SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chleb żytni z orzechami włoskimi i laskowymi na zakwasie

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1184

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 28 Wiek 29 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 233
Chleb żytni z orzechami włoskimi i laskowymi na zakwasie

Składniki:

Ciasto zakwaszone:

30 g zakwasu żytniego 100% hydracji
140 g mąki żytniej razowej
115 g wody

Ciasto właściwe:
całe ciasto zakwaszone
225 g mąki pszennej chlebowej
90 g mąki żytniej razowej
200 g letniej wody
12 g soli
9 g drożdży świeżych (myślę, że można pominąć, jak macie mocny zakwas-ew. zastąpić 2,5 g drożdży instant)
120 g orzechów włoskich i laskowych (proporcje dowolne - u mnie 75 g włoskich i 45 g laskowych)
Przygotowanie:

Ciasto zakwaszone:
Zakwas rozprowadzić na wodzie, dodać mąkę. Wymieszać do połączenia składników, przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce na 14-16 h.

Ciasto właściwe:
Wszystkie składniki oprócz orzechów wymieszać i dobrze wyrobić (robotem ok. 8 minut, ręcznie ok. 15). Dodać orzechy i krótko wymieszać, tylko do w miarę równomiernego rozłożenia orzechów w cieście. Przykryć folią i odstawić na ok. godzinę w ciepłe miejsce. Po tym czasie uformować bochenek (jeżeli chcemy piec chleb an kamieniu) lub przełożyć do keksówki wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami (lub wyłożonej papierem do pieczenia). Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1-1,5 h. Piec w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez 35-40 minut z zaparowaniem bez termoobiegu. Wystudzić na kratce.

Chleb jest pyszny, skórka chrupiąca, mięciutki miękisz. Orzechy dodają niesamowitego aromatu :)

WARTOŚĆ ODŻYWCZA CAŁEGO BOCHENKA

Kalorie 2559kcal

Białko 70.2g
Węglowodany 325.2g
Cukry 1g
Błonnik 39.4g
Tłuszcze 103.9g
Tłuszcze Nasycone 9.6g
Tłuszcze Wielonienasycone 45.2g
Tłuszcze Jednonienasycone 41.4g
Cholesterol 0mg
Sód 1198.07mg

A teraz marsz do kuchni i nastawiać zakwas! xD

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1158 Napisanych postów 95001 Wiek 34 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 375707
Czasami też zdarzy mi się dodać drożdży do zakwasu, ładnie rośnie. Sog leci zdecydowanie, piękny chlebek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 28 Wiek 29 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 233
Bernard (zakwas żytni) był ostatnio przeze mnie nieco zaniedbywany więc wolałam dać trochę drożdży. Zauważyłam, ze przez to miękisz chleba robi się nieco miększy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lodzianin1 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 94488 Napisanych postów 364415 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1669063
sog.

treningi,suplementacja,odblokowanie [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1158 Napisanych postów 95001 Wiek 34 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 375707
sayuri
nieco zaniedbywany


Zdarza mi się nie karmic go regularnie +np 2 przed pieczeniem i na ostatnią noc daję 3-4 łychy mąki i wody i śmiga jak ta lala w piekarniku dnia następnego bez dżrożdżytylko że ja kiszę go 5-6 dni
Brzydka pogoda, więc czas cos wyhodować
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PORADY W DZIALE KUCHNIA SFD - czyli pojedyncze pytania na temat gotowania cz.2

Następny temat

Bułeczki orzechowe na zakwasie

WHEY premium