SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trądzik zmora nastolatków. Art by Volferine.

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13947

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536
PROSZE O NIEWPISYWaNIE SIĘ DOPÓKI NIE SKOŃCZĘ


Witam.

Ostatnio przeglądając gazety mojej babci , natrafiłem na fajny artykól ( całkiem przypadkowo), o trądziku u osób ćwiczących intesywnie i nie tylko.
Dodam że także żródł czerpałem z mojej ksiązki szkolnej do Bio :>.Nie było artykółu o trądziku więc sobie pozowle o wprowadzenie mojego pierwszego artykółu.

Trądzik u osób ćwiczących siłowo!




Trądzik już od dziesięcioleci zaliczany jest do najczęstszych chorób skóry. Według aktualnych sondaży, zmaga się z nim 95% chłopców i 80% dziewcząt w okresie dojrzewania. Co gorsza, problem ten zazwyczaj nie kończy się wraz z uzyskaniem pełnoletności.

Nasza skóra pozostaje tak długo młoda, świeża i jędrna, dopóki jest odpowiednio chroniona, nawilżana i natłuszczana. Eliksirem młodości jest dla niej specjalna wydzielina łojowa. Jeżeli substancja natłuszczająca produkowana jest w ilościach odpowiadających wymaganiom skóry, wówczas nasza cera staje się gładka, napięta o naturalnym i zdrowym kolorze. Gdy jednak gruczoły pracują zbyt nadgorliwe, wówczas nadmierna ilość łoju zalewa naszą skórę oleista warstwą, czyniąc ją świecącą, tłustą o nieświeżym wyglądzie. Również zbyt mała ilość produkowanej substancji łojowej może odbijać się niekorzystnie na wyglądzie skóry, powodując jej przesuszenie i przyspieszone starzenie.

Praca gruczołów łojowych podlega ścisłej kontroli układu hormonalnego. Ponieważ wraz z wiekiem, zarówno ilość jak i aktywność hormonów zmienia się, maleńkie zbiorniczki w skórze nie zawsze pracują prawidłowo i stosownie do jej wymagań
(to od ksiązki z bio )




Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:30:06
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 3869 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 31045
No wlasnie u mnie jest tak,
ze im dluzej cwicze silowo,
tym bardziej nasila sie
tradzik. No coz takie zycie...
Super praca Volferine. SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536
kulturystyczny



Trądzik

Bez wątpienia niekwestionowany lider na liście najpopularniejszych schorzeń posterydowych jest trądzik kulturystyczny. Jeżeli większość młodzieży boryka się z trądzikiem na skutek naturalnego wzrostu poziomu androgenów we krwi, to trudno sobie wyobrazić, aby uciążliwe zmiany skórne ominęły dziewiętnastolatka, który serwuje sobie astronomiczne dawki testosteronu lub jego pochodnych. W przypadku nadwrażliwości skóry na androgeny, co zdarza się praktycznie u każdego nastolatka oraz wielu osób po 20 roku życia, leki sterydowe mogą wywołać w obrębie gruczołów łojowych prawdziwy wstrząs i doprowadzić do rozwoju niezwykle ciężkiego w objawach i leczeniu tzw. trądziku toksycznego


Przy nadmiernym wzroście testosteronu we krwi, w organizmie nasila się proces produkcji DHT, który w sposób niezwykle agresywny pobudza skórne gruczoły do produkcji łoju. Jeżeli przewody odprowadzające nadmiar wydzieliny są odpowiednio szerokie, całość oleistej substancji wydostaje się na zewnątrz, przyczyniając się jedynie do powstania łojotoku - stanu, gdzie skóra staje tłusta i lśniąca. Jednak w przypadku "podrażnienia sterydowego" nie ma mowy, by wąziutkie kanaliki były wstanie odtransportować astronomiczną ilość łoju na powierzchnię. W efekcie wzrastającej niewydolności systemu kanalikowego, pod powierzchnią skóry tworzy się chaos i przesilenie, co zapoczątkowuje całą lawinę dodatkowych nieszczęść i kłopotów.



Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:35:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Ćwiczenia siłowe nasilają trądzik


Przyglądając się młodym osobom uprawiającym kulturystykę, nie sposób nie zauważyć, iż większość z nich zmaga się z dość poważnymi problemami trądzikowymi. Wielu entuzjastów ćwiczeń siłowych swój los zawdzięcza nierozwadze i niewiedzy. Sięganie po omnadren, testosteron czy metanabol w obliczu zwiększonej wrażliwości organizmu na androgeny, musi dla ogólnej kondycji skóry zakończyć się fatalnie. Ale zmiany chorobowe nie odstraszają większości koksiarzy. Za cenę "wielkiej posterydowej masy" wielu z nich jest w stanie pokryć skórę swojej twarzy czy pleców bolesnymi owrzodzeniami, byle tylko wskazówka łazienkowej wagi drgnęła kilka kresek w prawo. Tak zdesperowanym ludziom pozostaje jedynie życzyć rozumu, bowiem podejmowanie jakichkolwiek działań leczniczo-pielegnacyjnych w takich przypadkach absolutnie mija się z celem.

Ale sterydy to nie jedyna rzecz, jaka nasila rozwój zmian trądzikowych u osób uprawiających kulturystykę. Bardzo często, wiele młodych ludzi nigdy nie próbowało dopingowej drogi na skróty, a mimo to na ich skórze wyraźnie nasiliły się zmiany chorobowe w okresie uprawiania ćwiczeń.

Czyżby istniała, jaka zależność miedzy aktywnością fizyczną a powstawaniem trądziku? Niestety tak, i problem ten szczególnie dotyczy ćwiczeń siłowych. W okresie intensywnego wysiłku fizycznego w naszym organizmie wzmagana się aktywność układu hormonalnego, co pociąga za sobą wzrost wydzielania testosteronu. Jak już wiemy, wysoki poziom tego hormonu we krwi sprzyja inicjacji i nasilaniu zmian trądzikowych. Jednocześnie, dochodzi do zwiększonego wydzielania potu i łoju, co jeszcze bardziej potęguje zmiany chorobowe.

Czy w takim razie, osoby ze skłonnością do trądziku powinny zrezygnować z uprawiania ćwiczeń siłowych? W większości przypadków nie ma takiej konieczności, pod warunkiem jednak, że po zakończeniu wysiłku jak i w czasie całego dnia, skórę poddaje się odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym


Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:38:31
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Trądzik a sterydy

Silnie pobudzone gruczoły łojowe wytwarzają tak ogromną ilość tłustej emulsji, że przewody odprowadzające nie nadążają z jej transportem na powierzchnie skóry. W efekcie, łój zaczyna wypychać gruczoły oraz zalegać w cienkich kanalikach wyprowadzających. Silnie zagęszczona substancja oleista sprzyja rozwojowi bakterii, które produkują specjalne enzymy rozkładające łój skórny do wolnych kwasów tłuszczowych powodujących silny stan zapalny. Na podrażnionej i objętej zapaleniem skórze łojotokowej rozwijają się bakterie tlenowe, grzyby drożdżopodobne oraz roztocza.

Najczęstszym miejscem występowania ognisk trądzikowych jest twarz, chociaż uciążliwe objawy mogą pojawiać się również na karku, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramion. Przyjmowanie leków sterydowych, szczególnie u osób podatnych na zmiany skórne może zakończyć się bardzo ciężką i uciążliwą postacią trądziku, którego leczenie może trwać nawet kilkanaście lat. Ci, którzy zauważyli u siebie niepokojące wypryski w okresie stosowania dopingu, powinny natychmiast przerwać "kurację", gdyż jej kontynuacja może przysporzyć skórze niezwykle poważnych kłopotów.
(i znowu w roli głownej moja ksiązka z bio )

Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:41:55
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Jak radzić sobie z trądzikiem
Każde, nawet najmniejsze objawy skórne nie powinny być lekceważone. Zaniedbywany i niewłaściwie leczony trądzik może poważnie uprzykrzać życie, rodzić dodatkowe kompleksy i w przyszłości pozostawiać po sobie trwałe, szpecące blizny. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki pielegnacyjno-lecznicze, tym skóra będzie łatwiej zmagać się z uciążliwymi zmianami chorobowymi. Nigdy nie należy podejmować prób leczenia trądziku "na własną rękę", gdyż najczęściej są to działania nie tylko nieskuteczne, ale także mogące powodować wiele niepotrzebnych komplikacji. W momencie systematycznego pojawiania się uciążliwych wyprysków skórnych, swój los powinniśmy powierzyć doświadczonemu dermatologowi, który odpowiednio ukierunkuje naszą terapię. Obecnie, medycyna dysponuje rozmaitymi środkami i metodami, pozwalającymi likwidować i łagodzić zarówno przyczyny jak i objawy choroby.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Prawda i mity o trądziku .




Trądzikiem można się zakazić od innej osoby – stwierdzenie fałszywe. Bakterie, jakie biorą udział w powstawaniu trądziku obecne są na skórze każdego człowieka. Tylko w pewnych sytuacjach mogą się one stać groźne, ale tylko w stosunku do gospodarza.

Zbyt częste uprawianie seksu i masturbacja pogarszają przebieg trądziku – stwierdzenie fałszywe. Trądzik nie ma nic wspólnego z aktywnością seksualną

Trądzik może wynikać z brudu– stwierdzenie fałszywe. Prawidłowe bądź nieprawidłowe mycie skóry nie ma nic wspólnego z powstawaniem trądziku. Jedynie źle przeprowadzane zabiegi myjące mogą nasilać już powstałe zmiany trądzikowe. Poglądy takie mogą niesłusznie krzywdzić większość osób

Czekolada, słodycze oraz tłuste jedzenie mogą zaostrzać zmiany skórne – stwierdzenie fałszywe. Nie ma na to jednoznacznych dowodów

Stres pogarsza trądzik – stwierdzenie prawdziwe. Nadmierna aktywność współczulnego układu nerwowego może zaostrzać objawy choroby

Trądzik może mieć podłoże genetyczne – stwierdzenie prawdziwe. Predyspozycje do rozwoju tej choroby mogą być przekazywane w genach

Opalanie oraz korzystanie z solarium pomaga leczyć trądzik – stwierdzenie prawdziwe. Promienie UV wpływają korzystnie na zmiany trądzikowe. Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania niektórych leków bądź maści, korzystanie z kąpieli słonecznych może doprowadzić do poparzeń skóry. Dlatego zanim zdecydujemy się na opalanie skonsultujmy to z lekarzem prowadzącym.

Alkohol nasila trądzik – stwierdzenie prawdziwe. U większości osób alkohol powoduje zaostrzenie objawów chorobowych

Trądzik mija z wiekiem – stwierdzenie prawdziwe. U 70% pacjentów, trądzik po kilku latach mija samoistnie, ale przebieg tej choroby można znacznie skrócić odpowiednim leczeniem

Wyciskanie wykwitów skórnych grozi rozprzestrzenianiem się trądziku – stwierdzenie prawdziwe. Wyciskanie krostek, grudek czy ropnych wykwitów może powodować rozsiewanie bakterii po całej twarzy. Jednocześnie zabiegi takie mogą prowadzić do powstawania trwałych blizn.

Niektóre są śmieszne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Podstawowa pielęgnacja twarzy:


Bardzo często skutkiem ubocznym leczenia trądziku jest wysuszenie i podrażnienie skóry w wyniku stosowanych leków. W takim wypadku należy unikać mydła i stosować specjalne emulsje do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej. Tego typu preparaty dostępne są aptece bez recepty. Jednak wskazana jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem w celu wyboru najwłaściwszego preparatu do pielęgnacji i mycia twarzy w trakcie leczenia. W przypadku niekorzystnego wpływu wody na cerę należy stosować odpowiednie emulsje, które czyszczą skórę bez potrzeby używanie wody. Powinny być to emulsje, które nie zatykają porów. Po umyciu twarzy należy stosować odpowiednie kremy nawilżające przeznaczone do skóry wrażliwej.
Nie martw się, trądzik można wyleczyć!!!
Leczenie trądziku należy zacząć jak najwcześniej gdyż w zaawansowanym stadium pozostawia trwałe zmiany w postaci blizn i przebarwień. Podejmując leczenie trądziku należy zdać sobie z tego sprawę iż jest to kuracja długotrwała i wymaga od pacjenta wytrwałości. Nie można wyleczyć trądziku w tydzień czy nawet miesiąc. Należy przygotować się na min. 6-cio miesięczną kurację.

Oraz leczenie.

1. Leczenie farmakologiczne
środki farmakologiczne przepisywane są przez lekarza i zależą od rodzaju trądziku, stopnia jego nasilenia oraz rodzaju skóry. Istnieją dwa rodzaje leczenia farmakologicznego:
a) leczenie miejscowe: ten typ leczenia ma na celu zlikwidowanie zaskórników i zmian zapalnych przy pomocy środków (kremy, żele itp) podawanych zewnętrznie, bezpośrednio na miejsce występowania trądziku.
b) leczenie ogólne, środki doustne: środki przyjmowane doustnie to głównie tabletki (antybiotyki, kuracja hormonalna, izotretinoina, preparaty witaminowe , cynk).Wszystko zostanie wyjasnione niżej :)


Produkty dermokosmetyczne
Niezależnie od stosowania środków farmakologicznych , zabiegów proces leczenia można wspomagać używając produktów dermokosmetycmych do pielęgnacji skóry. Przy zmianach trądzikowych powinno się używać łagodnych środków myjących. Należy unikać mydeł i detergentów .Można stosować tylko preparaty tzw. mydło bez mydła , żele , specjalne wody micellarne. Bardzo ważna jest pielęgnacja odpowiednimi preparatami ,jak nawilżanie, odżywianie, matowienie i ograniczenie produkownej ilości loju. W trakcie leczenia dobierane są odpowiednie dermokosmetyki do pielęgnacji skóry , które pozwalają w póżniejszym okresie utrzymać efekty leczenia. Polecane produkty to preparaty z pogranicza leku i kosmetyku , które są przebadane i nie kolidują ze stosowanym leczeniem, Preaparty te są do nabycia tylko w aptekach lub gabinetach lekarskich (np. produkty La Roche PosaY, SVR, Bioderma, Iwostin, Avene)

Zabiegi kosmetyczne
zabiegi kosmetyczne do skóry tłustej

Najczęściej stosowane w leczeniu są:

Mikrodermabrazja
Peelingi
Krioterapia
Kawitacja
Biostymulacja laserowa
IPL

Wszystkie zabiegi zwłaszcza w leczeniu skojarzonym przynoszą znakomite efekty leczenia.



Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym podaje się antybiotyki. Najskuteczniejsza jest zwykle tetracyklina, którą obecnie swykorzystuje się praktycznie tylko w leczeniu trądziku. Z innych antybiotyków zaleca się Davercin (erytromycynę), Dalacin C (klindamycynę), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, w dawkach nieco innych niż w zakażeniach bakteryjnych, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe.

W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy. Leki te, podobnie jak i inne stosowane doustnie, należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Ze względu na możliwość jego działań ubocznych trzeba okresowo wykonywać badania krwi oraz stosować u kobiet antykoncepcję przez określony czas (zwykle nie mnie niż miesiąc) przed rozpoczęciem kuracji, w trakcie i po jej zakończeniu.

Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral).

Kobietom można zalecać preparaty hormonalne o działaniu antyandrogenowym (Diane 35). Lek ten działa jednocześnie antykoncepcyjnie. Stosuje się go także przez wiele miesięcy po wykluczeniu przeciwwskazań ginekologicznych i internistycznych (takich jak choroby wątroby, zaburzenia lipidowe i układu krzepnięcia). Jego przyjmowanie powinno być także kontrolowane okresowymi badaniami krwi i moczu. W rzadkich przypadkach stosuje się Nizoral w tabletkach bądź Aldacton. Te preparaty mogą być przyjmowane tylko pod kontrolą lekarza.

Szczepionka Acnevac nie jest obecnie podawana ze względu na jej niewielką skuteczność. Wycofano się także z dość powszechnie zalecanej autohemoterapii (domięśniowego podawania krwi pacjenta pobranej z jego żyły).


Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Z innych robionych w aptece preparatów należy wymienić od lat stosowaną papkę ichtiolową i papkę panny Kummerfield w której skład wchodzi m.in. siarka.

Istnieje również wiele preparatów gotowych zawierających antybiotyki, często w połączeniu z innymi składnikami. Na przykład: Davercin w postaci 3,5% roztworu, Dalacin T (zawierający fosforan klindamycyny) w postaci roztworu i mniej drażniącej emulsji oraz żelu, Acnemycin (zawierający erytromycynę) w postaci płynu i maści, Acnidazil (preparat złożony zawierający mikonazol oraz nadtlenek benzoilu - ten sam, który stanowi podstawę popularnego preparatu Benzacne) w postaci kremu, Zineryt (octan cynku z erytromycyną) w postaci proszku i rozpuszczalnika do przyrządzania zawiesiny.

Ponadto są środki zawierające pochodną kwasu witaminy A, np.: Atrederm w postaci różnoprocentowych płynów, Isotrex (żel), Retin A (krem). Preparaty te po wywołaniu przejściowego podrażnienia zmniejszają czynność i wielkość gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Stosuje się je zwykle przez wiele tygodni. W tym czasie nie należy się opalać oraz używać kosmetyków i leków zawierających alkohol. Lekiem o nieco podobnym działaniu, zwykle lepiej tolerowanym niż pochodne kwasu witaminy A, jest kwas azelajowy występujący w preparacie Skinoren krem.

W łagodnych postaciach trądziku pospolitego można samemu wypróbować preparaty kosmetyczne i słabo działające leki dostępne w aptekach bez recepty.


Leczenie domowe

W leczeniu domowym można wykorzystać znane preparaty z serii Oxy (krem, żel, płatki kosmetyczne, emulsja), Effaclar i Effalpha (żel do mycia twarzy i emulsja) czy też zwykłe Benzacne. O stosowaniu tego typu preparatów należy zawsze informować dermatologa, gdyż w połączeniu z niektórymi lekami mogą one powodować podrażnienie skóry. Wskazane jest także okresowe oczyszczanie skóry (zwłaszcza z dużą ilością zaskórników) w gabinecie kosmetycznym.

Leczenie farmakologiczne, zwłaszcza doustne, ale także i zewnętrzne powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Będzie on umiał prawidłowo ocenić, czy w danej postaci trądziku wystarczy leczenie miejscowe, jakimi preparatami należy je przeprowadzić, czy też należy już włączyć preparaty o działaniu ogólnym.

Rozpoczynając terapię trądziku w gabinecie dermatologicznym, nie zawsze należy spodziewać się szybkiego i całkowitego jego wyleczenia, ale systematyczne stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli na złagodzenie objawów.


Inne sposoby leczenia

Niektórzy dermatolodzy zalecają naświetlanie promieniami nadfioletowymi. Stosując tę metodę, należy zawsze brać pod uwagę także jej uboczne działanie (szybsze starzenie się skóry, niebezpieczeństwo działania kancerogennego).


Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:52:19

Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 17:55:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Trądzik różowaty
Jest to schorzenie o przewlekłym przebiegu ,występujące u kobiet i mężczyzn, najczęściej po 30 rż. Zmiany pojawiają się w okolicy twarzy i dekoltu. W zależności od nasilenia zmian wyróżniamy cztery postacie trądziku:
1. Postać rumieniową: w początkowym okresie zmiany mają charakter rumieniowy , z przemijającym zaczerwienieniem twarzy, pojawia się uczucie gorąca i pieczenia skóry
2. Postać grudkowo - krostkową: w obrębie trwale utrzymujących się ognisk, coraz intensywniej zaczerwienionych, pojawiają się rozszerzone naczyńka, skóra jest bardziej wrażliwa, pojawia się obrzęk, grudki, krostki oraz przerost gruczołów łojowych.
3. Postać przerosła: duże, zapalne guzki, rozrost tkanek miękkich, guzowatość, powiększenie gruczołów łojowych, nasilenie łojotoku, nos staje się duży, czerwony, przerosły.
4. Postać piorunująca: bardzo liczne, skupione wykwity guzowate, gorączka, ta odmiana dotyczy zwykle kobiet.

Przyczyną są najczęściej:

zaburzenia naczynioruchowe,
łojotok,
bodźce emocjonalne-stres, zdenerwowanie,
schorzenia przewodu pokarmowego,
zaburzenia hormonalne,
nadkażenia nużeńcem ludzkim czy Pityrosporum ovale.
stosowanie sterydów miejscowo, czyli takich preparatów jak: Hydrocortison, Elocom, Cutivate, Flucinar.
Zależne od stanu miejscowego lub schorzenia ogólnego stosuje się leczenie farmakologiczne ogólne i miejscowe,

Wspomagające są zabiegi dermatologiczne:

Peelingi
Laser naczynkowy ze skanerem
Ultradźwięki
IPL
Jonoforeza
Zabiegi kosmetyczne, które mają na celu uszczelnienie ścianki naczyń krwionośnych i zmniejszenie rumienia oraz utrzymanie uzyskanych efektów leczenia.

Pamiętać należy , iż trądzik różowaty to choroba przewlekła , wymagająca ciągłej dbałości i odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami oraz stałej ochrony przed promieniowaniem UV. Z uwagi na odmienny charakter każdego problemu w celu dobrania odpowiednich zabiegów konieczna jest konsultacja w gabinecie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3108 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38536


Teraz mini guiz który nie pamiętam skąd mam .Podkreślono na grubo oznacza poprawną odp :>

1. Jedzenie czekolady sprzyja występowaniu trądziku.
Prawda
Fałsz
Najczęściej osobom cierpiącym na trądzik poleca się rezygnację ze spożywania czekolady, choć nadal brak jest jednoznacznych naukowych dowodów, że czekolada wywołuje trądzik bądź wzmaga jego objawy.

2. Przebywanie na słońcu to dobry sposób na pozbycie się trądziku.
Prawda
Fałsz Światło słoneczne może tylko chwilowo maskować zmiany skórne, nie zapobiega to jednak nawrotom trądziku. Dodatkowo niektóre leki stosowane w leczeniu tego schorzenia (jak np. Retin A i niektóre antybiotyki) zwiększają ryzyko oparzeń słonecznych, które mogą powodować raka skóry. Pacjenci przyjmujące takie leki powinni ograniczyć czas przebywania na słońcu.


3. Możesz obwiniać swoich rodziców - to czy i kiedy wystąpi u Ciebie trądzik zapisane jest w genach.


Prawda
Fałsz
Jeżeli którekolwiek z Twoich rodziców miało trądzik, to większe jest ryzyko wystąpienia u Ciebie tego typu zmian skórnych

4. Brud i pot sprzyjają pojawianiu się krostek.
Prawda
Fałsz
Krostka powstaje wtedy, kiedy mieszek włosowy połączony z gruczołem łojowym ulegnie zatkaniu nadmiarem tłuszczu i złuszczonych martwych komórek naskórka. Namnażające się bakteria powodują uszkodzenie ścian mieszka, co przejawia się wystąpieniem na skórze czerwonej krostki

. Częste mycie twarzy nie pomaga w pozbyciu się trądziku.
Prawda
Fałsz
Podczas mycia twarzy usuwamy tylko nadmiar tłuszczu zalegającego na powierzchni skóry. Natomiast w rzeczywistości za zmiany trądzikowe odpowiada tłuszcz zalegający na głębszych poziomach. Zbyt częste i intensywne mycie twarzy może spowodować podrażnienie skóry, a więc osobom cierpiącym na trądzik zaleca się mycie twarzy nie częściej niż dwa razy dziennie


6. Białe i czarne zaskórniki różnią się między sobą tylko kolorem.
Prawda
Fałsz
Ciemny punkcik na szczycie czarnego zaskórnika nie jest wynikiem nagromadzenia się brudu - to mieszanina złuszczonych komórek naskórka i tłuszczu blokująca ujście gruczołu łojowego tuż pod powierzchnią skóry. Natomiast biały zaskórnik powstaje wówczas, gdy zaczopowanie następuje głębiej w skórze.


7. Lakiery i żele do włosów mogą powodować trądzik.
Prawda
Fałsz
Substancje te pozostając na skórze mogą blokować pory i powodować wystąpienie zmian trądzikowych - podobnie jak i inne kosmetyki zawierające tłuszcz.

8. Kobiety i mężczyźni w równej mierze są podatni na trądzik.
Prawda
Fałsz
Kobiety są bardziej podatne na trądzik. Według dermatologa Katie Rodan, 40-50 procent dorosłych kobiet miewa comiesięczne wysypy zmian trądzikowych, co wynika z wahań stężeń hormonów - zarówno dobowych, tygodniowych jak i miesięcznych.


8. Kobiety i mężczyźni w równej mierze są podatni na trądzik.
Prawda
Fałsz
Kobiety są bardziej podatne na trądzik. Według dermatologa Katie Rodan, 40-50 procent dorosłych kobiet miewa comiesięczne wysypy zmian trądzikowych, co wynika z wahań stężeń hormonów - zarówno dobowych, tygodniowych jak i miesięcznych.

Ok to tyle można komentować
Art By Volferine
Żródla
moja ksiązka od Biologi , qest także mój.
gazeta chyba Udroda XXI wieku naprawde nie pamiętam
Miłej Lektury jęzeli będą błędy ort to sorry




Zmieniony przez - Volferine w dniu 2008-07-05 18:20:38
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 360 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 4544
sog

Wszystko rób na 100%

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1742 Wiek 1 rok Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 17683
IZO IZO IZO

Destiny is in your hands.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy mam Hashimoto?

Następny temat

drazkiem w leb

WHEY premium