SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kulturalne aspekty systemów walki

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3556

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
Temat może odrobinę nietypowy jak na nasze forum, jednakże ostatnie przemyślenia zmusiły mnie do napisania tego artykułu. Zacznę od omówienia tytułu który brzmi "Kulturalne aspekty systemów walki". Otóż "kulturalne aspekty" ponieważ zamierzam podnieść zagadnienie rodowodu sposobów walki i ich związku z kulturą charakterystyczną dla odpowiednich rejonów geograficznych."Systemów" ponieważ gdybym użył słowa "sztuk" lub "sportów" walki to natychmiast zjawiłby się niejeden podkreślający niejednoznaczność takiego rozwiązania, poza tym chcę uniknąć zbędnych, niewłaściwych skojarzeń.
Zacznę może od siebie. Otóż treningi zacząłem stosunkowo wcześnie od 6 tego roku życia i potem przez całe 8 lat podstawówki trenowałem TKD którego instruktorem był mój tata (miał za sobą także starty w kick-boxingu) później w pierwszej klasie liceum rok przerwy od sportów walki(czas ów upłynął pod znakiem podnoszenia ciężarów) następnie druga, trzecia, czwarta klasa liceum oraz czas obecny poświęciłem zapasom w stylu wolnym, teraz rozpoczynając studia biorę się także - dodatkowo za boks aby uzyskać pełny zestaw umiejętności związanych z walką(przy czym w całym tym czasie miałem także kontakty z innymi stylami, lecz nie będę ich tu omaiwał jako że były to tylko kontakty - nie regularny trening).Ale jak to się ma do tytułu? Cóż, wolałem się jako-tako przedstawić aby uniknąć chociaż tej części odpowiedzi na pytania jakimi mogę zostać zasypany.
Właściwą istotę zagadnienia poruszę w poniższym akapicie.
Powiem krótko - naszymi korzeniami jest kultura indoeuropejska - sądzę, że zdecydowana większość czytających te słowa jest indoeuropejczykami, czy tego chce, czy nie. Nasza kultura stworzyła systemu z pewnością nie gorsze niż kultura wschodu, a bliższe naszemu sposobowi bycia i naszej filozofii.
Jeśli ktoś trenuje judo, karate czy inne tego typu sporty niech porówna je z zapasami czy boksem - czyż komendy wydawane po japońsku nie są przez wielu trenujących traktowane niczym jedyne prawidłowe nazwy ruchów czy czynności, które
przecież z łatwością mozna określić we własnym języku - a przecież nie uczymy się japońskiego trenując np. judo więc dlaczego z groźną miną krzyczymy "ici ni san shi do" chociaż moglibyśmy powiedzieć jeden dwa trzy cztery pięć co byłoby bardziej stosowne - bo nie wydaje mi się, aby ktokolwiek na wschodzie używał do określania ruchów i wydawania komend naprzykład w przywiezionych z Europy zapasach języka innego niż własny.
Natomiast komendy i nazwy ruchów w sztukach przywiezionych ze wschodu są wymawiane w tamtejszych językach, mimo, że dla większości istnieją łatwiejsze do nauczenia, swojsko brzmiące nazwy rodzime.
Następna rzecz - ukłon. Dla Japończyka jest to całkowicie normalna forma okazania szacunku. Dla naszej kultury taki sposób klękania przed sobą i kłaniania się jest całkiem obcy! O ile bliższym jest męski uścisk dłoni czy skinienie samą głową (a nie całym ciałem jak robią to japończycy)
podejście też jest inne - najbliższe kulturowo dla nas systemy to naprzykład boks czy zapasy - tutaj zawodnika uczy się technik i sposobu walki, w psychicznym podejściu kładzie się nacisk na agresję, nie ma egzaminów na pasy itp. ponieważ miarą zawodnika są jego faktyczne możliwości i ewentualne tytuły a nie kolor pasa - każdy kto stoi na macie czy ringu jest traktowany tak samo, różny jest tylko poziom umiejętności
i rozoju fizycznego. Formy wykonywane w tredycyjnych stylach są praktycznie rzecz biorąc stratą czasu dla praktycznych indoeuropejczyków
chyba, że ktoś naprawdę lubi się bawić w takie rzeczy. Jak już mówiłem jest wieksza równość, tak zawsze ceniona w naszych kręgach kulturowych
- brak pasów o którym już mówiłem, brak różnicowania zawodników to właśnie demokratyczny duch jeszcze z czasów starożytnej Grecji! Jest tylko trener i zawodnicy a ocenia się ich na podstawie faktycznych dokonań i zdolności a nie na podstawie koloru pasa.
A teraz by uśmierzyć chociaż część negatywnych reakcji - nie mam nic przeciw trenowaniu wschodnich systemów przez indoeuropejczyków, po prostu podkreślam, że to co dla nas w owych systemach egzotyczne i nietypowe jest całkowicie normalne dla kultury wschodu. Kimono judoki nie różni się zbytnio od kimon normalnie noszonych przez Jpończyków, komendy i nazwy ruchów, technik są dla Nich normalnymi słowami, dla nas tylko komendami i nazwami których trzeba się nauczyć a które brzmią obco, co otacza te style iluzyjną otoczką tajemniczości i mistycyzmu, a tak nie powino być.

Zchęcam do dyskusji i pozdrawiam!

Człowiek po to ma wolną wolę, by dokonywać samodzielnych wyborów i nikt nie powinien wpływać na jego decyzje póki nie szkodzi innym. Oznacza to także branie odpowiedzialności za własne czyny
Son Gochan Moderator działów doping i sztuki walki.

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Co do rycerstwa, to chodziło mi o okres w którym używano broni ciężkiej i ciężkiej zbroi - w takich warunkach, jeśli nawet próbowano jakieś traktaty pisywać (a nie jestem pewien czy tak było) to i tak walkę wygrywał generalnie silniejszy i bardziej wytrzymały a o jakimkolwiek wyrafinowaniu mowy być nie może.
Oczywiście kiedy do użycia weszła broń lekka (taka jak szabla) techniki walki stały się znacznie bardziej wyrafinowane. Mamy tu jednak do czynienia z przepaścią czasową bo style chińskie kształtowały się już z 1000lat (sorki jeśli trochę przestrzeliłem) przed "wynalezieniem" szabli ))))))

A wracając do kata to przecież i w boksie i w kicku ćwiczy się kombinacje uderzeń i walkę z cieniem - co powiecie na to aby uznać, że kata jest odległym pierwowzorem ty właśnie ćwiczeń?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
Bardzo dobrze napisane Gochan
Ja myślę, że takie podejście Europejczyków do wschodnich sztuk walki wynika z ogólnej mody na orient w naszej luturze. Pociąga nas wszystko co tajemnicze i mistyczne. Dlatego właśnie, szczególnie we wschodnich sztukach walki używamy ich zwyczajów, komend, przysięg i.t.p. Nie mamy naszego "czysto" polskiego karate (poza jednym wyjątkiem, ale fakt ten przemilczę). Przejęliśmy tę sztukę od dalekiego wschodu w stanie takim, jaki otrzymaliśmy i nic nie chcieliśmy zmieniać. Piszę o karate, ale mam na myśli także inne sztuki walki jak judo, jiu jitsu, TKD, czy inne kung-fu. Chcieliśmy czegoś, co będzie wschodnie, więc po co to do końca zmieniać. W karate mamy formy, mamy specyficzne techniki, więc po co zmieniać nazwy i komendy? Często też ze wschodu przyjeżdżają do nas tamtejsi masterzy. Oni to prowadzą treningi w swoim języku i jest to dla nas zrozumiałe, przynajmniej po części. Dlaczego jednak tacy, dajmy na to Japończycy zmieniają zachodnie obyczaje na swoje? Może oni mają tego dość, że wszędzie widzą to co zachodnie? Wciąż chodzą w jakby nie było zachodnich ubraniach, słuchają zachodniej muzyki i oglądają zachodnią telewizję. Jednak odnajduje się w tym wszystkim taki japoński robotnik robiąc ukłon dla swego szefa typowo po japońsku.
A jak jest u nas to już pisałem. Dodam jeszcze, ze nie wszędzie trening jest do końca po japońsku. U mnie w klubie sensei(znów ten japoński )wypowiada japońskie komendy, mamy przysięgę, medytację i krzyżowanie rąk jako szacunek dla partnera. Ale mamy też taki obyczaj, że po treningu ustawiamy się w rzędzie i każdy każdego pozdrawia najpierw krzyżując ręce a potem podając rękę typowo po europejsku.
A pasy? Nie uważam, żeby było to cos złego. Stworzył je bowiem Jigiro Kano(Judo), a do karate przeniósł je Goshin Funakoshi. Idea ich była taka, zeby po pasach ocenić poziom, jaki prezentuje ćwiczący. Jeśli był mistrzem, trener nadawał mu czarny pas i tyle. Oni mieli trochę inną kulturę i nie organizowali zawodów na przykład w karate. Jedynie po pasie lub sparringu można było rozpoznać, czy ktoś "się zna", czy nie

Doradca w działach: Mieszane sztuki walki - MMA i Style tradycyjne
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1567 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 13828
Obydwaj macie racje więc łapcie po sog-u. Od siebie: to właśnie ten nieuchwytny element wykraczający poza możliwość logicznego wyjaśnienia jest dla mnie czynnikiem który odróżnia SZTUKI walki(karate, judo, capoeira itd) od SPORTÓW walki (boks, zapasy i in.). Nie wiem jak wam ale mi się to podoba... :)

There can be only one!

No chamy, wiązać się w pęczki...!
MANIPULATORS & DEVIANTS SQUAD :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 34575 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 195972
I znowu się zacznie o sztukach i sportach Ja ju o tym pisałem w innym artykule. Gochan wyraźnie zaznaczył o co mu chodzi
Dzieki za SOGa Tenshin i muszę zauważyć, że masz za... logo

Doradca w działach: Mieszane sztuki walki - MMA i Style tradycyjne
"Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Poprzez trening można dotrzeć do bram niebios."- Sosai Masutatsu Oyama

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1567 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 13828
Przepraszam, przepraszam... Moja wina. Ale to dlatego że już powoli zasypiam. UPRZEJMIE PROSIMY O NIEKONTYNUOWANIE ZACZĘTEGO PRZEZE MNIE TEMATU! :) Co do loga to dzięki. Mogę ci dać namiary na gościa który mi je zrobił :)

There can be only one!

No chamy, wiązać się w pęczki...!
MANIPULATORS & DEVIANTS SQUAD :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja tez wreczam soga OloKk i Gochan .Ja uwazam ze to jest tez dosyc wazne poniewaz gdyby nieokazywano kultury danego stylu to by to na seminariach i roznych imprezach troche głupio wychodziło.Podchodzi uczen to mistrza Graba stary i se speekuja.No to chyba tyle.:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
To znaczy mnie właśnie o to chodzi, że odpowiadają mi bardziej kulturalnie systemy typu boks zapasy gdzie jest podanie dłoni i "dzień dobry trenerze" zamiast ukłonów całym ciałem i jakichś słów w obcych językach np. po Japońsku. Zapasy czy boks wywodzą sie jeszcze ze starożytnej Grecji, to nasze korzenie!
Pozdrawiam

Człowiek po to ma wolną wolę, by dokonywać samodzielnych wyborów i nikt nie powinien wpływać na jego decyzje póki nie szkodzi innym. Oznacza to także branie odpowiedzialności za własne czyny
Son Gochan Moderator działów doping i sztuki walki.

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 4047 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 20273
Gochan bardzo ciekawy temat. Sog 4U

Moderator dzialu Grappling
Luta Livre Poznan Team

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21743
Co do komend: ojczyzna owych systemow(judo i karate), sztuk czy jak tam chcecie, jest jakby nie patrzec Japonia (tam tez sa "centrale" owych styli-Honbu i Kodokan o ile sie nie myle). Wiec glupio by bylo gdyby komendy zamienic na jezyk ojczysty Na miedzynarodowych imprezach tez jako oficjalnego jezyka uzywa sie wtedy japonskiego, a nie np. angielskiego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Gochan ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 143 Napisanych postów 4627 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30336
Cóż, skoro tak sądzisz, to czemu nie wydawać komend w zapasach czy boksie
w koine (wspólny język hellenów z IV-V wieku p.n.e. przekształcił się później w język średniogrecki(używany we wschodnim Rzymie - Bizancjum)

Człowiek po to ma wolną wolę, by dokonywać samodzielnych wyborów i nikt nie powinien wpływać na jego decyzje póki nie szkodzi innym. Oznacza to także branie odpowiedzialności za własne czyny
Son Gochan Moderator działów doping i sztuki walki.

"Czyń Swoją Wolę niech będzie całym prawem"
Aleister Crowley

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21743
Pisałem konkretnie o Judo i Karate.

A jezeli juz pytasz to mysle, ze miedzy innymi to odroznia sztuke od sportu (nie chciales zeby to tak tutaj dzielic)-tradycja. Zachowanie jezyka to czesc tradycji.

Ale to moje zdanie, nie wiem czy rzeczywiscie tak jest.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kto chętny na submission w Łodzi?

Następny temat

-=STREFA WALKI=-

WHEY premium