Ilość wyświetleń tematu: 2067

...
Szacuny 0 Napisanych postów 47 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 213
Nowy system rozgrywania walki w stylu klasycznym

Walka w stylu klasycznym odbywa się w 3 rundach po 2 minuty. Zawodnik wygrywający 2 rundy jest ogłaszany zwycięzcą.

Przebieg rundy

Runda składa się z 1 minuty walki w stójce i 2 x 30 sekund walki w przymusowym parterze.

Walka zaczyna się w centrum maty w stójce. Zawodnicy mogą wykonywać wszystkie możliwe akcje.

Po 1 minucie walki, sędzia przerywa walkę i zarządza przymusowy parter. Zawodnik, który w danej chwili prowadzi w walce (według kryteriów ustanowionych dla wygrania rundy) będzie tym, który wykona przymusowy atak w parterze jako pierwszy.

Jeśli żaden z zawodników nie uzyskał w walce w stójce punktów technicznych, sędzia przeprowadzi losowanie. Zawodnik, który wygra losowanie będzie tym, który jako pierwszy wykona przymusowy atak w parterze.

Zawodnik w pozycji parterowej powinien umieścić kolana i ręce w kole centralnym.

Odległość pomiędzy rękami wyniesie maksimum 30 cm. Ramiona powinny być napięte, stopy nie skrzyżowane, nogi (uda) tworzą kąt 90 stopni z matą.

Dla wykonania przymusowego ataku w parterze, górny zawodnik chwyta swojego przeciwnika za pas „uchwyt do odwrotnego pasa", z głową skierowaną w stronę pleców przeciwnika.

Zawodnik, który wykonuje atak w parterze może być w pozycji stojącej albo mieć jedno kolano na macie.

Od kiedy uchwyt jest zapięty, sędzia gwiżdże i zawodnik na górze może wykonać akcję.

Jego przeciwnik może zacząć się bronić. W czasie tych 30 sekund, obaj zawodnicy mogą wykonywać wszystkie możliwe akcje, w stójce bądź w pozycji parterowej.

Jeśli nie ma zwycięzcy po pierwszych 30 sekundach (tusz, przewaga techniczna) a/lub zawodnik (zapinający uchwyt) nie zdobył żadnych punktów technicznych, będzie ukarany ostrzeżeniem i stratą 1 punktu technicznego, przyznanego jego przeciwnikowi.

Jeśli nie ma zwycięzcy, taka sama pozycja przymusowego ataku w parterze będzie zarządzona dla drugiego zawodnika, i potrwa również 30 sekund.

W ten sam sposób, jeśli zawodnik nie uzyskał w zapisie żadnych punktów technicznych, będzie ukarany ostrzeżeniem i stratą 1 punktu technicznego, przyznanego jego przeciwnikowi.

Wszystkie rundy w stylu klasycznym będą odbywały się w ten sam sposób.

Specjalne sytuacje

* Jeśli na koniec 1 minuty, zawodnik znajdzie się w pozycji zagrożonej tuszem, sędzia nie przerywa walki i dwie pozycje przymusowych ataków w parterze będą anulowane.

* Jeśli na koniec pierwszego przymusowego ataku w parterze (1 min. i 30 sekund) jeden z zawodników znajduje się w pozycji zagrożonej tuszem, sędzia nie przerywa walki i druga przymusowa pozycja parterowa będzie anulowana.

* Jeśli zawodnik na górze odmawia wykonania przymusowego ataku w parterze zgodnie z wytycznymi arbitra, sędzia zagwiżdże i udzieli ostrzeżenia zawodnikowi pierwszy raz używając słowa - „attention" (uwaga). Sędzia zarządzi po raz drugi „kontakt", jeśli zawodnik odmówi wykonania ataku w parterze, będzie ukarany ostrzeniem, a jego przeciwnik otrzyma 1 punkt. Straci również prawo do umieszczenia przeciwnika w przymusowej pozycji parterowej, a walka będzie kontynuowana w stójce aż do końca 30 sekund.

* Jeśli zawodnik na dole odmawia przyjęcia właściwej pozycji parterowej, sędzia gwiżdże i udzieli ostrzeżenia zawodnikowi po raz pierwszy używając słowa „attention" Zarządzi po raz drugi „pozycję - kontakt", i jeśli zawodnik odmówi przyjęcia regulaminowej pozycji, będzie ukarany ostrzeżeniem, a jego przeciwnik otrzyma 2 punkty. Kolejny przymusowy atak w parterze będzie zarządzony dla tego samego zawodnika. Takie same sankcje będą zastosowane, jeśli zawodnik na dole wykonana niedozwoloną obronę, ucieczkę z maty czy ucieczkę z akcji technicznej.

* Taka sama procedura zostanie zastosowana w stylu klasycznym dla kategorii kadetów. Czas każdej rundy dla kategorii kadetów będzie wynosił 2 minuty dla wszystkich styli (styl wolny, styl klasyczny, kobiety).

Ten okólnik stanowi integralną część przepisów zapaśniczych.

Zapasy to nie mechaniczna praca, zapasy to sztuka...