SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Fedor Emelianenko - wywiad. Część druga

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13120

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 815 Wiek 42 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 8488
Na stronie Fedora wrzucili dalszą część wywiadu, więc zamieszczam.

Usunąłem większość kurtuazji, powitań, pożegnań i życzeń.
Zmieniłem usilne używanie terminu 'walki bez reguł' na MMA, bo mi się niedobrze robiło.

Wywiad
----------------
Słuchacz: Kto cię uczył technik uderzania nogami i rękami ?
Fedor: Mój trener boksu Aleksandr Michkov uczył mnie uderzeń rękami. Trenował Michaela Oganova, mistrza Europy i innych znanych bokserów. Techniki uderzeń nogami trenowałem w Holandii z tak sławnymi trenerami jak Johan Vos, który trenował Ernesto Hoosta oraz Lucine Carden, były sławny fighter, a obecnie trener wielu zawodników.

Słuchacz: Widziałem wiele walk i widzę, że zwykle wygrywają zawodnicy Sambo i Judo. Chciałbym zapytać, czy zawodnicy Karata lub TKD mają jakieś szanse na zwycięstwo ? Które walki w Pride były dla ciebie najcięższe ?
Fedor: Cóż, wcześniej tak było, że grapplerzy wygrywali z uderzaczami, ale tak już teraz nie jest. Jeśli uderzacz wie co robi, to ciągle jest w ruchu i kontroluje dystans. Wcześniej, kiedy byli "czyści" udarzacze i "czyści" grapplerzy, grapplerzy częściej wygrywali. Teraz już niema "czystych" grapplerów i uderzaczy. Wszyscy starają się być wszechstronni. Jeśli nie uderzają, bo przynajmniej wiedzą jak się chronić, więc nie wdają się w ciosy. Uderzacze trenują grappling, by wiedzieć jak się poruszać i jak zmieniać pozycje, by być w stanie kontrolować pozycję na ziemi i unikać poddań. Im wszechstronniejszy jest fighter tym trudniej jest z nim walczyć.

RI: Więc najcięższe walki są z wszechtronnymi fighterami ?
Fedor: Tak.

RI: Czy chciałbyś trenować siły specjalne ?
Fedor: Dlaczego nie ? Chciałbym. Chciałbym przekazać moją wiedzę. Zdobyłem jej bardzo dużo. Chcę trenować młodych fighterów i przygotować nowe pokolenie, które przejmie pałeczką. Oczywiście jeśli chodzi o siły specjalne, to w gruncie rzeczy mogę być pomocny tylko do pewnego stopnia.

RI: Myślę, że do tego może dojść tylko po twoim przejściu na sportową emeryturę. Jeśli zaś chodzi o siły specjalne, to nie pozwolą ci trenować zagranicznych, bo będziesz zaklasyfikowany jako ekspert ze znajomością tajemnic państwowych...
Fedor: (śmieje się)

RI: ... będziesz więc musiał trenować tylko siły specjalne. Myślę, że nie jest praktyczne mieszanie uczestniczenia w walkach i nauczania.
Fedor: Niekoniecznie. Jeśli ludzie są już wytrenowani, to wystarczy dać im trochę informacji i będą pracować samodzielnie. Dwu, trzygodzinne seminarium może być wystarczające, by...
RI: skierować ich we właściwą stronę ?
Fedor: Zgadza się.
RI: I będą tam podążać w formacji marszowej.
Fedor: (śmieje się): Cóż, nie w formacji, ale to może być bardzo pouczające.
RI: ...materiał do przemyśleń
Fedor: Tak. Seminarium może zostać sfilmowane i mogą je przeanalizować później, rozpracować kierunki, przejścia, techniki.
RI: Powiedziałeś, że ciągle się uczysz.
Fedor: Tak
RI: Więc co się stanie kiedy już wszystkiego się nauczysz i nie zostanie już nic więcej, jeśli nie będziesz miał już konkurencji i pokonasz wszystkich, którzy są w rankingu blisko ciebie ? Co dalej ? Czego będziesz się uczył ? Rozumiem, że ciężko jest rozwijać się, gdy nie ma wokół fightera, który może się z tobą mierzyć, kogoś z kim możesz współzawodniczyć ?
Fedor: Cóż, nie wiem (śmieje się). Nie myślę w ten sposób. Jest wiele dziedzin, w których muszę się rozwinąć i nad którymi muszę popracować. Myślę, że największą moją umiejętnością jest to, że widzę swoje błędy i błędy mojego przeciwnika. Widzę moje błędy i słabości nie pozwalam mojemu przeciwnikowi na ich wykorzystanie.
RI: Może to nie jest adekwatne pytanie, ale czy uczestniczyłeś kiedyś w nielegalnych walkach ?
Fedor: Nie, nigdy.
RI: Czy wiesz coś o tym ?
Fedor: Tylko z filmów (śmieje się)
RI: Ludzie zwykle mówią, że coś wiedzą.
Fedor: Nie, nigdy nie miałem z tym styczności.
RI: Czy słyszałeś o obstawianiu walk ?
Fedor: Tak, wiem, że ludzie obstawiają wyniki walk w kasynach internetowych i w Las Vegas.
RI: Czy miałeś kiedyś pokusę, by postawić na siebie ? Oczywiście na wygraną.
Fedor: Wiesz, ja tak nie zarabiam pieniędzy. Nigdy nie miałem takiej pokusy.
RI: Wspomniałeś, że twoja sylwetka została użyta w grach komputerowych. Lubisz gry komputerowe ? Co sądzisz o przemocy w grach ? Lubisz ją ? Gry mogą czegoś nauczyć ?
Fedor: Nie lubię przemocy. Lubię grać na komputerze w czasie obozów treningowych kiedy nie ma nic innego do roboty. Inni lubią grać w karty, a ja czasem gram na komputerze dla rozrywki.
RI: Są gry, które symulują walki. Można tam postawić na przeciwko siebie karatekę, judokę, zapaśnika i porównywać ich skuteczność. Czy symulatory walk mogą czegoś nauczyć ? Czy w jakimś stopniu odzwierciedlają rzeczywistość ?
Fedor: (zastanawia się, wzdycha) W komputerze ?
RI: Tak
Fedor: Nawet nie wiem. Nic takiego w życiu nie widziałem. Tak w ogóle, to proszę zrozum, że nie można porównywać różnych sportów. Nie można ich porównywać, bo są zupełnie inne. Mają inne cele, a raczej dążą do tego samego celu ale innymi drogami. Tu nie chodzi o stwierdzenie, który styl jest lepszy, ale o osiągnięcie perfekcji w swym sporcie. Chodzi o psychologię, idee, ideologię i wpojenie atlecie ducha walki.
RI: Powiedziałeś coś bardzo ważnego, coś, o czym nie mówi wielu ludzi ze świata sztuk walk niezależnie czy chodzi o karate, judo sambo. "Chodzi o ducha walki". W naszych czasach więcej uwagi poświęca się na zewnęrzność, na to co widzialne: siła, ciosy, może ducha, który jest pokazywany przez fighterów, którzy nie odklepują poddań i starają się z nich uciekać. Co rozumiesz przez "ducha walki" ? Czy chodzi o nieodklepywanie w ringu, czy o coś innego ?
Fedor: To coś zupełnie innego. To bardzo szerokie zagadnienie. Chodzi tu o wytrwałość w treningu, umiejętność przezwyciężania trudności w życiu, i myślę, że wiele innych rzeczy.
RI: Więc tu nie chodzi o kogoś, kto wychodzi uderza, wykonuje rzuty, ale o kogoś z własnym poglądem na świat, własną filozofią, która pomaga mu ...
Fedor: Tak.
RI: .. uderzać i wykonywać rzuty pozostając człowiekiem. Widząc pokrwawionych, pobitych fighterów, ciężko jest normalnemu człowiekowi wyobrazić sobie jak taki fighter zachowuje się w normalnym życiu.
Fedor: Dla mnie to nie jest pojedynek. Nie jest to pojedynek, gdy wielu wychodzi na ring chrzęszcząc zębami
RI: myśląc: "Rozerwę go na strzępy".
Fedor: Właśnie, "Rozerwę go na strzępy", oni chcą uderzać i spowodować ból największy jak to tylko możliwe i oczywiście również są uderzani i ich wygląd całkowicie się zmienia. Dla mnie to jest sport i jestem zainteresowany uczeniem się różnych stylów walki i rozwijaniem się. Wchodzę do ringu jako atleta.

Gennadiy: Obecnie rzadko widzimy w ringu ludzi, którzy prawidłowo uderzają obydwoma rękami i prawidłowo pracują nogami. Rozcięcia na twarzy są znakiem, mówiąc wprost, niskiej jakości ciosu, bo uderzenia powinny łamać kości. Dziękuję.
Fedor: (po chwili): Walczę w rękawicach (MMA) i .... Nie, silne ciosy czasem po prostu rozdzierają skórę. Myślę, że .... Cóż nawet nie wiem do kogo powinniśmy zaadresować to pytanie, może do profesorów medycyny... Nie wiem, przepraszam.

Zel: Którym klubom piłki nożnej kibicujesz ?
Fedor: (wzdycha) To trudne pytanie. Nie śledzę rozgrywek piłki nożnej, a szczególnie Rosyjskich. Nie podoba mi się sytuacja w naszym futbolu (prawdopodobnie polityczna).
RI: Pomówmy o czymś przyjemnym.
Fedor: (śmieje się) Oczywiście.
RI: Wiem, że zaczniesz w tym roku budować dom. Zgadza się ?
Fedor: Tak.
RI: Ok. Jaki to będzie dom i gdzie go zamierzasz wybudować ?
Fedor: Chcę mieć dom drewniany, a jeśli chodzi o lokalizację ...
RI: Ale to nie będzie taki drewniany dom jak z ludowych opowieści, chociaż jesteś bohaterem ludu, prawda ?
Fedor: (śmieje się)
RI: Dom musi być bardzo nowoczesny.
Fedor: Myślę, że dom stanie w Starym Oskolu.
RI: Wyjechałeś z Ukrainy, gdy miałeś dwa lata.
Fedor: Tak, przeprowadziliśmy się tam z Ukrainy, ale pamiętam moje dzieciństwo tylko z Oskola. Nie pamiętam Ukrainy z pierwszych lat życia. Byłem na Ukrainie z wizytą u moich babć. Oskol to moje rodzinne miasto.

RI: Ruslan pyta, którzy fighterzy byli twoimi idolami ?
Fedor: Idolami ? Hm...
RI: Miałeś jakichś idoli ?
Fedor: Cóż, nie miałem, ale wielu ludzi podziwiałem. Posiadanie idoli nie jest w moim stylu.
RI: Więc kogo podziwiałeś ?
Fedor: Podziwiałem, szanowałem i ciągle szanuję Olega Taktarova. Nie wygrywał za każdym razem i pewnie jego technika nie była wspaniała, ale lubię jego serce i pragnienie zwycięstwa. Zawsze lubiłem Igora Vovchanchyna. Oczywiście również podziwiam Randy'ego Couture, który nigdy nie faulował, został mistrzem świata w UFC w wieku 43 lat, chyba, w wadze do 93 kg. To zdecydowanie człowiek z wielką odwagą i wielkim talentem.
RI: Twój pierwszy tytuł zdobyłeś w Sambo - zostałeś Mistrzem Sportu w Sambo. Tradycyjnie nasi zawodnicy występują zarówno w Judo jak i w Sambo.
Fedor: Tak.
RI: Czego brakowało w Judo i w Sambo, że zacząłeś się uczyć technik uderzeniowych ? Czego brakowało w tych wspaniałych stylach grapplingowych ? Znudziłeś się ? Czy zdecydowałeś...
Fedor: Czy pytasz mnie dlaczego zacząłem karierę w MMA ?
RI: Tak.
Fedor: Tak, zostałem Mistrzem Sportu. Zaraz po wyjściu z wojska, spełniłem wymagania do Judo i Sambo i niedługo później zostałem Międzynarodowym Mistrzem Sportu w tych sportach. Byłem w Rosyjskiej drużynie narodowej, ale nie było wystarczających pieniędzy. To jest bardzo proste. Byłem na prawdę w ślepym zaułku, więc musiałem zacząć walczyć w MMA. Musiałem zostawić wszystko - Już, powiedzmy, wyrobiłem sobie nazwisko, ale musiałem to wszystko rzucić i zacząć od zera. Gdy zacząłem walczyć w MMA, zrozumiałem, że muszę nauczyć się technik uderzania.
RI: Więc powody były bardzo prozaiczne. Życie cię do tego zmusiło.
Fedor: Nie żałuję tego. Kiedy zacząłem walczyć, zrozumiałem, że osiągnę w tym duży sukces.
RI: Cóż, myślę, że gdy zostałeś fighterem, zyskałeś ogromną rzeszę naśladowców i sławę, szczególnie od czasu gdy te walki są szeroko pokazywane, stają się coraz bardziej popularne, nawet pomimo tego, że Eurosport pokazuje walki K-1 a rzadko kiedy zwraca uwagę na MMA. Jaki według ciebie jest powód popularności MMA?
Fedor: Myślę, że dlatego, że ... (myśli)
RI: W sumie, to jest twarde, okrutne widowisko.
Fedor: Dlaczego okrutne ? Gdy oglądasz mistrzów MMA, to nie jest okrutność. To jest sport. Czy jest okrutne oglądanie wspaniałych pojedynków bokserskich ?
RI: Zgadzam się.
Fedor: Oczywiście, zależy od człowieka, ale ja lubię to. Oglądanie profesjonalistów w każdym sporcie jest bardzo interesujące.
RI: Zgadzam się, to bardzo interesujące, nawet jeśli rąbią drewno.
(Fedor się śmieje)
RI: Można oglądać ich styl w pracy i zagubić się w podziwie. Z drugiej strony na przykład - to jest moje zdanie, ale także zdanie znacznej większości ludzi nie zajmujących się MMA - porównując klasę, intelektualność, tradycję itd. sport taki jak tenis, który nie jest sportem kontaktowym, do boksu, który jest również sportem Angielskim, jest ogromna różnica w stosunku do MMA. Czy jest różnica pomiędzy tenisem, boksem i MMA ? Nie mówimy tu o umiejętnościach wymaganych do wykonywania odpowiednich technik ale o odbiorze wizualnym danego sportu. W sumie, to MMA jest twardszym widowiskiem.
Fedor: Tak jest twarde. Jest twardsze, ale lubię to.
RI: Czyli jest jasne, że lubisz walki MMA.
Fedor: Wielu ludzi lubi, bardzo wielu. Nie wiem, ale mam nadzieję, że nie daję ludziom okrucieństwa. Chcę pokazać piękną walkę.
RI: I tak robisz.
Fedor: Chcę by ludzie podziwiali widowisko.

Nikolay: (trochę się motał, więc w skrócie: ) Ile masz lat ?
Fedor: 30
Nikolay: Jeśli pamiętasz, jest taki facet ze sławnej szkoły Gracie, który walczył w oktagonie. Nie pamiętam jego nazwiska, ale ma na imię Victor.
Fedor: Belfort.
Nikolay: Szybkość jego rąk...
Fedor: Nazywa się Belfort.
Nikolay: ... jest niesamowita.
Fedor: Wiem, o kim mówisz. O co chcesz zapytać ?
Nikolay: Czy kiedykolwiek walczyłeś z kimś ze szkoły Gracie i co myślisz o tej szkole ?
Fedor: Nie pamiętam, czy Vitor Belfort ... cóż, rzeczywiście ma niesamowicie dobrą technikę uderzania, jest bardzo szybki, ale o ile się nie mylę, nie jest ze szkoły Gracie. Szkoła Gracie skupia się przede wszystkim na grapplingu i o ni nie mają powiedzmy znacząco szybkich rąk. Vitor Belfort ciągle walczy, miał kilka walk w Pride i ciągle jest w Pride. Niestety nie wiedzie mu się najlepiej. Miał kilka porażek i miał więcej porażek niż zwycięstw. Ostatnio w czasie zawodów w Las Vegas w USA, rozmawiał ze mną i ciągle prosił byśmy razem trenowali, i chciał przyjechać na nasz obóz treningowy.
RI: Zgodziłeś się ?
Fedor: Tak. Daliśmy mu informację kontaktową. Skontaktuje się z nami i ...
RI: Fedor, nam też daj kontakt, ok ?
Fedor: (śmieje się)
RI: Przypominam słuchaczom, że w naszym studiu gościł Fedor Emelianenko, mistrz świata MMA w Pride w wadze ciężkiej. Fedor - wszystkiego najlepszego
Fedor: Dziękuję.
RI: i życzę ci wielu pięknych walk bez kontuzji.
Fedor: Dziękuję.
RI: ... i żebyś się ciągle cieszył tym co robisz. Dziękuję.
Fedor: Dziękuję, dziękuję wszystkim moim fanom. Wszystko co robię, robię dla was

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

Memento mori

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 2097 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 10222
dziekuje sog juz nie wejdzie

...::::: WE ARE ALL ONE :::::...

http://coolflashgames.free.fr/swf/flightofthehamsters.swf
GRA KTORA NISZCZY

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10694 Napisanych postów 45406 Wiek 25 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57814
"Już oddałeś głos w tym dziale na tego użytkownika."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 788 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8793
super wywiad thx
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 2613 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 11456
Kolejny raz świetna robota delly

dzieki za wywiad

jak wejdzie

Profil Wanda http://www.sfd.pl/temat283518
Kompendium wiedzy o Pride FC
http://www.sfd.pl/temat283144
Yamaha TZR forum: www.yamaha-tzr.eu 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1593 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12549
Dobra robota , sog nie wjedzie niestety
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marian.B. ZASŁUŻONY
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 8043 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 48654
Świetnie Delly! Dzięki wielkie. Najbardziej mi się podobał ten lolek co chciał zapytać o Belforta

Sogów nie odbijam, jak podobała Ci się moja wypowiedź, to wejdź na www.pajacyk.pl !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8624
A teraz taki leciutki offtop bo zauważyłem pewną część wywiadu co robi Igor??

Peace, love, extasy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 449 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3701
Dzieki wielkie, dobra robota, niestety SOG juz nie wejdzie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2628 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 28747
Przyjemnie się czytało
Dzięki Delly.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 563 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6553
dzienki
musze zalozyc abona w koncu to obdziele sogiem

"srali muchy bedzie wiosna" - moj stary

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Gala Vale Tudo, K1, Kick-Boxing, Taekwon-Do ITF

Następny temat

K-1 WGP YOKOHAMA 4 marca 2007

;