SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FITNESS - CHARAKTERYSTYKA DYSCYPLINY

temat działu:

Artykuły

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3001

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jabolcokk A.Jabłoński
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 23197 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 224261
CHARAKTERYSTYKA DYSCYPLINY

Fitness jako dyscyplina sportowa jest najmłodszą konkurencją kulturystyki. Wyłoniła się z kulturystyki kobiecej jako nurt, łączący piękno sylwetki z tańcem i elementami gimnastyczno- akrobatycznymi. Zaznaczam, że mowa tu o fitness gimnastycznym, gdyż od 2003 roku powstała druga odmiana dyscypliny- fitness sylwetkowe. W fitness gimnastycznym startują także mężczyźni. Nie mają oni kategorii wzrostowych, jednak muszą spełniać kryteria wagowe (wzrost - 100 z wahaniem do 4 kg). Oznacza to, że zawodnik o wzroście 175cm może maksymalnie ważyć 79kg.

1.RÓŻNICE MIEDZY FITNESS GIMNASTCZNYM A SYLWETKOWYM

W nowej odmianie fitness zawodniczki nie wykonują układu gimnastycznego. Jego miejsce zajmuje runda sylwetkowa w stroju jednoczęściowym. Fitness sylwetkowe powstało z myślą o zawodniczkach, które nie są tak sprawne, by wykonywać trudne układy gimnastyczno- akrobatyczne. Przygotowują się tylko od strony sylwetki.

Obie konkurencje składają się z trzech rund, przy czym zdecydowaną różnicę stanowi runda druga, w której gimnastyczki ( jak nazywa się fitneski fitness gimnastycznego) wykonują półtoraminutowy program do muzyki, a fitneski sylwetkowe prezentują sylwetkę w stroju jednoczęściowym.

Pierwsza i trzecia runda obu konkurencji to ocena sylwetki w stroju dwuczęściowym. Przy czym również w tych rundach istnieją pewne różnice. Gimnastyczki w pierwszej i trzeciej rundzie obowiązuje dowolność w doborze koloru stroju bikini. Charakterystyczną cechę stroju stanowią bardzo wysokie buty na platformach (często przezroczystych) i obcasach- tzw. szklanki. W fitness sylwetkowym w pierwszej rundzie wymagany jest strój bikini w kolorze czarnym, a także ,, czarne klasyczne szpilki wieczorowe, z zakrytymi palcami i piętami. Grubość podeszwy nie może przekraczać 6,3 mm, a wysokość szpilki 127mm. Pantofle na platformach są zabronione." (IFBB Rules 2006 Edition Art.. 7.1, point 7). W drugiej i trzeciej rundzie buty dobierane są pod kolor stroju, ale również powinny być na wysokim obcasie, nie przekraczającym 127 mm.

Kolor strojów do obu rund jest dowolny, przy czym w drugiej obowiązuje jednoczęściowy, w trzeciej dwuczęściowy.



2.SYLWETKA



Zawodniczki powinny mieć kształtne mięśnie, ale nie o takiej masie , definicji czy unaczynieniu , jakie widuje się na zawodach kulturystycznych. Usilnie przypomina się sędziom, że oceniają zawody fitness, a nie kobiecą kulturystykę. Stopień odtłuszczenia, odwodnienia i unaczynienia, jaki prezentują kulturystki jest nie do zaakceptowania w przypadku fitnesek, a więc musi pociągać za sobą niższą ocenę. ( IFBB Rules 2001 Edition, załącznik 2)

Na scenie liczy się postawa

i zachowanie zawodniczki, zwłaszcza podczas wykonywania zwrotów. Jej prezencja na scenie, ogólny wizerunek, pewność siebie i urok osobisty wpływa również na ocenę. (IFBB Rules 2001 Edition załącznik 2)

Ocenę tą powinno zaczynać się od głowy i prowadzić do dołu, biorąc pod uwagę całą sylwetkę. Analiza wyglądu powinna zaczynać się od ogólnego wrażenia, a następnie obejmować takie elementy, jak fryzura, uroda, rozwój umięśnienia- wszechstronnie i symetrycznie ukształtowana sylwetka, napięcie i stan skóry ( bez oznak cellulitu) oraz umiejętność prezentowania się na scenie z pewnością siebie, czarem osobistym i elegancją. ( IFBB Rules 2001 Edition załącznik 2)

Zwraca się szczególną uwagę na kształt i wielkość mięśni naramiennych, mięśni grzbietu, dwugłowych ud oraz łydki. By uzyskać efekt wypukłych mięśni, kilka dni przed startem stosuje się tzw. ładowanie węglowodanami oraz odwadnia się organizm. Sylwetka nie powinna być jednak zbyt mocno


umięśniona (przesadna separacja lub/i definicja), ani nadmiernie wychudzona. Fryzura, makijaż, kolor i krój stroju powinny tworzyć gustowną całość.

Fitneska od momentu wejścia na scenę jest cały czas obserwowana pod kątem swojej prezencji scenicznej i sylwetki, która ma wyglądać ,, zdrowo, sprawnie i sportowo" ( IFBB Rules 2001 Edition załącznik 2).







3. STROJE DO RUNDY SYLWETKOWEJ

Kostiumy bikini oraz jednoczęściowe szyte do występów w zawodach fitness zdecydowanie różnią się od tradycyjnych plażowych. Mają one charakterystyczne długie sznurki- tzw. troczki, które krzyżuje się na plecach i przywiązuje po obu stronach w okolicy bioder do specjalnie do tego służących pętelek. Taki sposób wiązania ma na celu uwydatnienie szerokości pleców- bardzo ważnej w tej dyscyplinie partii mięśniowej- ona bowiem wraz z barkami nadaje sylwetce właściwe proporcje. Strój zatem ma za zadanie uwydatnić walory sylwetki, a jednocześnie zatuszować jaj mankamenty.

Staniki często wypełnione są specjalnymi silikonami, bądź gąbkami (push-up’ami) , by uwydatnić biust, który w okresie startowym często zmniejsza się u kobiet nawet o 2 rozmiary. Dolna część stroju-majtki powinna przykrywać połowę pośladków. Tego wymagają przepisy sekcji IFBB. ( IFBB Rules 2001 Edition Art.12.1.6)

Majtki z przodu powinny być mocno wycięte- nie jest to jednak obowiązkowe. Dobrze wykrojone majtki podkreślają mięśnie brzucha oraz kształt bioder, a także mają wpływ na ogólny kształt sylwetki.

Do szycia kostiumów nadają się materiały elastyczne, które rozciągają się w obie strony. Nadaje się do tego na przykład aksamit. Po uszyciu stroju, kolejnym, końcowym etapem jest zdobienie. Panuje tu pełna dowolność. Nadają się do tego taśmy cekinowe, pojedyncze cekiny, koraliki, kleje z brokatem, blaszki, ćwieki. To kolejna okazja dla zawodniczki, by dać upust swej wyobraźni i użyć wszystkich swych umiejętności artystycznych. Zdecydowanie najbardziej efektownie na scenie prezentują się kamienie. Są jednocześnie najdroższymi ozdobami. Układa się je w różne ciekawe wzory, po czym przyszywa lub nakleja, używając specjalnie do tego przeznaczonego kleju. Kamienie odbijają światło sceniczne, dlatego właściwie przyklejone potrafią bardzo wyróżnić zawodniczkę spośród innych



PROGRAM DOWOLNY

MUZYKA - CHOREOGRAFIA- KOSTIUM


W fitness gimnastycznym występują najczęściej zawodniczki, które wcześniej uprawiały takie dyscypliny, jak akrobatyka, gimnastyka, taniec. Dziś poziom tej konkurencj
i jest już na tyle wysoki, że zawodniczki nie związane z tymi pokrewnymi dyscyplinami praktycznie nie miałyby szans na konkurowanie z najlepszymi.

Nie ma tu określonych regulaminem wymogów, co do wykonywanych elementów. W zależności od umiejętności i twórczej wyobraźni prezentuje się elementy siłowe, taneczne, gibkościowe, akrobatyczne oraz pochodzące z aerobiku.

Program dowolny nadaje całej konkurencji sportowy charakter. Trwa on 60 sekund w rundzie eliminacyjnej i 60 bądź 90 sekund w finale. Wykonywany jest on do dowolnie wybranego podkładu muzycznego. Najczęściej zawodniczki występują przy muzyce, która została specjalnie przygotowana dla potrzeb układu choreograficznego. W trakcie tych 60 sekund trwania programu usłyszeć można zmiksowane , znane przeboje, urozmaicone ciekawymi ,,wstawkami" muzycznymi, typu uderzenia, dodatkowe bity, dźwięki naśladujące rozmaite odgłosy. Można zastosować zmiany tempa, przyspieszenie, zwolnienie muzyki, pauzy. Wszystko jest dozwolone, jeśli uatrakcyjni program i wyróżni go spośród wielu innych.

Całość układu dopełnia kostium. Zasada jego wyboru jest prosta- wszystko, co nie przeszkadza zawodniczce podczas ćwiczenia jest dozwolone z kilkoma wyjątkami. Surowo zabronione jest zakładanie majtek typu ,,strings", nie mogą być także na rajstopach czy tez pod inną wierzchnią odzieżą. Zakazane są również rekwizyty, chyba że stanowią część kostiumu, np. kapelusz, rękawiczki, które można zdjąć w czasie układu (element choreografii), peruka, doczepiony ogon itd.. Kostiumy są przed wyjściem zawodniczki na scenę sprawdzane. Jeśli strój nie będzie spełniał wymagań IFBB, zawodniczka dostaje 5 minut na podporządkowanie się pod groźbą dyskwalifikacji. (IFBB Rules 2001 Edition Art..12.1.6) Niedopuszczalne jest stosowanie na ciele nabłyszczaczy i innych specyfików powodujących odblask. (IFBB Rules 2001 Edition Art.. 12.1.8) Wszystkie wątpliwości dotyczące kostiumów do występu muszą być zasygnalizowane Sędziemu Głównemu w trakcie weryfikacji zawodniczek. ( IFBB Rules 2001 Edition Art.. 12.1.10)

Zawodniczki najczęściej występują w takich strojach, by nie przeszkadzały podczas ćwiczeń. Mogą być jednoczęściowe lub składać się z kilku części. Do kostiumu można doszywać frędzle, cekiny, pióra. Stosuje się także inne akcesoria, przewiązuję się kończyny sznurkami, tasiemkami, ciekawie upina włosy, wykonuje się oryginalny, często mocny makijaż.

Programy dowolne mogą być wykonywane w obuwiu lub na bosaka, biżuteria i inne ozdoby nie są zakazane ( IFBB Rules 2001 Edition Art..12.2.5, Art..12.2.2)







Zawodniczki często same projektują swoje kostiumy. Doświadczone fitneski nieraz korzystają z usług krawcowych i projektantów mody- wiąże się to z dodatkowymi, niemałymi kosztami.











Mimo, że elementy obowiązkowe nie są bezwzględnym wymogiem, program powinien zawierać:



1.ELEMENNTY SIŁOWE- np. pompki na jednej ręce, poziomki, podpory

2.ELEMENTY GIMNASTYC
ZNE- np. przerzut bokiem , przerzut w tył, w przód, rundak, salto w tył z miejsca, salto w przód z rozbiegu, taniec na rekach, stanie na przedramionach, stanie na ramionach, siad kroczny (szpagat), stanie na głowie

3.ELEMENTY GIBKOŚCIOWE- np. wymachy nóg do góry, szpagat podłużny i turecki

4.DYNAMICZNE TEMPO PROGRAMU- tempo świadczy o wytrzymałości zawodniczki i jej doskonałym opanowaniu elementów układu (program wykonywany w szybszym tempie jest trudniejszy do realizacji).



Najważniejsze, to zaprezentować ciekawą choreografię, perfekcyjnie dopasowaną do muzyki ( muzyka ma podkreślać ruchy) oraz wykonać prawidłowo technicznie elementy układu. Jeśli przy tym zawodniczka nawiąże kontakt z publicznością, będzie uśmiechnięta i odda charakter swej choreografii, prawdopodobnie zostanie to docenione przez sędziów. Podobnie jak w rundzie sylwetkowej, sędziowie powinni zwracać uwagę na ,,wrażenie ogólne", czyli na cały program, od momentu pojawienia się zawodniczki na scenie, aż po zakończenie występu. Ocenia się całość, a nie tylko sumę pojedynczych ewolucji.



Ważny jest stopień trudności wykonania układu, ale i zgranie z muzyką, strój, choreografia, a nawet umiejętności aktorskie, które wpływają na prezencję sceniczną i tworzą wrażenie artystyczne. ,,Widowiskowość", jaką wnoszą zawodniczki do swoich programów stanowi o odrębności tej dyscypliny sportu. W tym zawiera się ich osobowość oraz charyzma , które także powinny wpływać na końcową lokatę każdej zawodniczki.



Zawodniczki fitness sylwetkowego nie wykonują układu dowolnego, w związku z czym podczas zawodów mają mniejszy stres oraz łatwiejszy program treningowy. Nie przewiduje on bowiem długich, męczących godzin spędzanych na sali gimnastycznej.

W obydwu konkurencjach stosuje się taki sam trening oporowy, aerobowy i dietę.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

FITNESS JAKO REKREACJA I STYL ŻYCIA

Następny temat

NIEBEZPIECZEŃSTWA TRENINGU SIŁOWEGO

WHEY premium