SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak to z tą pokrzywą?

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 16313

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 739 Napisanych postów 4722 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 90772
Pokrzywa zwyczajna zalecana mężczyznom (kulturystom).

Pokrzywę zalicza się do najbardziej wszechstronnych ziół leczniczych. Od niepamiętnych czasów przypisywano pokrzywie różne właściwości. W starożytności leczono nią rany i krwawienia. Do dziś w medycynie ludowej ma szerokie zastosowanie. Ma działanie moczopędne, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne itd.

Na podstawie badań przeprowadzonych w USA stwierdzono, że zaburzenia równowagi hormonalnej, które dotyczą mężczyzn, można odwrócić za pomocą wzbogacenia diety w pokarmy o dużej zawartości naturalnych androgenów, co zaowocuje wzrostem poziomu naturalnego testosteronu. Można w tym celu wykorzystać rośliny, jak np. sosnę a zwłaszcza jej pyłek, lilię Dawida, jak również pokrzywę zwyczajną, która jest najłatwiej dostępna.

Pokrzywa zwyczajna jest chwastem rozpowszechnionym w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Rośnie na wilgotnych terenach bogatych w próchnicę, związki azotowe, na rumowiskach, zaroślach, przy płotach, zabudowaniach, a także na śmietnikach i gruzach. Oprócz pokrzywy zwyczajnej występuje najczęściej pokrzywa parząca, której łodygi i liście pokryte są sztywnymi szczeciniastymi, parzącymi włoskami, zawierającymi m. innymi kwas mrówkowy.

Liście pokrzywy zawierają ok. 5% chlorofilu, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne ( krzemowy, masłowy, octowy, glikolowy, i glicerowy ). Występują także makro i mikroelementy takie jak; wapń, żelazo, fosfor, magnez, mangan, potas, miedź, krzem, selen, chrom, kobalt, cynk, nikiel, miedź, hormony roślinne, witaminy z grupy B, K, D, beta - karoten ( do 50mg%) a przede wszystkim witamina C ( do100-600mg w 100g produktu ). W korzeniach znajdują się śluzy, wosk, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka. Histamina i kwas mrówkowy, obecne we włoskach pokrywających liście, powodują powstanie pęcherzy na skórze przy jej zetknięciu z włoskami. ( dlatego pokrzywy zbiera się w rękawiczkach ) Pokrzywa zawiera większe ilości białka niż inne rośliny lądowe. Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń.

Już w starożytności pokrzywa była znana w medycynie. Syreniusz wspomina, że była to roślina pomocna na wiele dolegliwości. Właściwości lecznicze pokrzywy były znane Hipokratesowi. Rzymianie nacierali nią obolałe stawy. Słowianie odwarem z pokrzywy skrapiali odzież i pomieszczenia mieszkalne, aby zapewnić spokój i odsunąć złe moce.

Do dziś pokrzywa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Świeży sok pito, jako środek wzmacniający, zwiększający siły obronne organizmu, szczególnie w grypie i przeziębieniach. Zewnętrznie stosowano pokrzywę, jako środek gojący, przeciwgnilny. Przykładano liście na czyraki, wrzody, liszaje.

Pokrzywa może przywrócić zdrowie a nawet uratować życie. Zapewne niejeden chory na gruźlicę żyłby jeszcze, gdyby zaufał działaniu pokrzywy, a niejedno dziecko wyleczono by z krzywicy .Pokrzywa ma działanie moczopędne, przeciw krwotoczne, pobudzające przemianę materii, przeciw biegunkowe, przeciwcukrzycowe, odkażające, bakteriostatyczne, regenerujące, przeciwreumatyczne.

Zastosowanie; -choroby skóry, jak egzema, -schorzenia alergiczne, w tym gorączka sienna i astma oskrzelowa, - niedokrwistość ( występująca w pokrzywie witamina C i żelazo działają wzmacniająco ) - hamowanie silnych krwawień z dróg rodnych, - przerost prostaty, - kamica moczanowa, - skąpomocz, - reumatyzm, - otyłość, - artretyzm itd.

Przy krwotokach z nosa, zaburzeniach przemiany materii, przy anemii należy stosować napary z pokrzywy. Napar przyrządza się z 1 łyżki suszonych liści zalanych jedną szklanką wrzącej wody. Zaparza się przez 10 minut i pije codziennie po 1 szklance między posiłkami. Do płukania gardła można stosować odwar z korzenia. ( 2łyzki na szklankę wody).

Pokrzywy nie wolno stosować przy krwawieniach spowodowanych polipami, cystą oraz w chorobach nerek.
Pokrzywę zalicza się do afrodyzjaków, działających zwłaszcza na mężczyzn. Podwyższa ona poziom wolnego testosteronu we krwi, zapobiega konwersji testosteronu do estrogenów i jego połączeniem z białkami, w których traci on swą aktywność. Pokrzywa jest fitoandrogenem, dostarcza naturalnych androgenów zamiast estrogenów i tym samym służy mężczyźnie. Fitoandrogeny, niezależnie od mechanizmu działania, podwyższają stężenie wolnego testosteronu i zmieniają proporcje między androgenami a estrogenami na korzyść androgenów.

Badania naukowe przeprowadzone w USA wykazały, że korzeń pokrzywy hamuje łączenie się dihydrotesteronu ( DHT ) z globuliną, która wiążę hormony płciowe ( SHBG ) i tym samym podwyższa poziom aktywnych androgenów we krwi, co potwierdzono w licznych badaniach In vitro, na izolowanych komórkach ludzkich. Hamuje enzym aromatazę, przeciwdziała konwersji testosteronu do estradiolu (enzym aromataza przekształca testosteron do estradiolu, a inny - 5-alfa- reduktaza - do DHT (dihidrotesteronu, który zaliczany jest do najsilniejszych z istniejących androgenów, hormon o ogromnym znaczeniu dla zdrowia i samopoczucia mężczyzny). Na podstawie tych wyników stwierdzono, że pokrzywa jest szczególnie zalecana u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty i niedoborów androgenów we krwi. Badania potwierdziły korzystny wpływ korzenia pokrzywy na prostatę. Właściwości przeciwzapalne korzenia pokrzywy wykazano w odniesieniu do prostaty, innych tkanek i narządów itd.

Jak wynika z powyższego pokrzywa a szczególnie jej kłącza i korzenie jest zalecana również dla kulturystów. Nalewka z korzenia, który zalewa się wódką i pozostawia na 6-8 dni (2 łyżki korzenia i 1,5 l wódki ), przyjmowana w dawce od 30 -150 kropel dziennie wpływa na wzrost wolnego testosteronu, zwiększa się aktywność testosteronu w ustroju. Następuje przyrost czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Podnosi się, zatem wydolność fizyczna. Zaletą pokrzywy jest wzrost stężenia mioglobiny w mięśniach, dzięki temu są one lepiej dotlenione i następuje przyrost mięśni. Działania moczopędne, napotne, odtruwające itd. mają wpływ na nie pojawianie się obrzęków po wysiłku fizycznym. Nie występują zakwasy .
Pokrzywa ma dużą wartość odżywczą i z tego powodu w krajach zachodnich przyrządzana jest często jak szpinak ( ziele przed spożyciem należy starannie oczyścić, sparzyć wrzątkiem. Ma ono smak przyjemny, korzenno-gorzkawy, przypominający szpinak. W temp 60 C włoski tracą właściwości parzące. Z pokrzyw sporządza się; omlety, zupy, farsze, sałatki itp.

Pokrzywa ma duże znaczenie lecznicze, oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, odprowadza złogi żółciowe, poprawia stan wątroby, zwiększa produkcję czerwonych ciałek krwi Pomaga w pielęgnowaniu urody. Korzeń pokrzywy uzupełnia poziom testosteronu i ma wpływ na męski układ rozrodczy
Sugerowana dawka ; 300 - 1200 mg korzenia pokrzywy.

Omawiając naturalne źródła androgenów oparłam się na książce - ‘’Naturalny testosteron. Klucz do witalności i sprawności mężczyzny’’. .Autor:; Stephen Harrod Buhner. Mini recenzja do przeczytania Na Forum JWIP.PL , dział „Kulturystyka", temat „ Recenzja książek kulturystycznych".
Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka, 20 luty 2010
15. Rej.15/wspomaganie -1//20.02.2010
AUTOR: MARIA SZUSTAKOWSKA - CHOJNACKA

Zastanawia ile w tym prawdy, testował ktos to na sobie? bo z tego co tuaj wyczytałem zapowiada sie ciekawie.
Jeśli był taki temat prosze ten skasować.
Wypowiadajcie sie co o tym myslicie.


Zmieniony przez - kamils31 w dniu 2011-04-15 20:25:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 4383 Napisanych postów 66011 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693398
W naturze spotkać można wiele ciekawych roślin, z których pozyskuje się ekstrakty mające pozytywne właściwości na organizm człowieka. Nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również w pomocy kształtowania sylwetki, budowy masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej, czy poprawy wytrzymałości mięśni.

Jednym z nich jest pokrzywa zwyczajna lub indyjska. Jest to roślina z rodziny pokrzywowatych. Używa się jej na wiele sposobów. Jako roślina lecznicza, kosmetyczna, spożywcza, paszową, czy barwnikową.

Istotnym składnikiem pokrzywy jest forskolina. Wpływa ona pozytywnie na:

- układ nerwowy,
- hormonalny,
- immunologiczny,
- pokarmowy,
- sercowo-naczyniowy.

Ciekawe działanie forskoliny polega na wspomaganiu redukcji tkanki tłuszczowej, wzmaganiu drażliwości błon komórkowych i glikogenezę wątrobową. Ma ona wyjątkowe właściwości podnoszące termogenezę organizmu i wpływa na wzrost poziomu testosteronu.

Wysokiej jakości ekstrakt standaryzowany forskoliny zakupić można z firmy Allnutrition Coleus Forskolina: https://www.sfd.pl/sklep/ALLNUTRITION_Coleus_Forskohlii-opis38329.html
Zmieniony przez - domer w dniu 2018-07-13 13:24:45

Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 298 Wiek 30 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 2354
Jeśli to prawda to się bardzo uciesze bo na mojej działce już zaczęły rosnąc ładne pokrzywy
nie skosze wszystkich a cześć ogrodzę siateczką i gitara

duży człowiek - dużo zjada
wielki człowiek - mądrze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 5082 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 160619
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 71 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 1670
Pan Ambroziak w którymś z programów w TV-SFD mówił o pokrzywie jako anaboliku. Planuje w najbliższym czasie przetestować pokrzywę więc zdam relacje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 739 Napisanych postów 4722 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 90772
W takim razie mi tez nic innego nie pozostaje jak poczekac az pokrzywy troche podrosna i pasuje ją przetestować.
Czekam na inne wypowiedzi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 298 Wiek 30 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 2354
a jest coś więcej o tym korzeniu? bo mógłbym już teraz go przetestować ale nie wiem czy oszamac na surowo prosto z gleby (po umyciu)
czy może trzeba jakoś go przygotować?

duży człowiek - dużo zjada
wielki człowiek - mądrze

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 739 Napisanych postów 4722 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 90772
no wiec tak, doczytałem troche w tym temacie, od jutro moze nawet od dzis zaczne kuracje pokrzywą takim sposobem:
"Sok z pokrzywy świeży – Succus recens – doustnie 1 łyżka 1-2 razy dziennie. Zewnętrznie do wcierania we włosy po umyciu i do przemywania skóry (twarzy, szyi) oraz do okładów na rany, wypryski, owrzodzenia, zmiany łuszczycowe, trądzik, nadżerki itd. Stosować doustnie 2 tygodnie. Między kuracjami dwutygodniowymi robić przerwy 1-3-tygodniowe. Nie stosować częściej niż 2 razy na kwartał."
Dr.Henryk Różański
Za kilka tygodni zdam relacje co i jak.
tongpo90 najprosciej bedzie bedzie brac tak jak napisałem wyzej.

Zmieniony przez - kamils31 w dniu 2011-04-25 12:17:27
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 139 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8002
kamils31
Chciałem zapytać czy ten sok z pokrzywy jakoś wyciskasz czy po prostu zalewasz wrzątkiem i on sam odchodzi ?

Zmieniony przez - bartswir w dniu 2011-04-25 21:19:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10868 Napisanych postów 49640 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja pije pokrzywę suszoną , parzę jak herbatę i jest zayebista.
Czuje to działanie wzmacniające , na dodatek smaczna jest.
Pokrzywa należy zbierać do maja / w maju wtedy ma najlepsze wartości odżywcze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 139 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 8002
a to zbierałeś mam rozumieć ?
bo widziałem też suszoną w opakowaniach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 739 Napisanych postów 4722 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 90772
suszona w opakowaniach ma mniej wartosci odzywczych, suszona masz najczesciej w postaci lisci, najlepiej zbierac sok z korzenia lub lodygi ma tych wartosci w sobie wiecej.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Podrobione odżywki ?

Następny temat

przewaga

Wheya