SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

2 MIESIĘCZNA PRZERWA OD TRENINGU - CO ROBIĆ?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 158

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Mężczyzna

Wiek

18

Waga

67

Wzrost

177

Cel treningowy

Nie wiem czy obecny cel jest odpowiedni (zależy mi na budowie masie mięśniowej przy jak najmniejszym odkładaniu się tłuszczu)

Staż treningowy na siłowni

Prawie rok (10/11 miesięcy)

Uprawiane inne sporty

Nie

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Full osprzęt siłownia

Dieta

3300 kcal, 135g białka, 110g tłuszczy, reszta węgle

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Nie

Zażywane suplementy

Kreatyna, D3, Omega 3 od poniedziałku

Ostatnio przerabiany plan

Przed przerwą FBW (3 razy w tygodniu), teraz Push Pull (4 razy w tygodniu)

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Obecnie: Przysiad 50kg, MC 80kg, WL 40kg
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 25 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 792
Cześć Wam, Trenowałem regularnie 3 razy w tygodniu FBW i niestety przez naukę do matury treningi musiałem odpuścić. Mój staż wynosi prawie rok (10/11 miesięcy), moim celem była/jest budowa sylwetki, a od sierpnia 2022 robiłem jakościową masę z minimalnym nabieraniem tkanki tłuszczowej. Moja kaloryczność w marcu kiedy trenowałem wynosiła około 3300 kcal, 135g białka, 110g tłuszczy, reszta węgle. Dodatkowo suplementowałem się kreatyną, D3, Omega 3. Od sierpnia (60.5 kg) do marca (67.6 kg) przytyłem 7 kg (ważone zawsze na czco), a po 2 miesięcznej przerwie od treningów i diety moja waga była o dziwo prawie taka sama - 67 kg, ale myśle, że po wypróżnieniu byłabo 65-66 kg.
Podczas mojej przerwy spowodowaną nauką do matury przez 2 miesiąca bardzo słabo się prowadziłem. Siedziałem tylko (doslownie i w przenośni) w arkuszach maturalnych rozwiązując zadania z ubiegłych lat. Prawie nic nie jadłem przez cały dzień (moim jedynym posiłkiem to była kolacja, która zazwyczaj miała około 500-1200 kcal), bywały dni w których nie jadłem totalnie nic. Piłem bardzo mało wody (około 1.5 litra) i dużo kawy (2-3 filiżanki dziennie. Praktycznie nie spałem lub spałem tylko 3 godziny dziennie. Miewałem często bóle pleców przez siedzenie. Przez te 2 miesiące czułem się bardzo źle psychicznie i fizycznie, ale jedyny plus to napisanie bardzo dobrze matury. Dodatkowo nie brałem żadnych suplementów.
Dlatego dziwi mnie to, że schudłem niecały kilogram, a mój tryb życia przez 2 miesiące był gorszy od jakiegoś ćpuna. Ogolnie nie wiem czy było warto przez te 2 miesiące poświecić wszystko i skupić się tylko na maturze, ponieważ wydaje mi się że jakość mojej sylwetki obecnie pozostawia wiele do życzenia oraz pojawiła mi się lekka oponka.
Od poniedziałku wróciłem do diety przed masą (jem obecnie 3300 kcal, 135g białka, 110g tłuszczy, reszta węgle) i do treningu (tylko teraz zamiast FBW trenuje programem push/pull 4 razy w tygodniu). Wyniki siłowe w seriach bardzo spadły (WL z 50kg do 40kg, Przysiad z 70kg do 50kg, MC z 95kg do 80kg, Ohp z 32.5 kg do 20kg i wiele więcej).
Tylko nie wiem za bardzo co robić, ponieważ moim zdaniem jakość mojej sylwetki bardzo się pogorszyła i pojawiła mi się oponka na brzuchu, czy mam iść w masę do 75 kg (tak jak chciałem w marcu, taki był cel masy w sierpniu) i zostawić kalorykę i makrosy tak jak jest czy zrobić lekką redukcję przez 3 miesiące (tylko boje się że ten czas przez który budowałem masę będzie stracony i moje gainsy pójdą oficjalnie w niepamięć)?
Z góry dziękuje za pomoc

Ps. Boje się robić redukcje, ponieważ może się okazać że zacznę masę od początku - od 60 kg.
Wiem że nie było to odpowiedzialne i rozsądne, ale ambicja nie pozwoliła mi na zle wyniki. Plus dla rodziców chcialem napisać ta mature dobrze, ale nie wiem czy było warto poświęcając tyle na jakiś papierek, którym można się podetrzeć.
Może to być totalna abstrakcja, ale obecnie nie mam ochoty i chęci iść na studia (mam inny plan na życie) i tak wiem że matura ma małe przełożenie na życie, na to jak się ono potoczy i co będziemy robić w przyszłości.













...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777733

Zacząć należy od tego, że każdy z nas trenujących dość mocno krytycznie patrzy na swoją sylwetkę i mamy tendencję do tego, aby każde negatywne zmiany wyolbrzymiać, a porównując zdjęcia nie ma tragedii z sylwetka jak na 2 miesiące niedojadania i ogólnie mało higienicznego trybu życia.

Uwierz mi mam więcej stażu treningowego niż Ty żyjesz i nie raz jeszcze w życiu przyjdą sytuację, w których dbanie o sylwetkę zejdzie na drugi plan, a pojawią się ważniejsze w życiu rzeczy niż trening i dieta. A matura jest takim przełomowym wydarzeniem więc bardzo dobrze postąpiłeś, że skupiłeś się na nauce do matury niż utrzymaniu formy sportowej.
A naturalnie wypracowana muskulatura nie niknie tak szybko jak by się wydawało stąd takie małe spadki u Ciebie.

Teraz jakiś miesiąc bym został w okolicy zapotrzebowania kalorycznego, dopiął ponownie swoją dietę do bardzo dobrej jakości i wskoczył ponownie na trening siłowy. A za miesiąc ocenisz sylwetkę i zobaczysz co dalej robić czy budować masę mięśniową czy też redukować. Choć na cykl redukcyjny nie masz tyle tkanki tłuszczowej więc bardzie celowałbym w masę na niewielkiej nadwyżce kalorycznej.

Polecamy również: Powrót do treningu - jak tego nie zepsuć?



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-05-22 15:22:50
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 33111 Napisanych postów 23184 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278098
Jest bdb i nie ma się co przejmowac, dopnij wszystko teraz i zacznij od zera/ małej nadwyżki budowac . Ps matura wazneijsza i 2 miesiace w skali całego życia to nic tym bardziej że matura moze miec duży wpływ na twoje pozostałe życie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 25 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 792
@rion10 właśnie wróciłem do diety sprzed przerwy (3300kcal, 135g białka, 110g tłuszczy, reszta węgle), ponieważ wtedy trenowałem 3 razy w tygodniu, a teraz 4, więc chyba zapotrzebowanie musiało się podwyższyć i teraz mam taki cel lekka masa (lean bulk), bo brzuch w sensie ten 4pak przed przerwą powróci za jakiś czas, jak robię teraz 2 ćwiczenia na brzuch (środek i dół). Ale zastanawia mnie czemu podczas przerwy waga spadła tylko o prawie kilogram, a miałem bardzo słaby tryb życia podczas 2 miesięcy (sen 3h tylko, niejedzenie prawie niczego lub tylko jeden posiłek, brak treningów, niestosowanie suplementów i picie małej ilości wody)? Czym to może być spowodowane?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 25 Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 792
rion10

Zacząć należy od tego, że każdy z nas trenujących dość mocno krytycznie patrzy na swoją sylwetkę i mamy tendencję do tego, aby każde negatywne zmiany wyolbrzymiać, a porównując zdjęcia nie ma tragedii z sylwetka jak na 2 miesiące niedojadania i ogólnie mało higienicznego trybu życia.

Uwierz mi mam więcej stażu treningowego niż Ty żyjesz i nie raz jeszcze w życiu przyjdą sytuację, w których dbanie o sylwetkę zejdzie na drugi plan, a pojawią się ważniejsze w życiu rzeczy niż trening i dieta. A matura jest takim przełomowym wydarzeniem więc bardzo dobrze postąpiłeś, że skupiłeś się na nauce do matury niż utrzymaniu formy sportowej.
A naturalnie wypracowana muskulatura nie niknie tak szybko jak by się wydawało stąd takie małe spadki u Ciebie.

Teraz jakiś miesiąc bym został w okolicy zapotrzebowania kalorycznego, dopiął ponownie swoją dietę do bardzo dobrej jakości i wskoczył ponownie na trening siłowy. A za miesiąc ocenisz sylwetkę i zobaczysz co dalej robić czy budować masę mięśniową czy też redukować. Choć na cykl redukcyjny nie masz tyle tkanki tłuszczowej więc bardzie celowałbym w masę na niewielkiej nadwyżce kalorycznej.

Polecamy również: Powrót do treningu - jak tego nie zepsuć?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-05-22 15:22:50


@rion10 właśnie wróciłem do diety sprzed przerwy (3300kcal, 135g białka, 110g tłuszczy, reszta węgle), ponieważ wtedy trenowałem 3 razy w tygodniu, a teraz 4, więc chyba zapotrzebowanie musiało się podwyższyć i teraz mam taki cel lekka masa (lean bulk), bo brzuch w sensie ten 4pak przed przerwą powróci za jakiś czas, jak robię teraz 2 ćwiczenia na brzuch (środek i dół). Ale zastanawia mnie czemu podczas przerwy waga spadła tylko o prawie kilogram, a miałem bardzo słaby tryb życia podczas 2 miesięcy (sen 3h tylko, niejedzenie prawie niczego lub tylko jeden posiłek, brak treningów, niestosowanie suplementów i picie małej ilości wody)? Czym to może być spowodowane?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6515 Napisanych postów 62311 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777733
Tak na prawdę jeśli schudłeś i zmniejszyłeś ilość aktywności fizycznej to Twoje zapotrzebowanie kaloryczne też się zmniejszyło, ale dodałeś jeden dzień treningowy to możesz mieć tak jak miałeś przed przerwą, ale standardowo pomiary regularne trzeba robić.

Na tym polega budowanie masy wolniej, ale dobrze jakościowo taka masa jest trwalsza i wbrew pozorom nie spada tak szybko, a 2 miesiące to nie jest długa przerwa.
Poza tym mogła się zmienić kompozycja sylwetki przybyło trochę wody i tłuszczu, a spadała ilość masy mięśniowej co da bilans niewielkiej straty.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy z małym ciężarem po rehabilitacji

Następny temat

Plan treningowy FBW 3 dni

WHEY premium