SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowa mięśni - porady

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 724

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 287 dni Przeczytanych tematów 1866
Hej jestem tu nowy więc sorry jeśli w tym temacie powtórze pytania już gdzieś zadane ponieważ nie mogę się jeszcze odnaleźć na tym forum. Chciałem spytać o parę spraw dotyczących budowania masy mięśniowej, sylwetki, zasad odzywiania itp. Nie chodzę na silownie, trening robię w domu,ciężko uzyskać mi pożądany efekt dlatego chciałem się poradzić bardziej doświadczonych. 1. Czy mięśnie rosną tylko podczas snu? Mam taką pracę że wypada mi w miesiącu parę zmian nocnych 19-7 i zastanawiam się czy trening w tym okresie w ogóle ma sens? Przykładowo wstaję o 8, zjem coś, ok 11 zrobię trening, o 19 idę do pracy, w dzień przed nocką nie śpię bo nie umiem zasnać w zwiazku z tym pierwszy odpoczynek ma miejsce dopiero następnego dnia, odespię w ciągu dnia 2-3 godziny, prawdziwy sen dopiero następnego dnia wieczorem gdy mam wolne. I tu moje pytanie bo naczytałem się na tym forum o śnie kulturystycznym czy trening przed nocką w ogóle ma sens? Nie chodzi mi tu o kwestie przemęczenia bo nie jest problemem to wytrzymać ale czy uzyskam jakikolwiek przyrost? 2. Mam od jakiegoś czasu wrażenie, że wpadłem w swego rodzaju błedne koło, jesli chodzi o próby uzyskania fajnej sylwetki. Miałem trochę tłuszczu na brzuchu, chciałem go zrzucić i zastosowałem deficyt kaloryczny. Waga leciała w dół, w 2 miesiące spadła z 77kg na 68 wizualnie cały się zmniejszyłem mięśnie też spadły, oczywiście z brzucha schudłem na końcu wszystko jasne z tym że teraz gdy próbuje zbudowac masę mięśniową np fajny biceps i trzymam dietę to idzie to głównie w brzuch, przyrosty sa srednie. Teraz gdy powiedzmy że udało mi się uzyskać zadowalający efekt trochę mnie ulało na brzuchu, jak będę chciał to zrzucić i wejdę w deficyt to znowu spadną mi mięśnię, gdzieś tu jest bład może ktoś mnie oświeci co robię źle? 3. Jak liczycie dzienne zapotrzebowanie na białko, czy 1.6 na kg masy ciała jest wystarczające? Mój przykładowy dzienny jadłospis :sniadanie jajecznica 4-5 jaj(20g białka) po godzince dwóch trening zaraz po nim koktajl bananowy z dodatkiem whey protein( ok.40 g białka) po godzinie dwóch ryż + kurczak ( ok 40 gram białka) na kolację mozarella + sałatka ( ok. 20g białka). Wychodzi 120g co przy wadze 70 kg zdaje się być nadwyżką, z tym że nie wiem czy należy wliczać białko z odzywek, czy muszę zapewnić te 1.6 g z samego jedzenia? Co wgl. sądzicie o takiej diecie czy ma to sens? Proszę o fachowe porady, za każdą pomoc będę wdzięczny zdaje sobię sprawę że może opisałem to trochę chaotycznie mam nadzieję że ktoś mnie zrozumie ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777734

Mięśnie rosną podczas odpoczynku/regeneracji, ale wiadomo, że najlepiej te procesy zachodzą podczas snu, nie tylko dla samych mięśni, ale dla całego ciała i mózgu, który snu wymaga.
Jednak jeśli pracujesz w systemie zmianowym to jesteś w stanie zbudować dobrą sylwetkę, sam mam paru gości na siłowni co tak pracują i wyglądają bardzo dobrze. Kwestia odpowiedniego planowania treningów, regeneracji i diety. Czasem te efekty są nieco spowolnione jeśli nasza regeneracja kuleje przez brak snu, ale w tym rzecz żeby spróbować stworzyć sprzyjające warunku do budowy masy mięśniowej na nasze aktualne możliwości.

Z masą i redukcją sprawa jest dość trudna bo trzeba je przeprowadzać umiejętnie. Jeśli redukujesz na zbyt dużym deficycie kalorycznym to mięśnie też polecą, a jak budujesz masę mięśniową na zbyt dużej kaloryce to się po prostu zalejesz tłuszczem. Zbyt gwałtowne redukowanie i masowanie nie jest wskazane.

Co do ilości białka to każdy podchodzi indywidualnie, osobiście mam rozrzut od 2g do ponad 3g w zależności od okresu treningowego w jakim się znajduje. Ale nie można bazować tylko na białku istotne są wszystkie makroskładniki i ich proporcje w diecie.
Białko z odżywki również wliczasz do bilansu to oczywiste.





Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-07-18 12:42:01

Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2023-07-18 19:52:25
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
1. Jakie ma to znaczenie, czy mięśnie rosną tylko podczas snu? Żadnego. Zamiany pod kątem fizjologii organizmu człowieka zachodzą przez 24 godziny, a nie tylko gdy śpimy. Składa się na to ogromna ilość różnych procesów. Nie widzę w tym specjalnego problemu. Ważny jest ogół diety, treningu i regeneracji, a nie kilka dni, kiedy będziesz bardziej zmęczony treningiem po nocnej pracy, czy też przed nią. Niestety jak chcemy coś osiągnąć, to bywa monetami trudniej i trzeba sobie z tym prowadzić. Efekty będą jak będzie solidny trening i dobrze dobrana dieta. Sugeruję wrzucić je do analizy.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
1 zmiany zachodzą non stop, podczas snu po prostu się lepiej regeneruje
2 prawdopodobnie xźle ukierunkowany trening i odżywianie
3 samo białko to nie wszystko trzeba całość zobaczyć , liczysz całe biało zwierzęce, roślinna jak i z odżywki
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 287 dni Przeczytanych tematów 1866
Dziękuje za wasze odpowiedzi. Jeśli macie temat w którym mógłbym rozpisać dietę i trening i ktoś by się temu przyjrzał i to ocenił to podlinkujcie, może znajdziemy problem :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
trening wrzuć tu a dietę w dziale https://www.sfd.pl/Odżywianie_i_Odchudzanie-f10.html 

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Dietę najlepiej będzie wrzucić w dziale odżywianie i odchudzanie. Link do niego otrzymałeś w wypowiedzi powyżej. Zapraszam tam w celu założenia nowego tematu i dokładnego wypełnienia formularza ankiety działu. Następnym krokiem będzie obliczenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu, za pomocą dokładnego wzoru i wklejenie obliczeń. Później ustalimy zalecane ilości składników odżywczych i kilka przykładowych dni diety zgodnie z opisem w regulaminie działu.

https://www.sfd.pl/ZRZUT_DIETY_JAK_ZROBIĆ_ANKIETA_i_REGULAMIN_DZIAŁU.-t922822.html 

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 287 dni Przeczytanych tematów 1866
Tak jak pisałem wcześniej trening robię najczęściej w domu, nie chodzę na siłownie. Najbardziej zależy mi na zbudowaniu 3 partii - biceps, klata i brzuch i na te właśnie partie wykonuje ćwiczenia. Jeśli chodzi o biceps moje ćwiczenie to uginanie ramion z hantlą o wadze 20kg, robię to na zwykłym krześle. Każda seria 20 powtórzeń, robię 5 serii na obie ręce, przerwa pomiędzy seriami to minuta. Czyli 20-Przerwa-20-Przerwa-20-Przerwa-20-Przerwa-20. Wykonuje to ćwiczenia zazwyczaj raz w tygodniu, czasami zdarza mi się częściej np co 5 dni. Mój główny trening na rozbudowę klaty to pompki. Robię je seriami, każda seria po 25 pompek staram się trzymać wąski rozstaw rąk. Robię 10 serii standardowych pompek, potem ostatnie dwie serie z nogami na podwyższeniu co daje razem 300 pompek. Te ostatnie serie oczywiście nie są do końca dokładne, założyłem sobie żeby robić ich jak najwięcej i z czasem poprawiać wykonanie choć nie jest lekko. Przerwa pomiędzy seriami to zwykle minuta bądź dwie w zależności od zmęczenia. Zwykle bezpośrednio po pompkach robię na raz w jednej serii 80 dipów zazwyczaj opieram ręce na krześle. Zdarza mi się też robić dipy na drążkach, czasem przejdę się na siłownie na powietrzu, wtedy 5 serii po 10 dipów każda. Ogółem cały ten trening klaty trwa zwykle ok. 20 minut i jest bardzo forsowny. Nie mogę powiedzieć, że nie przynosi on jakiś efektów, bo np. bardzo rozwinął moją kondycje na macie (ćwiczę jiu jitsu) ale słabo z przyrostem mięśni. Klatkę robię co 3-4 dni. Jeśli chodzi o brzuch to wykonuje serię ćwiczeń głównie z tego filmu

, do tego dodaje najczęściej na końcu jeszcze planka 5 minut całość treningu brzucha trwa ok 18 minut, robię to co 3 dzień, średnio 10 razy w miesiącu. Przyrosty nie są jakieś mega, progres jest bardzo powolny wręcz minimalny, te wszystkie ćwiczenia wykonuje już ponad rok, co wydaje mi się dłuższym okresem czasu i zastanawiam się gdzie tkwi błąd. Na zdrowy rozum dla mnie wszystko wydaje się zgadzać - na biceps hantla, na klatkę pompki i na brzuch seria ćwiczeń z tego filmu, zdają się być bardzo różnorodne. Proszę o analizę tych ćwiczeń, czy faktycznie aktywują one te partie mięśni - jeśli tak to najwidoczniej problem tkwi w diecie, jeśli nie to może macie jakieś inne ćwiczenia do polecenia? Czy jest w ogóle możliwe zbudować przyzwoita sylwetkę na tym zestawie? Nie wiem czy to ma znaczenia ale nie stosuję kreatyny, zacząłem się ostatnio zastanawiać czy bez tego środka można osiągnąć jakiś fajny przyrost. Pozdr.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
aktywują ale za mało, poczytaj o treningu całego ciała jak masz hantle to możesz to zrobić, na obiętość bicepsa wpływa też triceps.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Przyzwoita sylwetka to stwierdzenie mocno subiektywne. Nie wiem czy np. moja po 20 latach treningów, dla kogoś innego będzie przyzwoita. Prawdopodobnie po tak długim okresie raczej nie. Według mnie trening ten pod kątem kształtowania sylwetki jest słaby. Oczywiście, lepsze będzie to, niż nic. Kwestia jednak tego, dlaczego robić coś powiedzmy na to byle jak, skoro można zastosować się do ogólnie przyjętych zasad i trzymać właśnie ich. Kwestia tego czy Ty możesz/chcesz? Będzie to decydujące w tej kwestii.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 287 dni Przeczytanych tematów 1866
Jeśli te ćwiczenia są złe pod kątem budowania sylwetki i aktywują mięśnie w sposób niedostateczny to czy mógłby ktoś z was napisać mi co robić dla zbudowania tych wymienionych przeze mnie partii? Tak jak pisałem wymyśliłem ten zestaw samemu oglądając materiały na yt, gdzie np o pompkach jest mówione że działają na wspomniany przez was triceps, który składa się na objętość bicepsu. Nie chce tutaj podważać waszych odp, tylko dla mnie jest to trochę niezrozumiałe, potrzebuje żeby mi ktoś wytłumaczył co robić zamiast tych ćwiczeń, albo podeślijcie link do tematu gdzie byłoby to opisane, bo z pewnością już tego typu pytania jak moje na tym forum padły.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
https://www.sfd.pl/Trening_w_domu-f308.html
https://www.sfd.pl/######_Najważniejsze_tematy_dla_JUNIOR_a_!!!!!_######-t834427.html to ze tematy dla juniora nie znaczy że nie można stamtąd podebrać treningu
https://www.sfd.pl/[ART]_Pierwszy_rok_treningów_-t906985.html 

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Push Pull - ocena

Następny temat

Trening rano na czczo wieczorem

WHEY premium