SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowa mięśnia szkieletowego

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 58827

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam

Mięśnie buduje tkanka mięśniowa. Rodzaj tkanki, która buduje nasze mięśnie to tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa (poniżej zdjęcie) - łączą się ze układem kostnym - biernym układem ruchu. Mięśnie utrzymują naszą sylwetkę w pozycji pionowej, są generatorami dużej ilości energii. Treningami staramy się o to, by nasza sylwetka była jak najbardziej umięśniona, by mięśnie były jak najbardziej widoczne. Zobaczmy, jak są zbudowane i jak pracują.





Podstawową jednostką mięśnia jest sarkomer. Ułożone kolejno sarkomery tworzą miofibryle, te zaś mioblasty - komórki mięśniowe inaczej włókna mięśniowe. Mioblasty mogą mieć długość o 1-5 cm bądź nawet więcej. Jest to duża komórka zawierająca nawet kilka tysięcy jąder komórkowych. Jedną z głównych funkcji mięśni szkieletowych jest motoryka, czyli poruszanie się. Jest to możliwe dzięki kurczeniu się białek. Mięsień kurcząc się spala energię czerpaną z ATP, wykonując przy tym pracę mechaniczną. Budowa jednak całego mięśnia nie składa się z samych filamentów. Każda z grup organizowana jest w jednostki wyższej klasy.





Na zdjęciu widać filamenty - włókienka białek. Skupiska filamentów tworzą miofibrylę. Pewna ilość miofibryli następnie jest zbierana w tak zwane pęczki miofibryli. Następnie pewna ilość pęczków zbierana jest zbierana w klasę wyższą - włókno mięśniowe. Te budując pęczek włókien mięśniowych tworzą mięsień szkieletowy. Miofibryle zajmują około 80% objętości włókna mięśniowego. Włókno mięśniowe można podzielić na dwa typy:
- typ I, tlenowe (czerwone) np. u kolarzy
- typ IIA, tlenowo-beztlenowe
- typ IIX, beztlenowe (białe), np. u kulturystów

Włókna typu I są włóknami wolno kurczącymi się (slow twich-ST), natomiast włókna typu II przeciwnie - szybko kurczące się (fast twich-FT). ST wolno się kurczą i są wytrzymalsze niż włókna FT których skurcze są szybkie i silne.

Włókna typu I zawierają duże ilości mioglobiny - białka magazynującego tlen w mięśniach.
Włókna typu II zawierają mniejsze ilości mioglobiny ze względu na źródło czerpanej energii:
IIA - glikolityczno-tlenowe
IIB - glikolityczne

O czerpaniu źródła energii można przeczytać tutaj: https://www.sfd.pl/temat426893

Odpowiedni trening rozwija głównie określony typ włókna mięśniowe.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2008-08-15 19:28:20
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
Witam



Pisząc w skrócie, mięśnie szkieletowe to rodzaj tkanki mięśniowej, zbudowany z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, zawierających wiele położonych obwodowo jąder. W środku komórki znajduje się wiele miofibryli zbudowane z filamentów. Te z kolei składają sie z aktyny i miozyny. Te ostatnie białka mogą poruszać się wzgledem siebie .



Ćwiczący najcześciej chcą doprowadzić do hipertrofii mięsni szkieletowych czyli wzrostu wielkości włókien mięśniowych (miofibryli). Samą hipertrofię można podzielić na sarkoplazmatyczną i miofibrylarną. By do niej doszło same mięsnie potrzebują odpowiedniej stymulacji poprzez ćwiczenia siłowe. Podczas treningów dochodzi do napięcia mechanicznego i uszkodzeń, które w późniejszym okresie sie regenerują.


Pozdrawiam





Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2018-01-20 22:46:16

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816



Sarcomere - Sarkomer; Z line - Lina Z; Thin filaments - Filamenty Cienkie; Thick filaments - Filamenty grube; I band - prążki I; A band - prążki A; H zone - Strefa/obszar H
W obszarze wolnym od filamentów cienkich (obszar H) znajduje się jeszcze linia M (na następnym zdjęciu widoczna).

Miofibryle zbudowane są z sarkomerów. Każdy sarkomer to obszar między dwoma liniami Z, które buduje alfa-aktynina. Ciemne i jasne prążki widoczne na fotografii powyżej to białka cienkie (7nm x 1 um) zbudowane głównie z aktyny oraz grube (15nm x 1,5um) zbudowane głównie z miozyny. Filamenty cienkie jednym końcem przyczepione są do lini Z, drugim wnikają między filamenty grube. Filamenty grube natomiast zakotwiczone są na lini M. Poniżej budowa poszczególnych filamentów:





Miofibryle oraz pęczki miofibryli oddzielone są od siebie sarkoplazmą w której znajduje się mioglobina, ziarenka glikogenu, mitochondria, układ Golgiego, liczne jądra komórkowe oraz siateczka śródplazmatyczna gładka wraz z kanalikami T.
Siateczka śródplazmatyczna odpowiada za gromadzenie niezbędnych do skurczu sarkomerów jony wapnia w tzw. cysternach brzeżnych, które umiejscowione są przy każdym końcu danego sarkomera (przy każdej lini Z). Rurkowate wpuklenia do włókna mięśniowego to kanaliki T. Dostają się one do każdego sarkomeru, między prążkami I-A między dwiema cysternami brzeżnymi. Kanalik T w połączeniu z cysternami brzeżnymi tworzy tzw. triadę mięśniową widoczną na zdjęciu poniżej. Kanalik T uczestniczy w skurczu mięśnia, przez otwieranie kanałów wapniowych z cystern brzeżnych. Za pomocą tych kanalików dochodzi również do wymiany substancji między miofibrylami a środowiskiem zewnętrznym.



Triada:
- Niebieskie linie to cysterny brzeżne
- Fioletowe linie to kanaliki T



Włókna mięśniowe okryte są blaszką podstawną oraz cienką błoną tzw. sarkolemmą.
Sąsiadujące komórki, rozdziela siateczka włókienek kolagenowych oraz retikulinowych.

Poszczególny fragmenty mięśnia, łączy tkanka stała:
Pojedyńcze włókno mięśniowe otacza cienka śródmięsna prowadząca naczynia włosowane i pojedyńcze włókna nerwowe. Wiązki włókien mięśniowych otacza omięsna wewnętrzna, która powstaje z odchodzących przegród śródmięsnej. W omięsnej znajdują się większe naczynia krwionośne oraz pęczki włókien nerwowych. Mięsień szkieletowy otacza gruba, mocna omięsna zewnętrzna (spotykane też: namięsna).

References:
1. natural-bb.de
2. eduko.edu.pl
3. Chemia żywności tom 1 - "Składniki Żywności" WNT Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława E. Sikorskiego
4. Molekularne motory by Jasminherf
5. Podstawy histologii wykład3 histologia.cm-uj.krakow.pl
6. Techniki używane w histologii Maciej Tomczak lekarski.witaj.info
7. Rozwinąć, zerwać, zmierzyć - zastosowanie mikroskopii sił atomowych (AFM) w badaniach nad białkami. bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Wlodek06. Aleksander Włodek
8. http://www.zgapa.pl/zgapedia/Tkanka_mięśniowa.html
9. Tkanka mięśniowa. Mięśnie poprzecznie prążkowane. Histologia: Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a
10. Wikipedia


Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2008-09-07 22:52:52
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
czesc:) a gdzie tłuszczyk znjaduje dla siebie miejsce w takim mieśniu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tłuszczyk znajduje się pod skórą a nie w mięśniu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
a ja wyczytałam coś takiego tu na forum...
Mało intensywny rodzaj wysiłku np. chodzenie silnie pobudza lipolizę w obwodowych komórkach tłuszczowych, natomiast trójglicerydy zgromadzone w mięśniach mają niewielki udział w całkowitym wydatku energetycznym
to jak to mam rozumieć?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 456 Wiek 46 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 15780
chyba inne poziomy.

Napiszę jak ja to rozumiem.

obwodowe komórki tłuszczowe pełnią funkcje magazynów.

trójglicerydy to jedne z cząsteczek(składające się z wolnych kwasów tłuszczwych i glicerolu) za pomoca jakich organizm gromadzi, przechowuje i wykorzystuje energie.

ten pierwszy poziom można byłoby określić jako strukturalny. Można się przyjrzeć przekrojonemu kawałkowi mięsa i zobaczyć, czy jest tam tłuszcz (tzn. komórki tłuszczowe)i ewentualnie gdzie.

Drugi poziom to bardziej metaboliczny. Lipoliza czyli uwalnianie trójglicerydów z komórek tłuszczowy. Potem są rozkładane na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol i wtedy mogą zostać spalone.

A że trójglicerydy są zgromadzone w mięśniach... hmmm.
Bardziej kojarzę, że w mięśniach energia jest magazynowana w postaci glikogenu.

Mogłabyś zamieścić linka do tego tekstu, którego fragment zacytowałaś ??

Może tam była by podpowiedź jak to rozumieć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
renianin
glikogen w mięśniach jest magazynowany jako źródło energii, cząsteczki lipidów również, jednak komórki tłuszczowe (adipocyty) - zlokalizowane są w tkance tłuszczowej głównie w warstwie podskórnej. Natomiast pod tą tkanką, znajduje się kolejno tkanka mięśniowa. Dlatego im mniejszy bf tym większa waskularyzacja, większa widoczność mięśni.

tomasz77
czy jest tam tłuszcz (tzn. komórki tłuszczowe)
błąd, przeczytaj co napisałem do renianin.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
a te czasteczki lipidów, to co to jest, to nie sa trójglicerydy?
i jak to jest jak kobieta ma otłuszczone nogi-uda (mocno) to jak to wyglada, tłuszczu jest najwiecej pod skórą a mięsień jest normalnie przy kości, czy ten mięsien jest jakoś bardziej poprzerastany cząsteczkami lipidów??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tak, są to to triglicerydy.

Tłuszcz jest pod skórą a mięsień przy kości.

https://www.sfd.pl/spalanie_tłuszczu_podczas_wysiłku_-_do_znawców-t428124.html

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2008-08-22 08:15:30
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 17 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 88
W jaki sposob mozna rozwinac miesnie II X? Jak rozumiem - wykonujac trening silowy - ale jakiego rodzaju? Przeciez powolne ruchy rozwijaja raczej grupe I
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
skalar, a jak to wyglada w przypadku mm brzucha? jak ktoś jest otyły to gdzie ten mięsnień jest i czy wogóle jest?:)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Cwiczenia dzieki ktorym moje uda schudna

Następny temat

Trening dla kobiety w domowych warunkach

WHEY premium