ORANGE Ekstraklasa 2005/2006

Ilość wyświetleń tematu: 17121

...
Orange Ekstraklasa: Wisła nadal w fotelu lidera, świetna passa Legii

Wisła Kraków pokonała w 13. kolejce piłkarskiej Orange Ekstraklasy Górnika Zabrze 1:0 i utrzymała prowadzenie w tabeli.

Mistrzowie Polski, którym do rozegrania pozostaje zaległe spotkanie z Cracovią, mają 25 punktów i lepszą różnicą bramek wyprzedzają Legię Warszawa. Trzy punkty mniej zgromadził Lech Poznań.

Wiślacy w Zabrzu nie zachwycili, ale po raz pierwszy od czterech meczów wygrali. Siódme zwycięstwo w obecnych rozgrywkach zapewnił im Radosław Sobolewski, który w 40. minucie zdobył jedynego gola. Zespół "Białej Gwiazdy" nie przegrał w Zabrzu od ponad sześciu lat.

Gospodarzom, którzy po raz pierwszy wystąpili pod wodzą Marka Motyki (w piątek zastąpił Marka Wleciałowskiego), nie zdołali przełamać złej serii - w lidze przegrali po raz piąty z rzędu.

Wiśle depcze po piętach warszawska Legia. Podopieczni trenera Dariusza Wdowczyka wygrali we Wronkach z Amiką 2:0. Pierwszego gola dla gości uzyskał wypożyczony do tego klubu właśnie z Amiki Marcin Burkhardt, a w drugiej połowie wynik ustalił Sebastian Szałachowski. Gospodarze posiadali inicjatywę, częściej byli przy piłce, ale skuteczniejsi byli warszawianie. To czwarta kolejna wygrana Legii, w dodatku bez straty gola.

Nowy szkoleniowiec zasiadł w sobotę także na ławce Wisły Płock. Debiut Czecha Josefa Csaplara był udany, gdyż "Nafciarze" pokonali Groclin Grodzisk Wlkp. 2:0. Bramki w pierwszej połowie strzelili Dariusz Gęsior i Serb Mitar Peković.

Jeszcze na trybunach, a nie ławce rezerwowych, siedział nowy szkoleniowiec Górnika Łęczna - Dariusz Kubicki, oglądając swoich nowych podopiecznych w Kielcach w meczu z Kolporterem Koroną. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1 i był to już ósmy w tym sezonie wynik nierozstrzygnięty w pojedynku z udziałem Górnika.

Goście prowadzili po golu Macieja Bykowskiego na początku drugiej połowy. Chwilę później boisko po czerwonej kartce musiał opuścić Sławomir Nazaruk. Napór gospodarzy przyniósł efekt w 76. minucie, kiedy Brazylijczyk Hermes strzałem z rzutu wolnego doprowadził do wyrównania.

W Kielcach piłkarze sędzia Robert Małek z Katowic pokazał piłkarzom dziewięć żółtych i jedną czerwoną kartką.

Kontaktu z czołówką nie traci Lech Poznań. W 13. kolejce pokonał na własnym stadionie Cracovię 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył Krzysztof Gajtkowski. Sukces gospodarzy jest tym cenniejszy, że od 35. minuty grali oni w osłabieniu - drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Maciej Scherfchen.

Krakowianie przegrali po raz pierwszy od 18 września. W czterech poprzednich spotkaniach zdobyli komplet punktów.

Coraz lepiej pod wodzą Franciszka Smudy spisuje się Zagłębie Lubin, które przed własną publicznością pokonało GKS BOT Bełchatów 2:1. O sukcesie gospodarzy zadecydowała bramka Michała Chałbińskiego w 59. minucie gry. To jego dziewiąte trafienie w tym sezonie.

Zespół z Bełchatowa przegrał po raz pierwszy od czterech kolejek, czyli od momentu kiedy jego trenerem został Orest Lenczyk. Goście kończyli mecz w dziesiątkę, gdyż w 77. minucie czerwoną kartkę zobaczył Janusz Dziedzic.

Z powodu remontu płyty boiska na stadionie przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie mecz Polonii z Odrą Wodzisław Śl. został przełożony na 6 grudnia. W niedzielę odbędzie się spotkanie Pogoni Szczecin z Arką Gdynia.

W sześciu spotkaniach 13. kolejki padło 11 goli. Sędziowie ukarali piłkarzy 37 żółtymi i trzema czerwonymi kartkami. Stadiony odwiedziło 26,5 tys. widzów.

...
Orange Ekstraklasa: Lech ukarany odjęciem punktów

Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) ukarał Lecha Poznań odjęciem trzech punktów w rozgrywkach ligowych oraz grzywną pięciu tysięcy złotych.

To kara za niezrealizowania bezspornych i wymagalnych roszczeń z tytułu wynagrodzenia kontraktowego wobec zawodnika Pawła Wojtali.

Do czasu uprawomocnienia orzeczenia kary ujemnych punktów nie należy uwzględniać w tabeli Orange Ekstraklasy.

...
Nieprzychylne pomorze, Arka - Wisła 1:0

W czternastej kolejce ekstraklasy Wisła uległa Arce Gdynia 1:0 i straciła pozycje lidera. Już we wtorek będzie szansa aby wrócić na prowadzenie w lidze, w derbowym meczu z Cracovią.

W 11 minucie wymuszona zmiana w Wiśle Kraków. Kontuzjowanego Głowackiego zmienił Maciej Stolarczyk.

W Gdyni trwa wyrównany mecz. Arka miała wyśmienitą sytuacje w 1 minucie, na szczeście dla krakowian nie wykorzystaną. Wiślacy mogli dwukrotnie zdobyć bramkę, gdy po prostopadłych podaniach oko w oko z bramkarzem stawali Brożek i Błaszczykowski.

Na ostatnie 20 minut, trenerzy wprowadzili na boisko nowe siły:
W 70 minucie Grzegorza Nicińskiego zmienił Grzegorz Pilch.
W 73 minucie Kubę Błaszczykowskiego zastąpił Marek Penksa.
W 74 minucie Wróblewski wszedł za Gryszczenkę.

Wprowadzony kilka minut wcześniej Grzegosz Pilch wykorzystuje serię błędów wiślackiej obrony i strzela pierwszą bramkę meczu. To był pierwszy celny strzał Arki na bramkę Radosława Majdana...

--------------------------------------------------------------------------------

Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:0
1:0 76' Pilch

Składy obu drużyn:
Arka: Witkowski - Kowalski, Jawny, Jakosz, Majda - Gorząd, Ulanowski, Bartoszewicz (Sobieraj 90'), Moskalewicz, Griszczenko (Wróblewski 74') - Niciński (Pilch 70')

Wisła: Majdan - Baszczyński, Kłos, Głowacki (Stolarczyk 11'), Dudka (Piotr Brożek 80') - Błaszczykowski (Penksa 73'), Sobolewski, Cantoro, Zieńczuk - Paweł Brożek, Kuźba

liczylem na to

...
Szacuny 13 Napisanych postów 16209 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 131096
wrrrr, coraz gorzej Wislakom idzie

...
ciezko sie gra bez trenera, Legia grala pododbnie (moze troszke lepiej) jak trenerem byl Zielinski...

ale teraz akurat bardzo mnie to cieszy !

...
niestety ... bez stabilizacji (czyt. trenera na dłużej) będą tracone cenne w końcowym rozliczeniu punkty. Piłkarze nie są odpowiednio zmobilizowani, poustawiani ... liga się wyrównała.

...
Orange Ekstraklasa: Dwunasta zmiana trenera!
PAP/21 listopada 2005 14:57

Amica Wronki rozwiązała, za porozumieniem stron, kontrakt z trenerem pierwszoligowego zespołu piłkarskiego Maciejem Skorżą - powiedział dyrektor generalny klubu Marek Pogorzelczyk.

Obowiązki pierwszego szkoleniowca pełnić będzie dotychczasowy drugi trener Amiki - Krzysztof Chrobak.

Decyzję o odejściu z Amiki podjęto w poniedziałek po rozmowie z trenerem Skorżą, który jest także asystentem trenera reprezentacji Polski Pawła Janasa.

Skorża, został trenerem piłkarzy Amiki 24 czerwca 2004 roku i miał podpisany kontrakt do końca czerwca 2006 roku.

Powodem rozwiązania kontraktu jest słaba gra Amiki, która odpadła z rozgrywek Pucharu Polski, przegrała w ostatnim meczu ligowym z Górnikiem Łęczna 0:1, a w ostatnich trzech meczach spotkaniach zdobyła zaledwie jeden punkt.

To dwunasta zmiana w sztabie szkoleniowym w klubach ekstraklasy w sezonie 2005/06. Drugiego listopada z funkcją trenera Polonii Warszawa pożegnał się Dariusz Kubicki, a jego obowiązki przejął asystent Cezary Moleda. Dwa dni później doszło do zmiany szkoleniowca w Wiśle Płock. Odwołany został Mirosław Jabłoński, zastąpił go Czech Josef Csaplar.

Trenerzy klubów Orange Ekstraklasy (w nawiasach nazwisko poprzednika lub data rozpoczęcia pracy w danym klubie):

Pogoń Szczecin - Bohumil Panik (Bogusław Pietrzak)
Legia Warszawa - Dariusz Wdowczyk (Jacek Zieliński)
Zagłębie Lubin - Franciszek Smuda (Drażen Besek)
Arka Gdynia - Wojciech Wąsikiewicz (Mirosław Dragan)
GKS Bełchatów - Orest Lenczyk (Mariusz Kuras)
Groclin Grodzisk - Werner Liczka (Duszan Radolsky)
Wisła Kraków - ? (Jerzy Engel)
Górnik Zabrze - Marek Motyka (Marek Wleciałowski)
Wisła Płock - Josef Csaplar (Mirosław Jabłoński)
Polonia Warszawa - Cezary Moleda (Dariusz Kubicki)
Górnik Łęczna - Dariusz Kubicki (Bogusław Kaczmarek)
Amica Wronki - ? (Maciej Skorża)
Cracovia Kraków - Wojciech Stawowy (od lipca 2002)
Lech Poznań - Czesław Michniewicz (od września 2003)
Korona Kielce - Ryszard Wieczorek (od grudnia 2004)
Odra Wodzisław - Waldemar Fornalik (od lipca 2005)

...
PZPN przychylił się do prośby Wisły
PAP/21 listopada 2005 14:53

Polski Związek Piłki Nożnej zmienił termin przesłuchania piłkarza Wisły Kraków Pawła Brożka przed Wydziałem Dyscypliny z 24 listopada na 2 grudnia.

Po meczu Wisły Kraków z Amiką Wronki doszło do incydentu. Zdenerwowany Paweł Brożek schodząc do szatni kopnął w drzwi pokoju, w którym byli sędziowie spotkania. W związku z tym Wydział Dyscypliny wezwał napastnika Wisły na 24 listopada w celu złożenia wyjaśnień.

Wisła wystąpiła do PZPN z prośbą o przesunięcie terminu przesłuchań piłkarza w związku z przygotowaniami do ważnego meczu z Legią Warszawa, który rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę. Centrala piłkarska przystała na tę propozycję i wyznaczyła nowy termin przesłuchania Pawła Brożka na 2 grudnia.

Pojedynek gigantów : A.Cole vs. R.Carlos