SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ćwiczenia izometryczne.

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8348

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1932 Wiek 35 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9742
aha.w takim razie życzę powodzenia w treningach i pozdrawiam

Jak ktoś ma pecha to i w d*pie palec złamie:)
Robert Górski

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 997
Przydało by się zdjęcie mięśnia czworogłowego.


Ogólnie izometrię zaleca się ludziom których boli sam ruch oraz aby przygotować mięśnie do treningu czucia głębokiego. Dlatego też przydałoby się abyś napisał co to za kontuzja oraz w jaki sposób do niej doszło.

Doczytałem.
Jedyny dyskomfort z tego wynikający to, że czasem kolano mi wyskakuje gdy zrobię nagły skręt albo kolano będzie w trochę nienaturalnym położeniu, jeżeli tak jest, to sobie nastawiam i wszystko jest ok
Masz słabą kontrolę nad mięśniami - dlatego lekarz kazał Ci robić izometrię. Rób sobie przysiady ale bez sztangi, tylko ciężar własny ciała. Do tego ma być przewaga czasowa gdy schodzisz dupskiem w dół. Nie rób do pełnego wyprostu, zostaw trochę luzu.

Nie radzę też robić jakichkolwiek prostowań czy zgięć nóg na maszynie.

Zmieniony przez - Nonsens w dniu 2010-11-19 17:06:28

Zmieniony przez - Nonsens w dniu 2010-11-19 17:07:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 5422 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45681
Zgięć i wyprostów nie robię z braku sprzętu. Nie wiem z czego może wynikać słaba kontrola nad mięśniami, możesz mi objaśnić? Technicznie przysiady umiem robić, obciążenie też mi problemu nie stwarza (przed kontuzją robiłem przysiad z ciężarem 177,5kg, przy czym uda szły równolegle do gleby, a nie do samego końca), a mimo tego pracuje też nad dynamiką bo mogę normalnie skakać - brak bólu. Kolano skręciłem robiąc obrót na palcach w miejscu, but przykleił się do parkietu, a ciało poszło dalej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 997
Czucie głębokie zawiaduje centralny układ nerwowy o tym w jakiej pozycji aktualnie znajduje się twoja kończyna(staw). Brak odpowiedniego czucia głębokiego może ujawniać się brakiem zaufania do stawu - strach przed nadmiernym obciążeniem.
Do tego duże dysproporcje między prostownikiem a zginaczem stawu mogą powodować ów problem.

Wynika że byłeś blisko uszkodzenia więzadeł krzyżowych ( ruch rotacji najczęściej je zrywa ) Ważnymi mięśniami stabilizującymi ruchy rotacyjne to grupa kulszowo-goleniowa - odpowiadające za zgięcie stawu kolanowego. Tutaj wracamy do izometrii.




Podstawowe ćwiczenie. Powtykaj sobie poduszki czy jakieś inne klinki tak jak na focie i wciskaj piętę w podłoże. Czas 5 sekund i stopniowo zwiększaj do tych 10. Przerwa teoretycznie ma być 2x jak samo ćwiczenie, ale że jesteś młody to dasz sobie radę.





Coś jak tutaj, tylko zdrową nogę wsadź pod "chorą" i siłuj się z nią tak aby cały czas było napięcie na "dwójce" chorej.





Ćwiczenie czucia głębokiego, polega na wduszaniu stopy w piłkę tak aby nie wytrącić równowagi w kolanie.

Tak to wygląda po krótce. Zapytasz co ma to dać? Lepszą stabilizację kolana przy udziale mięśni oraz większą pewność w jego użytkowaniu.

Jedyne co to zastanawia mnie dlaczego lekarz zlecił Ci izometrię czwórki. Miałeś jakiś opatrunek usztywniający kolano? Jeśli tak i trwało to dłużej jak półtora - dwa tygodnie mogło dojść do lekkiego zaniku prostego mięśnia obszernego przyśrodkowego ( jedna z głów czworogłowego ) On odpowiada za tak zwany zaklik, czyli ostatnie 15-20 stopni wyprostu.

Ja bym tak to widział odnośnie tych ćwiczeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 5422 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45681
W takim wypadku nie mam problemu z czuciem mięśnia bo nie boje się o staw, nauczyłem się tylko unikać ruchów, które mogą powodować nieprzyjemności (np. klęknięcie i delikatny obrót - każdy może to zrobić, ja niby też, ale potem muszę się już składać )

Tego typu ćwiczenia miałem bezpośrednio po urazie na rehabilitacji, trwającej 15-20 dni, nie pamiętam dokładnie, po czym miałem magnes i prąd.

Problem w tym, że jak skręciłem kolano, to trochę spanikowałem i zamiast pójść do ortopedy (z początku myślałem, że trzeba latać za skierowaniami) poszedłem do chirurga, no i tam domyślasz się jak potoczyła się sprawa. Najpierw zalecono mi 2 dni w domu. Po dwóch dniach nastąpił wysięk, a kolano napęczniało; ściągnięto mi 300ml płynu i założono szynę... Mając szynę poszedłem 2x do kontroli, przy czym ściągano mi wysięk (200ml i 250ml). Po 2 tygodniach noszenia szyny dano mi gips... Po gipsie niby było ok, różnica w obwodach ud ok. 10 cm. Zrobiłem zaleconą rehabilitację, po jakimś czasie zacząłem trenować. Parę razy wyskoczyło mi to kolano więc poszedłem do znajomego ortopedy, pierwsze co to opierdzielił mnie za to, że poszedłem do chirurga, zbadał mi oba kolana, zrobił zdjęcia. Stwierdził, że niestabilności w stawie nie ma, zdjęcia też niczego podejrzanego nie wykazują i z racji tego, że już jestem w dobrym stanie (tzn. trenuję, chodzę na wf, siłownię), zalecił mi tylko napinanie czwóry.

Nie naderwałem, ani nie zerwałem żadnych więzadeł. O problemach z czuciem mięśnia ortopeda nic mi nie mówił.

Zmieniony przez - Santiago92 w dniu 2010-11-20 09:26:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 997
Skoro tak stwierdził to nic tylko się ciesz.

Napinanie czwórki wynika właśnie z zaniku prostego m. obszernego przyśrodkowego. Sprawdź czy nadal jest różnica sześć centymetrów nad górnym brzegiem rzepki. Jeśli jest to nadal napinaj i będzie git. Ja bym i tak wzmacniał kulszowo-goleniowe, ale zrobiz jak uważasz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 5422 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45681
Różnicy w obwodach już nie ma. Dzięki za pomoc.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening na wytrzymałośc do walki bokserskiej

Następny temat

Jak ćwiczyć biceps i triceps bez sprżetu?

WHEY premium