Kiedyś była kulturystyka kobiet - Corinna Everson, Lenda Murray, Sharon Bruneau... Piękne kobiety, perfekcyjne, estetyczne - dla mnie były i są nadal niedoścignionym wzorem, bezwzględnie sportowo doskonałe. Źle znoszę krytykę takich zawodniczek, tolerancja otyłości jest duża, usprawiedliwiona jest obecność cellulitu, a trudno zaakceptować „większą” kobietę...

Kulturystka w formie startowej to sportowiec, zawodnik przygotowany do rywalizacji w swojej dyscyplinie, jej całe ciało, a także rysy twarzy są wyostrzone z powodu niskiego poziomu tkanki tłuszczowej i wody w organizmie, i jest to stan przejściowy. Nie spotkałam się z krytyką skoczka narciarskiego, czy mężczyzna o wadze ok. 50kg (w formie startowej) jest ok? Niestety, kulturystyka kobiet nieubłaganie szła na przód… Kobiety stawały się duże i męskie, zatracały typowe cechy kobiece…

Obecnie nie ma kulturystyki, ale jest fitness atletyczne. W Polsce w tej kategorii startuje niewiele zawodniczek i poziom też nie jest wysoki, bowiem przygotowanie się do startu w tej kategorii wymaga kilku lat rzetelnej pracy.

Ale właśnie na Mistrzostwach Polski zapaliło się światełko, Pani Ola… Piękna kobieta, subtelna, pełna wdzięku, kobiecości, pomyślałam - nareszcie, zawodniczki w Polsce będą miały punkt odniesienia. Już na pierwszy rzut oka widzimy fajny „line up”, barki zwrócone do publiczności z dominującymi naramiennymi optycznie poprawiają proporcje sylwetki –stosunek szerokości barków do pasa i bioder, widoczny duży najszerszy grzbietu z prawej strony, biodra skręcone bokiem do publiczności ukazują bok pośladka i nogi, poza „ podkreśla” atuty zawodniczki.

Sylwetki polskiej sceny kulturystyki i fitness - Aleksandra Krzyworzeka

Wszechstronnie rozwinięte mięśnie, dobre proporcje pionowe i poziome, separacja barków i ramion, z mocno zaznaczonym naramienny, talia dość wąska, pewnie przydałaby się głębsza separacja w obrębie mięśni brzucha i nóg. Postawa bokiem bardzo dobra, brzuch jest płaski, ale to za mało… Wygląda na ładowanie „fast foodami”, ponieważ jama brzuszna jest pełna, obwód tułowia na całej długości prawie taki sam, bardzo dużo zmieniłby tu zassany, pusty, wklęsły brzuch, inaczej mówiąc mniejszy obwód pasa.

Natomiast pozostałe partie prezentują się bardzo dobrze, obręcz barkowa mocna z separacją mięśni naramiennych, mięśnie grzbietu od strony widowni mogłyby być mocniej rozciągnięte. Pośladki w tej pozie bardzo dobrze wyglądają widoczny pośladkowy średni, naprężacz powięzi szerokiej, czworogłowy uda zgrabnie smukły, oddzielony pasmem biodrowo – piszczelowym od mięśni dwugłowych, które delikatnie zaznaczają się wypukłością. Tyłem charakterystyczny rysunek pleców, mięśnie pośladkowe okrągłe, oddzielone bezwzględnie od uda, na którym estetycznie zaznacza się dwugłowy i przywodziciel wielki. Poza „bicepsy przodem”- dobra separacja mięśni ramion i obręczy barkowej, mięśnie nóg w tej pozie z niegłęboką separacją, widoczny mięsień czworogłowy uda i krawiecki.

Poza „klatka piersiowa bokiem” to obecnie bardzo wdzięczna i kobieca poza, zwłaszcza w wykonaniu tej zawodniczki. Mięśnie klatki piersiowe, ich środkowa część, delikatnie się „ukazują”, dobrze widać na wyprostowanych ramionach mięśnie naramienne oraz mięśnie ramion, głównie triceps. Znowu przyczepie się do talii… Od pasa w dół jest znowu fajnie, widoczny pośladkowy średni, na wyprostowanej nodze naprężacz powięzi szerokiej, zaznaczona jest głowa boczna i środkowa czworogłowego, plus piękna uśmiechnięta buzia Oli i jest bardzo dobrze. Podobnie poza “triceps bokiem”, gdzie mam niedosyt jeśli chodzi o wyrazistość mięśni brzucha…

“Bicepsy tyłem” dobrze się prezentują, gęste pełne plecy, twarde, oddzielone od ud pośladki, ustawienie nóg podkreśla ich kształt, delikatnie rysują się mięśnie. Prezencja i prezentacja na scenie bardzo dobra, chociaż pewnie można by jeszcze dopracować poszczególne pozy. Układ dowolny wesoły, zyskuje tu dziewczęcy wizerunek zawodniczki. Fajna jest ta Mistrzyni Polski, świetny wzór-kierunek dla dziewczyn. Oby jak najwięcej podobnych zawodniczek.

https://www.youtube.com/watch?v=9wURoyJH-D0

https://www.youtube.com/watch?v=rrlHduullUI

Komentarze (0)