SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co z ta glutamina?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 8497

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 6919 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36479
No to teraz pytanie moze troche z innej beczki :)
Czytajac wszystkie wasze odpowiedzi (poczytalem tez pare innych postow na podobny temat)zaczalem sie zastanawiac nad sensownoscia suplementacji glutaminy jako osobnego suplementu :) tzn. skoro organizm potrafi sam ja wytworzyc to zakladajac ze kazdy porzadnie trenujacy kulturysta ma odpowiednio ulozona i zbilansowana diete (powiedzmy ze stosuje takze jakies odzyweczki np bialkowe, ktore maja coraz wiecej roznych dodatkow - w tym i glutaminy) to orgaznizm powinien wytworzyc wystarczajace ilosci glutaminy z pozywienia, prawda? Bo jezeli tak, to kupowanie tak drogiego suplementu zupelnie mija sie z celem.
No chyba ze organizm nie jest w stanie wytworzyc odpowiednij ilosci glutaminy z dostarczanego pokarmu.
Co wy na to?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 599 Napisanych postów 23111 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 106556
a my na to jak na lato
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 6919 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36479
Jak nie masz nic madrego i sensownego do powiedzenia to sie nie wtracaj do dyskusji.
Wszyscy beda Ci za to bardzo wdzieczni (ja takze).
Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 599 Napisanych postów 23111 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 106556
jedna prozba:nie rób smietnika z działu.po co zakładasz posty(wiesz o co chodzi)które były juz omawiane wiele razy??
https://www.sfd.pl/search.asp  i zapisz sobie gdzies ten link

pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Czorcia, i co z tego - kreatyna też jest wytwarzana w organizmie?...
Srong, endocytoza (prawdopodobnie masz na myśli jdną z jej form - transcytozę) jest sposobem wchłaniania wielkich molekuł - np. całych, funkcjionalnych peptydów z białka serwatkowego. Polega ona na otaczaniu cząsteczki przez fragment błony komórkowej, komórek jelitowych, przeniesieniu w tej otoczce przez komórkę jelita, i uwolnieniu po drugiej stronie komórki do krwiobiegu. Czy w tym procesie jest nizbędna glutamina?... Nie pamiętam!...
Natomiast, jeżeli chodzi o drugie, Twoje pytanie, to zapewne masz na myśli tzw. cykl gamma glutamylowy. W tym cyklu, faktycznie niezbędna jest glutamina. Dostarcza kwasu glutaminowego, sprzęgającego aminokwasy, i przenoszącego je pomiedzy barierami biologicznymi. Ten mechanizm ma szczególny udział we wprowadzaniu i wyprowadzaniu aminokwasów do i z komórek nerkowych i wątrobowych. Dla tego jest szczególnie ważny, dla syntezy kreatyny, której pierwszy etap syntezy z aminokwasów odbywa się w nerkach, a drugi w wątrobie. Dla tego też glutamina pojawia się nieraz w stekach kreatynowych.
Co do słabego przenikania glutaminy do komórek mięśniowych. Śledziłem kiedyś dyskusję na ten temat, i coś do niej wtwdy napisałem... Przyczynkiem do jej rozpoczęcia był bodaj jakiś amaerykański artykuł, w którym koleś dowodził, że glutamina jest be, bo słabo przenika do komórek mięśniowych. Tylko koleś ten nie znał dwóch faktów:
1. że największe znaczenie ma włąsnie ta, pozakomórkowa (pozabiałkowa) glutamina, która hamuje rozpad białek na tworzenie puli azotu pozabialkowego;
2. że opracowano już formy sprzężonej glutaminy -np. acetyloglutaminę - które w znacznie większym stopniu przenikają do komórek mięśniowych.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 6919 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36479
Damix forum jest po to aby zadawac pytania (jezli tego nie zauwazyles) i probowac na nie odpowiadac.
Jezeli ten post jest taki tandetny to co powiesz o postach na ktore sa np 2 odpowiedzi?, skoro przyszlo tyle odpowiedzi i komentarzy to znaczy ze jest sens zakladac taki post i ze temat nadal wzbudza zainteresowanie.
Natomiast jezeli on Ciebie nie dotyczy/interesuje to po prostu nie wtracaj sie do dyskusji bo tak sie sklada ze wtedy to ty zasmiecasz forum/post (chyba ze zalezy Ci tylko na tym aby twoja statystyka wyslanych odpowiedzi wzrosla - bo jezeli tak to zaloz swojego posta i sam sobie na niego odpowiadaj).
Adres wyszukiwarki znam dobrze - czesto z niego korzystam, wiec nie musisz mi go ciagle przesylac (chyba ze jest to jedyny adres jaki znasz:)
Pozdrawiam.

Dziekuje wszystkim za komentarze i czekam na wasze dalsze opinie i przemyslenia dotyczace glutaminy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 6919 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36479
'Czorcia, i co z tego - kreatyna też jest wytwarzana w organizmie?... '

Dlatego moje pytanie bylo czy z glutamina jest podobnie, czy organizm da rade wytworzyc wystarczajace jej ilosci z pozywienia(i nie mowie tu o pochlanianiu kosmicznych ilosci jedzenia tylko przy wlasciwym, racjonalnym odzywianiu) czy wytworzone ilosci i tak beda nie wystarczajace?
Do tego dochodzi uzupelnianie diety odzywkami z duza zawartosci glutaminy wiec czy jest sens stosowac jeszcze dodatykowa osobna (bardzo kosztowna) suplementacje?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Czorcio - rozumiem Twoje wątpliwości, i przepraszam, jeżeli odniosłeś wrażenie, że Cię zbywam. Więc odpowiadając - tak - jest sens stosować glutaminę, pomimo diety wysokobiałkowej. Głównie dla tego, że im więcej białka spożywasz, tym więcej potrzebujesz glutaminy, do transportu aminokwasów ze spożytych białek.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 4202 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 31691
Sławku znam zasady endocytozy i o ile dobrze pamietam nie zachodza tylko w komorkach jelitowych ;) i z tego co pamietam moze zachodzic tez wlasnie w komorkach miesniowych(ale nie jestem pewny, wiec tutaj glutamina moze nie byc potrzebna)

Jak zauwazyles ja nie mam nic do ALG, wedlug mnie jest to dobry suplement, tylko mam do glutaminy.
Chodzi mi jeszcze o to ze badania wskazuja ze wchlanie glutaminy w jelicie cienkim nie przekracza 50%. Wiec do krwioobiegu dostaje sie ilosc 50% podanej glutaminy, reszta jest wydalana. Czyli 50% zostanie wykorzystane na cos w organizmie.

Tutaj Czorcia ladnie zauwazyl dostarczamy glutamine z odzywek, z pozywienia(jest tez dosc duzo kwasu glutaminowego, ktory moze byc prekursorem glutaminy). W innych celach niz prozdrowotnych nie widze zbyt sensu suplementacji glutaminy i dlatego jestem jej przeciwniekiem. Natomiast tak jak Sławek pisal z ALG to juz calkiem inna bajka, tutaj moze byc nawet obserwowany wzrost nawodnienia komorek miesniowych dzieki wiekszej ilosci glutaminy.


Pozdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 6919 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36479
Moze ktos jeszcze sie wypowie?
Dzieki za wszystkie opinie i komentarze :)
Pozdrawiam.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zaraz po treningu

Następny temat

Kreta

WHEY premium