SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

24 kcal na 1g białka i co dalej?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7451

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 103
Evo
"zasada" 24k cal dotyczy syntezy białka ustrojowego, a nie trawienia czy tam przyswojenia białka pokarmowego. ;)


"W wyniku procesu trawienia i wchłaniania białek z pożywienia następuje dowóz mieszaniny aminokwasów, z której ustrój czerpie substraty do celów biosyntezy". Czyli przyswajanie białek pokarmowych to nic innego jak ich rozkład i ponowna synteza, czyż nie?

A co w takim razie z energią pochodzącą z białek, skoro do biosyntezy potrzeba energii ze źródeł niebiałkowych?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 36 Wiek 34 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1082
"Zanim ustali się zapotrzebowanie na białko dla konkretnego zawodnika, należy upewnić się, czy jest zaspokajane zapotrzebowanie na energię. Aby białko dostarczane w pokarmie mogło być wykorzystane na cele budulcowe, w organizmie musi być zapewniony odpowiedni dowóz energii. Z przeprowadzonych badań fizykochemicznych wynika, że do syntezy 1g białka z aminokwasów dostarczanych wraz z pokarmem ustrój człowieka potrzebuje ok. 24 kcal (100 kJ) energii (Gawęcki98), którą powinien czerpać ze źródeł poza białkowych, czyli rozkładu węglowodanów i tłuszczów. Niskie spożycie np. węglowodanów powoduje, że szybciej zużywane są zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego spalania białek (Cathcart 1925, Gontzea 1974). Ponadto białko jest niezwykle słabym paliwem energetycznym, bowiem z 1g możemy uzyskać jedynie ok. 0,8 kcal efektywnej energii, która może być spożytkowana na proces wewnątrzustrojowych przemian. Wydajność energetyczna białka wynosi tylko 22%. Możemy z niego uzyskać trzykrotnie mniej efektywnej energii niż z węglowodanów i dziewięciokrotnie mniej niż z tłuszczów (Szukała 2000). Mięśnie mają ograniczone możliwości spalania aminokwasów. W znaczących ilościach przemianom energetycznym mogą podlegać jedynie trzy aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych: walina, leucyna i izoleucyna Ahlborg 1974). W praktyce żywienia ważna jest nie tyle ilość spożywanego białka, co stworzenie określonych warunków pozwalających na optymalne jego wykorzystanie przez organizm."

Za: Dariusz Szukała - Centrum Edukacji i Żywienia Sportowego PROFI MEDSPORT
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Z przeprowadzonych badań fizykochemicznych wynika...

Dawaj wyniki badań tutaj.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 41556
Powyższy fragment (pomijając kwestię aktualność źródeł) nie neguje możliwości wykorzystania poza białkowych endogennych zasobów energetycznych w celu syntezy białek ustrojowych.

Jak już wspomniałem, w aktualnych publikacjach przeglądowych nie spotkałem się z sugestią, że na każdy 1 g białka należy dostarczać 24 kcal z węglowodanów lub tłuszczów.

Nie należy przesadzać z ilością białka/odpowiednia podaż energii ma kluczowe znaczenie dla efektów, ale niekoniecznie widzę potrzebę zaprzątania sobie głowy "magiczną" ilością kalorii jaką należy dostarczyć z węglowodanów i tłuszczów na każdy gram spożywanego białka.

Zmieniony przez - LukaszK w dniu 2012-07-29 10:56:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
U przeciętnego człowieka ulega rozpadowi 200-300g białka ustrojowego, z czego 20-30g bezpowrotnie
20-30g x 24 kcal=xxx kcal :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 103
Nowa dieta:
Całkowita ilość kcal: 3780
B - 1,8 g/kg mc = 135 g/dzień = 540 kcal = 14,3% zapotrzebowania kcal
T - 1,6 g/kg mc = 120 g/dzień = 1080 kcal = 28,6% zapotrzebowania kcal
W - 7,2 g/kg mc = 540 g/dzień = 2160 kcal = 57,1% zapotrzebowania kcal

Takie proporcje uwzględniają 24 kcal na 1g białka ze źródeł niebiałkowych oraz węglowodany do białka w proporcji 4:1. Dzisiaj pierwszy dzień nowej diety. Czekam na odpowiedź dr dietetyki w powyżej poruszanym temacie. Odpowiedź oczywiście zamieszczę na forum.

Zmieniony przez - BTWhey w dniu 2012-07-30 14:32:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
BTWhey
Nowa dieta:
Takie proporcje uwzględniają 24 kcal na 1g białka ze źródeł niebiałkowych

Głupota nie boliii....., jednak za boli...! :evil:
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 103
Oczekiwana odpowiedź dr Dariusza Szukały: "Przyjęte proporcje składników są w miarę właściwe. Jeżeli organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości kalorii w stosunku do spożytego białka, wówczas cześć tego białka może zostać wykorzystana na cele energetyczne zamiast budulcowe. Dlatego przyjmuje się, że muszą zostać zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy ilością białka a podażą kalorii ze źródeł pozabiałkowych. Na podstawie badań fizykochemicznych przyjmuje się, że powinno to być ponad 20kcal/1g spożytego białka. Często podaje się wartość 24kcal. Ma to znaczenie głównie w kontekście odpowiedniego przebiegu reakcji anabolizmu białek. Jeżeli celem ma być pobudzenie tempa przemiany materii i szybsze spalanie tłuszczu, wówczas można nieznacznie zwiększyć udział białka w stosunku do pozostałych składników energetycznych (węglowodanów, tłuszczów)"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 103
Evo
Głupota nie boliii....., jednak za boli...! :evil:


Można jaśniej (mądrzej)?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 66 Napisanych postów 182 Wiek 12 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 783
BTWhey - przelicznik, którego używasz może być z powodzeniem stosowany, ale nie jest najwłaściwszą metodą szacowania ilościowego czy procentowego udziału białka w diecie. Faktycznie przyjmuje się, że energetyczny koszt wytworzenia 1g białka ustrojowego to około 24kcal. Jest to jednak wartość mocno uśredniona od dawna już pomijana w opracowaniach naukowych. W istocie rzeczy zależnie od tego o syntezie jakich białek mówimy (nie muszą to być białka mięśniowe), koszt energetyczny tego proces może być różny.

Warto się zastanowić jaki jest cel tworzenia tego typu przeliczników?

Otóż w domyśle chodzi o to, żeby białko było w 100% wykorzystywane na cele budulcowe, czyli by "nie marnowało się" jako surowiec energetyczny. Jest to jednak myslenie mocno teoretyczne.

Po pierwsze 100% dziennej podaży protein musiałoby stanowić białko "idealne". Jeśli założyć, że 50% białka spożywanego w ciągu dnia jest niepełnowartościowa, wychodzi na to, że znaczna część z dostarczonych aminokwasów stanowić będzie źródło energii (jak chcesz zapytaj Pana Szukały co się dzieje z białkiem niepełnowartościowym wg jego wiedzy, czy zostaje zużyte do budowy czy też jako surowiec energetyczny).

Tak wiec podążając matematycznym torem Twojej precyzji wyjdzie na to, że dzienną podaż białka trzeba byłoby potraktować przelicznikiem WAO, wskazać aminokwas ograniczający i jego procentowy udział uznać jako współczynnik przez który należałoby pomnożyć całkowitą ilość białka - wtedy miałbyś taką dawkę protein, która może zostać użyta do syntezy nowych białek w ustroju i w stosunku do której należałoby użyć przelicznika 1g bałka : 24kcal niebaiłkowe. "Niepełnowartościową" resztę musiałbyś zagarnąć na drugą kupkę" i wliczyć do kalorii niebiałkowych.

Wtedy - jak się domyślasz - proporcje wygladałyby inaczej.

Warto sobie zapamiętać, że zawsze część aminokwasów dostarczanych z dietę zużywana jest jako paliwo energetyczne.

Istotnym problemem w myśleniu jakie prezentujesz jest postrzeganie białka czy aminokwasów jedynie jako surowców przeznaczonych do budowania mięśni. Zważ, że kwestia bilansu to tylko jedno z wielu zagadnień które warto zgłębiać przy układaniu diety. Wiesz czym jest katabolizm mięśniowy - czymś czego nie da się zniwelować w 100%, ponieważ jest nieodłącznym elementem treningu. Czy Twój rachunek bierze to pod uwagę?

Warto pamiętać, że niektóre aminokwasy posiadają wyjątkowe właściwości stymulowania syntezy białek i hamowania katabolizmu, przykładowo leucyna - w diecie nastawionej na budowę masy warto zwiększać jej podaż w diecie nawet kosztem tego, że część z dostarczonych z pokarmem innych aminokwasów trafi na szlaki energetyczne. Z resztą - temat można drążyć w nieskończoność. Polecam lekko uchylić pokrywę czaszki i zamiast bazować jedynie na cudzych wypowiedziach poszukać trochę na własną rękę i zastanowić się.

Z resztą wspomnę tylko, że jeśli szukasz doświadczonych dietetyków robiących karierę naukową to w tym temacie wypowiedział się doktorant z SGGW - Łukasz Kowalski (nick ŁukaszK)

Zmieniony przez - carni w dniu 2012-07-31 20:14:07

"Rozprawienie się z błędem przynosi równe, a czasem nawet większe korzyści, niż odkrycie nowej prawdy lub faktu" - K.Darwin

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Proszę o opinię - Dieta/trening oparte o znane systemy

Następny temat

poczatkujacy z lekka nadwaga

WHEY premium