SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Kuracja Antyprzeziębieniowa by 13sebik13

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3491

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Szacuny 11393 Napisanych postów 72671 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 958476
AUTOR: 13sebik13

1. Kuracja Anty przeziębieniowa

Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywoływane jest przez ponad 200 wirusów, są to najczęściej: rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy, nierzadko do zachorowania przyczyniają się wirusy pagrypy, tj. wirusy RS. Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem.




Objawy:


Przeziębienie rozwija się raczej powoli. Zaczynamy czuć drapanie w gardle i jego ból, a także bóle mięśni i stawów oraz nieżyt nosa i stan podgorączkowy, czasem pojawia się kaszel. Pacjent może mieć uczucie bezsilności i wyczerpania, na chorobę duży wpływ ma pogoda. Objawy ustępują w ciągu 2 do 7 dni. Przy przeziębieniu powikłania pojawiają się rzadko, czasem dochodzi do nad krążeń bakteryjnych oraz występuje zapalenie nosa, ucha środkowego, zatok, krtani, czy oskrzeli. Nie istnieje szczepionka umożliwiająca zapobieżenie przeziębieniu.
Chorobę przeziębieniową można podzielić na 3 fazy:
Faza naczyniowa (trwająca 3 - 5 dni) - wirusy wnikają do ustroju i organizm uruchamia mechanizmy obronne. Występują takie objawy jak: gorączka, ból, rozszerzenie naczyń, co powoduje wyciek z nosa, a następnie uczucie zatkania nosa, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. W tej fazie choroby stosuje się środki obkurczające naczynia, środki działające miejscowo, leki antyhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki przeciw kaszlowe.
Faza komórkowa - charakteryzuje się zmianami struktury śluzu komórkowego i powstaniem nacieku komórkowego. Towarzyszą temu: zmiana charakteru wydzieliny z nosa, zmiana charakteru kaszlu, trudności w odkrztuszaniu, uczucie rozbicia i osłabienia wynikające z odwodnienia. Na tym etapie wskazane jest podawanie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz rozrzedzających wydzielinę i wykrztuśnych. Odstawienie leków przeciw kaszlowych, antyhistaminowych i obkurczających naczynia .
Faza trzecia - zakażenie bakteryjne i ewentualne powikłania - zmiana charakteru wydzieliny na gęstą, zieloną o nieprzyjemnym zapachu, utrzymująca się długo gorączka lub jej wzrost. Rozszerzenie procesu zapalnego poza jamę nosowo-gardłową, na zatoki, ucho, oskrzela, płuca. Na tym etapie często trzeba już podać antybiotyk.

Leczenie:

Przeziębienie można zwalczyć różnymi metodami, warto wówczas odpoczywać i wysypiać się. Należy pić soki, wodę mineralną, herbatę, przyjmowane płyny powinny mieć temperaturę pokojową. Warto zaopatrzyć się w miód i sok z malin. Pomocne są także preparaty witaminowe, przeciw gorączkowe i uśmierzające ból. Aby pozbyć się kaszlu, trzeba sięgnąć po popularne preparaty wykrztuśne i przeciw kaszlowe. Ulgę w bólu gardła przyniosą tabletki działające antyseptycznie i udrażniająco.

Bardzo istotną rolę w leczeniu przeziębienia pełni odpowiednia dieta. Pomogą ciepłe, lekkostrawne posiłki oraz spożywanie warzyw i owoców. Popularną metodą zwalczania choroby jest jedzenie czosnku, ma on silne działanie antybakteryjne.

Przy przeziębieniu poleca się także herbatę lipową i malinową. Wśród ziół istnieje wiele, często stosowanych na wspomnianą chorobę. Napar z lipy ma właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy. Rumianek wykorzystywany jest do inhalacji, doceniono też jego właściwości przeciwalergiczne. Mięta pieprzowa obniża gorączkę, stosowana jest również do złagodzenia kaszlu i bólu głowy. Naparu z jagód czarnego bzu używa się do zmniejszania gorączki, naparu z liści - do płukania jamy ustnej i gardła. Właściwości napotne ma krwawnik pospolity, a tymianek działa wykrztuśnie i antybakteryjnie.

Powikłania:

Pojawiają się dość rzadko, ale warto ubezpieczyć się przed nimi, należą tu:

- zapalenie zatok przynosowych;
- zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie gardła,;
- angina;
- zapalenie krtani;
- zapalenie oskrzeli;
- zapalenie płuc (jest powikłaniem grypy);
- przeziębienie może mieć ciężki przebieg u osób z niewydolnością serca, cukrzycą, u osób starszych i chorych na nowotwory.
Naturalne sposoby zwalczania przeziębienia:
Najbardziej znaną i stosowaną metodą wspomagającą leczenie jest spożywanie czosnku, mającego działanie silnie antybakteryjne.
Często poleca się przygotowanie kanapki z czosnkiem i natką pietruszki, która jest bogata w witaminę C i neutralizuje przy okazji zapach po czosnku. Idąc tym śladem ważną rolę antybakteryjną ma sok z cebuli. Przygotowuje się go na chwilę przed wypiciem z cukrem.

Polecane są również herbaty owocowe: lipowa i malinowa.

Napar z lipy jest skutecznym środkiem w leczeniu grypy i przeziębienia. Poza właściwościami przeciwgorączkowymi, łagodzi katar oraz bóle głowy wywołane właśnie przeziębieniem. Wspomaga również usuwanie szkodliwych substancji z organizmu poprzez działanie napotne.

Rumianek- jest najbardziej znanym zielem i poza lipą najczęściej stosowanym. Jest często zalecany przy przeziębieniu w postaci herbatki lub do inhalacji przy katarze. Cieszy się również uznaniem w stanach zapalnych i działa przeciwalergicznie. Rumianek po zaparzeniu należy przykryć talerzykiem, aby nie uwolnił się z niego olejek eteryczny. Możemy go kupić w saszetkach, lub w postaci sypkiej w każdym sklepie zielarskim lub uprawiać w ogródku, wysuszyć i pić.

Mięta pieprzowa - obniża gorączkę w grypie i przeziębieniu, w medycynie chińskiej stosuje się ją w kaszlu i bólach głowy. Przy przeziębieniu należy dodać szczyptę mięty do herbaty, najlepiej jeszcze z czarnym bzem i krwawnikiem.

Bez czarny - jagody czarnego bzu od wieków były wykorzystywane do produkcji wina, które podawano przy grypie i przeziębieniu. Szeroki wachlarz stosowania sprawia, że wykorzystuje się zarówno jego kwiaty, jagody, liście jak również korę. Napar z jagód obniża gorączkę, napar z liści stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Ogólnie jest bardzo ważny we wszelkich dolegliwościach układu oddechowego. Poleca się pić 3 x dziennie po szklance

Krwawnik pospolity dzięki swym właściwościom napotnym działa szczególnie skutecznie przy grypie i przeziębieniu.

Tymianek, jest znany z możliwości wykrztuśnych i antybakteryjnych, jest częstym składnikiem syropów wykrztuśnych. Napar należy pić kilka razy dziennie, każdorazowo przygotowując na świeżo. Małą łyżeczkę ziół zalewamy pół szklanką wrzącej wody.
Podbiał - Znany jest ze swych przeciw kaszlowych właściwości szczególnie liście. Napar z liści podbiału pije się 2-3 razy dziennie a sporządza z 1 łyżeczki do herbaty ziół i filiżanki letniej wody.
Płyny i mydła antybakteryjne:
Środki te niszczą bakterie znajdujące się na naszej skórze. Niestety, preparaty te niszczą zarówno te dobre, pożyteczne bakterie, jak i złe, chorobotwórcze, tak więc powinniśmy używać ich z rozwagą.
Kiedy powinniśmy sięgnąć po mydło czy żel antybakteryjny?

Ich stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na trądzik i nadmierną potliwość - preparaty te zapobiegają przykremu zapachowi, który towarzyszy rozkładowi potu pod wpływem bakterii.

Warto także używać ich po wizycie na siłowni, klubie fitness oraz - koniecznie - po basenie. Wręcz niezbędne są osobom, które korzystają ze wspólnych łazienek - w takich miejscach aż roi się od różnego rodzaju bakterii, które mogą wywoływać bardzo uciążliwe, a czasem nawet groźne choroby.

Preparaty antybakteryjne przydają się także w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe czyli na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią - kiedy wszyscy wokół kaszlą i kichają bardzo łatwo przenieść zarazki chorobotwórcze np. na rękach.

Podstawową wadą środków antybakteryjnych jest to, że często nadmiernie wysuszają one skórę, nie mogą być, więc używane przez osoby z suchą i wrażliwą skórą. W ich składzie często znajdują się kwasy, które posiadają właściwości złuszczające naskórek i odblokowujące pory.
Jak zapobiegać, a nie leczyć?
Jedną z ważniejszych reguł zwiększenia szans przed przeziębieniem jest systematyczne uprawianie sportu, przebywanie na świeżym powietrzu, odwiedzanie sauny, czy w domowych sposobach branie naprzemiennie prysznicu raz to zimną wodą a raz ciepłą.
Takie zabiegi wpływają na łatwiejsze przyzwyczajanie się organizmu do zmian temperatur.
W okresie jesiennym duże znaczenie ma odpowiednio dobrany strój do pogody. Nie należy się przechładzać i przemrażać, nie należy się również przegrzewać.
Podczas jesiennych słot i towarzyszącemu zwykle spadkowi temperatury, krew wolniej płynie przez górne drogi oddechowe,. Zmniejsza to dotarcie większej ilości przeciwciał, które w szybszym tempie mogą zwalczyć infekcję. Aby zwiększyć szansę powodzenia należy spożywać produkty o dużej ilości witaminy C lub preparaty z zawartością kwasu askorbinowego. Odgrywają ważną rolę przy produkcji przeciwciał.
Miejsca, które są zwykle skupiskiem zarazków to centra handlowe, przychodnie, szkoły, w miarę możliwości w okresie panowania epidemii należy się ich wystrzegać.
Jeżeli jednak dojdzie do zachorowania, podejdźmy do tematu poważnie. Skonsultujmy swój stan zdrowia z lekarzem. Nie starajmy się udowadniać, że w pracy bez nas sobie nie poradzą, czy w domu rodzina się zawali. Pozwólmy sobie na kilka godzin w łóżku. Pamiętajmy jednak, żeby temperatura w pomieszczeniu była stała i nie za wysoka. Czy w przeziębieniu czy grypie, organizm jest osłabiony dlatego pomóżmy mu i nie obciążajmy dodatkowymi czynnościami. Przy grypie domowe sposoby nie pomogą, tu należy poddać się kuracji za konsultacją lekarską oczywiście. Wskazane jest również picie większych ilości płynów o neutralnej temperaturze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Czy w czasie choroby można brać kąpiel i wietrzyć mieszkanie?
Odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak! Walka z infekcją wirusową polega przede wszystkim na niedopuszczaniu do namnażania i usuwaniu wirusów z otoczenia. Wietrzenie oraz światło słoneczne są najlepszymi metodami odkażania mieszkań. Podobnie rzecz ma się z naszym ciałem, na którego powierzchni w trakcie kaszlu i kichania osiadają ogromne ilości bakterii i wirusów. Utrzymanie ciała w czystości jest najlepszym gwarantem zdrowia. Należy oczywiście zachować zdrowy rozsądek. Szerokie otwieranie okien podczas mrozu czy zwlekanie z pójściem do łóżka po wieczornej rozgrzewającej kąpieli może jedynie pogorszyć nasz stan.
Ćwiczyć czy odpoczywać?

Pamiętajmy, że regularne ćwiczenia fizyczne utrzymują organizm w dobrej formie, zwiększając odporność na zakażenia. Gdy jednak jesteśmy już przeziębieni, potrzebny nam jest przede wszystkim odpoczynek. Choć samo przemoknięcie bądź zziębnięcie nie wywołuje choroby, to należy ich unikać, ponieważ potrafią one uaktywnić nabytą wcześniej, tlącą się w organizmie infekcję.

Czy należy stawiać bańki?
W niepowikłanym przeziębieniu w zasadzie nie ma wskazań do tego typu terapii. Jeżeli jednak dołączają się objawy zapalenia oskrzeli, postawienie kilku (6-10) małych baniek na plecach może być uzupełnieniem innych zabiegów leczniczych. Wytworzone w bańce podciśnienie, poprzez drażnienie receptorów skóry, na zasadzie odruchu poprawia zakłóconą uprzednio czynność określonego narządu wewnętrznego. Działanie baniek polega
ponadto na stymulacji układu immunologicznego. Należy pamiętać, że liczba baniek, czas zabiegu (średnio 15-20 minut) i ewentualne powtórzenia zależą od stanu pacjenta, rodzaju choroby oraz tolerancji na tego typu zabieg. Należy przestrzec przed stawianiem baniek w okolicy serca, dużych naczyń, oczu, uszu, gardła, nosa, piersi, u kobiet ciężarnych i w przypadku wszelkich zmian na skórze.
Czy warto robić inhalacje?

W przypadku nasilonych objawów nieżytowych inhalacje mogą okazać się niezwykle pomocne. Działają silnie bakteriobójczo, stopniowo przywracają drożność nosa i ułatwiają oddychanie. Do inhalacji najlepiej stosować olejek sosnowy, eukaliptusowy, miętowy lub tymiankowy. Na pół szklanki wrzącej wody daje się 4-5 kropli olejku, szklankę przykrywa lejkiem i przez skierowany do góry wąski otwór wdycha się parę najpierw ustami, potem kolejno przewodami nosowymi. Inhalacje można powtarzać 1-3 razy dziennie.
Czy pić alkohol na rozgrzewkę?
Bezwzględnie przestrzec należy przed stosowaniem alkoholu w celu rozgrzania się. Oczywiście herbata z rumem jest dopuszczalna, jednak picie alkoholu w trakcie choroby jest zabronione, szczególnie gdy jednocześnie przyjmuje się antybiotyki lub inne leki.
Źródło:
www.choroby.senior.pl, www.obcasy.pl, www.wikipedia.pl, www.resmedica.pl, 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[ART] Kuracja Antyprzeziębieniowa by seia

Następny temat

[ART] Kuracja Antyprzeziębieniowa by Skalar.

WHEY premium