SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mechanizmy powstawania agresji - dobry artykuł!

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6447

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86831
http://www.wiz.pl/1999/99113200.asp

MAREK DEMIAŃSKI
SKĄD W NAS TYLE ZŁA?
Wiedza i Życie nr 11/1999
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/1999

CZY CZŁOWIEK JEST Z NATURY BESTIĄ ? NIE MUSI NIĄ BYĆ, PONIEWAŻ POTRAFIKSZTAŁTOWAĆ SWE ZACHOWANIA WBREW NATURALNYM SKŁONNOŚCIOM.

Hanna Damasio z University of Iowa zrekonstruowała współczesnymi metodamikomputerowymi mózg pewnego amerykańskiego robotnika, który pod koniec ubiegłegostulecia uległ wypadkowi przy pracy, doznając poważnego urazu czaszki.Uszkodzenie mózgu, obejmujące znaczny obszar kory przedczołowej, spowodowałofundamentalne zmiany osobowości przy niezaburzonych prostych funkcjachintelektualnych. Człowiek ten stracił rozeznanie między dobrem a złem,z przykładnego ojca i męża zamienił się w porywczego łajdaka, wpadł w alkoholizmi uległ degrengoladzie.

Ów przypadek, opisywany wielokrotnie w literaturze, potwierdza to, coobserwowano od lat - uszkodzenia przednich płatów mózgowych wskutek urazówczy też celowych zabiegów neurochirurgicznych - a w latach pięćdziesiątychstosowano lobotomię, czyli uszkodzenie właśnie tych struktur mózgu, doleczenia różnych zaburzeń psychicznych - powodują poważne zmiany osobowości.Wyrażają się one brakiem samokontroli, impulsywnością, niemożnością przeżywaniaemocji związanych z pojęciami, które normalnie je wywołują, niezdolnościądo podejmowania decyzji, zachowaniem nieadekwatnym do sytuacji. Wiele badańnad osobami szczególnie agresywnymi, więźniami osadzonymi za morderstwaczy seryjnymi zabójcami, przeprowadzanych metodą tomografii komputerowej,także wskazuje na uszkodzenia tego obszaru lub jego połączeń z układemlimbicznym.

[...]

W historii badań nad agresją u ludzi pojawiają się różne teorie próbująceto wyjaśnić. Jedna z najbardziej popularnych, autorstwa Johna Dollarda,Neila E. Millera i współpracowników, zwana teorią F-A, właśnie obchodzisześćdziesięciolecie. Zakłada ona, że agresja jest wynikiem uprzednio doświadczonejfrustracji, która akt agresji poprzedza i zawsze do niego prowadzi. W wynikulicznych badań eksperymentalnych ta teoria doczekała się wielu modyfikacji,również ze strony samych autorów. Dziś wiadomo, że efekty frustracji mogąbyć różne. Negatywne, jak właśnie agresja, również depresja czy też maniakalnetrzymanie się pewnych osób, czynności czy stanów emocjonalnych, ale takżemoże ona wyzwalać zachowanie konstruktywne, jak choćby mobilizacja do zmianyniekorzystnej sytuacji. Wiadomo też, że niektóre doświadczenia frustracyjne,bardziej niż inne, wzbudzają agresywne emocje - te, które wywołują zagrożenieobrazu własnego ja, na przykład spowodowane przez słowny atak najbliższegootoczenia, w tym grupy koleżeńskiej. Również odrzucenie przez rodziców,które bardzo mocno uderza w potrzebę bezpieczeństwa, miłości i akceptacji,często prowadzi do agresji w dzieciństwie i wieku dojrzałym, co wynikanie tylko z badań, ale i życiorysów przestępców. Agresja powstała wskutekfrustracji może być jednak modyfikowana przez doświadczenie - dzieci poddanetreningowi prospołecznemu zachowują się znacznie mniej agresywnie w wynikufrustrujących sytuacji niż te, które popychano do ciągłego współzawodnictwa.

[...]

"Do najlepiej zbadanych pozaspołecznych czynników środowiskowych wyzwalającychagresywne reakcje należy wysoka temperatura. Jej wpływ na agresję potwierdzająnie tylko potoczne obserwacje i badania eksperymentalne, ale także statystyki- najwięcej brutalnych przestępstw popełnianych jest w tych stanach USA,w których lato jest długie i gorące. Wiele badań wskazuje także na niekorzystnąrolę stłoczenia, na co zwrócono uwagę po raz pierwszy, obserwując wybuchyagresji u szczurów zmuszonych do przebywania w zatłoczonych klatkach"

WIĘCEJ: http://www.wiz.pl/1999/99113200.asp




Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2005-06-19 17:30:14

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 69 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 939
Ogólnie mówi się o przyczynach:
1. fizycznych
- geny
- uraz fizyczny (taka np. lobotomia)
2. nie-fizycznych
- socjologicznych
- psychologicznych (mogą wynikać z poprzednich, choć nie muszą)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 1932 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8908
Z tą temperaturą to jest ciekawe. Ja bym to rozszerzył do całej pogody. W moim przypadku jak jest zimno, leje itp. to jestem raczej ponury, znudzony, nic mi sie nie chce, a jak jest piękna pogoda to jestem o wiele bardziej pobudzony. Na szczęście zawsze potrafię hamować emocje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 70 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 960
moja opinia jest taka ze temperatura nie ma swojego udzialu (no moze w jakims 1% ma). Latem jest wiecej przestepstw gdyz wiecej osob przechadza sie wieczorami, sciezkami malo uczeszczanymi (spacery zakochanych par), duzej ludzie ogulnie chodza po dworzu!! Dlatego tez wiecej grasuje potencjalnych bandytow. Zima nieliczni (czyt. ci co musza) chodza po zmroku, a w dzien jak wiadomo przestepczosc jest mniejsza choc tez sie zdarza i tu nie ma reguly.

A co do lukasa to wiekszosc ludzi ma stan apatii w "smutna" pogode. Slonce pobudza wszystkie uklady wiec i energii wiecej mamy.!!!

KIEDY WALCZA DWA TYGRYSY NAWET ZWYCIEZCA JEST MOCNO PORANIONY !!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

egzaminy KK z Drewniakiem i rozciąganie

Następny temat

Nie zgadzam się z tym.

WHEY premium