wykresy, tabele, kolumny do analizy swojej wagi.

Krzysztof C. „Cichy” Kriogenus ©Copyright. All right reserved.
mojmail007@gmail.com

Plik w załączniku

http://rapidshare.com/share/F2CEDA458531CF464A0A2ECC7754CA00 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 278 Wiek 29 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 2630
Bardzo fajny pomysł, nie sprawdzałem jeszcze wszystkiego czy oblicza tak jak z wzoru w stu procentach, ale mam zaufanie. Program łatwy w obsłudze i można zaoszczędzić na czasie, bo oblicza wszystko sam. Super, sog ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 18 Wiek 31 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 842
Dzięki, bardzo mam nadzieje że się wszystkim przyda... aktualnie robię jego aktualizację o nowe funkcję pod czas Redukcji i masy... jak skończę wrzucę go tutaj również.

Co do obliczeń to kierowałem się następującym protokołem
Całkowita przemiana materii – CPM = BMR + TEF + TEA + NEAT:

BMR – podstawowa przemiana materii:

a. Mężczyźni:
BMR = (9.99 * waga [kg]) + (6.25 * wzrost [cm]) – (4.92 * wiek) + 5
b. Kobiety
BMR = (9.99 * waga [kg]) + (6.25 * wzrost [cm]) – (4.92 * wiek) – 161

TEF – efekt termiczny pożywienia:
TEF = BMR * 0.1

TEA – kalorie, które zostają spalone podczas aktywności fizycznej:
a. Niewielki bądź średni wysiłek:
TEA = BMR * 0.3
b. Duży wysiłek:
TEA = BMR * 0.5

NEAT – pozostałe kalorie:
a. Osoby początkujące: 300 kcal
b. Średnio-zaawansowani oraz zaawansowani: 400 kcal

Cel
a. W przypadku odchudzania – od CPM odejmujemy 25% wartości wyniku,
a. W przypadku budowy mięśni – do CPM dodajemy 25% wartości wyniku.

Białka:
2 – 2.5 * waga [kg] = Liczba gram białka.
Liczba gram białka * 4 kcal = Kcal.

Tłuszcze:
Ich zawartość powinna stanowić ok. 20 – 25% CPM.
1 gram tłuszczu to 9 kcal.
CPM * 20 – 25% = Kcal.
Kcal / 9 kcal = Liczba gram tłuszczu.

Węglowodany:
Wypełniają one całą resztę kalorii (1 g = 4 kcal), czyli:
Kcal węglowodanów = CPM – Kcal białka – Kcal tłuszczu.
Kcal / 4 kcal = Liczba gram węglowodanów.

POzdrawiam Kriogenus

Zmieniony przez - Kriogenus w dniu 2014-01-12 11:49:01
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Poprawiłem wersje Kalkulatora i uzupełniłem o nowe arkusze

http://rapidshare.com/share/52FBB0FCADAC0957C28A1CAA0C8324FA

Zmieniony przez - Kriogenus w dniu 2014-01-12 21:40:00

Zmieniony przez - Kriogenus w dniu 2014-01-12 23:08:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 2 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 46
jak pobrać ten plik?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 30 Wiek 35 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4800
Ciekawy kalkulator. Brakuje mi jednak ustawienia ewentualnej możliwości rekompozycji i rotacji kcal w DT i DNT.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
jak to brakuje?:) wszystko jest w kalkulatorze jest wzięte pod uwagę trening i wtedy masz wpisane ilość kcal spalonych na treningu bodajże 300-400. w DT wpisujesz ilośc kcal wymienione 300 - 400 w zależności od intensywności, w DNT wpisujesz wartość 1, w przypadka 0 może coś pomnożyć x0 i wyjdzie 0, nie mogę aktualnie sprawdzić wpisanej formuły, bo jestem w pracy :P:P

Wszystko jest :)

Liczę na jakieś jeszcze podpowiedz to zaktualizuje kalkulator :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 30 Wiek 35 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 4800
Masz Kriogenus rację, że da się to zrobić w ten sposób.
Pomyślałem jednak, że można to zrobić w jakiejś oddzielnej tabeli i mieć od razu gotowy wynik dla rekompozycji w DT i DNT bez wprowadzania zmian.

Zmieniony przez - lukasz.stanczyk w dniu 2014-02-10 11:07:44
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 828 Wiek 31 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 5980
nie potrafię tego ściągnąć :) pomoże ktoś wstawi na inny serwis?

Obecny cel: wytrzymałość + redukcja
zapraszam do dziennika:
http://www.sfd.pl/[BLOG]_czas_odmłodzić_ciało!_-t1094862.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
jak ktoś chce kalkulator, to proszę o prywatne wiadomości z mailem.

To podeśle.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bieganie na redukcji, a może marsze?

Następny temat

Konserwanty - pytanie o ich skutek.

injelly