Wykorzystanie mleka poddanego procesowi sterylizacji oznaczonego skrótem UHT (z j.ang. Ultra High Temperature) jest równie wartościowe, jak pozostałe rodzaje mleka. Co więcej, naukowcy z Francji odkryli, że białka zawarte w mleku poddanym tego typu procesowi obróbki cieplnej są szybciej `

Naukowcy z Holandii twierdzą, że wykorzystanie mleka świeżego niesie za sobą możliwość dostarczenia białka mniej przetworzonego, które nie jest zdenaturyzowane poprzez proces obróbki i które jest bardziej wartościowe dla organizmu. Jednak Naukowcy z Francji postanowili sprawdzić, czy Holendrzy mają rację i wykorzystali trzydzieścioro chętnych osób do udziału w teście.

Podzielono uczestników na 3 grupy, które miały za zadanie wypić pół litra:

  • mleka pasteryzowanego,
  • mleka mikrofiltrowanego,
  • mleka sterylizowanego UHT.

Naukowcy dokonywali pomiaru stężenia aminokwasów we krwi i obserwowali, jak organizm radzi sobie z białkami dostarczanymi przez poszczególne formy mleka.

mleko UHT

Wyniki

Białka zawarte w mleku UHT są szybciej trawione, jak i koncentracja aminokwasów we krwi jest większa. Oznacza to, że białka poddane procesowi sterylizacji są wykorzystane w większej ilości, niż białka zawarte w pozostałych formach mleka. 

Wnioski

Proces obróbki cieplnej najprawdopodobniej wpływa na osłabienie wiązań peptydowych białek, dzięki czemu ich strawność jest dużo szybsza. 

Gdy zależy nam na wykorzystaniu białek o przedłużonym czasie wchłaniania, wykorzystać powinniśmy mleko pasteryzowane.

Wykorzystanie mleka UHT w porze okołotreningowej znajduje po raz kolejny potwierdzenie  swojej przydatności dla podniesienia możliwości metabolicznych organizmu. Koktajle na bazie mleka i dodatkowych protein są doskonałym połączeniem, aby osiągnąć efekt anabolicznego szejka. 

Taką też recepturę stosował Arnold Schwarzenegger, pisaliśmy o tym: Tutaj

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18996866