SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Fruktoza — zło ?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 5217

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 149 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1744
Kilka dni temu poleciał w TV fajny dokument "Cały ten cukier".
Dużo faktów, parę scen fajnie pokazujących jak o się dzieje w organizmie (co się przemienia w co, co się z czego robi itp.).

Program na tyle wymowny, że mój tato....łasuch itd. Stwierdził "dobra, przestaję jeść słodycze" :D

Ale chodzi o to, jak bardzo w tym programie krytykowali...fruktozę !?

Pobieżnie rzuciłem okiem w wikipedię i rzeczywiście raczej niepochlebnie o fruktozie :?

Jestem zaskoczony.
Przecież pamiętam jak niektórzy mówili, że gdy czujesz głód między posiłkami i potrzebujesz coś przegryźć, przegryź jabłkami itd.
"Owoce to witaminy! Jedz różnorodne owoce."
Jeśli piłem sok pomarańczowy i szukałem tego na którym jest napisane w składzie, że to 100% sok z owoców, na liście składników nie było słowa "cukier" czy "syrop glukozowo-fruktozowy" — to myślałem, że "jest w porządku". I piłem taki sok głównie, żeby dostarczyć tych...witamin.
A tu nagle okaże się, że owoce to też — zło ?
1

"Po tym mistycznym wydarzeniu zacząłem wierzyć w życie okołoziemskie."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
Najzdrowsze sposoby przechowywania i przetwarzania to przechowywanie w chłodzie - spiżarnia, chłodna piwnica (kiedyś w starym budownictwie małe pomieszczenie do tego celu często było w mieszkaniach); mrożenie, suszenie, fermentacja/kiszenie, marynowanie. Dopiero później pasteryzacja.
Kapusta - masz z działki? Bo jeśli nie, to nie ma potrzeby jej przechowywać, można kupić na bieżąco, podobnie jak inne warzywa przechowywane zima w chłodniach, z których trafiają do sklepu.
Fasolkę szparagową można mrozić, podobnie kalafiory, brokuły. Tego typu warzywa najlepiej znoszą smażenie bez uprzedniego rozmrażania, później gotowanie na parze i na końcu gotowanie w wodzie. To samo z owocami - najlepiej mrozić, suszyć. Zamiast dżemu można zjeść mus zrobiony z lekko rozmrożonych owoców (tylko na tyle, by dały się zmiksować) lub jeszcze lepiej nie rozdrabniać ich przez jedzeniem.
Jeśli nie ma miejsca na zamrożenie wszystkiego - można zrobić pasteryzowane przetwory, dosładzane zdrowym słodzikiem w małej ilości. Warto się oduczyć bardzo słodkich dżemów czy kompotów.

Pomarańcze i inne egzotyczne owoce kupuje się na bieżąco - jaki problem? Kupujesz świeże, zużywasz szybko i już. One raczej nie lubią chłodu, choć lekki chłód może się nawet przyczynić do zwiększenia ilości antyutleniaczy w owocach i warzywach, na zasadzie ich samoobrony.

Generalnie bazujesz na świeżych owocach i warzywach, a reszty używasz proporcjonalnie do jakości obróbki - tzn. najwięcej mrożonych, najmniej dżemów.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76014 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754749
Nikt tutaj fruktozy nie poleca. Cukier ten a owoce to co innego. Owoce nie mają zbyt wiele cukrów. Mają też glukozę, błonnik, witamin, minerał, itp. Wszystko może być trucizną. Zależy od dawki.

http://potreningu.pl/articles/1072/owoce-i-warzywa-a-masa-miesniowa
http://potreningu.pl/articles/2642/czy-w-czasie-odchudzania-minimalizacja-spozycia-owocow-jest-konieczna-


Zmieniony przez - domer w dniu 2016-10-16 17:15:31
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
Surowe owoce zawierają składniki, które sprzyjają dobremu wykorzystaniu cukrów przez organizm i zamianie ich na potrzebną nam energię.
Natomiast przetworzone owoce - w postaci pasteryzowanych soków, dosładzanych, konserwowanych dżemów itp. - tracą na wartości, bo wiele tych cennych składników ulega zniszczeniu pod wpływem obróbki.

Rozdrabnianie owoców, dosładzanie , gotowanie, przechowywanie - niszczy witaminy i antyutleniacze w nich zawarte. Wystarczy, że do owocowych wyrobów dosypiemy cukru i już tracą wiele ze swojego prozdrowotnego działania...

Stąd zupełnie czym innym jest świeży owoc, który zjadamy w całości i rozdrabniamy dopiero gryząc, czym innym jest owoc w postaci jakiegoś zmiksowanego musu, surowego soku czy pasteryzowanego soku.

Polecam Ci poczytać artykuły na ten temat na potreningu - świeże owoce są cennym składnikiem diety i mają wiele ciekawych właściwości wspomagających wysiłek fizyczny czy utrzymanie dobrej sylwetki.
Szkodzić mogą w nadmiarze lub w przypadku pewnych problemów zdrowotnych, ale dla ogółu ludzi są zdrowe i dobre.
Zjedzenie jabłka jest jak najbardziej milion razy lepszym wyborem, niż zjedzenie słodyczy...

Tu masz taki ogólny artykuł:
http://potreningu.pl/articles/1072/owoce-i-warzywa-a-masa-miesniowa

Pozdrawiam.



Zmieniony przez - M-ka w dniu 2016-10-16 17:39:29
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 680 Wiek 38 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5512
Ludzie często analizują pierdoły a nie zwracają uwagi na najważniejsze sprawy. Primo trzeba badać ile energii potrzebuje organizm, potem rozkład makro itd.. co do cukru czy szerzej ww to niestety cukier to cukier oczywiście są pewne różnice ale niewielkie. Proponuje co do zasady ograniczać cukier ale nie tylko słodycze tylko generalnie a jego źródła są w większości oroduktow
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 149 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1744
Tak, tylko ogólnie upada kolejny "ogólny" mit. "Żeby być zdrowym jedz owoce i warzywa".
To żeby to stwierdzenie było 'zawsze TRUE' (i nie trzeba dodawać żadnego "ale") to już trzeba wywalić z niego owoce i już nam zostaną...tylko warzywa.
Tzn. to dzisiaj. Nie wiadomo co nowego odkryją za 5 lat :/

"Po tym mistycznym wydarzeniu zacząłem wierzyć w życie okołoziemskie."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
To jest nieuzasadnione, co piszesz pawel.tarka28 - aby ograniczać cukry dla zasady.
Człowiek jest przystosowany do korzystania z węglowodanów, czerpania z nich energii. Problemem może być nadmiar , kiepska jakość tych węgli lub ogólnie - źle zbilansowana dieta. O chorobach napisałam już wcześniej.

Natomiast zdrowy człowiek, który nie ma jakiegoś obciążenia genetycznego w kierunku np. cukrzycy, zjada węgle z dobrych źródeł, ma dobrze zbilansowana dietę, w której niczego ważnego nie brakuje, je węgle wg zapotrzebowania - czyli nie za dużo ---- nie będzie mieć najmniejszego problemu z cukrami...

Paradoksem dzisiejszych czasów jest to, że ludzie najpierw rozwalają sobie wątrobę i trzustkę fast-foodami, alkoholem, słodyczami, rafinowanym stężonym cukrem ze słodkich napojów i soków, TOTALNYM BRAKIEM RUCHU - a później rozpowszechniają teorie, że owoce czy węglowodany ogółem - szkodzą. I boją się owoców, fasoli, ziemniaków itp. produktów, które nie zrobiłyby im żadnej krzywdy, gdyby je jedli, zamiast wciągać cały ten syf...
W przypadku, kiedy już się jest kaleką metabolicznym, tzn. przez X lat jadło się źle i rozwaliło do spodu mechanizmy i organy odpowiedzialne za wykorzystywanie cukru - wtedy, fakt, nie ma innego wyjścia, niż unikanie cukru. Ale to nie jest wina tego cukru, tylko własnych błędów dietetycznych (względnie błędów swoich rodziców i opiekunów).




Zmieniony przez - M-ka w dniu 2016-10-16 20:21:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
kriSLee - zupełnie opacznie zrozumiałeś, co tu piszemy. Wszystko jedno, co będziesz jadł : owoce, warzywa, tłuszcze, mięso, mleko - każdy rodzaj produktów w nadmiarze Ci zaszkodzi. Nie upadł żaden mit o owocach - z nimi jest jak ze wszystkim innym - dopóki jemy z umiarem, są zdrowe, kiedy przesadzamy - szkodzą.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 61 Napisanych postów 680 Wiek 38 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5512
Ale kontekst filmu jest inny tj. Odżywiają się względnie zdrowo według ogólnego stanu wiedzy łatwo przekroczyć bezpieczna dawkę cukru a jeśli idzie o choroby typu cukrzyca i wszelkie nowotwory organizmowi niewielka robi różnicę czy zjemy banana,jabłko i pomarańcze czy kg cukru. Niestety te owoce które kupujemy obecnie w sklepach to namiastka tego co było kiedyś. Autor pewnej znanej strony ostatnio podawał ze np. Obecnie pomidor ma ok 7x mniej wit. Niż 20 lat temu a cała chemia gratis
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 149 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1744
M-ka
kriSLee - zupełnie opacznie zrozumiałeś, co tu piszemy. Wszystko jedno, co będziesz jadł : owoce, warzywa, tłuszcze, mięso, mleko - każdy rodzaj produktów w nadmiarze Ci zaszkodzi. Nie upadł żaden mit o owocach - z nimi jest jak ze wszystkim innym - dopóki jemy z umiarem, są zdrowe, kiedy przesadzamy - szkodzą.


Nie prawda (o, jak to mocno zabrzmiało :D) — co do warzyw jeszcze nie słyszałem, że ich za duża ilość zaszkodziła, albo że mają w sobie coś co w nadmiarze zaszkodzi (nie mówię tu o tym, że ktoś siedzi zjada 100 kg fasoli i mu brzuch pęka).
A we fruktozie (czyli owocach) już znaleźli coś co szkodzi i "NAGLE" na owoce trzeba uważać, ograniczać, pilnować się, "walczyć o życie", bo jak ich się za dużo zje to będzie to szkodliwe.

Wziąłem nawet sobie szybko ogólne przeliczenia i zważyłem jabłko, a potem z jakiejś tabelki przeczytałem ilości mikroskładników i np. żeby 'zrealizować' jabłkiem dzienną dawkę witaminy C, potrzebuje zjeść TYLE jabłek, że to by było np. 20 łyżeczek cukru !
I TO JEST TA PUŁAPKA.

A zresztą, nowe "dane". Właśnie przed chwilą leciał inny program dokumentalny na TVN24bis "Zły cukier" i tam nawet padło coś takiego, że FRUKTOZA jest GORSZA niż GLUKOZA !? :| Że Glukozę to organizm jakoś przetwarza, każdym organem, nawet mózgiem....a FRUTKOZA...tylko otłuszcza wątrobę :/ (program z telewizora więc nie mogę cofnąć i jeszcze raz posłuchać dokładnie jakich słów użyli).

Takie rzeczy dołują mnie coraz bardziej i sprawiają, że coraz bardziej czuję się...bezsilny :/

"Po tym mistycznym wydarzeniu zacząłem wierzyć w życie okołoziemskie."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1121 Napisanych postów 3774 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68413
Jasne... oglądajmy tv, unikajmy owoców, warzyw - żeby było komu wciskać witaminy w tabletkach i sprzedawać leki na raka ;). Telewizja kłamie, wyolbrzymia i sprzedaje skrajności... Radzę poczytać artykuły na po treningu na takie tematy, są bardziej obiektywne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 149 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1744
A...
...problem wiary...
...dlaczego mam nie wierzyć "komuś" w telewizji, ale wierzyć "komuś" na "jakimś" forum, albo na "po treningu" :>
Tego akurat nie załatwisz stwierdzeniem "tam są bardziej obiektywne" ;)

"Po tym mistycznym wydarzeniu zacząłem wierzyć w życie okołoziemskie."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta masowa

Następny temat

Co mam takiego jeść ?

WHEY premium