SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

KULINARIA 35+

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 23887

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
SAŁATKA OWOCOWA – alternatywny kompleks witaminowy

Oto przykład mojego alternatywnego kompleksu witaminowego. Wszystko w zasadzie zawierają poniższe zdjęcia. Dodam tylko, że tą porcją podzieliłem się z całą rodziną (4 osoby), a z prezentowanych na 1 zdjęciu owoców zużyłem część – dokładne ilości zawiera tabela z przybliżonymi wartościami odżywczymi. Jak widać prezentowana sałatka owocowa wcale nie jest bardzo kaloryczna, jak się przyjęło myśleć o owocach, ani nie zawiera przeraźliwej ilości węglowodanów ! Za to zawiera mnóstwo witamin, mikroelementów i błonnika.
Polecam tego rodzaju sałatki zwłaszcza na okres jesienno – zimowy.

Składniki (IG):
Kiwi (50), mango (50), banan (60), kaki (50), jabłko (35), grejpfrut (30), pomarańcza (35), awokado (10)
Indeks glikemiczny sałatki: 40











Zmieniony przez - DARNOK35 w dniu 2012-10-28 23:08:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
DYNIA

Tego warzywa w dietach forumowiczów nie widziałem chyba nigdy, a jego brak w zrównoważonej diecie to wielka strata, zwłaszcza jak się okazuje dla aktywnych mężczyzn

Myślę, że po zapoznaniu się z zawartymi w artykule informacjami znajdziecie dla niej miejsce w swoich dietach i rozliczne zastosowania, a nie tylko prezentowane poniżej.



Dynia (Cucurbita L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych obejmujący około 20 gatunków. W stanie dzikim występują w strefach klimatu gorącego i ciepłego Ameryki.

Do dyniowatych należą m.in.: arbuzy, melony, kabaczki, cukinie, ogórki i tykwy. W Polsce najchętniej uprawia się dynie o żółto-pomarańczowym miąższu, bogate w drogocenne pestki. Najczęściej spotyka się u nas odmianę śródziemnomorskiej dyni olbrzymiej, o owocach ważących nawet powyżej 50 kg. Zdarzają się również okazy, które osiągają wagę ponad 400 i 600 kg !

Godna polecenia jest dynia HOKKAIDO, dostępna coraz częściej w naszych sklepach. Jest nieduża co pozwala ją szybko zużyć (1 – 2 posiłki), ma przepiękny soczysty pomarańczowy kolor oraz nie trzeba jej obierać ze skórki. Skórka po ugotowaniu jest miękka i w 100% jadalna. Im dynia ma kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin i mikroelementów.









Właściwości i zastosowanie

Dynia posiada następujące właściwości:

- jest niskokaloryczna (ale o wysokim IG) i bogata w witaminy i substancje mineralne,
- dzięki dużej zawartości celulozy pomaga w kuracjach odchudzających,
- zawarty w miąższu karoten poprawia kolor naszej skóry,
- przyspiesza metabolizm,
- gotowana lub surowa dynia pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego, przy uporczywych zaparciach, chorobach krążenia z towarzyszącymi im obrzękami i schorzeniach wątroby. Nawet dla tzw. delikatnych żołądków rozgotowana dynia jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna,
- zalecana jest jako środek ogólnie odkwaszający, moczopędny, żółciopędny. Podaje się ją rekonwalescentom, pomaga bowiem odzyskać siły po ciężkiej chorobie,
- miąższ dyni stanowi doskonały środek przeciwwymiotny dla ciężarnych.
- ze względu na małą zdolność wiązania azotanów z gleby dynia jest lepszym od marchwi produktem w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, stwardnienie tętnic,
- wpływa wzmacniająco na system immunologiczny,
- kilogram pestek dyni zawiera 130-202 mg cynku. Niedobór cynku powoduje mnóstwo dolegliwości związanych m.in. z prostatą. Cynk jest potrzebny włosom i paznokciom, a u mężczyzn, od urodzenia do starości, wpływa przede wszystkim na czynności jąder. Mężczyźni potrzebują cynku czterokrotnie bardziej niż kobiety !

Ponadto nieocenionym składnikiem zdrowej diety są pestki z dyni. Zaleca się ich regularne spożywanie, ale w umiarkowanych ilościach ponieważ są bardzo kaloryczne, w przeciwieństwie do samej dyni.

Pestki dyni mają następujące właściwości:

- świeże są lekarstwem na pasożyty przewodu pokarmowego (zawierają niszczącą pasożyty kukurbitacynę), polecane przede wszystkim dla dzieci ponieważ nie mają żadnych skutków ubocznych i są całkowicie bezpieczne dla organizmu,
- ograniczają rozrost i zapalenie gruczołu krokowego (prostaty),
- działanie moczopędne – dobrze wpływają na stan i pracę nerek i pęcherza moczowego, również w stanach zapalnych nerek i pęcherza, skutecznie wspomagając leczenie,
- podane dzieciom przed zaśnięciem, zwłaszcza tym, które moczą się w nocy, pomogą „opróżnić” pęcherz przed snem,
- przeciwdziałają miażdżycy,
- zawierają wiele witamin i mikroelementów m.in. są bardzo bogate w cynk, który dobroczynnie wpływa również na leczenie chorób skórnych – trądziku, opryszczki, działanie układu trawiennego, pracę serca oraz wzrok,
- dzięki zawartemu w nich tokoferolowi – witaminie płodności (witamina E) działają jak afrodyzjak,
- działają hamująco na odkładanie się w tkankach „złego” cholesterolu (LDL) – tak więc dla osób ze zbyt wysokim poziomem LDL lub cierpiących na miażdżycę to nieodzowny składnik codziennej diety,
- tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Około 80% kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60% to wielokrotnie nienasycone. Kwasy nienasycone są niezbędne dla organizmu, są niezbędnym elementem do budowy witaminy D, hormonów, a także ścianek komórkowych. Olej z pestek dyni tłoczony jest na zimno, dzięki czemu nienasycone kwasy tłuszczowe nie ulegają rozkładowi, a olej zachowuje wszystkie właściwości odżywcze. Powinno się go używać na zimno do sałatek, gotowanych warzyw i innych potraw przygotowywanych na zimno. Olej z pestek ma ciemnozielono-brązowy kolor oraz orzechowy zapach i smak. Jest lekkostrawny. W przewadze zawiera kwas linolowy i olejowy oraz witaminy: E, B1, B2, B6, duże ilości witamin A, C i D, jest bogaty jest w beta-karoten, potas, selen i cynk.

Wartości odżywcze

DYNIA:
100 g miąższu z dyni zawiera:

Białko – 1,30 g
Tłuszcz – 0,30 g
Węglowodany – 7,70 g
Wartość energetyczna: 28 kcal
Indeks glikemiczny: 75 (wysoki)
Witaminy: A, B1, B2, PP, C, E
Substancje mineralne: żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź, mangan
Inne: błonnik, beta-karoten, fitosterole, celuloza, pektyny i kwasy organiczne

Pestki z dyni:
100 g pestek z dyni zawiera:

Białko – 24,50 g
Tłuszcz – 45,80 g
Węglowodany – 12,70 g
Wartość energetyczna: 556 kcal
Indeks glikemiczny: 25 (niski)


Zmieniony przez - DARNOK35 w dniu 2012-11-01 18:23:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
.







...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 10081 Napisanych postów 30414 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728909
Świetny temat...aż jeść mnie się zachciało...Uwielbiam avokado...

1.avokado z tunczykiem w kawałkach-połowki avokado napełniamy tuńczykiem do tego pieprz,cytryna-na puszke starczą 4 połówki.
2.avokado jako tatar....:)-składniki-avokado,cebula w kostke,pieprz,chili-dusimy widelcem i ...jemy.....pycha
3.avokado z tatarem-podobnie jak przy tunczyku-tylko napełniamy tatarem-4 połowki i ok 200 gr tataru....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tez mi slinka pociekla MASTI jak przeczytalem Twoje propozycje na wykorzystanie awokado i z pewnoscia wyprobuje na dniach :) Tunczuk juz nie moze usiedziec w puszce :)

JAJECZNICA - DOBRY WSAD TO PODSTAWA

Jak zrobić jajecznicę każdy wie :), ale taka zwykła z samych jajek nie jednemu z nas juz uszami wyłazi, tak wiec warto ją uatrakcyjnić dobrym wsadem :)

Moja ostatnia propozycja to:

- pieczarki - 3-4 szt.
- cebula - 1 szt. pokrojona w kostkę
- czerwona papryka - 1/2 - 1 szt. pokrojona w kostke
- czosnek - 1-2 posiekane ząbki

Wszystko podsmażone na odrobinie GHEE. Bez soli.
Kto lubi może dodać pieprzu lub ostrej papryki chili - rownież dobrze się komponuje.

Do tego 3 - 5 jajek, z czego w zależności od tego jaką kto dietę stosuje 2 - 5 żółtek, ale osobiście nigdy nie wyrzucam żółtek i poranna jajecznica zawsze jest z całych jaj.

Smakuje wybornie. Smacznego.


1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 225 Wiek 47 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 15272
Moja propozycja na jajecznicę

jajka - 3 szt.
pół piersi z kury - ok 125g
pieczarki - 2-3 szt.
cebula

Pierś kroję w średnią kostkę i obtaczam w przyprawach. Na ghee podsmażam pokrojoną w kostkę cebulkę po czym dodaję kurczaka i pieczarki. Gdy już kurczak jest podsmażony wbijam jajca i wszystko merdam
czasami pod koniec dodam jeszcze plasterek sera wędzonego pokrojony w kostkę





Wartości odżywcze
372 kcal , białko 48g , tłuszcz 17g, węgle 7g


Zmieniony przez - marsyl1976 w dniu 2012-11-03 17:14:58

CO MNIE NIE ZALEJE TO MNIE WZMOCNI

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
MIĘSO: PIERŚ Z KURCZAKA / INDYKA / WOŁOWINA
WARZYWA

Kolejne dwie pięty ahillesowe większości diet widywanych na forach.

1-sza pięta ahillesowa to piersi z kurczaka, indyka czy też wołowina. Zwykle gotowana – bo najzdrowsze lub grillowana na sucho na patelni bez tłuszczu. Wszystko się zgadza tylko ile czasu można jeść takie, prawie bez smaku, suche mięso? No i do tego oczywiście nieśmiertelny ryż. Szczerze powiem, że mi to dawno już obrzydło i nie wiem, jak większość z Was to wytrzymuje? Podziwiam. Znalazłem natomiast sposób, ale Ameryki nie odkryłem, ani prochu nie wymyśliłem na przyrządzanie smacznego mięsa, które myślę, że długo się nie znudzi ponieważ jest dość soczyste i smaczne. Mi się jeszcze nie znudziło, a dość długo już praktykuję ten sposób z powodzeniem. Dalej opis i przykłady.

2-ga pięta ahillesowa to warzywa. Zazwyczaj w diecie spotyka się jedno warzywko na odczepne, żeby się inni nie czepiali :) – a mamy naprawdę ich bogactwo. Udział warzyw w większości diet jest można powiedzieć zerowy, co jest poważnym błędem i z niekorzyścią dla organizmu w dłuższej perspektywie. Załączam kilka przykładów swoich warzywnych miksów.

MARYNATA

Sposobem na odczarowanie braku smaku mięsnych posiłków jest przygotowanie marynaty i zamarynowanie w niej mięsa.

Marynatę przygotowujemy dzień wcześniej – popołudniem, na wieczór, tak aby mięso poleżało w niej około 24 h i nabrało soczystości i smaku.
Gotowe marynaty zazwyczaj zawierają dużo soli. Co prawda są dostępne również gotowe – bez soli, ale przygotowanie samodzielne marynaty jest banalne i zabiera najwyżej 10 min. – to mniej jak potrzebuje przeciętny facet żeby zorientować się w hipermarkecie, gdzie są te wszystkie cholerne przyprawy

Składniki marynaty mogą być przeróżne. Może być mniej składników, może być więcej. Każdy z czasem znajdzie swoje ulubione smaki. Wszystko jest opcjonalne. Warto wszystkiego spróbować. W każdym domu z reguły jest dość przypraw, aby przygotować arcydzieła w dziedzinie marynat :)

Ja polecam następującą wypasioną wersję "na bogato" (palce lizać):

żółta gorczyca, liść laurowy, jagody jałowca, kurkuma (ona nadaje właśnie ten niesamowity żółty kolor mięsu i nieco ostrości – ponoć, bo dla mnie jest łagodna w smaku), ząbek czosnku, majeranek, oregano, bazylia, 1 łyżka prawdziwego miodu (nie koniecznie), 1 łyżka musztardy (może być łagodna np. miodowa, może być ostra – rosyjska, sarepska, również jest opcjonalna).

Jagody jałowca warto przekroić na pół aby wydobyć z nich jeszcze więcej aromatu.

Tak przygotowaną marynatę zalewamy odrobiną przegotowanej, letniej, wody i mieszamy. Do wymieszanej marynaty wkładamy mięso. Mięso może być pokrojone w kostkę, może być przygotowane do grillowania w formie „stejków” itp. Ważne aby marynata przykryła całe mięso. W miarę potrzeby uzupełniamy marynatę wodą. Całość przykrywamy folią spożywczą lub aluminiową i umieszczamy w lodówce w temperaturze +6 C. Warto kilka razy zajrzeć do marynaty i przełożyć mięso na drugą stronę aby równomiernie przeszło marynatą.
Ponadto wołowinę warto dobrze potraktować widelcem tj. mocno ponakłuwać, aby marynata wniknęła bardziej w mięso – wówczas będzie bardziej soczyste i w przypadku wołowiny nieco bardziej kruche. Wołowinę przed marynowanie również nacinam lekko w kratkę - to również wg mnie robi ją bardziej przyjazną Piersi z indyka osobiście również nakłuwam widelcem.

Tak przygotowane mięso na drugi dzień grillujemy bez tłuszczu lub smażymy na odrobinie zdrowego tłuszczu. Ponieważ mięso jest nasycone marynatą, na patelni będzie się bardziej dusiło jak smażyło, a więc nie powinno nikogo przerazić ani spowodować zburzenia misternie opracowanej diety jako by ona nie była Nadmiar marynaty zlewamy podczas grillowania / smażenia - duszenia.

Kurczak w marynacie





Indyk w marynacie



Wołowina w marynacie



Warzywa – kilka porad

Warzywa przyrządzamy gotując najlepiej na parze, nie za długo – w ciągu 10 – 15 min. warzywa umieszczone w koszyku, w garnku z gotującą się wodą zmiękną całkowicie ! Np. ziemniaki pokrojone w średniej grubości talarki są całkowicie miękkie po 15 min. takiego gotowania. Brokuły gotujemy 8 min. max. – powinny być lekko twardawe: wówczas zachowują najwięcej swoich cennych właściwości. Dotyczy to również innych warzyw – im dłużej są gotowane tym mniej w nich zostaje wartościowych składników. Gotowanie na parze pozwala zachować w warzywach najwięcej witamin i mikroelementów. Ponadto te które można gotujemy ze skórką, co w pewnym stopniu również ogranicza utratę wartościowych składników.

Zmieniony przez - DARNOK35 w dniu 2012-11-05 21:56:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
I na zakończenie: przygotowując mięso i warzywa do obiadu warto pomyśleć o wykorzystaniu ich na kolację w formie odpowiedniej sałatki. Jedna praca – dwie korzyści












...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 239 Napisanych postów 9129 Wiek 46 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 130480
sałatka brokuł + filet z kury
sałatka na imprezę typu imieniny, urodziny itp

ilość składników jest dość spora i wychodzi duża ilość sałatki, zawsze można zrobić ją z połowy składników

przygotowujemy składniki i wrzucamy je po kolei do jednego dużego gara/pojemnika

dwie piersi z kurczaka gotujemy na bulionie, potem kroimy drobno w kostkę (1cmx1cm lub mniejsze)
na tym samym bulionie gotujemy 2 torebki ryżu
dwa brokuły gotujemy pod przykryciem lub na parze i drobno kroimy (z krojeniem nie ma się co bawić bo i tak się później rozleci)
dwie cebule kroimy dość drobno
wyciskamy 2 duże ząbki czosnku
dodajemy do tego majonez w takiej ilości żeby konsystencja była taka papkowata

na koniec dodajemy sól, pieprz i zioła prowansalskie (ziół dość sporo) do smaku

wszystko mieszamy i gotowe

ta sałatka nie ma wyglądu wcale a wcale, ale smakuje wyśmienicie (jak byłem u kolegi od którego mam przepis to sobie pomyślałem co on takiego zrobił - jeść tego na pewno nie będę, ale po skosztowaniu zmieniłem diametralnie zdanie)

smacznego

Zmieniony przez - kuba_n w dniu 2012-11-11 10:00:28

KREW POT I ŁZY TYLKO NA TO NAS STAĆ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 239 Napisanych postów 9129 Wiek 46 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 130480
pizza



czas przygotowania około 1 godzinki + pieczenie

cały sukces leży w cieście, sosach i przyprawach, składniki każdy komponuje wg własnego uznania i nie mają one już takiego znaczenia (jeśli popsujemy ciasto to składnikami nie naprawimy tego)

ciasto
porcja jest na 2 duże blachy
(ja mam blachę 32cm oraz specjalną siatkę do robienia pizzy 36cm którą kupiłem w makro)
ja robię ciasto na mące poznańskiej 500 z firmy Lubella (po wielu próbach, wg mnie ta jest najlepsza)

w dużym kubku (0,5 litra) robimy zaczyn:
50g drożdży (rozkruszamy)
od 1 do 2 dużych łyżek mąki
od 1 do 2 dużych łyżek cukru
dodajemy powoli do tego przegotowaną ciepłą wodę (nie letnią jak podają w wielu przepisach tylko ciepłą) cały czas mieszając, tak aby zaczyn miał jednolitą gęstą konsystencję
wody lejemy max do 1/4 wysokości kubka
odstawiamy na parę minut, zaczyn zacznie pracować i rosnąc

w między czasie przygotowujemy sobie mąkę do ciasta, biorę na taką porcję około 0,5kg,
ja urabiam ciasto w robocie kuchennym który ma michę do urabiania ciasta, jak ktoś nie ma to przygotowuję ciasto tradycyjnie - rękami na stolnicy lub w jakiejś misce
do michy daję mąkę, troszkę soli i najważniejsza - porządna oliwa (nie może być to zwykły olej), im więcej jej dodamy tym bardziej miękkie będzie ciasto ja dodaje jej tak około 3-4 dużych łyżek
jak zaczyn urośnie tak że będzie chciał "wyjść poza kubek" dodajemy go do michy
wszystko zarabiamy, trzeba będzie dodać troszkę wody (też woda ciepła), urabiamy ciasto tak aby nie kleiło się do rąk, jeśli przesadzimy z wodą to dodajemy troszkę mąki

takie ciasto formujemy w taką spłaszczoną półkulę układamy na desce do ciasta i przykrywamy ściereczką - może być delikatnie wilgotna (ja ciasto przykrywam ażurowym pojemnikiem do gotowania na parze i na to daje ściereczkę)
jeśli mamy w kuchni dość chłodno można ciasto położyć w okolicach jakiegoś grzejnika itp, choć z tego względu że dodajemy ciepłą wodę do zaczynu i do ciasta generalnie nie ma takiej potrzeby

składniki
czekając aż ciasto wyrośnie, przygotowujemy sobie składniki, które będziemy nakładać na ciasto
każdy składniki dodaje wg własnego uznania, poniżej podaję jak ja to robię:
- pieczarki siekam drobno (też w robocie), nie smażymy ich wcześniej jak co niektórzy radzą, ale nie ma takiej potrzeby
- kukurydza z puszki
- wędlina (kroimy drobno) lub tuńczyk odsączam
- ogórek świeży też leci w robocie
- ser żółty ścieramy (też w robocie)
- kiedyś dodawałem jeszcze jajko na twardo, ale małżonka nie lubi w pizzy jajek więc teraz robię bez
- czasami dodaje paprykę
- tak jak pisałem każdy dodaje co chce i ile chce wg własnego uznania

blachy smaruję olejem

jak wyrośnie nam ciasto, to dzielę je na 2 części, rozwałkowuję na kształt i wymiar blachy i układam

sosy
na ciasto idą sosy:
ja daję ketchup czosnkowy Kotlin'u
oraz sos czosnkowy
(tutaj też idziemy z własną inwencją twórczą)

na to wykładam pieczarki

zioła i przyprawy
na pieczarki idą zioła i przyprawy, no i tutaj jest pole do manewru jeśli chodzi o smak pizzy, ja za każdym razem dodaje co innego i w różnych proporcjach
warto spróbować: bazylia, oregano, zioła prowansalskie, czosnek, papryka, pieprz, sól czosnkowa i inne

później leci reszta dodatków na samym końcu dodaję starty żółty ser

musimy pamiętać że jeśli dodamy dużo pieczarek to pizza będzie dość mokra, można wtedy zrobić taki manewr że przygotowujemy pizze bez sera żółtego, wstawiamy do pieczenia do pieca i na 5 minut przed końcem pieczenia wyciągamy pizze i dodajemy żółty ser

pieczenie:
w poprzednim mieszkaniu gdzie miałem tradycyjny piekarnik gazowy (działał na zasadzie 0 - 1, czyli włączony lub wyłączony, bez żadnej kontroli nad temperaturą), wystarczało około 15-20 minut
obecnie mam piekarnik elektryczny whirpool'a z ustawionymi gotowymi przepisami do pieczenia, więc wrzucam pizze a temperaturę i czas ustawia piekarnik w programie pizza (czas 30 minut, temperatura na koniec to około 220 stopni, ale nie wiem czy ta temperatura nie jest zmieniana podczas pieczenia)

jeśli wrzucamy 2 pizze naraz do piekarnika, to trzeba pilnować czy równo się pieką i ewentualnie zamienić je miejscami w trakcie pieczenia

smacznego

poniżej fotki (niestety nie posiadam fotek jak przygotowywałem pizze, ale następnym razem zrobię pełną fotorelacje)


pizze w piekarniku



deska, wałek, miska którą przykrywam ciasto do wyrośnięcia oraz kubek do zaczynu



siatka + blacha na pizze



mąka z której robię pizze




Zmieniony przez - kuba_n w dniu 2012-11-11 11:30:41

Zmieniony przez - kuba_n w dniu 2012-11-11 11:32:40

KREW POT I ŁZY TYLKO NA TO NAS STAĆ

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bol rak od dluzszego czasu sciegna i miesnie... co pomoze...

Następny temat

szczupły - czym się wzmocnić ???

WHEY premium