Na wzrost człowieka ma wpływ wiele czynników:
1. Produkcja hormonu wzrostu w przysadce mózgowej, to ten hormon najbardziej decyduje o tempie wzrostu. Do produkcji hormonu wzrostu potrzebne są witaminy A i E.
2.
Proces kostnienia kości. Tkanka chrzęstna zamieniana jest na tkankę kostną. Tu potrzebna jest witamina D3 i wapń.
3. Dziedziczenie cech. Wzrost jest cechą, więc prawdą jest, że wzrost można odziedziczyć od rodziców. Można natomiast przebić tę barierę w okresie dojrzewania i przerosnąć swoich rodziców. Czyli:
4. Rozwój organizmu w okresie dojrzewania. Tu decyduje hormon płciowy.
5. Odżywianie. Witaminy i mikroelementy są potrzebne, ale ich przedawkowanie daje zbyt mocne właściwości organizmu niż są potrzebne. Można zatruć organizm zdyt dużą dawką.
6. Nocny wypoczynek. Kto mało śpi, mało rośnie.
7. Ochrona przed zimnem, zwłaszcza w czasie mrozu. Ciepło potrzebne do wzrostu komórek ucieka do zimna i nie jest wykorzystywane.
8. Choroby, schorzenia, urazy i ich leczenie opóźniają wzrost. Trzeba dbać o odporność organizmu.
9. Ruch pomaga pośrednio. Ruch pomaga systemowi nerwowemu, a to mózg kieruje przysadką mózgową. Ruszać się, a nie wąchać spalin i kurzu.
10. Stres oksydacyjny. Na tym forum jest post o tym stresie. Super aktywny tlen może niszczyć komórki, przyczyniając się do zachamowania wzrostu i powstawania chorób od zakaźnych po nowotworowych. Antidotum na ten stres to witaminy C i E, czyli antyutleniacze.